rhus typhina ili kiseli ruj

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Odgovori
violeta
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 24.01.2014, 23:37
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 2 puta

rhus typhina ili kiseli ruj

Post Postao/la violeta »

Malo sam njuskala po poljoprivrednom forumu i naisla na Kseli Ruj ili Rhus typhina. Uglavnom se spominje kao ukrasno drvo za parkove. Ima 250 vrsti, od kojih su neki i otrovni, ali ovaj koji je na nasim podrucjima je jestiv, sto je manje poznato. Da ne prepisujem vec napisano, ak vas zanima ceprkajte po netu. Ja cu stavit sto nije napisano ili bar ja ne nalazim.

Recept
Kad su u kasno ljeto i jesen cvijetovi/plodovi tamno crveni, otkinuti ih I staviti u s posudu toplom, ne vrucom, vodom dok ne budu prekriveni malo iznad. Drzati ih tako preko noci, oko 8-10 sat,i izmikati tako da ne potrgate cjetove I grancice, pa ponoviti to jos dva do tri puta. Voda postaje crvenkasta. Tu vodu pretocite u posude gdje stoji par sati dok se na dnu ne slegne talog. Lagano sve vode zajedno iz tih par puta pomijesajte bez taloga (mozete procijediti I kroz sterilnu gazu)I prespite u boce s cepom. Od 10 cvjetova moze se napraviti do 25 litara soka sto ovisi o sezoni. Sok mozete piti , a mozete ga I zasladiti s bagremovim sirupom ili medom. Moze se piti I s cajem jer je pun vitamin C. Ne zaboravite da se C vitamin gubi na toplini. Zatim cvjetove pustite susiti. Kad su do kraja suhi odvojite cvjetice I spremite u suhu posudu s poklopcem. Kad radite kolac mozete staviti te suhe cvjetice u tijesto , mozete I samo posipati odozgora na neku bijelu kremu ili slag pa ce biti kolac zanimljiviji I dobiti malo kiselkast ukus.

Sumak ima i medicincku vrijednost.
Sumac contains calcium, potassium, magnesium, citric acid and antioxidants, according to this plant physiology study conducted by the Bulgarian Academy of Sciences. Sumac bark is useful medicinally as an astringent tea for anti-diarrhea purposes. It’s also antibacterial. You can read more about medicinal applications here.

http://firstways.com/2011/08/23/how-and ... eat-sumac/
How (and Why) to Eat Sumac.
natura_naturata
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 28.04.2010, 14:57

Re: rhus typhina ili kiseli ruj

Post Postao/la natura_naturata »

Lijepo drvo, nisam znao za ove spomenute mogućnosti
Odgovori