Uzgoj tartufa

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
neno
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 16.04.2012, 10:54
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Uzgoj tartufa

Post Postao/la neno »

pozdrav!!!!
novi sam na forumu i zanima me može li se otvoriti tema o uzgoju tartufa miktoniziranim stanicama?? na netu su informacije relativno šture,a ljudi se bave time vec vise od 30 godina... mozda netko zna vise o tome i bilo bi mi od velike pomoci.
unaprijed hvala :)
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: uzgoj tartufa

Post Postao/la sakymus »

Tartuf je mikorizna gljiva što znači da živi u simbiozi sa korijenom drveta...
Koliko ja znam to je uspjelo našem broju jedan hrvatskog gljivarstva Romanu Božecu... Prema informacijama koje sam dobio on je to uspio nahvatati na korijen lješnjaka i kaže da mu uspješno rastu...
Da ti odmah kažem, mikorizne vrste su najzeznutije za uzgojiti... Imaš dosta metoda da se to napravi, npr. da se sjemenke zaraze micelijem ili sporama, da se sjemenke ili sadnice posade tik uz korijen drveta koje je već zaraženo tartufom i sl.
Micelij tartufa se da lako proširiti na hranjivoj podlozi, ali da bi nastalo plodno tijelo treba ti drvo... Starija drva su obično već zaražena nekom drugom gljivom i teško je postići da se odraslo drvo zarazi drugom gljivom... Eh da, da ti drvo naraste, treba ti barem 5-10 godina da bi mogao dobiti plodna tijela tarufa ili nekih drugih mikoriznih gljiva... Treba ti dobra analiza zemlje i netko tko točno zna što radi...
Da budem kratak, ako želiš brzu zaradu, bolje se nemoj upuštati u to jer nisi 100% siguran da će ti uspjeti, a i dugo traje da ti drvo naraste...
Što se tiče uzgoja na supstratu, čitao sam da je bilo nekih slučajeva da im je uspjela izrasti gljiva, ali nitko to nije opisao u detalje (pretspotavljam da su to nekim hormonima tretirali)...
neno
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 16.04.2012, 10:54
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: uzgoj tartufa

Post Postao/la neno »

hvala puno na odgovoru, kod lješnjaka najbrže dolazi do rezultata.. došao sam do jednog broja u srbiji i navodno je čovijek spreman pomoći.. pokušat ću mu se ovih dana obratiti, pa ako će nekog zanimati podjelim iskustva sa vama... u italiji se mogu kupiti mikorizirane sadnice.. samo još moram naći informacije dali ih je moguće uvesti u hrvatsku ili pronaći nekoga ovdje tko bi znao učiniti to kod nas :)
da budem iskren ne razmišljam o brzoj zaradi više je stvar principa da mi to uspije, jer sam raspravljao s frendom koji tvrdi da je to nemoguće izvesti hehehhehe!!
a imam nešto neiskorištene zemlje, pa da posadim i lješnjak bez tartufa nije bed. za sada toliko i još jednom hvala na odgovoru
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: uzgoj tartufa

Post Postao/la mr. gljiva »

Jedna od najbitnijih stavki uspješnog uzgoja tartufa je pH zemlje koji mora biti 8-8.5 inače gljiva neće rasti. Ima u Božcovoj enciklopediji postupak dobivanja mikoriziranih sadnica, ali pojednostavjeno ide ovako.

Zreli tartuf (u njegovom slučaju crni) se očetka,opere i sterilizira alkoholom. Zatim se samelje,a suspenzija se profiltrira da bi dobili spore koje su u gljivi. Dobijemo tekući inokulum koji možemo razrijediti i pomiješati sa sitnim pjeskom da dobijemo čvrsti inokulum.
Zemlja u koju će ići "sjeme" mora biti s mjesta gdje smo našli tartuf, strpamo je u najlonske vreće i 2 puta steriliziramo na stotinjak stupnjeva.
Sjeme (žir hrasta medunca) pripremimo sterilizacijom srebrenim nitratom, dobro operemo i stavimo u pripremljenu zemlju (u koju je umješan čvrsti inokulum) te zalijemo ostatkom tekućeg inokuluma. Sve navedene akcije se obavljaju u laminariju baš iz razloga da druga konkurentna gljiva ne pojede spore tartufa (bakterije nemaju nikakvog utjecaja prema njegovoj priči) i čekamo sljedećih godinu i pol kada su sadnice 30ak centimetara i spremene su za prodaju, sadnja mora malo pričekati dok biljke ne ojačaju.
Humus je isto faktor, 5% za crni i 3% za bijeli tartuf ako se ne varam.

Znam to jer sam polagao ispit kod njega, tada je spomenuo da piše i knjigu o uzgoju tartufa u hrvatskoj te nam pokazao neke bilješke i hrpu slika,ali i kojih 200 uspješno mikoriziranih sadnica medunca crnim tartufom od kojih jedna vrijedi 50e. Izračunajte :))
Kaže lik da ga uopće više ne zanimaju gljive koje rastu iznad zemlje jer zna koje su sa 20 metara :ymdevil:

Prepisat ću materijal kad ga i ako ga nađem ;)
skuliran do jajc :thumbsup:
neno
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 16.04.2012, 10:54
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: uzgoj tartufa

Post Postao/la neno »

hvala mr.gljiva na detaljnom objašnjenju!!

evo da javim... dobio sam cijene od talijana :)

WHEN THERE ARE TREES AVAILABLE, IN THE NEXT FALL.
THE COST OF A MAP WITH T. MELANOSPORUM It '€ 9.90 INCLUSIVE OF VAT
WITH OTHERS AND TRUFFLE '€ 8.80 INCLUDING VAT.
OUR PRODUCTION AND 'CERTIFIED AND GUARANTEED UNIVERSITY' OF
PERUGIA.

jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!
Zadnja izmjena: neno, dana/u 25.04.2012, 12:42, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: uzgoj tartufa

Post Postao/la HypnoToad »

To je u redu cijena.
Nego, jesi razmišljao o tome kako ćeš uvest sadnice? Trebat ćeš obaviti (i platiti) fitosanitarnu inspekciju.
Neznam točno kako taj proces ide, ali s obzirom na našu birokraciju, sigurno nije brz, jeftin ni jednostavan. Raspitaj se malo oko toga.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
neno
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 16.04.2012, 10:54
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: uzgoj tartufa

Post Postao/la neno »

uhhhh do tog dijela još nisam došao jer nisam znao hoću li uopće dobiti odgovore od talijana.
kada sam prošli puta gledao za sjeme povrća koje mi je žena htjela donjeti iz USA nisam ništa razumio (ako sam uopće gledao na pravom mjestu). žena mi je amerikanka i često putuje dolje pa bi volio da mi donese neke vrste sjemena kojih kod nas baš i nema ili ja nisam vidio...
Zadnja izmjena: neno, dana/u 25.04.2012, 14:26, ukupno mijenjano 1 put.
neno
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 16.04.2012, 10:54
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Uzgoj tartufa

Post Postao/la neno »

ministarstvo poljoprivrede u hrvata.... no comment... da ne kazem sucks!!!!
zena koja daje informacije o fitosanitarnoj inspekciji je na bolovanju... a svi ostali su vece toljage od mene :((
drugim rijecima treba imati celicne zivce i puno vremena da se uopce dodje do neke informacije... katastrofa... isao sam toliko daleko da sam ih sve prijavio tajnici zamjenika ministra,pa mozda netko i pokrene dupe (oprostite na izrazu).
mislim da mi je pametnije naci agronoma u RH i sam mikorizirati sadnice,te izbjeci sve te probleme oko uvoza..
svaki savjet je i dalje dobro dosao :)

evo stigao je odgovor ministarstva poljoprivrede...
nazalost sa obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvom (sto imam otvoreno) mozes uvesti sadnice jedino ako imas stalno zaposlenog agronoma :(
znaci ta varijanta sa uvozom pada u vodu jer nemam zaposlenih kao i vecina drugih poljoprivrednika

necu vas vise daviti s tartufima LOL

hvala na pomoci mr.gljiva,HypnoToad i sakymus

P.S. nema predaje!!!!!
amon08ra09
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 10.07.2017, 14:10

Re: Uzgoj tartufa

Post Postao/la amon08ra09 »

pozz bas sad citam tvoje komentare i razmisljam si jesi li stvarno odustao zbog glupih pravila, zivis na balkanu i samo se prilagodi :P
novi sam u svemu ovome i razmisljam o sadnji ljesnjaka s micateljem tartufa. Dobro mi je dosla info o tome da mi treba stalno zaposleni agronom za uvoz...jel imas info mozda o tome koliko je dobro saditi mijesani crni i bijeli tartuf i dali podnose jedni druge
p.s. Hvala :)
Avatar
55cacc2d7823
rank3
Postovi: 61
Pridružen/a: 13.05.2020, 04:07
Ima zahvala: 80 puta
 pohvaljen: 46 puta

Re: Uzgoj tartufa

Post Postao/la 55cacc2d7823 »

pdf sa dosta dobrih slika i podataka - 'Smjernice uzgoja tartufa na umjetno podignutim plantažnim tartufištima'

Kod: Označi sve

https://48d53b99-7a02-48a3-9c51-a51d95e53855.filesusr.com/ugd/7a0253_1be43ac6f1fd401f9cb81259b3d53cd1.pdf
Odgovori