Smrčak/Mushroompeople pitanje

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Odgovori
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Smrčak/Mushroompeople pitanje

Post Postao/la sakymus »

Pronašao sam da su neki ljudi uspjeli uzgojiti Smrčak umjetnim putem (Smrčak je inače mikorizna gljiva - našao sam i upute ako nekog zanima da proba)...
Surfajući dalje naletio sam da čak i prodaju supstrate Smrčka na:
http://www.mushroompeople.com

Da li je netko već naručivao nešto od njih i koliko su pouzdani? Cijene su im astronomske za jednu vreću supstrata - 19$, pa ne bih htio da ispadnem budala i dajem pare za maglu...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Smrčak/Mushroompeople pitanje

Post Postao/la HypnoToad »

Smrčak nije mikorizan, ustvari neke vrste jesu, neke nisu. Čak mikolozi spekuliraju da unutar iste vrste mogu postojati sojevi koji rastu u simbiozi s korijenjem, i oni koji rastu na otpatcima drva. Ali definitivno je moguće uzgojiti smrčke bez stvaranja mikorizne veze. Koliko sam vidio iz slučajeva nekih ljudi, čini mi se da je tu veliki faktor čista sreća. Neki će se truditi i mučiti da stvore savršene uvjete, savršeni supstrat, dobru komercijalnu kulturu i opet ništa od toga, dok će drugi baciti šačicu ostataka od čišćenja na građevinski otpad i iduće godine imati tamo na stotine smrčaka.
Što se tiče ove kulture od mushroompeople, čitao sam da ljudi nisu imali baš previše uspjeha, ali tu je opet možda bila stvar u sreći. I cijena od ~100 kn i nije baš nešto visoka, tako se kreću cijene za kulture gljiva. Šprica s 10 ml tekuće kulture je od 25 dolara na više obično...
Ja sam prošle godine našao hrpetinu smrčaka koji su rasli na kori crnogorice uz cestu, znači sigurno nisu bili mikorizni i možda bi bili dobri kandidati za uzgoj, ali sam bio pre lijen radit klonove.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Smrčak/Mushroompeople pitanje

Post Postao/la sakymus »

Hvala ti Hypno!

Te mikorizne gljive su stvarno zajebane, nikad ne znaš na čemu si. Doma probavam vrganje na lješnjacima i hrastićima, i zasad sam samo na jednom korijenčiću uspio vidjeti malo bijelog, ali bog te pitaj da li je to micelij od vrganja.
Za smrčak sam našao da su uspjeli dokazati vezu sa nekim vrstama sjevernjačkih orhideja, i da jako potpomažu rast biljke. Možda im se neka druga gljiva nahvatala na korijen, a smrčci rastu bez obzira na njih he he...
Budem probao onda na proljeće uhvatiti neki divlji smrčak pa ću ga samljet i probat bacit na dvorište pa kud puklo :)
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Smrčak/Mushroompeople pitanje

Post Postao/la mr. gljiva »

Meni je profesor s faksa pričao kako danci drže "patent" na proizvodnju smrčaka, odnosno čovjek zna kako napraviti micelij i sve,ali nikako još nije uspio naći onaj okidač da bi krenula plodna tijela. Bavi se time isto iz zanimacije, inače ima i podlogu iz gljiva :)

Kaj se mikorize, odnosno vrganja ili tartufa tiče najvažniji je pH zemlje! Sadržaj humusa i struktua tla su čak manje bitni od same pH vrijednosti tla. Kad sam vidio 200 jednogodišnjih sadnica hrasta medunca od kojih su sve bile mikorizirane crnim tartufom čak bi rekao da isto truda izađe kao i najobičnije psilocibe- naravno ako imaš sve potrebno da ih i napraviš :D s tim da i cijena od 50e po sadnici ne zvuči loše :ymdevil:
skuliran do jajc :thumbsup:
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Smrčak/Mushroompeople pitanje

Post Postao/la sakymus »

Evo tih uputa što sam našao, ne razlikuje se puno od šampinjona, kažu da je glavna tajna u tome da se formira sklerocij:
http://www.thefarm.org/mushroom/morel.html

Evo i linka za te što su patentirali metodu:
http://www.morelfarms.com/

Čudno mi je kako se to može prihvatiti kao patent :-?

U Paul Stamets-ovoj knjizi sam vidio da za te mikorizne gljive baš i nemaju nikakav konkretan dokaz o njihovoj isplativosti uzgoja... Iako, što se vrganja tiče, moram priznat kako sam primjetio gdje ih ima najviše... Prije nekih 10-tak godina u mome kraju su posjekli jednu šumu i zasadili hrpetinu žireva... E sad, da li su ih možda zarazili vrganjima ili je slučajno nemam pojma... Uglavnom, hrastići su jako gusto zbijeni, 1-3 metra jedan od drugoga, znači rastu više u visinu, nego da šire grane i vrganji tamo rastu ko blesavi, ali ozbiljno, značajno više vrganja nego u nekoj starijoj šumi koja je rjeđa...

Zanimljiva je i dokazana činjenica da simbiotske gljive uvelike potpomažu brži rast drveća, zato što micelij (koji se širi brže od korijena) korijenu daje više minerala...

mr.gljiva, jel ima taj tvoj profa neku knjigu za preporučit, već me dugo zanima ta mikoriza, ali nikak da uspijem doći do neke poštene literature?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Smrčak/Mushroompeople pitanje

Post Postao/la HypnoToad »

Ameri inače imaju običaj sve malčirat, a smrčcima je takva podloga idealna! Nemora značiti da su došli s korom, nego su se razvili iz spora nakon polaganja. Pogotovo jedna specifična vrsta obožava crnogoričnu koru, ja sam ih po Gorskom kotaru nalazio isključivo na mjestima gdje se izvlače drva i koja su pokrivena crnogoričnom korom.
Smrčke se u teoriji može uzgajat, na kraju ispadne da ljudi koji jednom bezveze bace ostatke od čiščenja u dvorište iduće godine dobiju puno dvorište smrčaka, a oni koji ulože masu novca i vremena u pripremu kultura i supstrata ne dobiju ništa. Najbolje je baš nać tu vrstu, nabacat hrpu kore u kut vrta, ispod nekog grmlja radi vlage i bacit par zrelih gljiva da ispuste spore. Ne nadat se previše i ne provjeravat stalno, ali ipak su na kraju šanse prilično visoke da će sljedeće proljeće kora biti prepuna smrčaka.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori