Shiitake (Lentinus edodes)

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Odgovori
Teezee
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 03.06.2010, 03:42
 pohvaljen: 2 puta

Shiitake (Lentinus edodes)

Post Postao/la Teezee »

Shiitake (Lentinus edodes) pripada grupi najboljih i najukusnijih pečuraka. Prepoznatljiva je po svojoj lekovitosti, izvanrednom ukusu i bogatoj aromi. Naziv ove egzotične pečurke potiče od Japanskih reči: "Shii" koja znači hrast i "take" što znači pečurka.

Tako je zovu u Japanu, dok je u Kini poznata kao shiang-gu ili phoang-mo. Shiitake je samonikla u Japanu, Kini, Koreji i drugim azijskim zemljama umerenog klimatskog pojasa. Za Shiitake se zna više od hiljadu godina, a prvi zapisi potiču od japanskog naučnika Vanga iz 1313. godine. Godinama u Kini je to bila dominantna gljiva, a zahvaljujući svojim sastojcima, poslednjih decenija ima šansi da to postane i u Evropi. Prema tradicionalnoj japanskoj i kineskoj medicini shiitake značajno povećava snagu i vitalnost organizma i omogućava telu da se bolje odbrani od velikog broja organskih poremećaja (Stamet, P., 1993).

Shiitake sadrže imunostimulanse, sastojke efikasne protiv tumora i protiv virusa, sastojke koji snižavaju holesterol, sprečavaju začepljenje krvnih sudova, regulišu pritisak, poboljšavaju krvotok, uravnotežuju nivo šećera u krvi, regulišu probavu, poboljšavaju rad disajnih organa, deluju antireumatski i antialergijski, stimulišu ili smiruju centralni nervni sistem na neškodljiv način, jačaju fizičku snagu i izdržljivost, usporavaju starenje.

Japanski i Američki istraživači su pokazali da ova vrsta gljiva poseduje odredjen broj biološki aktivnih jedinjenja koja inhibiraju ćelijsku degeneraciju. U svakom slučaju preporuka je koristiti shiitake kao ukusnu hranu bez herbicida, kao preventivu i lek.

slika

Najčešće gajene vrste gljiva su šampinjoni i bukovača. Pored njih u novije vreme sve se više gaji i širi Shiitake.Hranjiva i kulinarska vrednost ove gljive je znatno veća nego šampinjona. Sadrži prosečno oko 13-14% belančevina, 1,5-2,5% masti, te značajne količine esencijalnih aminokiselina. Od vitamina sadrži B1, B6, B12, A2, C, D, E i K. Bogata je mineralnim materijama, ima lekovita svojstva, smanjuje holesterol u krvi, povećava otpornost na viruse, a ekstrakt ima anitikancerogeno dejstvo.

Proizvodnja gljive shiitake može se vršiti tradicionalnim načinom na drvenim oblicima, kako se i danas najčešće obavlja u Japanu ili na odgovarajućem supstratu. Proizvodnja na supstratu je ekonomična i svi tehnološki postupci su dosta slični proizvodnji gljive bukovače. Kao supstrat koriste se biljni ostatci kao što su slama čitarica, strugotina drveta, slama leguminoza i slično. Veoma dobri rezultati se postižu na supstratu koji je napravljen od mešavine slame graška, piljevine i mekinja. Proizvodnja se pri tome obavlja u tri faze.

Prva faza obuhvata pripremu supstrata, sitnjenje i sterilizaciju. Nakon sterilizacije, supstrat se ohladi, inokulira micelijom, dobro izmeša a potom se pristupi punjenju vreća. Vreće se čvrsto nabiju i izbuše na više mesta radi lakše izmene gasova.

Druga faza je inkubacija (prorastanje supstrata micelijom) koja se obavlja na temperaturi 20-22°C i traje oko 30 dana. Završetak ove faze je kada micelija potpuno proraste supstrat, odnosno kada se beličasta paučina pojavi na unutrašnjoj strani vreća.

Treća faza je plodonošenje. U ovoj fazi je najbitnije održavanje vlažnosti na nivou 85-90%, temperature na 20°C, i redovno provetravanje. Prva berba je između 40-45 dana nakon usejavanja, a sledeća za 10-12 dana. Period plodonošenja traje 60-70 dana. U zavisnosti od održavanja uslova i kvaliteta supstrata, prinos je 20-30% od težine supstrata.

slika

Najpogodnije drvo za za gajenje na oblicima je hrast, bukva, breza i pitomi kesten. Trupci treba da budu 1,0-1,5 m dugi i 8-12 cm debeli. Koristi se sveže posečeno drvo (ne starije od 5 meseci). Drvo se navlaži (zalivanjem ili potapanjem u vodu). Vlažnost je optimalna, ako se piljevina od tog drveta, stiskanjem u šaci formira u grudve koje se ne raspadaju.

slika

Za gajenje se koristi mesto u bašti zaštićeno od direktnog sunčevog svetla i jakog vetra. Micelija se seje u rez, napravljen testerom na dva mesta u oblici. Rez napunjen micelijom prekrije se plastičnom trakom, koja se pričvršćuje za drvo. Tako zasejane oblice poslažu se na odabrano mesto jedna preko druge, pokriju se sa 20 cm debelim slojem vlažne slame i sve zajedno se pokrije tamnom plastičnom folijom. Na foliji se izbuši 5-6 rupa na svaki m. Zasejava se i pomoću specijalnih čekića, s kojim se ukucavaju komadići već proraslog drveta u nove trupce koji se žele zasejati.

Najpogodnije vreme za setvu micelije je u proleće. U toku 3-4 meseca micelija proraste trupac i za to vreme nije potrebno ništa raditi. Onda se otkrivaju trupci i postavljaju u kosi položaj jedan do drugog. Ovako složene trupce treba jednom nedeljno zaliti, a ako je godina vlažna onda se u jesen javljaju prva plodna tela, ali najčešće prva berba je iduće godine. Optimalna temperatura za razvoj plodnih tela se kreće od 14-20°C, a optimalna vlažnost od 80-90%. Trajnost drveta zasejanog shiitake gljivom iznosi 5-6 godina. Za to vreme se postiže se prinos do 15-20% težine zasejanog drveta.
mr.boz
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 06.06.2011, 23:42
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Shiitake (Lentinus edodes)

Post Postao/la mr.boz »

Hvala, idem sutra u šumu po trupce xD :x :mushh:
violeta
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 24.01.2014, 23:37
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Shiitake (Lentinus edodes)

Post Postao/la violeta »

Ima na YTubu podosta korak po korak
http://www.treehugger.com/green-food/ho ... rooms.html
roolle
rank3
Postovi: 96
Pridružen/a: 19.01.2014, 00:13
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Shiitake (Lentinus edodes)

Post Postao/la roolle »

Kako doci do micelijuma sa shitake?
violeta
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 24.01.2014, 23:37
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Shiitake (Lentinus edodes)

Post Postao/la violeta »

roolle
rank3
Postovi: 96
Pridružen/a: 19.01.2014, 00:13
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Shiitake (Lentinus edodes)

Post Postao/la roolle »

Hvala na pomoci ali ja sam iz Novog Sada tako da neverujem bas da bi mi se isplatilo da od njih porucim...Ipak hvala na trudu :thumbsup: :thumbsup:
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Shiitake (Lentinus edodes)

Post Postao/la dawsongeek »

sa svježe shitake gljive :)
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Odgovori