Stevija (Stevia rebaudiana)

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Stevija (Stevia Rebaudiana)

Post Postao/la Fig »

da, također. i meni fino raste iza kuće uz osunčano jutro i pola dana do negdje 14-15h, te onda miruje u hladu do navečer i sljedećeg jutra. zalijevanje također učestalo al ne pretjerano. primjenjivanje umjerenosti.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Stevija (Stevia Rebaudiana)

Post Postao/la Devil'sChase »

Nice :)
Avatar
CAM
rank5
Postovi: 179
Pridružen/a: 21.03.2010, 10:43
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Stevija (Stevia Rebaudiana)

Post Postao/la CAM »

ja imam 20 žbunjića od stevije (od 3 početne biljke), primjetio sam samo 2 stvari koje u uputama ne pišu za održavanje, prvo biljka je odlična za hlad i polu hlad, ja neznam ko je napisao da je to biljka koji voli otvoreno sunce, usporedio sam rast na direktnom suncu u velikoj posudi i u hladu ona u hladu je bila 2 puta veća (ali ne izduženija !) i mnogo više ogranaka , istog okusa, drugo lako iznimno lako se klonira, niti jedan pokušaj kloniranja mi nije "neuspjeo" tako da prionite ljudi, saditi svuda guerilla stile! ja sam po šumama stavio, ugrožvam našu floru i faunu :ymdevil: :ymdevil:
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Stevija (Stevia Rebaudiana)

Post Postao/la Fig »

prvi cvjetići :170fs799081:
slika
slika
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Stevija (Stevia Rebaudiana)

Post Postao/la sinnerman »

Pozdrav svima

Evo moj brojnik i ja zasadili punooooo stevija, 300 sadnica -predlani.
Brdo lišća došlo, propale sve ali na greškama se uči.
Ove smo godine sa zajedničkim nazivnicima odlučili posijati sjeme koje smo izvukli iz lišća. Sa pincetama, veći nazivnik iliti moj bestfrend-stariji povadio brdo i sam zasijao malene lončanice.
Pošto im je klijavost loša nadam se bar par komada da ih mogu klonirati.
Mi je koristimo za čaj a i napravili smo otopinu, pa za kolače itd, ipak je lakše sa otopinom.
Ako vas zanima što ne raditi sa stevijom =)) odnosno troubleshooting, pa pitajte :questionn: .
:hello:
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Stevija (Stevia Rebaudiana)

Post Postao/la Red »

svejedno napisi, takve informacije su uvijek korisne :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Stevija (Stevia Rebaudiana)

Post Postao/la sinnerman »

Prvo i prvo, sadili smo na njivi na velikoj površini, i iako smo stavili foliju, zbog kiša nam se je jako isprljala i bila je puna zemlje, a kad sam je u kadi kupao, dio sladila se izgubio :( -znam jer je voda u kojoj sam prao bila slatka. Zamisli punu kadu zelenjave -punu to vrha. Nakon toga je bila čista i osušena. To je bilo Ok.
Rezali smo je do zemlje izbacivala je nove izdanke još bolje jače i veće, to je isto ok.
Ali pošto je osjetljiva na hladnoću (led) a kod mene zna biti jako hladno (po preporuci profesora) izvadili i spremili na tavan pa da ih nakon zimske hibernacije izbacimo na proljeće ponovno van Kao npr pelargonije.
Ali na proljeće nakon ponovne sadnje na njivu niti jedna sadnica nije izbacila izdanke.
Totalni fail. A toliko para otišlo u sadnice :sad-smiley-046: :sad-smiley-046: :sad-smiley-046:
Sada pošto je u lišću ostalo dosta sjemenki ponovno sadimo-sijemo u nadi da će nam barem koja izbaciti iz sjemena.
pozz.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Stevija (Stevia Rebaudiana)

Post Postao/la Red »

kada kazes u liscu je ostalo dosta sjemenki, mislis zalijepilo se sjeme?
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Stevija (Stevia Rebaudiana)

Post Postao/la sinnerman »

Stevija ako je se ne reže,( pa da ponovno izbaci mlade izdanke) što je za raditi si lišće za slađenje najbolje, onda procvijeta i napravi sjeme, a kako sam ja svih 300 porezao isti dan bilo je i onih koji su već procvali, pa tako mi je u steviji među lišćem sjemenki (koje izgledaju kao ono od maslačka ali sitnije) i cvjetova.
Ali znajte najbolje je za spremiti si lišće, porezati je kada je pred cvatnju jer tada su joj listovi najveći i najdeblji, i najslađi-(ali to nisam išao dokazivati).
Čim počne raditi cvijeće onda polako lišće na njoj osuši i otpadne-i prestane raditi nove izdanke.
Ja sam rezao cijele grane do 5 cm od zemlje i tako neke biljke čak 3 puta tog ljeta, i svaki put je ponovno izbacila izdanke i napravila cjeli grm.
Kad se grana osuši (hlad sunce svejedno)povučeš granu kroz ruku-ako je lišće dovoljno suho svo će ispasti sa biljke.
I onda ti ostane samo list, a ako ti je bilo i gotovih cvjetova u tome će ti biti i sjemenje.
Pa probajte nešto tako sitno sa pincetama vaditi iz hrpe koja je cca kanta od 20 litara.

Evo još par iskustva vezano za sadnju i korištenje stevije.

Vrlo se lako razmnožava na još jedan vrlo lagani način a niko ga nije opisao.
Biljka kad naraste dovoljno dugačka da je možete saviti na sredini bez da pukne, ali pazite jer kada su biljke jake, a moje su bile u promjeru grane debljine preko pola cm, lako puknu. Kad su tanke ko šibice teže puknu.
Kao što sam rekao savite na polovici je stavite u zemlju u slijedećoj (a praznoj) teglici.
Neka bude čvrsto grana u zemlji. Zemlja neka bude normalno vlažna. Kroz tjedan do najviše tri pustiti će korjenje.
Moj savjet je umješajte pola ilovaste vrtne zemlje jer je obožava, one u čistom ilovastom tlu bile su dvostruko snažnije nego u cvijetnom supstratu.
Vidite li da je korjenje dovoljno jako odrežite dolaznu granu i eto imate dvije nove.
Ako su vam u jednoj teglici u grmu 2-3 grane odmah ćete si utrostručiti broj vaših biljki. :thumbsup:


Korištenje;

Ja osobno, nikada u kavi- uf bljak.
Čajevi biljni :D ,
Količina; desetak listova ili čajna žličica na pola litre čaja, uvjek prvo nju, kad provrije voda, tek onda čaj. Ali ne morate dodati ni biljnu mješavinu. I sama je pitka kao čaj.
Jednostavniji način je otopina iliti zakuhati 1 litru vode, baciti unutra šaku (50 do 100 grama).Ugasiti i pustiti da se hladi i ostoji, procijedite sutradan stavite tekućinu u bocu i u friđ. Probajte kapljicu - užasno je slatko. Za zaslađivanje u jednu šalicu čaja jednu čajnu žličicu tekućine.
Na njezin okus se ipak treba naviknuti. ;)

i na kraju branje:

Lišće je najbolje brati tako da odrežete cijelu granu prije no što počne cvati, osušite cijelu granu, pošto trpi temperaturu i ne gubi sladilo može i na suncu,
povucite granu kroz ruku i lišće će se samo odvojiti.
Može i pojedinačno branje listova, i ne pustite da listovi na njoj odumiru pa brati odumrle, bolji su svježi.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Stevija (Stevia rebaudiana)

Post Postao/la sinnerman »

Znači od 75 lončanica koje smo zasijali sjemenom stevije
u svaku lončanicu cca 5-7 sjemenki. Isklijalo nam je
ni više ni manje 1 biljčica. :sad-smiley-046:
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Odgovori