Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la HypnoToad »

shroomko je napisao/la:Meni isto bosiljak ima nekih problema. Vidim nekakve okrugle rupe, po jednu na najvećem listu na sadnici.
Sasvim moguće da su skakavci.
MissAce je napisao/la: Voljela bih naći neki prirodni preparat, jer mi se primjena pesticida ne sviđa... :-s
Čaj od duhana, tj. otopina nikotina. Pobije sve insekte u par sekundi, i dosta se brzo razgradi (tjedan-dva), što je jako važno za začinsko bilje jer koristiš listove. Inače je za te mušice najbolji piretrin, koji je isto relativno prirodan, ali neznam koliko je toksičan za ljude.
Mnogi često savjetuju ulje od neema i kao pesticid i fungicid, ali ja ga nisam nikada koristio i neznam gdje bi ga se kod nas moglo nabaviti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la oseloth »

Ulje od neema je efikasno. Samo in America. No ima ga na ebayu.
Avatar
Lešak
rank2
Postovi: 26
Pridružen/a: 11.06.2013, 22:16
 pohvaljen: 7 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la Lešak »

Ljudi moze li mi iko pomoc da identifikujem ovu vrstu ljutih papricica. Pokusavao sam sam, al ne ide. Mogu vam pomoc jedino da kazem da su exxxtra ljute, a veliki sam ljutofil i ko je god probo kaze da nista ljuce u zivotu nije jeo. Ne samo da su ljuce od bilo kojih domacih fafarona, nego su i daleko ukusnije.

A vrsta me zanima, jer zelim da znam koliko to Scovilla ima ova ljepotica =p~

slika
slika
slika
slika
Eto vam vrabac, odo ja pokušat uhvatit' goluba!
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la HypnoToad »

Tabasco. Os njih se radi i najpoznatiji istoimeni ljuti umak.
Okus im je odlican, ljutina okej, ja ipak više volim one ljuće kao fatalii i thai.
Ali ljutina ovisi i o uvjetima i kvaliteti zemlje, a tvoje izgledaju jako sretno, vjerojatno su zato i ljuće! :thumbsup:
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Lešak
rank2
Postovi: 26
Pridružen/a: 11.06.2013, 22:16
 pohvaljen: 7 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la Lešak »

Hypno hvala na odgovoru. I ja sam pomisljao na tabasco, jer su mi izgledom najslicnije njima, no nisam prije imao mogucnosti da vidim cijelu biljku nego samo papricice, a dodatno me zbunilo jer te koje sam ranije jeo kao ni sam tabasco sos mi nisu toliko ljuti, kao ove moje ljepotice.
Moram priznati da je za njihovo uzgajanje ipak odgovorna moja djevojka, mozda je bila ljuta na mene kad ih je sijala :D
Eto vam vrabac, odo ja pokušat uhvatit' goluba!
cj80
rank4
Postovi: 111
Pridružen/a: 04.01.2014, 11:24
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la cj80 »

ljutina chili papricice ovisi iskljucivo o zaljevanju same biljke, ove godine ce nam svima chili papricice biti nesto manje ljute radi ovih silnih kisa, jacina ljutine ovisi iskljucivo koliko je biljka dobijala vode (puno vode-malo ljuto) (malo vode puno ljuto) moj trinidad skorpion koji je dobival vode svaki dan nije ni blizo ljut kao onaj kaj ga imam u plasteniku i zaljevam ga jedanput u dva tjedna
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la HypnoToad »

To svakako utječe, ali definitivno nije jedini faktor. Evo na primjer ja imam dvije fatalii biljke, jedna je u vrtu u gredici, u vrtnoj zemlji s malo komposta, druga je odmah pored, u kanti od 20 litara punoj dobrog komposta. Ova u kanti je barem 5 puta ljuća od ove u zemlji, a dobivale su jednako i kiše i sunca. Sve paprike koje su mi u zemlji su me izrazito razočarale ove godine, thai dragon ko obični feferon, habanero ko jalapeno, dok su ove u kantama bomba i pol. Sljedeće godine ću morat nabacat parsto litara komposta u gredicu s paprikama.
Uglavnom za ljutinu su najvažniji kvalitetna zemlja, glisnjak ili kompost, što više sunca i topline, i što manje vode. Ali to s vodom je najteže za kontrolirat ako nemaš plastenik, ne previše, ali opet dovoljno da dobro raste i obilno rodi.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
cj80
rank4
Postovi: 111
Pridružen/a: 04.01.2014, 11:24
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la cj80 »

ja uglavnom za chili uzimam uzu visu posudu mjesam 50%kokos 25glisnjak 25 zemlja za sadnice ili cvijece , sto nizi npk zemlje, mjesam kokos zato sto kokos se brze sasusuje i gubi vodu pa ih mogu shokirat za ljutinu :/
sto se tice indor sadnje chilija ljudi zaboravite ako nemate bubamare ili bumbare u growu, inace cete kuriti struju za mali urod.
netrebate imati rezim rada 12-12 da dobijete plod jel chili isto nije fotosintetska biljka da potjece cvjetanje rezimom sati, ona cvjeta pod temperaturom od 20-30 stupnjeva iznad 30 stupnjeva chili se vraca u fazu vegetacije. za sator metar puta metar dosta vam je 2x55 wata gro lux t5. najbolji ucinak sam imal sa jednom plavom i jednom crvenom na rezimu rada 14/10 dan noc.
u indoru ih je dobro sadim puno gusce zbog vece sanse oprasivanja cvjetova.
to su moja iskustva nadam se da sem pomegla malo!
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la Vid Svante »

Gamad neka mi siluje bosiljak :(
Sta da radim? Pohranjen je unutar stana i pokušao sam sa čajem od duhana sto je Hypno par postova prije napomenuo ali đubrad je nemoguća!
Hoće li mi bubamare pomoći i gdje se dila tim bubama? Jel ih šalju ebayom :D ili cu ih morati hvatati po poljanama?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la HypnoToad »

Bilo bi dobro kada bi identificirao te kukce, ili slikao oštru makro sliku i stavio ovdje. Imati roj bubamara u stanu nije baš idealno rješenje, a one se hrane samo lisnim ušima, tako da protiv nekih drugih nametnika ne bi niti bile učinkovite.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori