Pravilnik o zaštiti gljiva i njihovom sakupljanju

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Pravilnik o zaštiti gljiva i njihovom sakupljanju

Post Postao/la Devil'sChase »

Razumijem, nadam se da ga nikada nećeš morati koristiti, na životinjama naravno...
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Pravilnik o zaštiti gljiva i njihovom sakupljanju

Post Postao/la sinnerman »

Evo, ne znam gdje bih stavio ovaj post, u ovu temu ili "Kad ti nešto zamrači um".

Baš jučer gledam domumentarac "Know your mushroom", kad lik kaže "there's something cool about finding free food" :( Ja bih rekao There's no such thing as free food no more. :-o
Mislim, naravno da mi je jasna intencija zakonodavca, ako želiš otići živjeti u šumu od prirode, više ne možeš. Moraš imati dozvole za lov, ribolov i sakupljanje šumskih plodova. A za to ti trebaju novci, a novce moraš zaraditi radeći. Isto vrijedi i za porez na imovinu. Nećeš više moći imati imovinu i živjeti tamo bez da plaćaš poreze. Dakle onemogućili su te da jednostavno nećeš raditi za sitniš kod robovlasnika, morati ćeš jer nećeš imati s čime plaćati porez, pa će ti uzeti imovinu. Pa na ulicu ili u šumu, a ni tamo nećeš moći (u šumi) brati plodove. :ohnoo:

Baš gledam za ovaj suzavac Hypno, morati ću i ja uzeti jednoga, jer kao prvo počeli su nam medeti hodati po Istri, a i ona krda divljih svinja, uh koliko ih ima. :-ss
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Pravilnik o zaštiti gljiva i njihovom sakupljanju

Post Postao/la Devil'sChase »

Ah da istina, a naravno, indirektno, suzavac služi da ebenog lugara, šumara koji provode državne zakone ili retardiranog lovca koji ti uperi cjevi skuriš u oči, a uz malo sreće medvjed će ga pojesti ili divlja svinja zaklati...
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Pravilnik o zaštiti gljiva i njihovom sakupljanju

Post Postao/la Fig »

Codex polako kopa po prirodi i gljive postaju potencijalna opasnost.

Da, zanimljiva priča o nekolicini medvjeda koja se ljeti spustili sa Ćićarije do Buzeta i Pazina zbog oskudne hrane i vode, te lutajući po sjevernoj Istri porompali košnice i pogostili se grožđem. Zabrinuti seljaci tražili odštetu od lovačkog društva koje je još više zbunjeno jer medvjeda nemaju u lovnogospodarskoj osnovi pa ne znaju šta im činiti, a vlada i bojazan da se praćena medvjedica sa mladima ne ubrloži u tom području zbog boljeg prirodnog okruženja i dostupnije hrane. Tako da od sljedeće godine počinje odstrel ove ugrožene vrste u unutrašnjosti Istre (umjesto reintroduciranje u druge predivne ekosustave gdje je mrki medvjed iščeznut) jer narušavaju areal bojaznih i raskošnih ljudi, dok se smatra da na Ćićariji obitava još desetak primjeraka.

Divljih svinja je uvijek bilo, ali ako se ne varam, isto je na snazi odstrel svih "otočnih" svinja, koje u zadnje vrijeme sve češće plivaju na otoke zbog prirodne mogućnosti ka hrani i daljnje evolucije, te vjerojatno čestog kontakta mnogoljudstva sa mnogosvinjstvom.

To je sve ionako uzročno-posljedično, kao i sve u prirodi/životu, i nekako predodređeno neempatijskim prirodnim odnosom čovjeka-gospodara, pa se nema baš izbora, samo različitih manifestacija iste stvari.
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Pravilnik o zaštiti gljiva i njihovom sakupljanju

Post Postao/la sinnerman »

Po onome što sam ja vidio ti medvjedi se sada drže cijele godine u središnjoj Istri. Divljih svinja ima više jer ljudi sa sjevera (ćićarija i Buzeština) zapuštaju poljoprivredne površine a svinje traže hranu pa dolaze gdje se još štogoda sadi.
Ma nije problem da mi nisu pola krumpira povadile.
Ali rješiti ću to sa ogradom. A one i medvjedi neka žive.

A u pravu si, ma što će mi suzavac, šanse da me napadne divlja svinja ili medvjed daleko su manje nego da se sam ozlijedim u šumi. Ili pak da me neki neoprezni lovac ili neki berač gljiva i tartufa napadne jer sam mu pohodio njegove pošte.

Ipak je bojazan od ljudi mnogo veće nego od životinja. Nije me medvjed na rječkome Korzu napao (čitaj nalupao) radi 10 kuna. =))
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Pravilnik o zaštiti gljiva i njihovom sakupljanju

Post Postao/la Devil'sChase »

Istina, to se rješava ogradom, a ne ubijanjem. Kao ovi ličani kaj se žale na vukove jer ih nesmiju ubijati, a dobro ako ima 50 vukova u hr, no imaju snage žaliti se samo a nemaju snage nabaviti tornjaka ili hrvatskog ovčara ili graditi ogradu nekakvu. Isto tako i ovi medareki istrijanski, ukrao im medo meda pa si zovu mamu i plaču, najlakše da lovačko društvo postrelja sve, a nebi si košnice ogradom zaštitili...
Odgovori