Butterfly Pea, Plavi grašak (Clitoria ternatea)

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Butterfly Pea, Plavi grašak (Clitoria ternatea)

Post Postao/la Red »

slikaNedavno sam dobila 3 sjemenke ove prekrasne biljke. Odmah sam se dala u istraživanje pa bi voljela da upoznate Clitoria ternatea koja pripada porodici Fabaceae.
Uobičajena imena leptir-grašak, plavi-grašak, butterfly-pea, blue-pea, i cordofan-pea

Ova biljka je porijeklom iz tropske Azije, dovedena i u Afriku, Australiju i Ameriku.

To je višegodišnja biljka koja raste kao loza ili puzavac. Najupečatljiviji detalj su njezini cvjetovi duboke plave boje. Rastu zasebno svaki za sebe i imaju žutu mrlju usred cvjeta. Cvjetovi su dugi 4 cm i široki oko 3 cm. Postoje vrste koje rade bijele cvjetove.



slikaSjeme se razvija u mahunama. Duge su oko 5-7 cm, ravne, sa 6-10 sjemenki. Kada mahune omekšaju mogu se i jesti.

Najčešće se uzgaja kao ukrasna biljka ili kao biljka za obnovu kao npr. u rudnicima ugljena u Australiji. Njezino korijenje regulira dušik u zemlji zato se i koriti kao biljka za obnovu tla. Ona obogaćuje zemljište tj. deluje kao azotofiksator. Ne zahtjeva puno brige kod uzgoja.

Upotreba
U tradicionalnoj ayurvedskoj medicini biljka je korištena stoljećima za poboljšanje pamćenja, protiv stresa, anksioznosti, protiv depresije, kao umirujuće i sedativno sredstvo.

U jugoistočnoj Aziji cvijeće se koristi za bojanje hrane. U Burmi se cvijeće koristi kao hrana, umočeno u tijesto i prženo. Cvijet se koristi za pripremu raznoraznih jela i sokova, koristi se i za bojenje hrane- najčešće riže.









slikaVrlo je poznat čaj koji je karakteristično plave boje. Da bi napravili ovaj čaj treba vam:

10 osušenih cvjetova po šalici.
Prelite suhe cvjetove sa kipućom vodom kako bi ih očistili. Ocijediti cvijeće kroz cjediljku i baciti tekućinu. Prelijte cvijeće opet vrelom vodom i ostavite da odstoji jedno 5-10 min.
Ocijedite i pijte kao vrući čaj ili hladni napitak, zaslađen šećerom ili medom.
Cvijeće možete dodavati drugim voćnim ili biljnim čajevima. Također odlično odgovara u voćnim sokovima ili koktelima.









slikaIme je dobila po svojem zanimljivom cvijeću koje ima oblik vulve i klitorisa, latinski "clitoris" - "clitoria". Upravo zbog svog oblika ova se biljka koristila za liječenje ženskih bolesti, kao što je to bio slučaj i sa mandragorom. Pokušale su se liječiti seksualne bolesti kao što su neplodnost i gonoreje, kontrola menstrualnog iscjetka ali i kao afrodizijak. Ova su vjerovanja zabilježena u drevnim zapisanim "Doctrine of Signatures".
Znanstvena istraživanja su dokazala da se korijen biljke može koristiti kao antidepresiv, anksiolitik, za razbijanje ćelija tumora.













slikaUzgoj

Višegodišnja, zimzelena loza, naraste do 2 m, a može se uzgajati i kao jednogodišnja jer sa cjvetanjem kreće već nakon 6 tjedana. Cvjeta tokom cijelog ljeta i početkom jeseni, cvijet je intezivno plave boje sa žutom mrljom po sredini. Nakon cvijeta formira mahunu u kojoj mogu biti do 10 sjemenki.

Razmnožava se sjemenom ili reznicom. Sjeme je najbolje namoćiti u vodi jedno 3 do 4 sata prije sađenja. Sjeme proklija u roku od 7-14 dana. Reznice vrlo brzo razviju korijen u vlažnom pijesku ili vermikulitu.
Može se saditi tokom cijele godine, u kupovnoj zemlji ili mixu supstrata na dubini oko 0,5-1 cm.

Klija na temperaturi od 22-25 °C, isklija za 2-4 tjedna.

Zahtjeva svjetlost i umjerenu konstantnu vlažnost. Voli polu osučano mjesto kako bi ju zaštitila od vrućeg direktnog ljetnog sunca. Kako se razvija treba joj potpora pa je zasadite uz zid ili neku mrežu.

Držati u tegli a presaditi kada korijen počne izlaziti na otvorima tegle. :x
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori