Macrolepiota procera (suncanica) i zarazen print?

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Odgovori
ribolovav
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 27.05.2012, 19:38
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Macrolepiota procera (suncanica) i zarazen print?

Post Postao/la ribolovav »

Ovako, dobio sam pre nekoliko dana primerak sveze gljive, narodski receno "suncanice"... I tad sam dosao na ideju da probam napraviti spore print, i da kasnije razmnozim u nekoj od zitarica.
Sve sam lepo postavio na dezinfikovanu alu foliju i pokrio nekom staklenom cinijom. Medjutim dogodilo se to da sam morao da odsustvujem od kuce nekih 6-7 dana tako da je nakon toga gljiva ispod cinije smrdela vanzemaljskim smradom! Ja sam ipak za svaki slucaj sacuvao print a gljivu naravno - sto dalje od kuce! E sad, jasno mi je da je i print kontaminiran, ali sam na forumu citao o prebacivanju komada zdravog micelijuma u nove petrijevke, pa me interesuje dali ima nekih sansi da se od printa razvije cista kultura? Naravno od gljive, ne onog zelenog... :bigsmilee:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Macrolepiota procera (suncanica) i zarazen print?

Post Postao/la HypnoToad »

Apsolutno nikakve šanse. Kao prvo, ni najbolji antibiotski agari ne bi mogli odvojiti bakterije iz takvog printa, a kao drugo, sunčanica je užasno teška vrsta za germinaciju u umjetnim uvjetima, i micelij raste sporo na običnom PDA agaru. Za nju je preporučljivo koristiti sličnu formulaciju kao za Agaricuse, koja zahtijeva nekoliko relativno teško dobavljivih dodataka.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
ribolovav
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 27.05.2012, 19:38
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Macrolepiota procera (suncanica) i zarazen print?

Post Postao/la ribolovav »

Hvala na ultra brzom odgovoru! ^:)^ A jel ima smisla da pokusam klonirati iz tkiva na agar? Malocas sam pribavio jos 3 komada suncanica... Doduse ubrane su u nedelju? :-??
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Macrolepiota procera (suncanica) i zarazen print?

Post Postao/la HypnoToad »

Probaj, to ima više šanse za uspjeh! Uzmi uzorak unutarnjeg tkiva, koji nije bio izložen vanjskim utjecajima.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori