Bršljan (Hedera helix L.) - Araliaceae

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Odgovori
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Bršljan (Hedera helix L.) - Araliaceae

Post Postao/la Truthopia »

http://www.pfaf.org/Admin/PlantImages/H ... ifBršljana ima još i farmakopejski naziv „Folia Hederae“ a narod ga još zna zvati: brštan, brštika, bršljika,

Bršljan ili Hedera je dobilo ime: (grčki hedra = podloga, tlo) jer je biljka pričvršćena za podlogu. Drugi navode da je od keltskog " hedea " = uže, na koje bršljanovo stablo donekle liči; helix = zavojit, spiralan.

Biljka Bršljan je trajnica i otrovna drvenasta penjačica s adventivnim korijenjem, koje mu služi za pričvršćenje uz podlogu (stabla, zidovi, stijene i dr.) a koje se razvija površinski, i dvije vrste kožnatih, naizmjeničnih zimzelenih listova: petoprstasti listovi su na stabljici bez cvijetova, a ovalno ušiljeni su na stabljici s cvjetovima.

Listovi su na licu tamnozeleni, sjajni, na naličju žutozeleni, dok su mladi obrasli su dlačicama. Penjući se uz stabla dosegne visinu i do 30 metara. Kora je pepeljastosiva.
Javlja se na vlažnim i humusnim zemljištima, ali dobro podnosi i kamenita i vapnenasta tla, voli vlažan zrak.

Kao izvanredno dekorativna biljka mnogo se koristi u vrtlarstvu za ozeljenjivanje zidova, golih stijena, na grobljima. Postoje mnogobrojni hortikulturni oblici. Cvjeta od početka rujna do početka studenoga. Žućkasto zelenkasti cvat, štitac, razvija tijekom zime pepeljastomodre bobice veličine graška, ispočetka zelene, u zrelom stanju modrocrne , na površini glatke; sazrijevaju u proljeće, okus im je neugodan, gorak, te djeluje kao purgativno sredstvo; ptice ga rado jedu te na taj način pridonose njegovom razmnožavanju. U jednom plodu nalazi se 3 - 5 sjemenki. Bršljan podnosi jaku zasjenu, ali i puno sunčevo svijetlo.

Bršljan može doživjeti starost i po nekoliko stotina godina - ima vrlo spori prirast.

Razmnožava se vrlo lako sjemenom i vegetativno - reznicama i položenicama.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ]Ljekovita svojstva bršljana[/b]:
U kolovozu i rujnu s mladih grančica skupljaju se svježi listovi i suše. Moraju zadržati prirodnu boju.
Bršljan sadrži otrovne ljekovite tvari koje djeluju protiv virusa - ( oblozi od čaja ili masti uklanjaju bradavice ), bakterija - ( uklanja bijelo pranje) i gljivica - ( oblozi od bršljanovog čaja ili masti s bršljanom uklanjaju gljivice na koži i sluznici.)
Bobice bršljana su najotrovnije, jer sadrže najviše saponina.

S velikim se oprezom čaj od lista bršljana može upotrijebiti za reumatske i žučne tegobe, za čišćenje kože, čišćenje krvnih žila kod ateroskleroze, kod upale želuca i crijeva, te za regulaciju ciklusa mjesečnice, te kod kašlja, bronhitisa i astme.

Ako se svake večeri kosa ispire čajem od lista bršljana, ukloniti će se prhut, a pijenjem će se očistiti tijelo od trovanja pesticidima i štetna radioaktivna zračenja.

POSEBNA NAPOMENA:
NIJE PREPORUČLJIVO UZETI VIŠE OD DVIJE ŽLICE USITNJENA LISTA BRŠLJANA NA LITRU VODE NI VIŠE OD 1 LISTA BRŠLJANA U ČAJNIM MJEŠAVINAMA. KURA NE SMIJE TRAJATI VIŠE OD 14 DANA.

® Osnovna receptura za čaj od bršljanovog lista:
Četiri bršljanova svježa lista ili do dvije žlice usitnjenoga suhog lista staviti u jednu litru hladne vode, zakuhati, odmah procijediti, i piti nekoliko puta tijekom dana po jedan decilitar čaja, zaslađenog medom.

® ČAJ ZA REUMATSKE TEGOBE:
za pripravu čajne mješavine uzima se po 1/5 lista bršljana, lista i cvijeta gomoljaste suručice, vrškova zlatnice, vrškova ivanjskog cvijeća i korijena jaglaca.
( Folium Hederaceae, Filipendula vulgaris, Solidago virgaaurea, Galium verum, Primula vulgaris).
Tri žlice čajne mješavine preliti litrom vrele vode, ostaviti poklopljeno 10 minuta, procijediti i piti po 1,5 dl nezaslađeno, pola sata prije jela i između obroka, pet do sedam puta dnevno, nakon 14 dana pauza od 7 dana.

® KURA ZA CELULIT:
Uzeti po 50 ml. tinkture lista bršljana, ulja cvijetova nevena i ulja korijena čička na jednu litru otopljene neslane svinjske masti ili maslaca. Miješati i zagrijati na oko 70 o C te dodati 50 ml otopljenog pčelinjeg voska, razliti u posudice i dobro zatvoriti. Svaku večer petnaestak minuta utrljavati mast u kožu gdje se pojavio celulit.
Čaj za pojačani metabolizam i izlučivanje, koji se koristi uz ovaj tretman, pripravlja se na slijedeći način : u jednakim dijelovima se uzmu vrškovi plućnjaka, vrškovi oputine, vrškovi konopljuše -( Eupatorium cannabinum ), vrškovi zlatnice i korijen jaglaca; tri žlice čajne mješavine preliti litrom vrele vode, ostaviti poklopljeno dvadeset minuta, procijediti i piti mlaki nezaslađeni čaj, po 1,5 dl svaka tri sata. Kura traje 28 dana. Nakon toga se napravi prekid od 14 dana.

http://plants.chaletnursery.com/Content ... 29-14.jpg® UKLANJANJE KURJEG OKA:
Dobro usitnjena četiri svježa lista bršljana staviti svaku večer na kurje oko, omotati gazom, ostaviti na tome mjestu najmanje 1 sat. Nakon 7 - 10 dana moći ćete ukloniti kurje oko na prstima.

® ČAJ ZA ASTMU I BRONHITIS:
za čajnu mješavinu potrebna je po 1/5 lista bršljana, vrškovi plućnjaka, cvijeta jaglaca, vrškova marulje ( Calamintha officinalis),te lista i cvijeta crnoga sljeza.
Četiri žlice čajne mješavine preliti litrom vrele vode, ostaviti poklopljeno dvadesetak minuta, procijediti i piti po 1,5 dl zaslađeno medom od kestena, 5 - 7 puta dnevno.

® PRVA POMOĆ KOD UBODA INSEKTA:
Dogodi li se da nas ubode osa ili pčela, treba brzo izvući žalac, a bol ćemo ublažiti tinkturom bršljana, ili ako je nemamo, svježim sokom od zgnječenih listova bršljana. Priprema tekućine koja će olakšati bol je vrlo jednostavna : naberemo lista i kore bršljana, sameljemo u stroju za meso i tu smjesu močimo u alkoholu ( sat - dva ). Kad je smjesa dovoljno rastvorena, istisnemo je kroz gazu i dobili smo odlično sredstvo za uklanjanje boli kod uboda insekta. Ubodeno mjesto natrljamo sa nekoliko kapi tekućine i olakšanje se brzo osjeti. Uspješno djeluju i oblozi od slane vode kojoj smo dodali nekoliko kapi ove tekućine. Sve to sprečava oticanje i znakove trovanja.

Koliko je otrovan toliko je dobar,a svi ga imamo oko kuce,pa zasto ga i ne koristit ali s oprezom.
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
Avatar
fear8wonder
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 19.11.2013, 00:44
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Bršljan (Hedera helix L.) - Araliaceae

Post Postao/la fear8wonder »

da lije itko slučajno pojeo bobice bršljana? zanimaju me posljedice,da li je doista toliko otrovan. učimo na primjerima
Odgovori