Imela ljekovita biljka pitanje...

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Odgovori
Pijastrela
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 23.03.2014, 20:38

Imela ljekovita biljka pitanje...

Post Postao/la Pijastrela »

Dobro vecer, vec neko vrijeme radim ljekovite rakije od svakakvih biljaka i sada je dosao red na imelu malo sam trazio na netu i tako doso do vas, zanima me gdje je mogu pronaci i u kojim djelovima hrv. je ima, ja sam inace iz istre... hvala??
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Imela ljekovita biljka pitanje...

Post Postao/la HypnoToad »

Imela raste kao parazit na krošnjama listopadnog drveća, hrast, topole, voćke i td. Najbolje vrijeme za ju tražiti je sada kada nema lišća, ona izgleda kao tamno zeleni loptasti grm visoko u krošnji, beru se mladi listovi baš u ovo doba godine. Raste posvuda, više sam je viđao u unutrašnjosti Istre i nizinskim krajevima, manje uz more, ali to ne znači da je nema. Samo treba gledati visoko.
Istra je poznata po Biski, tako da mora biti imele! :thumbsup:
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Pijastrela
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 23.03.2014, 20:38

Re: Imela ljekovita biljka pitanje...

Post Postao/la Pijastrela »

Hvala na odgovoru, da bas mi i za bisku treba pa cu je probati naci dok berem sparuge mozda naletim na nju...
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Imela ljekovita biljka pitanje...

Post Postao/la sometimes »

cuo sam da treba dobro pazit u koje doba se bere imela jer moze poslje biska bit otrovna i cudno djelovat na ljudski um kad se od nje napijes, znaci imela je ljekovita biljka ali u neko doba, da li prije vremena berbe ili kad zakasnis sa branjem moze ta ljekovitost prec u neku vrstu otrova....

.....ja sam osobno imao priliku i probati tako nesto, nas drug konobar je nabavljao bisku u istri od nekih seljaka i bila je posebno zelena, kad bi popili po par casica to bi bilo slicnije stanje nekoj drogi nego alkoholu, cak i neugodno...., ali kad se naviknes :)) :)) :))
....it didn't make any sense.....
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Imela ljekovita biljka pitanje...

Post Postao/la WEEDetix »

imala raste svugdje po cjeloj hrvatskoj u ljekovite svrhe se koristi imela koja se skuplja sa jabuke ili kruske tj vocki jer imela sa hrasta oraha ili drugog drveca moze biti otrovna jet posto je polu parazit poprima svojstva domacina pa tako i njihove alkaloide koji su vecinom otrovni za ljudsku upotrebu najbolje je dalociras stara seoska imanja i vocnjake njbolje meni ljudi inace beru imelu u starom vocnjaku jabuka koji vise nedaje jabike al daje imelu inace godisnje potrosim i do tonu te biljke
inace biljka dobra kod svih zenskih bolesti ,bolesti krvozilnog sustava,bolesti zivaca,diabetes sadrzi anti-tumorske proteine,depresija, migrene,odvanjenje zila od naslaga,inace biljka organa slezene koji je zaduzen za stvatranje bjelih krvnih zrnaca pa tako dize imunitet kod svih oboljenja,,,,
slika
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Imela ljekovita biljka pitanje...

Post Postao/la Devil'sChase »

Ma može se koristiti imela s Hrasta i ljekovita je dapače, samo je u prevelikim količinama otrovna. Kao i bršljan.
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Imela ljekovita biljka pitanje...

Post Postao/la WEEDetix »

pa to i velim treba znat dozirat i ta se koristi samo kod jako teskih oboljenja kad su pozeljni alkaloidi nekog bilja jer utjecu na unistenje patoloskih promjena na stanicama dugotrajno uzimanje hrastove imele ili imele nekog drugog drveta sa alkloidima uz nestrucno doziranje moze dovesti do ostecenja ponajvise jetre i bubrega ali i drugih organa imala sa vocki ili breze je bezopasna a jednako ljekovita i dobra a ne nagrduje zdravlje ni kod dugotrajnog konzumiranja
slika
Pijastrela
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 23.03.2014, 20:38

Re: Imela ljekovita biljka pitanje...

Post Postao/la Pijastrela »

Nisam jos cuo da se netko otrovao ili da mu je bilo lose od imele u rakiji odnosno biske, ja bi je napravio i onda bi vam znao reci dali valja ili sam na hitnoj ali ne mogu je naci barem ne do sada, gledam po svim stablima na kojima bi moglo biti ali jos nisam naletio naimelu a rakija ceka...
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Imela ljekovita biljka pitanje...

Post Postao/la WEEDetix »

Neces se otrovat ako se ne pije u duzim periodima u vecim kolicinama ,ali kod nekih ljecenja kronicnih i malignih bolesti gdje trebaju dugotrajne terapije po 3 i vise puta dnevno piti tinkturu imele treba paziti s kojih se stabala bere trazi stara stabla polu suka i suha koja imaju zelene kuglaste grmice na sebi ja sam u zag zupaniji i nadem ju 500 m od kuce a vidao sam ju po cjeloj hrvatskoj i nije ju tesko nac a u doba kad ima i bobice one rakiju i sirup cine sladim
slika
Odgovori