Projekt "Bukovača"

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Odgovori
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Projekt "Bukovača"

Post Postao/la CroOyster »

Projekt Bukovača

Pozdrav svima!!

Počeo sam se baviti (amaterski) uzgojem bukovača. Naravno kupio sam micelij na zrnu žita sa njuškala 6L sa poštarinom me izašli 170 kn. Sada je to sve već natrpano u vreće koje vise u jednoj prostoriji namijenjenoj za to.
slika

Tek nakon 24 dana počele su dolaziti male gljivice i to iz nekog razloga u samo na jednoj vreći dok su ostale mirovale evo slike... :)
slika

Ovo su slike kako se to dalje razvijalo:
slika
ovdje se može vidjeti da su krenule i na drugim vrećama.. :)
slika
Ovo su zadnje slike:
slika

Ujedno dok se to odvijalo izgradio sam čistu sobu vi prosudite dali je to dovoljno i ako imate još što nadodati bio bi zahvalan..
Soba još nije gotova trebao bi postaviti još jedan sloj najlona sa vanjske strane i oboati vidljive drvene dijelove te napraviti čistu kutiju unutar te sobe. Dali bi to bio dobar put po pitanju micelija...
slika
slika
slika
Zadnja izmjena: CroOyster, dana/u 31.07.2014, 20:43, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Projek "Bukovača"

Post Postao/la Mi_Moon »

Super izgleda, reci mi pls koji supstrat koristiš? Ja sam planiro uskoro iz fungi perfect nabavit micelije bukovača i baršunastih panjevčica i to raditi na talogu od kave... iskustva ? :)
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Projek "Bukovača"

Post Postao/la muscaria »

Samo slama je dovoljna! Ovaj plastenik mi se sviđa, a ujedno mi je i ideja jer sam do sada gajio u pljesnivom podrumu, i poslije prvog flusha uglavnom bacim vreću zbog plijesni. Prvi micelij sam dobio kloniranjem kupovne bukovače na način kako je hypnotoad objasnio ovdje negdje na forumu, i otad samo pičim!
Peace, Love, Sharing & Understanding
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Projek "Bukovača"

Post Postao/la CroOyster »

Mi_Moon je napisao/la:Super izgleda, reci mi pls koji supstrat koristiš? Ja sam planiro uskoro iz fungi perfect nabavit micelije bukovača i baršunastih panjevčica i to raditi na talogu od kave... iskustva ? :)

Što se tiče supstrata u vrećama koristio sam slamu, jer kako sam proučavao da je ona najbolja za početnike, u slamu nisam ništa dodavao nikakve prihrane osim što sam ju prije ubacivanja u vreće prokuhao i ostavio da se iscijedi i ohladi...

Za micelij sam donekle stvorio uvijete onim plastenikom sada je u procesu rada još jedan sloj najlona izvana a nije isključeno i nekakva izolacija između tih najlona za one prevruće dane ili naravno one hladnije jer tavan nije izoliran..
Na onu sam radnu površinu napravio od drveta i istog najlona mini kupolu kroz koju idu rukavice tako da će to sve biti zatvoreno (Slike uskoro)..
i naravno desno od radnog stola sada vidljivog ići će još jedna radna površina koja neće biti zatvorena...
U cijelom tom procesu sam naišao na prepreku koju za sada ne mogu svladati jer ideje koje imam su klimave... Imam sistem i kako ubaciti čisti zrak u tu mini kupolu samo me malo muči cijena hepa filtera preskupi su, a kao alternativu vidim one hepa filtere iz raznih usisavača dali ima neko s tim iskustva vrijedi li mi taj filter koristiti, evo primjer ; http://www.njuskalo.hr/usisavaci/hepa-f ... s-10619611
Zadnja izmjena: CroOyster, dana/u 18.05.2014, 15:33, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Projekt "Bukovača"

Post Postao/la Mi_Moon »

pasterizacija samo dovoljna? a temp ? :cheesy:
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Projekt "Bukovača"

Post Postao/la CroOyster »

Mi_Moon je napisao/la:pasterizacija samo dovoljna? a temp ? :cheesy:
Slamu sam onako suhu nagurao u vreće od krumpira maksimalno koliko je stalo... naložio vanjsku peć i u njoj ugrijao kotao vode kada je voda počela lagano kuhat prestao sam ložit uzeo dvije kace one od 50L položio u svaku kacu vreću sa slamom te uzo kantu i grabio iz kotla vodu i prelijevao preko vreća, kada su kace bile pune svakih par minuta okretao sam vreću u toj vodi nakon toga ostavio oko sat vremena da se cijedi i hladi.. U cijelom tom procesu uopće nisam pratio kolika je temperatura...i osim pasterizacije ništa drugo (možda samo početnička sreća)..
Razlog zašto sam koristio one vreće je zbog lakšeg cijeđenja i hlađenja jednostavno se neka kuka provuče kroz vreću i objesi negdje i nema kontakta sa nikakvom površinom..
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Projekt "Bukovača"

Post Postao/la CroOyster »

Evo da malo nadopunim temu... nakon određenog vremena moj je projekt skočio par stepenica.. od one pušnice koja je bila utočište za kukce i razne zaraze koje su napadale moje gljive uspio sam dobiti solidne uvijete za rast gljiva... ovako je to izgledalo:
http://i59.tinypic.com/dcc4dy.jpg
http://i61.tinypic.com/30at0eq.jpg
http://i61.tinypic.com/2hwyy3q.jpg
Pušnica je sama po sebi bila previše otvorena i prozračna kukci su lako ulazili, a i vlaga je prebrzo opadala, zbog nedostatka vlage gljive su se počele sušiti odmah nakon što bi malo porasle..
http://i60.tinypic.com/2wfi7gj.jpg
to sam rijesio sa maglicom, a kukce sa komarnicima na svim prozorima(rupama)...
Prostorija je i dalje bila dosta prljava tako da sam ju okrečio time djelom dezinficirao, kada se osušilo postavio sam najlon umjesto stropa da nema toliko gubljenja vlage što se pokazalo super.. a rasvjetu sam riješio tako da sam postavio jednu neonku,,, Slika dole....
http://i60.tinypic.com/fdufsh.jpg
Nakon najlona, umiješao sam u veliku špricu sa odgovarajućom dozom izosan te još jednom sve poprskao.. a da bi još malo pomogao borbi protiv kukaca napravio sam komarnik na vratima tako da se vrata sad mogu otvarati bez problema te sam smiješao otrov za muhe poznat kao agita i špricao iznutra prema van na komarnike i štokove (otrov sa produženim djelovanjem mislim i do 3 mj.. tek nakon dva dana sam ubacio vreće, ovoga puta sam se odlučio na manje doze pakiranja ( 5L vrećice za hladnjak alu-plast su se pokazale idealnim), za to sam se odlučio zbog raznih zaraza koje su mi napadale vreće u prošlosti pa je lakše baciti jednu malo nego jednu veliku.. ugl pokazalo se dobrim jer do sada sam napunio 35 vreća a odbacio 5 što je po meni ok prosjek. Uglavnom ovako je to izgledalo nakon postavljenih vreća sada se već formiraju male gljivice za nekih 5 dana bi trebalo biti bolje vidljivo pa ću fotku nabacit.. Važno je da napomenem da sam do ovoga došao svojim micelijem a ne kupovnim (kloniranje tkiva gljive).. http://i58.tinypic.com/6f5enn.jpg
http://i60.tinypic.com/30a6dyr.jpg
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Projekt "Bukovača"

Post Postao/la shroomko »

Što se tiče prvog posta, sa samo 6L micelija si napunio sve te ogromne vreće slame? Jel se sjećaš koliko micelija je potrebno za jednu takvu vreću?
Koliko litara zrnja staviš u ove nove vreće od 5L?


Čini mi se da nove vreće predebele i preniske. Da su malo uže ali i duže tj. više, imao veću površinu iz koje gljive mogu rasti i dobio bi više gljiva. Jesam li u pravu?

Razmišljam da i ja pokušam uzgoj bukovača, ali još više lions mane i možda shitake. Jel zna netko di bi se mogle kupiti slične prozirne plastične vreće?
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Projekt "Bukovača"

Post Postao/la CroOyster »

shroomko je napisao/la:Što se tiče prvog posta, sa samo 6L micelija si napunio sve te ogromne vreće slame? Jel se sjećaš koliko micelija je potrebno za jednu takvu vreću?
Koliko litara zrnja staviš u ove nove vreće od 5L?


Čini mi se da nove vreće predebele i preniske. Da su malo uže ali i duže tj. više, imao veću površinu iz koje gljive mogu rasti i dobio bi više gljiva. Jesam li u pravu?

Razmišljam da i ja pokušam uzgoj bukovača, ali još više lions mane i možda shitake. Jel zna netko di bi se mogle kupiti slične prozirne plastične vreće?
Da u toj prvoj turi sa samo 6l... za uvijete u kojima su bile sa ovim znanjem sada koje imam sto im treba iznenadjen sam uopce sa prinosom iz vreca (nazalost nisam vagao)...
Kada sam pakovao u vrece od 5l stavljo sam onako "ofrlje" al recimo nek je isla tegla od 750ml na dve vrece (iz toga razloga prinos je i bio velik)...
Sto se tice vreca sada koristim vrece za pjesak od lokalnog dobavljaca... idealne su uske a visoke otprilike stane oko 13 kg supstrata... do sada sam najveci prinos po vreci ima oko 28% njezine tezine (supstrat slama, cijepljeno sa micelijem na zrnu psenice, micelij cetvrte generacije i to je stajao u frizideru na oko 5 C nekih 3 mjeseca)

isprike na cekanju za odgovor :)
Odgovori