piljevina vs zrno

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Odgovori
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

piljevina vs zrno

Post Postao/la CroOyster »

pozdrav ekipa!
imam kolonizirane tegle micelija koje sam dobio od tkiva gljive na steriliziranoj zobi, sad sam to krenuo prosirivati tako da druga generacija bude isto na zrnu, zanima me dali bi ja mogao umjesto zrna preci na piljevinu?
Pročitao sam da neki prodaju spawn na piljevini a korisnici onda pakuju u vrece sa slamom itd..,većinom u inozemstvu.
Ugl. koje je vaše mišljenje da ostanem na zrnu ili da tu treću generaciju prebacim na piljevinu ili je to svejedno, dali jedno nad drugim ima nekih prednosti tj. mana?
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: piljevina vs zrno

Post Postao/la pecurko »

Koja je gljiva u pitanju?
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: piljevina vs zrno

Post Postao/la CroOyster »

Radi se o bukovaci...Ali od zadnjeg posta sam dosta pretraživao pa sam naišao na neke informacije...
Molio bih vas da nadodate ili ispravite navedeno, htio bih saznati što više o ovome...

Jučer i danas sam sterilizirao u PC četiri vrećice od 5L svaka, jedna je sa piljevinom (krupnija piljevina) a tri sa zobi pa budem vidio kako će ići dalje, možda neka zapažanja i ovdje postavim za buduće neznalice, ugl proces sterilizacije u PC trajao je za svaku vrećicu dva i pol sata...
Te četiri vrećice su drugi transfer gtg, dakle treća generacija micelija (gen1 je staklenka sa tkivom da ne bude zabune)...
Naišao sam na neke strane forume gdje pišu baš o pitanju piljevina vs zrno, svi preporučuju da se nakon gen1 napravi još jednom prenos zrno na zrno a u gen3 ide na piljevinu...

Ono što sam primjetio od brda postova koje sam pročitao je ovo;

Piljevina prednosti; (čista piljevina bez dodataka)
Jedna od večih prednosti je kada se spawn od piljevine dobro usitni ima puno manje čestice od zrna te micelij napreduje bolje i brže nakon prenosa a zbog toga i manje kontaminacija za razliku od zrna...
Lakša priprema (natapanje,kuhanje i steriliziranje manje vremena zahtjeva),manje problema sa ph, puno je bolji za cijepljenje drveta (totema) od zrna, lakše dostupna i manje košta za naše svrhe praktički besplatna...

Piljevina mane;
Slabo je hranjiva time zahtjeva razne dodatke( mekinje itd..), koliko mi je poznato to povečava šanse za kontaminaciju...
Ne savjetuju da se na piljevinu direktno ide sporama ili kloniranjem jer je start pre spor pa daje prostora kontaminacijama, dakle treba na piljevinu preneti sa zrna (gen3 preporučuju)..
Teže razdvajanje sitnjenje pogotovo ako je u tegli...
Puno manja moć zadržavanja vlage ...
nakon cjepljenja se teže miješa bilo u tegli ili vrečici...

Zrno ima svoje prednosti;
Pogodno za kloniranje, cijepljenje sporama, puno veča hranjivost...
Pogodno za pokretanje spawna na piljevini, slami, kartonu, ili mješanim supstartima...
Puno duže zadržava vlagu u odnosu na piljevinu...
Lakše se razbija pogotovo ako je u tegli..
Nakon cijepljenja se lakše promješa (rasporedi), bilo u tegli ili vrečici...

Zrno ima svoje mane;
Puno veće šanse za razne kontaminacije, puno je skuplje od piljevine, nakon razbijanja spawna ima puno veće čestice i time manje uporišta odakle mic kreće (sporija kolonizacija u teoriji).
Period pripreme je duži (natapanje, kuhanje,sterilizacijaja)...
Problemi sa Ph vrjednosti (kiselosti), što zahtjeva razne dodatke koji kontroliraju Ph...

Pozdrav svima!!
Zadnja izmjena: CroOyster, dana/u 30.03.2015, 18:47, ukupno mijenjano 2 puta.
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: piljevina vs zrno

Post Postao/la CroOyster »

Dakle ovako...
Nakon određenog promatranja primjetio sam sljedeće;

Piljevina mane;
Vrece cijepljenje piljevinom znatno sporije napreduju.
Prilikom pripreme i prije sterilizacije teze je iscjediti visak vode kod zrna se doslovno pri kuhanju mjesanjem isusi a ovdje je to malo teze.
Da bi rijesio vlagu iz piljevine u smjesu nakon sto se prosusila umjesao sam gips.
Sve u svemu duze se susi nakon kuhanja i teze je vlagu kontrolirati.
Kada je u vrećici ili tegli piljevinu je teško promješati i rasporediti zrna koja nose micelij, tako da večinom piljevina u vreči ili tegli sa kolonizacijom nakon cijepljenja kreće odozgo prema dolje što po ovome što sam vidio znatno uporava koloniziranje.

Piljevina prednosti;
Unatoc malo povisenoj vlagi jako malo kontaminacija, ni jedna vreca nije zarazena.Zaražene vreće su bile one gdje sam u piljevinu dodavao zrna zobi koja se nisu mogla nositi sa tom
većom vlagom. Jasno je vidljivo da infekcija krece od zrna..
Piljevinu bih preporučio za prenos na slamu jer kada se dobro usitni bolje se rasprostrani po vreći zbog sitnih čestica te micelij ima više uporišta odakle da krene iz istog je razloga piljevina dobra i za prenos na zrno.



Zrna mane;
Dakle zrna ne toleriraju ni mali promašaj u vlagi bilo to u vrecicama ili staklenkama. Dok u tom slucaju kod piljevine pomaze gips i verm kod zrna ne pomazu u tolikoj mjeri, ako se u početku prije sterilizacije nije pogodila savršena kolicina vlage ništa od projekta kontaminacija je sigurna (najčešće je to WET SPOT).

Zrna prednosti;
Kada uzmemo u obzir da ste pogodili dobru vlagu u tegli ili vrečici zrna sa micelijem je lakše protresti i pomješati sa ostalim zrnjem a time je brža kolonizacija jer micelij se počinje kretati sa više strana, bar u ovom primjeru.(pokazatelj da supstrat nije previše vlažan bi vam trebao biti suhi vermikulit na dnu tegle ili vrećice nako sterilizacije, bar je to meni glavni orjentir).
U samom postupku prenosa zrno na zrno lakše je vladati sa zrnom nego sa piljevinom u kutiji sa rukavicama..


Podsjecam vrijme sterilizacije je bilo 2h u 12l exp loncum od 15psi a vrecice za sterilizaciju su uradi sam od vrecica za zamrzavanje.. (o vrecicama u drugoj temi)

Kasnije budem dodao još zapažanja...

Sljedeci projekt;
Piljevina pomjesana sa mekinjama i cjepljena micelijem na zrnu zobi generacije 2, po teoriji bi trebalo brze napredovati jer je hranjivije ali opet bude vrijeme svoje pokazalo..
Odgovori