Bijeli sljez, Marshmallow (Althaea officinalis)

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Odgovori
choda
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 03.10.2011, 20:22

Bijeli sljez, Marshmallow (Althaea officinalis)

Post Postao/la choda »

Da li neko imas iskustva sa pusenjem ove biljke , cuo sam da pusnje lisca ove biljke izaziva efekte slicne pusenju marihuane? Nisam mogao da nadjem informacije o ovoj biljci na internetu , tako da ako neko ima korisne linkove ili informacije o koriscenju ove biljke u "magijske" svrhe neka me uputi na linkove ili pojasni.Znam da se ova biljka korisii za kasalj i ima jos lekovotih svojsta , ali prvi put cujem da moze da se pusi i izaziva pomenute efekte.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Bijeli Sljez

Post Postao/la Red »

Prvi put cujem, pa sam malo istrazivala. nema podataka o efektima kod pusenja, a tamo di se spominje nitko ne daje nikakve konkretne informacije.
To je jednostavno lijekovita biljka. U kratko: Althaea officinalis ili bijeli sljez je popularan sastojak kod alternativnog liječenja, a osobito je učinkovit u olakšavanja respiratornih ili mokraćnih problema. To je idealna alternativa za duhan ili bazu za duhanski mix.

Više o biljci

slikaSLJEZ BIJELI (Althaea officinalis L.)
Iz obitelji Sljezovki (Familia Malvaceae).
Farmakopejski naziv joj je Folia, Flores, Radix, Althaeae.

Prirodni je antiinflamatorik, antidiaorik, antitusik, ekspektorant, diuretik, dermetik, emetik, emolient, karminativ, katarik, kozmetik, laksativ, mucilaginoz, sekretolik i tonik.

Druga imena bijelog sljeza su ajbiš, bijeli šljez, ljekoviti sljez, pitomi sljez, sliz, sljezovina, trandovilje, veliki sljez, vrtni sljez.
Englezi: ovu biljku nazivaju Althaea, Mallards, Marsh Mallow
Nijemci: Gebräuchlicher Eibisch,Echter Eibisch, Eibisch, Heilwurz, Sammt-Pappel, Samtpappel, Weisse Pappel
Francuzi: Guimauve officinale, Guimauve
Talijani: Altea comune, Bismalva.

Bijeli sljez poznata je biljka svim starim civilizacijama, gdje se koristila za liječenje respiratornih i mokraćnih organa. Ime dobiva po latinskoj riječi »althaino« što znači izliječiti.

Sveta Hildegard preporučuje bijeli sljez za liječenje vrućice, kašlja i glavobolje.

Riječ je o trajnoj biljci visine i do 1,5 metara s jakom i visokom stabljikom na kojoj su veliki naborani trokrpasti listovi koji su prema vrhu višestruko nazubljeni i suženi.

Cvjetovi su bijelo-ružičasto obojeni i smješteni u pazušcima listova.
Cijela biljka je dlakava, pa joj je izgled siv.
Korijen je dug, mesnat i dobro razvijen.

Biljka cvjeta od maja do avgusta, bez naročitog je mirisa, a okus joj je gorak i sluzav. Većinom raste na vlažnom vodoplavnom zemljištu, livadama, uz potoke, rijeke, na nasipima. Rado se sadi i uzgaja u vrtovima.

Korijen i list bijelog sljeza sastavni je dio naše kućne biljne ljekarne, poradi njegovog neprocijenjenog ljekovitog svojstva i djelovanja u liječenju unutarnjih sluznica (usta, ždrijela, želuca, pluća, crijeva, mokraćnih organa i putova).

Oboljele osobe na dišnim, probavnim i mokraćnim organima s bijelim sljezom sigurno uspostavljaju pokretački ljekoviti učinak, koji dovodi do ublažavanja i liječenja svih iritantnih čimbenika (hrana, zrak, bakterije, infekcije) koje su uzrok tim tegobama.

Poznajem mnoge osobe oboljele na plućima (kronični bronhitis, bronhitis, iritirajući kašalj pušača, suhi kašalj, kašljucanje povremeno, katar pušača, emfizam) koji su korijenom bijelog sljeza u potpunosti stavili pod kontrolu svoje tegobe.

Bitno je naglasiti da za plućna oboljenja postoje mnoge biljke koje blagonaklono djeluju ljekovito na pluća, te kod pripreme čajnih mješavina, koje se pripreme po recepturi, takvom čaju uvijek dodajemo vodeni ekstrakt korijena sljeza, pripremljen na hladan način.

slikaSvi dijelovi bijelog sljeza, list, cvijet, sjeme, korijen, pripremaju se na hladan način (ljekoviti učinak sluzi – mucilaginozno protuupalno djelovanje).

Korijen bijelog sljeza (može i kombinacija korijena i lista), rabimo za:
- liječenje probavnih organa (želuca, slabog i osjetljivog želuca,
- tegoba poradi viška želučane kiseline,
- čira na želucu,
- gastritisa,
- katara želuca,
- te raznih iritantnih uzročnika oštećenja želučane sluznice kao što su alkohol, kava, hrana, cigarete, lijekovi).

Njime liječimo i crijeva (katar crijeva, kolitis, ulcerozni kolitis, enteritis, proljev, dezinterija, slabi rada crijeva, Cronova bolest, konstipacije, infekcije, nametnici, grčevi),
kao i respiratorne organe i puteve (astma, bronhitis, kronični bronhitis, emfizam, katar, infekcije, upale pluća, porebrice, katar dišnih puta, upala sluznica usta, grla i bronha, grč glasnica, promuklost, kašalj, iritirajući kašalj, kašalj pušača, za liječenje nosa u obliku kapi, curenje nosa, začepljenost nosa, sinusitis, prehlada, nazeb, hunjavica).

Djelotvoran je i kod bolesti mokraćnih organa i putova (upalna stanja, nefritis, cistitis, infekcije, bakterije, katar mjehura, kamenci i pijesak u bubregu i mjehuru, teškoće u mokrenju, bakterijske infekcije mokraćnih kanala), te kod problema s kožom (u obliku obloga ili ispiranja otklanja razne nečistoće kože, dermatitis, osipe, lišaj suhi i vlažni, urtikarije; dok se u obliku masti koristi za liječenje čireva, varikoznih vena, abcesa, proširenih vena, opeklina, kao mast za ruke, kod psorijaze, te u obliku čaja za razna ispiranja kože).

Ljekovito djeluje i na spolne organe (početna upala sluznica, infekcija bakterijama itd.).

Danas u neku ruku postoji pravilo uporabe pojedinih dijelova bijelog sljeza u liječenju prema kojima možemo i mi postupiti, pa se tako za digestivne (probavne) organe i kožu koristi korijen bijelog sljeza, a za respiratorni i urinarni trakt list bijelog sljeza.

Kombiniranjem cvijeta bijelog sljeza ili drugog ljekovitog bilja sličnog djelovanja, na primjer, kod čira na koži, korijenu sljeza dodaje se korijen gaveza (Symphitum off.), a čaju za respiratorne i urinarne organe dodaje se listu sljeza list marulje (Marrubium vulgare) ili sladić (Glycyrrhiza glabra).

Slično ljekovito djelovanje bijelog sljeza imaju oman, lišaj islandski, sladić, sljez crni, jagorčevina, divizmA, trputac. U pučkoj medicini rabi se još i cvijet za liječenje respiratornih organa te sjeme za liječenje kožnih oboljenja.

Bijeli slijez sadrži ugljikohidrate 75 posto, masno ulje 1,5 posto, šećer 10 posto, saharozu, sluz 35 posto (glukozan), škrob 35 posto, pektin 11 posto, mineralne tvari (fosfor, cink, željezo itd.), asparagin, altain, fosfate, lecitin, jabučnu kiselinu, polifenole, sterole, flavonide (kvercetin, kamfor), vitamine B kompleksa, karotin i druge korisne sastojke.

U jesen vadimo korijen bijelog sljeza, očistimo ga od zemlje, ogulimo te izrežemo na štapiće i sušimo brzo na toplom mjestu, te pohranimo u hermetičku ambalažu.

Cvijet sabiremo za vrijeme cvatnje, a list nakon cvatnje i sušimo na toplom i prozračnom mjestu. Za jelo se rabe mladi proljetni listovi, pupoljci (kapari) i korijen (sirov, kuhan).

Korijen, mladi listovi te pupoljci dobra su proljetna hrana koju možemo prirediti na mnogo načina. Korijen možemo jesti sirov i kuhan kad ga ogulimo, mlade listove kao dodatak salatama ili u obliku juha i variva, a pupoljke možemo prokuhati u mješavini vode i octa te konzervirati u ulju kao i kapare.

Vodeni ekstrakt se radi 1 jušna žlica usitnjenog korijena bijelog sljeza, 2 dl vode
Močimo korijen 8 sati u vodi i procijedimo. Isto važi i za list, cvijet i sjeme.

Uzimamo po 2 jušne žlice 5-6 puta na dan. Ekstrakt možemo dodati i čaju od ostalog bilja.
Ako pripremamo kapi za nos tada uzimamo 1 jušnu žlicu na kavenu šalice vode, močimo 8 sati i procijedimo. Kapi uvijek pripremamo svježe za taj dan.

Tinktura se radi od korijena ili mješavine korijena i lista prelijemo alkoholom, začepimo, držimo na toplom tri tjedna i procijedimo.
Uporaba: Uzimamo po 10-15 kapi s čajem tri puta na dan.
Tinkturu koristimo za izradu masti za liječenje kožnih oboljenja.

Preradjeni tekst I. Lesingera

Uzgoj BIJELI SLJEZ - Althaea officinalis L.

Narodna imena: ajbiš, bijeli šljez, bili sliz, dobri slez, navadni slez, pitomi slez, pitomi šljez, slez, slezovina, šljez, šljezovina, trandovilje, trandafil, veliki sliz.

Smatra se da je bijeli sljez porijeklom iz zemalja oko Kaspijskog, Crnog, i istočnih dijelova Sredozemnog mora. Odatle se raširio čak u Australiju i Ameriku. U mnogim zemljama zapadne i srednje Evrope uzgaja se zbog korijena, lista i cvijeta koji se upotrebljavaju u medicini.
Kod nas ga ima po riječnim otocima i ritovima pored Dunava, Save i drugih rijeka, kao i po vlažnim livadama, pored puteva i drugdje.

Botaničke osobine

Bijeli sljez je višegodišnja zeljasta biljka, sa jakim korijenovim sustavom. Korijen je razgranat, mesnat, izvana bljedožute a iznutra bijele boje i sluzav. Ukus mu je slatkast. Iz korijena prvo izbijaju zeleni, okruglasti listovi, a tek nakon njih izbija više uspravnih stabljika, visine 60-200 cm, sa krupnim naboranim listovima. Liska je srcastog do izduženo jajastog oblika sa zaoštrenim vrhom, po obodu jako nazubljena. Dužina liske je 5-10 cm. U pazuhu listova javljaju se bijeli do blijedoružičasti cvijetovi. Krunica je sastavljena od 5 latica. Cvijeta od juna do septembra. Cijela biljka je obrasla sivobijelim dlačicama. Sjeme je u obliku okrugle pločice, boje nepržene kave. Plod je šizokarpijum. Težina 1.000 sjemenki je od 3 do 5 gr.

Kemijski sastav i upotreba

Bijeli sljez je odavno poznat kao narodni lijek. Danas se upotrebljava i u narodnoj i u službenoj medicini. U upotrebi su korijen (Radix Althaea), list (Folium Althaea) i cvijet (Flos Althaea). Najviše se koristi korijen, a manje list i cvijet. Sljez sadrži: 30 - 35 % sluzi, oko 35 % škroba, oko 1,5 % masnog ulja, pektina, tanina, asparagina, lecitina, fitosterola, fosfata i dr. Sluz se rastvara u vodi i hidrolizom daje glikozu, galaktozu i ksilozu.
Zbog velike količine sluzi, korijen se upotrebljava kao sredstvo za liječenje katara organa za disanje i protiv kašlja. Sljezova sluz je blago sredstvo protiv upala sluznice mokraćnih, spolnih, disajnih i probavnih organa. Ulazi u sastav raznih čajeva.
Čaj od sljeza (Species Althaeae) sa ostalim biljkama povoljno djeluje na kašalj, bronhitis, plućni katar, bronhijalnu astmu, čak je efikasan i kod početne faze tuberkuloze pluća.
Sljezov korijen se upotrebljava i spolja, pomiješan sa medom u vidu kaše protiv upale očiju i kao oblog za opekotine. Kao blago sluzno sredstvo daje se protiv proljeva, za klizme i obloge na upaljena mjesta.
Mljevenjem korijena bijelog sljeza i prosijavanjem, dobija se prašak koji služi za posipanje pilula i izradu raznih poslastica i lijekova. Lišće se koristi za salate i druga jela.

slika

Uzgoj

Pogoduje mu lako, duboko, vlažno zemljište, a najviše riječni nanos koji je povremeno plavljen. Najviše prinose daje na svježim aluvijalnim nanosima, lakim ritskim crnicama i ostalim zemljištima koja imaju povoljnu fizičku strukturu. Smonice i druga teška i vezana zemljišta nisu pogodna za uzgoj. Za uzgoj se obično izoliraju parcele koje su periodično poplavljene. Bijeli sljez može bez oštećenja provesti pod vodom 20 - 30 dana. Nakon povlačenja vode nastavlja normalno da se razvija.

Bijeli sljez je biljka kontinentalne klime. Naročito se dobro razvija u umjereno vlažnoj i toploj klimi. Najbolje uspijeva u krajevima sa godišnjom sumom padavina oko 600 mm. U toku zime nije osjetljiv na niske temperature, pa bez oštećenja podnosi i temperature niže od -20 oC.
Na istom mjestu bijeli sljez ostaje 2 godine. Utvrđeno je da se u trećoj godini korijen malo povećava i dobija u težini, uz gubitak kvalitete. Pored ovoga višegodišnji uzgoj nije opravdan i zbog masovne pojave štetočina i bolesti. Sljez se uzgaja u plodoredu, obično posle đubrenih okopavina. Dobri predusjevi su i strna žita. Na isto zemljište se vraća nakon 4 godine.

Priprema zemljišta za uzgoj sljeza obuhvaća duboko oranje u jesen (na 40 - 60 cm), zbog toga što bijeli sljez razvija jak korijenov sustav. Ako se sije ili sadi u jesen, odmah poslije oranja obavlja se i predsjetvena priprema. Ukoliko se sije u proljeće, tada se vrši predsjetvena priprema zemljišta. Pri uzgoju se primjenjuju mineralna i organska gnojiva. Stajnjakom se gnoji pod predhodnu kulturu (30 - 40 t). Mineralna gnojiva se dodaju pri osnovnoj obradi - oko 100 kg/ha P2O5 i oko 80 kg/ha K2O a dušikom se prihranjuje u toku vegetacije (60 - 80 kg/ha N).

Bijeli sljez se može proizvoditi direktnom sjetvom sjemena, sadnjom rasada i dijeljenjem korijena. Smatra se da je na većim površinama najekonomičnija direktna sjetva u jesen (novembar - decembar) ili u proleće (mart). Sjeme se sije na rastojanju 60 - 70 cm red od reda, plitko, na 1 - 2 cm dubine. Radi ravnomernije sjetve moguće je sjeme predhodno pomiješati sa pjeskom. Po jednom hektaru je potrebno 5-6 kg sjemena pod uslovom da je dobre klijavosti. Sjeme niče za oko mjesec dana. Bez obzira na to da li se radi o jesenjoj ili proljetnoj setvi, parcela mora biti dobro pripremljena za sjetvu a zemlja dobro usitnjena.
Bijeli sljez se može proizvoditi i pomoću rasada. U tu svrhu obično se u junu - julu sije u hladne lijehe, omaške ili u redove čiji je razmak 15 - 20 cm. Za sjetvu 1 m2 lijehe potrebno je oko 8 gr sjemena. Sjeme niče za 20 dana. Biljke u fazi 5 - 6 listova, tj. visine oko 10 cm, rasađuju se na stalnom mjestu rano u jesen (septembar - oktobar). Sade se ručno, na razmaku 50-70 cm red od reda i oko 30 cm između biljaka u redu. Sa 1 m2 leje dobija se oko 300 sadnica bijelog sljeza. U procesu proizvodnje rasada preporučljivo je klijance zalijevati 0,1%-nim rastvorom Benomila da bi se zasad zaštitio od paleži klijanaca ( Rhizoctonia sp.).
Dijeljenjem korijena, sljez se razmnožava u selekcionom radu.

Kod uzgoja bijelog sljeza od primenjuju se pljevljenje i okopavanje, proređivanje i prihranjivanje. Prvo pljevljenje i okopavanje je kad su biljke u fazi 3 --4 lista. Ujedno se biljke mogu prorjeđivati na razmak oko 30 cm između biljaka. Drugi put se zemljište kultivira obično kad su biljke visoke 30 cm. Prihranjuju se u dva navrata, u vrijeme prvog i drugog kultiviranja sa po 30 - 40 kg/ha N. Korijen se najbolje razvija kada je zemljište rastresito, bez pokorice i korova, pa je zato izuzetno važno da se ovim mjerama posveti posebna pažnja.
U toku vegetacije usjev se može, po potrebi, navodnjavati. Ukoliko se sljez uzgaja kao dvogodišnja kultura, na kraju vegetacije prve godine, prilikom kultiviranja se gnoji sa oko 80 kg P2O5 i 60 kg K2O po hektaru.
Od štetočina koje napadaju bijeli sljez najopasniji su buhači (Halticinae). Za njihovo suzbijanje može se koristiti Fenitrotion (0,1 %) ili Sevin S-50 (0,15-0,20 %) uz poštovanje rokova poslednje primjene preparata.
Od bolesti je najčešća i najopasnija hrđa (prouzrokovač je gljivica iz roda Puccinia). Ona najčešće napada lišće, izazivajući na njemu žutosmeđa ispupčenja. Preventivno se suzbija pomoću preparata Cineb S-65 (0,2 - 0,3 %), Ditan M-45 (0,2 %), Propinet (0,2 %), uz dodavanje okvašivača (Sandovit, Radon).
Sljez se uzgaja kao jednogodišnja i dvogodišnja kultura. Korijen se vadi u jesen (oktobar, novembar) ili u proljeće (mart). Utvrđeno je da sluzi najviše ima u oktobru, na kraju vegetacije, zbog čega korijen treba brati u to vrijeme. Vadi se izoravanjem plugom bez plužne daske, u uslovima umjerene vlažnosti zemljišta. Sa izvađenog korijena odstranjuju se nepotrebne primjese. Zatim se korijen pere u hladnoj tekućoj vodi, pa se prenosi u prostorije gdje se ljušti i seče na više dijelova, obično oko 10 cm dužine. Tako pripremljen korijen se suši u termičkim sušarama na temperaturi oko 45 oC. Dobro osušena droga je bijele do svetložute boje, na prelomu dosta praši, mirisa je slabog a ukusa svojstvenog, sluzavog i sladunjavog. Od 3 - 4 kg svježeg korena dobije se 1 kg suhog.

Osim korijena, koji se vadi prve ili druge godine, beru se lišće i cvjetovi. Lišće se može brati i više puta tokom godine, ali je najbolje prije ili za vrijeme cvjetanja tj. u julu i avgustu. Smatra se da se u prvoj godini može brati najviše 1/3 lišća. Bere se zdravo i neoštećeno lišće. U drugoj godini broj berbi je veći nego u prvoj. Odnos svježeg i suhog lišća je oko 6 : 1. Osušen list je debeo, mek i kadifast pod prstima, bjelozelene boje, nema mirisa a ukusa je slabo sluzavog. Cvjetovi se kod dvogodišnje kulture beru u obe godine. Odnos svežeg i suhog cvijeta iznosi 7-8 :1. Lišće i cvijetovi se suše u sušarama na temperaturi od 50 oC. Drogu je potrebno čuvati u dobro zatvorenim posudama, zaštićenu od vlage i insekata.

Članak od Jana Kišgecija iz knjige "Gajenje ljekovitog bilja"
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori