Kako uzgojiti micelij?

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
mapeki
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 03.01.2015, 05:43

Kako uzgojiti micelij?

Post Postao/la mapeki »

Ja sam pocetnik u vezi gljiva, tako da sam prije 3-4 dana, u teglice polozio navlazenu mekanu drvenu koru, na koju sam stavio par gljiva. Evo za sada se nista ne desava. Vjerovatno sam negdje pogresio.

Molio bi nekoga da mi objasni:
1. koja je najbolja podloga za micelij, moze li ici drvena kora?
2. da bi se micelij poceo siriti na tu podlogu, jeli najbolje dodati gljivu, komad gljive ili mozda nesto drugi?

Unaprijed zahvaljujem.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Kako uzgojiti micelij?

Post Postao/la antoniopavaroti »

..eh...ništa od te tvoje metode izgleda..ali daj si malo truda , imaš tu na saitu sve o uzgoju ..ama baš sve..od naručivanja spora do branja i sušenja :mushroom: te konzumacije istih ..imaš metode , načini, te bezbroj osobnih savjeta krasnih nesebičnih članova ovog sitea , kako i sa čim da postigneš najbolje rezultate..dakle kreni od početka...Puno sreće :thumbsup:
P.S ..kažeš da si položio u teglicu par gljiva ' Znači da si ih uzgojio ? Ili? Šampinjone ... #-o
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Kako uzgojiti micelij?

Post Postao/la Gorda »

Pod broj jedan...koje gljive želiš uzgajati?

Ovaj forum je prepun tema, treba uhvatiti i čitati...
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
mapeki
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 03.01.2015, 05:43

Re: Kako uzgojiti micelij?

Post Postao/la mapeki »

antoniopavaroti hvala na odgovoru.
Citao sam dosta na ovom forumu o uzgoju gljiva, moram da priznam da mi puno toga nije jasno.

Ja bi volio sam uzgojit te pore tj. micelij, sto mi neizgleda nimalo lako.

Nije mi jasno koja je najbolja podloga za nastajanje tih pora.
Vidim da ovde se savjetuje upotreba kukurza za kokice.
Dali se taj kukuruz za micelj prije prokuha?

Takode, dali se micelij pocinje siriti od same gljive, koja se stavi na taj kukuruz?

Goda zahvaljujem na odgovoru.
Pokusao sam sa dvje razlicite gljive, koje na latinskom imaju isti naziv, zakljucujem da pripadaju istoj familiji:
1. sampinjoni klasicni bijeli (Agaricus bisporus)
2. portabello (Agaricus bisporus), za razliku od klasicnih sampinjona ova je siroka, tamna, pljosnata.
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Kako uzgojiti micelij?

Post Postao/la Gorda »

Uzmi klobuk sampinjona, uzvadi mu kompletan stručak, takod a ostane samo onaj reckasti dio...gdje su spore... stavi taj klobuk na papir čisti i prekrij ga čašom... nakon tri dana, taj papir sjeckaj na komadiće i spremi u čistu foliju...

uzmi crnu zelmlju za cvijeće te nabavi piljevinu bjelogorice... (piljevinu dobro isperi i namoči u kipućoj vodi da se pasterizira)

smiješaj zemlju, te isjeckane komadiće papira i piljevinu skupa... stavi u nekakav plastični boks i poklopi... pazi da sve skupa ne bude pre mokro... sampinjoni su vrlo jednostavni za uzgojit... meni ta metoda funkcionira... ovo je napisano samo ugrubo... pogledaj na youtubeu video tutoriale za uzgoj...

https://www.youtube.com/results?search_ ... ms+at+home
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
mapeki
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 03.01.2015, 05:43

Re: Kako uzgojiti micelij?

Post Postao/la mapeki »

Gorda velika hvala.
Bas kako si mi ti preporucio,
tako sam ucinio.
Takode na youtube gledao nekoliko videa o uzgoju gljiva.
Za sada sam na cekanju,
ako se nesto desi, da nekazem izrodi (mislim na gljive),
snimit cu I ovde objaviti.
Pozdrav!
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Kako uzgojiti micelij?

Post Postao/la CroOyster »

Gorda je napisao/la:Uzmi klobuk sampinjona, uzvadi mu kompletan stručak, takod a ostane samo onaj reckasti dio...gdje su spore... stavi taj klobuk na papir čisti i prekrij ga čašom... nakon tri dana, taj papir sjeckaj na komadiće i spremi u čistu foliju...

uzmi crnu zelmlju za cvijeće te nabavi piljevinu bjelogorice... (piljevinu dobro isperi i namoči u kipućoj vodi da se pasterizira)

smiješaj zemlju, te isjeckane komadiće papira i piljevinu skupa... stavi u nekakav plastični boks i poklopi... pazi da sve skupa ne bude pre mokro... sampinjoni su vrlo jednostavni za uzgojit... meni ta metoda funkcionira... ovo je napisano samo ugrubo... pogledaj na youtubeu video tutoriale za uzgoj...

https://www.youtube.com/results?search_ ... ms+at+home
taman sam se htio malo na uzgoj šampinjona bacit, ovaj post mi je olakšao neke stvari. Hvala care!!!
psy_lolz
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 13.02.2016, 00:38
Ima zahvala: 1 put

Re: Kako uzgojiti micelij?

Post Postao/la psy_lolz »

ljudi treba mi bas pomoc, hteo bi da proizvedem havaje ili tajland, te dve vrste su skroz okej, nego to je sad nebitno..znam od prolike kako se sta radi .. tipa kukuruz se skuva, procedi zatim ide u teglu, ubrizgaju se spore i onda se ceka micelijum da krene da se siri drzi se na temp 20-23cels. itd itd.. ali me zanima sta se radi kad tegla skroz pobeli i kad dodje vreme za kolac.. taj postupak mi je malo nejasan :O pozdrav
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Kako uzgojiti micelij?

Post Postao/la antoniopavaroti »

pa sve ti piše..detaljno i puno odgovora imaš ..prošvrljaj malo po temema npr " sve o uzgoju magičnih gljiva"..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
pigeon_pg
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 31.03.2016, 23:11

Re: Kako uzgojiti micelij?

Post Postao/la pigeon_pg »

Zdravo svima... imala bih jedno pitanje... naime, bavim se prevodjenjem knjige "The mushroom cultivator" od autora Paul Stamets-a I J. S. Chilton-a. Obzirom da se nikada nisam bavila ovom tematikom odredjena terminologija mi predstavlja problem, I trenutno je to razvoj tzv grain spawn... bila bih zahvalna ako neko moze da mi kaze tacan naziv uzgoja gljive na ovakvoj podlozi.
Vidim da se spominju zitarice koje se mogu koristiti, kao I formule za pripremu ove podlove, ali ne mogu pronaci tacan naziv... Unaprijed hvala I pozdrav!
Odgovori