Gljivarnik početak

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Odgovori
Zujkan
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 11.04.2017, 08:42
 pohvaljen: 4 puta

Gljivarnik početak

Post Postao/la Zujkan »

Pozdrav svima i unaprijed hvala za sve odgovore kako biste pomogli meni i drugima sa svojim prijedlozima.
Dakle zadnjih par dana sam intenzivno čitao forum i pretraživao net jer sam skroz novi u gljivarstvu. Tu sam našao dosta informacija ali relativno malo toga o samim gljivarnicima, tko što i kako ima...
Osobno mene već par godina muči jedan neiskorišten prostor i cijelo vrijeme u glavi mi se mota gljivarnik, držim da bi to bila dobra ideja pa sam ovih dana krenuo u realizaciju mog novog projekta. Koliko sam shvatio bukovače su najjednostavnije za uzgoj pa sam se odlučio prvo s njima pozabaviti. Prije svega ovo radim iz čistog hobija za svoje potrebe i potrebe svojih prijatelja, dakle na mom primjeru MAX LOV COST gljivarnik kako bih dokazao sebi i drugima da se za relativno sitnu lovu može iskoristiti i najneiskoristiviji prostor kojeg svi mi manje više imamo uz malo mašte i volje.
Da ne davim puno, evo par slika prostora kojeg namijeravam preurediti:
Radi se o starom betonskom šahtu ukopanog u zemlji u kojem se nalazila cisterna lož ulja. Ona je maknuta prije 15-ak godina i sve to vrijeme, služila je kao spremište za stare pločice, plastiku jer zbog prevelike vlage ništa drugo nisam mogao ostavljati. Prostor je cca širok 1,5m dugačak 3m i visine 1,5m. Već sam počeo s preuređenjem čitajući tu na forumu kako bi to po prilici trebalo izgledati pa sam shvatio da je za ovaj moj prostor najveći problem ventilacija.

VENTILACIJA

Pošto je prostor ukopan u zemlji s jednim relativno malim otvorom shvato sam da je ventilacija najveći problem. Razmišljajući o tome izbušio sam u rupu na plafonu, postavio plastične cijevi za kanalizaciju fi 110 mm i jedan kupaonski ventilator snage 130 m/kubnih na sat kao što se vidi na slikama.
Tako sam riješio problem izbacivanja co2 iz prostorije. Za ubacivanje friškog zraka planiram postaviti drugi kupaonski ventilator na vrh prostorije, ali on neće ubacivat svježi zrak izvana jer jedan zid šahta je ujedno i zdi podruma pa bi friški zrak bez co2 ubacivao iz podruma (računam da bi onda imao konstantniju temperaturu i ljeti i zimi). Paljenje oba ventilatora bih složio preko 1 utičnice s onim običnim vremenskim programerom za utičnice.

RASVIJETA

Isto tako bih riješio problem i rasvijete. Jedna utičnica i vremenski tajmer za rasvijetu koju bih palio prema potrebi i sve kontrole idu iz podruma tako da se što rijeđe moram zavlačit u trenutno šaht.

OSTALO

U planu mi je još navuć stiropol na plafon za bolju termo izolaciju i bolje preurediti (izolirati) sam ulaz što zbog toplinske izolacije što postaviti sitnu mrežicu kada ulaz bude otvoren zbog dnevnog svijetla. Također s ebay-a mi putuje digitalni toplomijer i vlagomijer tako da mogu u svakom trenutku maksimalno kontrolirati uvijete u budućem gljivarniku (nadam se).

TROŠKOVNIK ZA SAD

kanalizacijske cijevi : 60 kn
1 ventilator 20W 130 kubika na sat: 100 kn
materijal za struja: 90 kn


Nadam se da sam ovim postom nekoga natijerao na razmišljanje o neiskorištenom prostoru a ja ću kako budem što novo napravio objavit na ovom postu. Također svi prijedlozi su dobro došli! Shvatio sam da za uređenje imam vremena pa sam sad u potrazi za micelijima...ako netko ima preporuku za Zagreb i okolicu...
Toliko od mene za sad pozdrav
Privitak/ci
3122017145148.jpg
3122017145148.jpg (24.19 KiB) Pogledano 4161 put.
3122017145432.jpg
3122017145432.jpg (24.11 KiB) Pogledano 4161 put.
3122017145257.jpg
3122017145257.jpg (23.93 KiB) Pogledano 4161 put.
312201714594.jpg
312201714594.jpg (30.71 KiB) Pogledano 4161 put.
3122017145324.jpg
3122017145324.jpg (23.03 KiB) Pogledano 4161 put.
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Gljivarnik početak

Post Postao/la Vid Svante »

A koje gljive bi gajio? Moj stari stalno mašta o uzgajanju vrganja ali čini mi se to nemoguća misija...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Gljivarnik početak

Post Postao/la HypnoToad »

Vid Svante je napisao/la: Moj stari stalno mašta o uzgajanju vrganja ali čini mi se to nemoguća misija...
Ma zašto bi bila? Danas se već relativno lako može naći gotove sadnice bora nacijepljenje vrganjima za 100-200 eura komad, samo prilagodi pH zemlje, posadi ih i za 5-10 godina može očekivati prve vrganje. Ne treba više trošiti desetke tisuća eura na opremu i stotine sati na učenje i rad da bi se došlo do mikoriznih sadnica. Opet s druge strane, vjerojatno je kratkoročno isplativije sjest u auto u jesen i provest par sati u šumi tražeći vrganje...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Zujkan
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 11.04.2017, 08:42
 pohvaljen: 4 puta

Re: Gljivarnik početak

Post Postao/la Zujkan »

Danas mi stigao vlagomjer i termometar. Vlaga u šahtu 75% a temperatura 15 i nešto sitno a vani 7 stupnjeva. Sasvim sam zadovoljan s rezultatima... Kao početnik prvo će ići bukovače jer sam shvatio da su najjednostavnije za uzgoj a poslije tko zna... :cheesy:
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Gljivarnik početak

Post Postao/la Vid Svante »

hahaha 5 do 10 godina! Pravo kažeš bolje lutati po šumama :)
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Gljivarnik početak

Post Postao/la pecurko »

Deluje zanimljivo.
Javljaj rezultate...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Gljivarnik početak

Post Postao/la CroOyster »

Usisnu cijev sto izbacuje c02 trebas spustiti maximalno do dna .Jedan ventilator nije dovoljan co2 je tezi od zraka opet ce ostajat odredjene kolicine na dnu. Zastiti ulaze ventilatora koji ubacuje svjez zrak sa nekakvim filcom da ti ne ubacuje svasta iz vana jer imat ces problema ili sa plijesni ili sa kukcima. Ta vlaga nije dovoljna treba bar 85%
a posto je cetvrti mjesec u nasem podneblju relativno vlazano cisto sumnjam da ce ikad doci do 90-95% posto u odredjenim fazama prorastanja. Napravi sistem ovlazivanja od digitalnog elektro tajmera (16 programa 90 kn) i elektro ventila (od ves masine 20 kn) i nabavi sa ebaya 'patio cooling sistem' (5m sa blaznicama nekih 50 kn)i to spoji na elektroventil a isto tako spoji na taj tajmer i ona dva ventilatora (100kn dva kom) tako da kad god ubacuje svijez zrak bilo kakve necistoce moguce vlaga povuce na pod koji naravno ne smije biti betonski nego nesto lako perivo (plocice, boja za beton itd). Obavezno okreci i tako dezinficiraj. Svijetlo uzmi onu neonku (cijev) svijetla je potrebno 11h dnevno. Prostor koji ti imas je idealan za cijelogodisnje uzgajanje kako kroz ljeto tako i zimu i moze ga grijat samo jedna zaruljica od 100w koja je spojena na termostat preporucam ti stc-1000 sa ebaya (80Kn) Naravno da ce gljive rasti i na ovaj tvoj nacin ali nije ti isto hoce li prinos o vrece sa supstratom biti 20% ili 25-35% njezine ukupne tezine a to ovisi o uvjetima koje ti napravis u svom gljivarniku, to racunas tako da izvazes gotovu vrecu nakon sijanja micelija i svaki puta kad beres gljive izvazes to ukupno gljiva sve zbrojis i vidjet ces koliko je to tezinski posto od pocetne tezine vrece. Sto se tice micelija moja je preporuka da ga pravis sam.
Odgovori