Zabrana uzgoja Gospine trave, Stevije itd..

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Avatar
Svilaja
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 28.05.2011, 14:03
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Zabrana uzgoja Majčine dušice, Stevije itd..

Post Postao/la Svilaja »

Da, mislim na to. Jao koji osjećaj zavisti me prošao, a inače nisam puno ljubomoran. :D
Mama mi je imala tu knjigu, staro izdanje, u selidbi pitajbogakako nestala. Pričao sam s frendom koji je isto kao i ja tražio tu knjigu podosta vremena, njegov stari je isto imao, i također je mistično nestala. Kao da neka zla sila ne želi tu knjigu blizu mene.

Odakle tebi?
Tko na jastuku ima vrt služi tome vrtu danju i noću, zelen i bez ičega svoga.
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Zabrana uzgoja Majčine dušice, Stevije itd..

Post Postao/la Morgan Le Fay »

Gospina trava?! Pa netko mora da se šali.
Ah... da... pa jasno. Čaj od gospine trave smanjuje stres, poboljšava koncentraciju i pamćenje i ima još hrpu pozitivnih utjecaja na zdravlje.. posebice za žene. Da, očito je da to nekom smeta, jer zamjenjuje brdo drugih tableta, otrova na kojima farmaceutske kompanije moraju zaraditi.
Al za boga miloga to raste na svakoj livadi!! Kaj će privodit ljude koji hodaju livadom i beru bilje?? :-s to je smješno, koliko je tužno.. Uskoro će netko izmisliti da je štetno udisati zrak, piti vodu, šetati šumom... što će sutra zabraniti? Mrkvu, peršin, kelj, češnjak?
A ljudi će slušati.. bez riječi. @-)
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Avatar
Svilaja
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 28.05.2011, 14:03
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Zabrana uzgoja Majčine dušice, Stevije itd..

Post Postao/la Svilaja »

Upravo iz ovog razloga se prvom prilikom selim u BiH. Bolje država u rasulu gdje je zemlja slobodna i prostrana nego wannabe europska zemlja.. Nismo mi u europi, mi smo na balkanu! :ymhug:
Tko na jastuku ima vrt služi tome vrtu danju i noću, zelen i bez ičega svoga.
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Zabrana uzgoja Majčine dušice, Stevije itd..

Post Postao/la sinnerman »

Ja sam je kupio. Jedna mi od dragih knjiga. Vrjedi je imati doma... Pročitati je i pogledati ponekad :x
Sada čitam malo drukčiju literaturu pa sam malo zapostavio proučavanje prirode kroz knjige.... :D :-o
Ugl, knjiga je odlično posložena i uz dodatno poznavanje ljekovitog :D bilja i njihovih blagodati znati što je i jestivo i ljekovito a raste svugdje oko nas :D
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Zabrana uzgoja Majčine dušice, Stevije itd..

Post Postao/la AFX »

Morgan Le Fay je napisao/la:Gospina trava?! Pa netko mora da se šali.
što će sutra zabraniti? Mrkvu, peršin, kelj, češnjak?
@-)
Nece zabraniti već izdati jeftine GMO verzije istoimenih..
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Zabrana uzgoja Majčine dušice, Stevije itd..

Post Postao/la Psychonaut »

Gospina trava?! Pa netko mora da se šali.
Ah... da... pa jasno. Čaj od gospine trave smanjuje stres, poboljšava koncentraciju i pamćenje i ima još hrpu pozitivnih utjecaja na zdravlje.. posebice za žene. Da, očito je da to nekom smeta, jer zamjenjuje brdo drugih tableta, otrova na kojima farmaceutske kompanije moraju zaraditi.
Al za boga miloga to raste na svakoj livadi!! Kaj će privodit ljude koji hodaju livadom i beru bilje?? to je smješno, koliko je tužno.. Uskoro će netko izmisliti da je štetno udisati zrak, piti vodu, šetati šumom... što će sutra zabraniti? Mrkvu, peršin, kelj, češnjak?
A ljudi će slušati.. bez riječi.
Vjerovatno ima veze to sto je gospina trava (kantarion) moze imati interakciju sa brojnim drugim lijekovima i dodacima prehrani, pa bi se ovim mjerama mogli izbjeci neki eventualni negativni efekti kod ljudi koji bi konzumirali dodatke na bazi kantariona sa drugim lijekovima. Mada ne mislim da je ovo dobro rjesenje.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Zabrana uzgoja Majčine dušice, Stevije itd..

Post Postao/la Devil'sChase »

A nebi se ilegalizirali lijekovi koji imaju interakciju sa uljem kantarionom? Ma salim se samo, znam da oni to nebi nikad napravili :)
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Zabrana uzgoja Gospine trave, Stevije itd..

Post Postao/la Kadulja »

Jesu li već zabranili steviju? Mama me tražila da joj nabavim sadnice.
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Zabrana uzgoja Gospine trave, Stevije itd..

Post Postao/la Fig »

nije zabranjena stevija kao biljka za uzgoj i vlastito korištenje, već su bile špekulacije oko zabranjivanja produkata stevije u prodaji (znači prah i listovi kao sladilo, te mješavine sa drugim dodacima), ali se potom to demantiralo.
http://www.stevia-shop.hr je napisao/la:Prema prijedlogu pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o dodacima prehrani, čije se donošenje očekuje tijekom veljače, proizvodnja biljke stevie u Hrvatskoj ničim nije dovedena u pitanje - po Ministarstvu.

Znači, svi koji žele proizvoditi biljku steviu mogu to slobodno činiti, jedino neće moći prodavati u obliku zelenog praha i lista kao sladilo, pa ni u mješavini sa ostalim dodacima prehrani ako Ministarstvo u predloženom obliku prihvati izmjenu Pravilnika o dodacima prehrani u veljači.

U Hrvatskoj ne postoji ni otkupna stanica, ni pogon za preradu biljke stevie u steviol-glikozide.

Biljka stevia u veljači će možda biti brisana sa popisa dodataka prehrani, a kao nova hrana još nije priznata, vjerojatno će za to još trebati dosta vremena. Zasad se ovom odlukom ne pogoduje malim proizvođačima koji bi stvorili sebi egzistenciju i pokoje radno mjesto.

Možda kod usklađenja sa Uredbama EU-a zauzmemo stav i donesemo odluku u svoju korist.

Nije u svim članicama EU-a stevia zabranjena kao dodatak prehrani.

I kod nas je ponovno pokrenut postupak za priznavanje stevie kao nove hrane http://www.hah.hr/upisnik_z_m.php?id=28

Bilo bi lijepo kad bismo mogli imati osjećaj da sami odlučujemo o svojoj budućnosti i o svome zdravlju.
Tain je napisao/la:Koliko sam vidio nije nitko stavio pa evo:

Demantirali su izjave

http://atma.hr/ministarstvo-zdravlja-de ... abranjeni/
slobodno neka majka zasadi steviju, divna je biljka ;)
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Zabrana uzgoja Gospine trave, Stevije itd..

Post Postao/la shroomko »

Što se stevije tiče ja bi je koristio jedino kao dodatak prehrani. U žvakaćim gumama umjesto aspartama ili šećera i ostalih umjetnih sladila. Zato su je i zabranili, da prodaja aspartama ne bi pala. A cilj prodaje aspartama je zaglupljivanje naroda pomoću uništavanja živčanog sustava.
Odgovori