Ljubičica ~ lat. Viola odorata~

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Ljubičica ~ lat. Viola odorata~

Post Postao/la Red »

http://media-cache-ec6.pinterest.com/55 ... 27e98f.jpg✾ Ljubičica ✾

Mislim da smo svi primjetili da su nam ljubičice prekrile vrtove i livade, mozda niste znali ali ljubičice su , osim sto su prekrasne i divno mirisu, i ljekovite :x

LATINAKI NAZIV: Viola odorata L.
OSTALE VRSTE: Viola canina – pasja ljubičica (pasja ruža) – ima bijelu mrlju na najdužoj latici..; Viola calcarata - ljubičica; V. odorata Alba - bijela ljubičica - rijetka je ljubičica, ali se ipak može pronaći i uzgajati.
Viola reichenbachiana -šumska ljubičica – visoka je do 20 cm, ima jako srcolike listove i tamnozelene boje.
PORODICA: Violaceae – ljubice
NARODNA IMENA: ljubica, fijolica, mirisna ljubica, plava ljubica, melekuša..
STRANA IMENA: Common violet, Heckenveilchen ; Veilchen, La violete, Violetta…

POVIJEST I NASTANAK IMENA

Prema mitologiji ljubičica toliko osvaja svojim mirisom i ljepotom da je i ružni Hefest pridobio naklonost Afrodite pomoću njih.
Također Zeus, vrhovni Bog, je napunio livadu ljubičicama, kako bi utješio svoju ljubavnicu Io, koju je zbog Herine ljubomore morao pretvoriti u junicu.
Sam mit o nastanku ljubičice priča je o tragičnoj ljubavi. Prve ljubičice, prema tom mitu, su nastale iz krvi Atisa, kojeg je pogubila moćna božica Kibela.

slika

Prema legendi ta božica se zaljubila u Atica, prekrasnog mladića, te je kako bi obvezala na celibat, odabrala ga za svog svećenika. No, to nije pomoglo jer se Atis zaljubio u prelijepu kćer boga Sangarija. Kibela ga je kaznila smrću, a iz njegove krvi koja se prolila po zemlji nikli su cvjetovi. Svojom bojom podsjećali su na zgrušane kapljice krvi.
Mirisna ljubičica prekrasan je vjesnik proljeća i jedna je od najmirisnijih od svoje porodice.
Grci su je odabrali za simbol plodnosti, stari Rimljani su uživali u njenom slatkom vinu. Napoleon ju je posebno obožavao.

Porodica obuhvaća oko 500 jednogodišnjih ili višegodišnjih vrsta. Od osnovne forme dobivene su mnogobrojne vrtne sorte mnogo većih cvjetova , čak i punih; to su višegodišnje biljke. Viola calcarata je divlja vrsta alpske flore i raste na vapnenom tlu. Cvate od IV – VIII mjeseca, sadi se u jesen,

Ljubičice se povezuju sa skromnošću. U kršćanstvu je ljubičica simbol vladavine i autoriteta, pa je kao takova simbol i obilježje svećeničkih i kraljevskih odora. Također predstavlja oživotvorenje Božjeg sina, dok je bijela ljubičica simbol Djevice Marije. U hrvatskom jeziku dolazi od riječi ljubiti, pa je po njoj izvedeno i nazvano žensko ime Ljubica, Ljuba.

Ovu mirisnu biljku sa prekrasnim ljubičastim laticama u prošlosti su žene koristile za jutarnje umivanje. Običaj je da se na Cvjetnicu umije u vodi punoj ljubičica. Biljka raste na osunčanim brdskim pašnjacima i livadama, te svojim mirisom privlači kukce. Ima jedna poslovica koja kaže: "Ljubičica malen cvijet, al ju voli čitav svijet."

RAZMNOŽAVANJE – SADNJA, SJETVA

Stanište joj je u polusjeni.
Razmnožava se diobom biljke. Nekada se mirisna ljubičica uzgajala zbog proizvodnje parfema, koji se danas dobiva sintetičkim načinom.
Tip zemlje koji joj odgovara je bez naročitih odlika, može i čvrsta ili poglavito vapnena zemlja, ali svježa.
Redovito je treba zalijevati dva – tri puta tjedno tako da tlo ne ostane nikada potpuno suho. Klijanje iz sjemena je nepravilno jer se mnogi rani cvjetovi ne opraše – jer ponekad još nema insekata u to doba.

Biljke se dijele u rano proljeće ili jesen, ili se presađuju mlade biljke tijekom ljeta. Zbog širenja među biljkama treba ostaviti razmak od 20 – 30 centimetara. Zalijevanje mora biti redovito i ljeti malo obilnije. Ocvale cvjetove redovito treba skidati. Svake tri godine biljke prorijediti.

slika

Nisu pogodne za uzgoj u zatvorenom.
Koristi se za ukrašavanje šumskog tla i malih površina. Sorte s punim cvjetovima naročito su pogodne za rubove gredica. Iako se brzo šire i izvrsno prekrivaju tlo, danas se još samo ponegdje uzgajaju kao pokrivač tla ili rub na početku gredice.
Kao samonikla biljka raste u svijetlim listopadnim šumama, među grmljem i šikarom, uz putove i živice.

slika

KORIJEN: u tlu ima žućkastosmeđi kvrgavi podanak s korjenčićima sličnim dlakama, iz korijena izbijaju izdanci i razvijaju nove biljke.
LISTOVI: listovi su na vrlo dugačkim peteljkama, zaokruženi su , blago nazubljeni, pri bazi srcoliki. Za liječenje listovi se skupljaju u proljeće, cvjetovi kad se otvore, korijenje ujesen, a cijela biljka u doba cvatnje. Suši se u hladu na prozračnom mjestu tako da cvjetovi ne izgube boju.
CVIJET: Cvate od ožujka do svibnja . Ponekad ponovo procvatu u jesen. Cvjetovi su pojedinačni i nalaze se na dugim stapkama, vjenčić se sastoji od 5 nepravilnih latica koje su ljubičaste, bijele, ružičaste ili svijetloljubičaste boje.
Ne treba i ne smije se poistovjećivati s afričkom ljubicom, jer to su zaista dvije posebne vrste, čak ne spadaju u istu porodicu !
PLOD : tobolac sa sitnim sjemenkama.

KEMIJSKI – FARMAKOPEJSKI NAZIV i SASTAV
u korijenu ima saponina slično kao i u jaglaca pa se zbog toga koristi za omekšanje sluzi i lakše iskašljavanje. Sadrži salicilnu kiselinu, alkaloid violi, i odoratin, koji je najljekovitiji sastav u ljubičici, eterično ulje i neke soli, vitamin C, karoten..

slika

SLUŽI ZA LIJEČENJE
pluća, vena, bronhitis, reumatizam, slabe cirkulacije, problema s grlom, stres, srčanih tegoba – smanjuje srčanu neurozu i lupanje srca, jača srce, glavobolje, migrene, «umornih očiju», konjunktivitisa, upale desni i sluznice nosa, čisti krv, širi krvne žile, pomaže kod bubrežnih bolesti, upale sluznice mokraćnog mjehura, djelotvorna kod gihta, kod bolova kostiju i zglobova, protiv razdražljivosti i nemira, te kod nesanice, za nadraženu kožu ekceme, upale kože, akne, opekline, pogodna za suhu i osjetljivu kožu i protiv bora.

Protiv nadutosti- meteorizam
10 grama suhog ili 50 grama svježeg lišća kuhati 5 minuta s 1 kavskom žličicom meda u 2,5 dl mlijeka, poklopljeno se ostavi 15 minuta. Pije se svaki sat po 1 velika žlica u toku 4 – 6 tjedana. Isto pomaže kod hripavca u male djece.

SIRUP
1,5 kg kandis šećera , 100 grama cvijeta ljubičice i 1 kg meda preliti s 1 litrom kipuće vode. Ostavi se stajati 12 sati dobro poklopljeno, nakon toga se pod pritiskom procijedi kroz platno. Na taj način se dobiva jednostavan ali učinkovit sirup. Po jedna kavska žličica tog sirupa dodaje se šalici čaja od lišća ljubičice i pije se svaki sat ili 2 sata po gutljaj radi smekšanja sluzi i lakšeg iskašljavanja kod bronhitisa.

slika

SIRUP II
90 grama cvjetova mirisne ljubice, 120 grama šećera, 1,5 litre vode: cvjetove bez cvjetne čašice staviti u lonac i preliti kipućom vodom. Poklopiti i ostaviti 24 sata. Drugi dan procijediti i dobro istisnuti te dodati šećer. Na laganoj vatri zagrijavati i neprestano miješati dok se šećer potpuno ne rastopi. Čim sirup počne ključati , maknuti ga s vatre i poklopljeno ostaviti da se ohladi. Uliti u čistu staklenu bocu koja se dobro mora začepiti. Čuvati na tamnom mjestu. Pomaže prilikom kašlja, nesanice i srčanih tegoba.

ČAJ
2 žličice osušenih i razmrvljenih dijelova biljke, 2.5 dl vode i žlica meda. Suhu drogu preliti hladnom vodom, staviti na vatru i zagrijati do vrenja i kuhati još 5 minuta. Procijediti i ohladiti da čaj bude mlak, umiješati med, piti prilikom upale grla, bronhitisa i to 3 x na dan po šalicu. Med po mogućnosti od kadulje, vrijesa ili lipe.

slika

Za liječenje proširenih vena cvjetovi su prikladni zbog sadržaja rutina koji jača zidove kapilara. Pola šalice svježih cvjetova ljubičice (bilo koje vrste!) preliti s 2,5 dl kipuće vode, poklopiti i ostaviti da se smlači, pije se 2 puta na dan poslije jela.

KRISTALIZIRANI CVJETOVI LJUBIČICE
za suha vremena ubrati cvjetove ljubičice i to pozorno: odvojiti ih od peteljki ! Bjelance vilicom istući, tako da se lagano zapjene. Čistim, mekanim i tankim kistom premazati latice pa ih posipati šećerom. Složiti ih na masni kuhinjski papir (ne novinski!), kojim prethodno prekrijete rešetku pećnice. Prije sušenja prekriti ih još jednim slojem papira. Ugrijati pećnicu na najnižu temperaturu i pri otvorenim vratima pećnice zagrijavati dok se latice ne osuše. Kristalizirane ljubičice čuvati u hermetički zatvorenoj posudi. S tako konzerviranim cvjetovima koji zadržavaju svoj oblik i boju mogu se ukrasiti voćne salate, kreme, torte, sladoledi i druge slastice.

slika

Mnogi se možda pitaju smiju li se ljubičice konzumirati sirove, tj. smiju li se jesti? Da, smiju se, i nema nikakvih posljedica.

ULJE

slika

šaku ubranih cvjetova ( 80 grama) preliti s pola litre maslinova ulja i poslije 4 dana procijediti u manju tamnu bočicu; služi za laganu masažu očnih kapaka i sljepoočica, ali je također korisno i kod bronhitisa, reumatizma, slabe cirkulacije i probleme s grlom te kod stresa.

TINKTURA
200 grama cvjetova ili cijele biljke s listom, korijenom i cvijetom močiti 30 dana u litri 70 % alkohola ( kupi su ljekarni), Nakon toga tinktura se procijedi i koristi 3 x po 30 kapi s malo čaja ili vode.

PRELJEV od ljubičice
6 žlica svježih cvjetova staviti u staklenku i preliti s 5 dl kipuće vode i poklopljeno ostaviti da stoji jedan dan. Tekućinu procijediti i dodati 500 grama šećera te lagano zagrijavati dok se šećer ne rastopi, boja će se sačuvati ako sirup ne prokuha. Ohlađeno pohraniti u staklenku i dobro zatvoriti.

slika

LIKER
10 žlica svježih cvjetova preliti s 1 litrom rakije i dobro zatvoriti. Ostaviti tako 4 tjedna i onda procijediti . Skuhati šećerni sirup od 3 dl vode i 300 grama šećera (može i med), ostaviti da se ohladi te pomiješati s rakijom.

MLIJEKO ZA ČIŠĆENJE LICA(rok trajanja je 7 dana )
1 šaku cvjetova preliti s 5 dl hladnog mlijeka te lagano zagrijavati dok ne zakipi ali ne smije prokuhati. Mlijeko ohladiti , procijediti i čuvati u hladnjaku.

slika

OCAT s ljubičicama
150 g svježih svjetova preliti s 1 litrom bijelog vinskog octa i dobro zatvoriti. Nakon 15 dana uz povremeno protresanje, procijediti.

- Kod glavobolje i migrene uzimati čaj 4 x na dan i stavljati obloge od usitnjenih svježih listova ljubičice.
- Umorne oči lagano masirati kapke uljem od ljubičice.
- Kod upale usne šupljine grgljati čaj.
- Kod bolesti i bolova u kostima i zglobovima koristi ulje ili ocat od ljubičice – kao oblog.
- Topli čaj uzima se kod razdražljivosti, nemira, nesanice za umirenje.

KONTRAINDIKACIJE: prevelika koncentracija izaziva povraćanje i izaziva stolicu. (bezopasno ali neugodno).
Listovi i cvjetovi nemaju neku prehrambenu vrijednost. Kao krmna biljka nema veću vrijednost.

MARMELADA OD LJUBIČICA

slika

Sastojci:
250 g latica ljubičice (ljubičice kupiti samo u specijalizovanoj radnji za jestivo cveće!)
750 g šećera
500 ml vode
par kapi soka od limuna

Latice ljubičica usitniti u mikseru. Šećer i vodu skuvati dok ne počnu da se prave mehurići, a onda dodati ljubičice. Da bi se dobila lepša boja, treba dodati par kapi soka od limuna. Stalno mešati i kuvati oko 20 minuta na najslabijoj vatri. Ako je marmelada previše gusta, dodati još malo vode.

Kućna Apoteka

sada je vrijeme da ih sakupite i osusite. ako vam zatrebaju spremne su. a sada pogledajte za sta ih mozete iskorititi i pomoci si kod nekih manjih tegoba i problema.

slika

Čaj protiv glavobolje
20 g listova ljubičice
20 g paprene metvice
2,5 dl vode

Usitnjeno suho bilje pomiješati. 1 žlićicu mješavine preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 min i procijediti. Uzimati 3 puta na dan po 1 šalicu

Čaj protiv konjuktivitisa
30 g listova peršina
20 g mirisne ljubičice
10 g šipka
1 l kipuće vode

Usitnjeno suho bilje pomiješati. 2 žlice čajne mješavine preliti kipućom vodom i pokriveno ostaviti da se malo ohladi. Tekućinu procijediti korz filter za kavu i toplom tekućinom isprati oči.
- Gazu namočiti u čaj, lagano iscijediti i kao oblog staviti na zatvorene oči. Oblog držati na očima što duže.

Vino od Ljubičice
- nervoza, nesanica-

50 g ljubičice
7 dl kipućeg bijelog vina
2 žlice meda (po želji)

Usitnjenu suhu ljubičicu, ili dvostruko svježih, preliti kipućim vinom, zasladiti medom, pokriveno ostaviti da se ohladi i procijediti. Vino čuvati na tamnoj staklenki na hladnom mjestu i uzimati po 1 čašicu navečer.

Mlijeko od Ljubičice
- hripavac kod djece-
-nadutost-
-upale pluća-
-zatvor-


1 žličica listova ljubičice
1 žlica meda
2,5 dl hladnog mlijeka

Usitnjene suhe listove, ili dvostruko svježih, preliti mlijekom, zasladiti medom, zakuhati i na laganoj vatri kuhati 5 min. Nakon što pokriveno odstoji 10-15 min, mlijeko procijediti. Uzimati 4-6 tjedana po 1 žlicu mlijeka svakih sat vremena, tijekom dana.

Med od Ljubičice
- bolesti dišnih organa-

slika

50 g ljubičica
5 dl meda

usitnjenu suhu ljubičicu, ili dvostruko više svježih, preliti medom i nad parom vruće vode lagano zagrijavati 10-15 min. Nakon što odstoji 7 dana, med po želji procijediti. Med držati u tamnoj staklenki na hladnom mjestu i uzimati 3-5 puta na dan po 1 žlicu.
- Med od ljubičice se može koristiti kao zaslađivač za čaj od ljubičice ili druge čajeve.

Krema od Ljubičica
-ožiljci-
-glavobolja-
-kosti i zglobovi-


0,3 dl soka od ljubičice
0,1 dl ulja pšeničnih klica
30 g glicerina

Cijele svježe biljke ljubičice zgnječiti u mužaru ili samljeti u električnoj mješalici, te kroz gazu izcijediti sok. 0,3 dl soka pomiješati sa uljem pšeničnih klica. Glicerin zagrijati nad parom vruće vode, dodati mješavinu soka od ljubičice i ulja. Kad se svi sastojci zagriju, mješavinu izvaditi iz vodene kupke i lagano uz miješanje ohladiti. Kremu staviti u staklenu posudicu, zrak uz rubove ukloniti nožem, nastalu tekućinu ukloniti i kremu zatvoriti.

Tinktura od Bršljana i Ljubičice
-kašalj i hripavac-
-dišni organi-


20 g cvjetova ljubičice
20 g listova bršljana
7 dl vodke

Usitnjeno suho bilje preliti vodkom. Nakon što pokriveno odstoji 4 tjedana, uz svakodnevno protresanje, tekućinu procijediti. Tinkturu uliti u tamnu staklenku, dobro zatvoriti, te čuvati na hladnom i tamnom mjestu. Uzimati 3 puta na dan po 15-20 kapi na komadiću kruha.

Oblog od Ljubičice
-koža-
-migrena-


2-3 šake svježe ljubičice

Ljubičice oprati, osušiti i samljeti u kašu. Kašu kao oblog staviti na bolesni dio tijela, učvrstiti zavojem i ostaviti da djeluje nekoliko sati. Postupak ponavljati nekoliko puta tijekom dana.


Ostanite mi Ljunčibasti :x
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Ka3p
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 02.06.2011, 13:28
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Ljubičica ~ lat. Viola odorata~

Post Postao/la Ka3p »

kako da najlakse osušim ljubičice? :D
Herb is the healing of a nation, alcohol is the destruction
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Ljubičica ~ lat. Viola odorata~

Post Postao/la Red »

ostavi ih u nekoj kartonskoj vrecici ili na papiru, u sjeni, na prozracno mjesto. osuse se vrlo brzo, kroz par dana...

sto planiras napraviti? bas razmisljam da ih uberem i napravim nesto cisto radi zanimacije :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Ka3p
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 02.06.2011, 13:28
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Ljubičica ~ lat. Viola odorata~

Post Postao/la Ka3p »

Planiram sušit cvjetove za čaj... :)
Herb is the healing of a nation, alcohol is the destruction
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Ljubičica ~ lat. Viola odorata~

Post Postao/la sinnerman »

Evo jedno pitanje za svih vas.
Na temi sam ljubičica jer: imam punu livadu ljubičica pa bih htio napraviti ili eterično ulje ili mirisni ekstraktk kako bih poslije mogao koristiti prilikom izrade sapuna.
Prvo: kako se radi mirisni ekstrakt ili eterično ulje?
Drugo: jesu li ljubice zakonom zaštićene ili nisu (nisam uspio naći) :questionn:

Ali našao sam koje se gljive smije komercijalno brati dok sam tražio po zakonu,
šokiran sam, jer moje poznavanje načina na koji gljive rastu ima suprotnu logiku od zakona i po meni jednio se prkomjernim (ne sa mjerom) vađenjem trtufa (čak bih rekao branje sa neznanjem) može stanište uništiti.
Pa evo što se samo od gljiva smije brati: :ymapplause: (komercijalno)a inače detalji u NN 34/2002

Radi sprječavanja prekomjernog sakupljanja ugroženih vrsta gljiva koje bi moglo ugroziti njihov opstanak, smiju se sakupljati u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa samo sljedeće komercijalne vrste gljiva:

a) nadzemne komercijalne vrste gljiva

1. lisičica (Cantharellus cibarius) – isključujući varijetet: amethysteus,

2. mrka trubača (Craterellus cornucopioides),

3. pravi vrganji (vrste: Boletus aereus, B. edulis, B. pinophilus i B.reticulatus)

4. prosenjaci (vrste: Hydnum repandum i H. rufescens),

5. puze (vrste: Armillaria borealis, A. cepistipes, A. gallica, A. mellea i A.ostoyae),

6. rujnice (vrste: Lactarius deliciosus, L. deterrimus, L. hemicyaneus, L.quieticolor, L. salmonicolor, L. sanguifluus i L. semisanguifluus),

b) podzemne komercijalne vrste gljiva

7. veliki bijeli tartufi (vrste: Tuber asa, T. borchii, T. maculatum T. magnatum,),

8. crni tartufi (vrste: Tuber aestivum, T. brumale, T. hiemalbum, T. macrosporum, T. malenconii, T. melanosporum, T. mesentericum i T. uncinatum).
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Ljubičica ~ lat. Viola odorata~

Post Postao/la Red »

How to Make Essential Oils- ovdje sam pisala o kucnoj izradi ali to je za male kolicine.

a evo šta kažu o zaštiti: Veliki je popis zaštićenih i strogo zaštićenih biljaka i cvijeća. Među njima su i proljetnice, a nama najzanimljivije zasigurno su visibaba, kukurijek, jaglac, ljubičica... Valja pojasniti da su one zaštićene, a ne strogo zaštićene, što znači da svaki građanin može ubrati određenu količinu, ali je ne smije prodavati bez dopuštenja Ministarstva kulture.

- Prekršiteljima slijedi kazna od sedam do trideset tisuća kuna za fizičku osobu, a čak 200.000 za pravnu osobu, primjerice cvjećarnice, a za rezervate i nacionalne parkove vrijede još stroža pravila, pa se ondje, kaže, i nezaštićene biljke smatraju zaštićenima.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
marah
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 10.04.2012, 12:24

Re: Ljubičica ~ lat. Viola odorata~

Post Postao/la marah »

pozdrav :D
zanima me da li imaš recept za pravljenje jače koncentracije mirisa ljubičice, želim napraviti parfem, ali ukoliko je moguće bez alkohola. Možda da iskoristim onaj recept za ulje, ali bez maslinova ulja, nego recimo bademovo ili slično. Da li je to moguće?
hvala puno
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Ljubičica ~ lat. Viola odorata~

Post Postao/la Red »

treba nabaviti kvalitetno eterično ulje od ljubičice, ali pravo ulje a ne ono od 10 kn za eterične lampe. ipak to stavljas na kožu. ili napraviti sam :P

kad radimo parfem bez alkohola, onda treba koristiti jojoba ulje (Simmondsia californica) te odabrana eterična ulja.

Preporučuje se korištenje jojoba ulja jer je odličan fiksator, stabilno je ulje, gotovo da nema mirisa te blago djeluje na kožu istovremeno je i njegujući. Kemijska struktura jojobe nalikuje sebumu (loju kojeg luče žlijezde lojnice), te se u njemu može otopiti. Budući da je jedno od najskupljih biljnih baznih ulja, preporučuje se da se za vrijeme eksperimentiranja prilikom izrade parfema koriste biljna bazna ulja koja su jeftinija, a također nemaju jak miris kao što su ili bademovo ulje (Prunus amygdalus dulcis) ili ulje koštica marelice (Prunus armeniaca).

Našla sam fini tekst o izradi parfema, pa složila temu, baci oko ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
marah
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 10.04.2012, 12:24

Re: Ljubičica ~ lat. Viola odorata~

Post Postao/la marah »

:) puno hvala
Odgovori