Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la Vid Svante »

Probati cu ih uslikati, problem je jedino sta se buksaju u zemlju, crne neke mušice ili tak nes.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la HypnoToad »

Crne mušice? Jedu ti korijen biljke? Ili na koji točno način štete biljkama?
Najvjerojatnije se radi o Mycetophilidae mušicama, njihove ličinke pojedu korijen mlade biljke i ona samo usahne bez ikakvih naznaka da je bila bolesna. Njih se užasno teško riješiti, bar je meni bilo, uvijek bi mi desetkovale sadnice paprika i začinskog bilja u proljeće. Da ih pobiješ trebaš zalijevati direkto zemlju otrovom, nikotin, piretrin, vodikov peroksid i td. Ponekad će to isto ubiti i biljku, ovisi koliko je osjetljiva. Uglavnom potraži po internetu i probaj sve prijedloge, meni ništa nije bilo dovoljno uspješno da bih ti savjetovao.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la Vid Svante »

Toga sam se i bojao. Mislim da su te mušice, kolju je iznutra i bosiljak mi se već prepolovio. Zanimljivo je da sam prije koju godinu isto tako vodio rat sa njima i samo sam presadio van biljku i nešto ih je koknulo, da li neki pauk ili nešto slično ih je pojelo.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la shroomko »

Biljka ima potrebu za vodom, ugljicnim dioksidom i zemljom ... zemljom koja je spojena sa ostalom Zemljom.
Kad sam to shvatio prestao sam uzgajati jestivo bilje na balkonu.

Bolesne biljke privlace nametnike, kad si zadovoljio potrebu za zemljom spojenom sa zemljom, biljka se oporavila i nije vise bila privlacna nametnicima.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la HypnoToad »

Zašto su onda izumljeni DDT, genetski inžinjering i ostale gadarije za uništavanje i sprječavanje nametnika na agrikulturalnim površinama?
Znam što hoćeš reći, i definitivno je bolje biljku držati u Zemlji, ali to nikako nije garancija da je neće napasti nametnici ili bolesti. Konkretno za ove mušice, ako ti i u vrt staviš prozračnu zemlju na bazi kokosovog treseta, treseta, perlita ili vermikulita, one će se namnožiti i u njoj. Ako s druge strane staviš u vazu tešku glinu, u njoj neće moći živjeti.
Ako netko nema mogućnosti držati biljke u zemlji, zašto ih ne bi uzgajao na balkonu? Samo im treba osigurati odgovarajuće uvjete i one mogu vrlo uspješno živjeti. Po meni su bolje biljke u domu, pa makar i u vazi, nego prostor potpuno bez biljaka.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la shroomko »

HypnoToad je napisao/la:Zašto su onda izumljeni DDT, genetski inžinjering i ostale gadarije za uništavanje i sprječavanje nametnika na agrikulturalnim površinama?
Zato sto zasipavaju zemlju kemikalijama, rastu monokulture, tlo postaje mrtvo zbog konvencionalne agrikulture, i normalno kad tlo umire i kad je zatrovano da su biljke bolesnije i zato privlacnije razno raznim nametnicima. Kao sto su predatori privuceni ozlijedenom plijenu.
HypnoToad je napisao/la:Ako netko nema mogućnosti držati biljke u zemlji, zašto ih ne bi uzgajao na balkonu? Samo im treba osigurati odgovarajuće uvjete i one mogu vrlo uspješno živjeti. Po meni su bolje biljke u domu, pa makar i u vazi, nego prostor potpuno bez biljaka.
Pa bolje su da. Imam i ja fikus benjamin ili tako neki doma. Jadan bi u prirodi narastao 30 metara a kod mene je metar i pol i korijen mu je stisnut u maloj posudi. Soba je puno ljepsa, ali za jesti je definitivno bolje biljku koja raste u pravoj zemlji.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom

Post Postao/la HypnoToad »

Svakako, potpuno se slažem, ali opet ako netko živi u stanu i stvarno nema mogućnosti posaditi te biljke u zemlju, par vazica svježeg začinskog bilja jako dobro dođe. :)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori