Glog (Crataegus laevigata)

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Odgovori
Avatar
Marijo
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 03.10.2012, 22:14
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 8 puta

Glog (Crataegus laevigata)

Post Postao/la Marijo »

Trabao bih pomoć oko te biljke ako mi netko možeš dati nekakv opis kako se suši i što se sve može praviti od nje bio bih jako zahvalan :)
Osvrni se oko sebe jer priroda zove te,
Njemi glas iz daleka kao vapaj djeteta...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Glog

Post Postao/la Red »

slikaGlog (Crataegus laevigata)
Porodica: Ruže, Rosaceae

Ljekoviti dijelovi biljke: Plod i cvijet

Opis
Glog je biljka koja načešće ima oblik grmova osrednje veličine ili pak manjeg drveća. Većinom relativno velik broj cvjetova ove biljke nalazi se na vrhovima grančica. Za ovu biljku karakteristično je i trnje koje ju cijelu pokriva. Što se listova tiče, oni su sa gornje strane tamnozeleni, a sa donje svijetlozeleni, te imaju kratku peteljku.



Vrijeme sabiranja i nalazište
Cvjetovi se beru za vrijeme pune cvatnje (kroz svibanj i lipanj). Zatim se ubrzano suše na toplom i prozračnom mjestu te se spremaju obično u staklenke koje je moguće dobro zatvoriti. Ljekovite tvari se s vremenom gube, tako da se većinom posušeni cvjetovi ne drže duže od godinu dana. Što se plodova tiče, njih beremo kad su zreli, tj. crvene boje. Suše se na isti način kao i cvjetovi, te i za njih vrijedi da s vremenom gube količinu ljekovitih tvari. Što se pak nalazišta tiče, glog se može naći po šikarama i živicama, u listopadnim, pa čak i u borovim šumama.

slikaLjekovita svojstva i primjena
Glog je poznat kao odlično sredstvo za srce, pri čemu je koristan za čitav niz tegoba vezanih uz srce i krvotok. Kod starijih ljudi jača srce, njeguje ga i stimulira. Odlično je sredstvo za ublažavanje posljedica degenerativnih pojava na srčanom mišići, slabije prokrvljenosti, udaranja srca te preniskog ili previsokog krvnog tlaka (u oba slučaja normalizira tlak u određenoj mjeri). Također ga se često preporuča nakon srčanog infarkta pošto povećava prokrvljenost koronarnih žila te pospješuje povećanu aktivnost i bolju prehranu stanica srčanog mišića.

Aktivne tvari: Flavonoidi, lolin, acetilkolin, etilamin i triterpeni.

Čaj od gloga možemo pripremiti tako da dvije čajne žličice pune posušenim glogovim cvijetom prelijemo sa 1/4 litre vrele vode te ostavimo 20-30 minuta. Piti možemo 2-3 šalice ovog čaja dnevno.
Čaj od Gloga također pomaže i kod kamena u bubregu.

Tinktura
Napuni se boca plodovima gloga i prelije dobrom rakijom, ostavi se šest do osam tjedana na suncu ili u toploj prostoriji. Uzima se po 15 kapi tri puta dnevno, 15 minuta prije glavnih obroka. Izvanredan je lijek protiv gihta, bijelog pranja, kamena u bubregu, ali i protiv ostalih navedenih bolesti.

Liker
Plodovi se samelju i stave u staklenu bocu sa širokim otvorom pa se zaliju dobrom rakijom; na dvije litre ove smjese doda se 20-30 listića matičnjaka - daju likeru posebnu aromu. Boca se zatvori i ostavi najmanje 2 mjeseca na suncu. Sadržaj se potom procijedi, zasladi po ukusu prirodnim medom i razrijedi crnim vinom. Prije svakog jela i prije spavanja popije se po jedna čašica tog likera.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Marijo
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 03.10.2012, 22:14
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Glog (Crataegus laevigata)

Post Postao/la Marijo »

Veoma sam zahvalan na ovome :)
Osvrni se oko sebe jer priroda zove te,
Njemi glas iz daleka kao vapaj djeteta...
Odgovori