Stolisnik - lat. Achillea millefolium

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Odgovori
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Stolisnik - lat. Achillea millefolium

Post Postao/la sinnerman »

Porodica: ASTERACEAE-glavočike

slikaFarmakopejski naziv : Millefolii herba, folia et flores

Narodni naziv: hajdučka trava, hajdučica, sporiš, kostrijet, romonika, ranjenik, vražja kopriva, petrovsko cvijeće.

Povijest
Legenda priča ( grčka mitologija) da je tijekom trojanskog rata Ahileja koji je bio simbol hrabrosti i snage, bio ranjen u petu od njegova neprijatelja Parida, Krvareći odlazi do Afrodite koja mu opere petu stolisnikom, i od tada stolisnik prema tom mitu i grčkom junaku dobiva ime Ahilej (Achillea). No unatoč ljekovitosti Ahilej umire, a stolisnik ostaje vjeran pratitelj ranjenicima. Biljka se koristi već 2000.godina.

U srednjem vijeku postojalo je vjerovanje da je stolisnik vještičja trava ! Vjeruje s eda uzgajanje ove vrlo ljekovite trave donosi ljubav, dobru sreću i jasno viđenje, Cvjetove stolisnika raspoređuju ispod jastuka, u svrhu dobivanja „istinskih snova“ o budućnosti. Njegovo lišće stavljeno na oči ima čarobno djelovanje , prikazuje buduće velike ljubavi. Poput mnogih „čarobnih“ biljaka u starom vijeku su ga zvali „željezna trava“ jer odlično zaustavlja krvarenja i liječi rane. Koristili su ga stari Druidi u svojim obredima, iz njega su izrađivali amulete i posipavali kućne pragove kao zaštitu od zlih sila. Svežanj stolisnika obješen na vrata ili zavezan na dječju kolijevku na ivanjsku noć trebao je osigurati iduću godinu bezbolnu. Postoje još vjerovanja o moćima stolisnika, no, neću time zamarati čitateljstvo.

Ljekoviti dijelovi : cvijet i cijela biljka.

Djelovanje
Stolisnik spada u gorke droge pa se koristi za liječenje bolesti želuca i crijeva , te kod problema s jetrom i žuči. Osim ovog on djeluje protuupalno i spazmolitski ( ublažava grčeve ). Čaj od stolisnika pobuđuje rad bubrega, pospješuje cirkulaciju, smanjuje teškoće uslijed reume i gihta, koristan je ženama kod menstrualnih tegoba i bijelog cvijeta, pomaže kod unutarnjih krvarenja i krvarenja iz nosa. Stolisnik djeluje slično kao kamilica:koleretički, baktericidno, spazmolitički, kao adstrigens. Pomaže kod dispepsije kod nedovoljno izraženog apetita, grčevitih smetnji želuca i crijeva,menstruacijskih tegoba i krvarenja. Katkada se koristi kao diuretik kod visokog tlaka.

slikaOPIS:
Stolisnik je iznimno invazivna biljka zbog puzavog korijenja i obilnog samozasijavanja. Raste posvuda. Pogledasmo li bolje cvjetove, uočavamo veliku sličnost sa cvjetovima kamilice. Kao i kamilica sadrži mnogo modrog eteričnog ulja, gorke tvari, efirne masti, vitamina K i C, alkaloide, mravlju, octenu, valerijansku, oleinsku linoleonsku kiselinu, stearin, inulin, fosfate, fosfor, kalijeve soli i sumpor.

UZGOJ: razmnožava se dijeljenjem korijenja. U vrtu ga je dobro ukopati u zemlju zajedno sa posudom ili staviti opeke (ogradu) kako bi mu se ograničilo širenje korijenja.

BERE SE: u vrijeme cvatnje, od lipnja do rujna, a listovi čitavo vrijeme do jeseni.

Korist se cijela biljka, svježa ili osušena.

UPORABA U LIJEČENJU :
Antiseptik
Dubinsko čišćenje krvi
Koristi se u kozmetici
Djeluje i liječi kao kupelj ili oblog kod ispucanih ruku, ranjive prsne bradavice,
Psorijaze
Kod nervnih poremećaja rashlađivanjem čajem od stolisnika
Povoljno djeluje kod liječenja dijabetesa, naročito u početnom stadiju.
Kod ženskih bolesti i PMS-a.
Djeluje protuupalno
Tonificira probavni sustav
Vaša jela možete obogatiti i zdravim začinima poput ružmarina, metvice, peršina, stolisnika koji Koristi se za čišćenje organizma i regulira znojenje,ali i mnogih drugih. A ako želite osjećaj slatkoće dodajte malo đumbira, cimeta, oraščića ili vanilije.

U veterini se daje konjima i ovcama kod nadimanja i grčeva a mladim odojcima kod bolesti crijeva. Ujedno je najzdravije krmivo. Sitno iskosan list daje se peradi dok je mala, i to pomiješano s kukuruznim brašnom za brzi rast.

Za ljudsku prehranu, za jelo, bere se već u rano proljeće od veljače do lipnja i ponekad ponovo u jesen. Jestivi su posve mladi i nježni listovi.Mladi listovi imaju aromatičan miris po eteričnom ulju pa se dodaju salatama, varivima i svježem siru.

Kod psorijaze se uz obloge i kupelji moraju provesti i kure čišćenja krvi. Isto se upotrebljava i kod angine pektoris.

ČAJ ili uvarak (oparak): priprema se od 20 g cvjetova u liri kipuće vode i pije 4 čaše na dan. Ili osnovno - 1 žlica suhe droge na 2,5 dl. vode. Drogu (osušeni čaj) preliti kipućom vodom, poklopiti i ostaviti poklopljeno da stoji oko pola sata, dok se smlači. Kod želučanih tegoba treba piti malu čašicu dva puta na dan, sat prije jela.

Grčevi u želucu i crijevima smiruju se kad se uzima 3 puta na dan po 2 dl toplog napitka.

Kod neredovitih menstruacija popiti 3-4 puta na dan po šalicu oparka i to dva dana prije početka menstruacije.

Ovaj oparak pomaže kod navale krvi u glavu, kod vrtoglavice, depresije u klimakteriju. Pije se prema potrebi.

KUPELJ I PRANJA: pripremaju se od 30-40 cvjetova u liri vode.

NISNI TAMPONI: pripravljaju se s namočenom gazom čaja ili svježim sokom biljke, gazu uguramo u nos, time se i zaustavlja krvarenje.

HLADNI OBLOZI: pripremaju se od svježeg soka biljke koji se izravno polože na bolno mjesto.

TOPLI OBLOZI : pripravljaju se od toplog čaja.

Stolisnik se može koristiti i na način da se biljka zgnječi i zagrije te položi na bolesno mjesto.

ULJE OD STOLISNIKA: 100 grama suhih listova stolisnika, 1 litra suncokretova ulja ;u staklenku sa širokim grlom staviti usitnjenu suhu drogu i preliti svježim suncokretovim uljem. Grlo se prekrije pergament papirom ili najlonskom folijom, i dobro se zaveže. U veći lonac kojem se na dno stavi sloj čistih platnenih krpa, na njih se stavi staklenka omotana čistom tkaninom. U bocu uliti hladnu vodu tako da oblije cijelu staklenku, te postepeno zagrijavati na slaboj vatri sve dok voda ne zakuha , pustiti da lagano kipi 3 sata, zatim maknuti s vatre i ostaviti da se voda u staklenki polako potpuno ohladi. Ulje se zatim procijedi u čistu platnenu tkaninu, uliti ga u manje čiste bočice, koje moraju biti od neprozirnog stakla i dobro začepiti. Čuva se zamotano u tamni papir na suhom i hladnom mjestu.

Korist od ovog ulja je mnogostruka: pogodno je za sunčanje, izbjegava se crvenilo i upala kože kod sunčanja, a ujedno se dobiva lijepa boja kože.

Kod upale hemoroida pomaže oblog od ovog ulja. Postupak je da se komadić čistog platna namoči uljem, presavije nekoliko puta i stavi na upaljeni dio tijela i ostavi preko noći.

VINO SA STOLISNIKOM:
Potrebno je 40-50 grama svježe droge i 1 litra kvalitetnog bijelog vina

Oprane nadzemne dijelove stolisnika usitniti i preliti vinom, zagrijava se do vrenja, te se na laganoj vatri kuha još 15 minuta, Pusti se sve postepeno potpuno ohladiti pa tada vino procijediti i uliti u čistu staklenu bocu. Čuva se na suhom i tamnom mjestu.

Vino se koristi kao sredstvo za čišćenje i dezinfekciju kože, kod raznih rana, ozljeda, nagnječenja, čireva i ispucale kože.

Redovito uzimanje svježeg soka i to 2-3 žličice na dan uspješno otklanja deformacije srčanog mišića (myodegeneratio cordis), odnosno stenokardiju (angina pectoris).

Stolisnik je vrlo cijenjena i rado upotrebljavana biljka kako za vanjsku tako i za unutarnju primjenu. Gorkog je okusa, a između ostalog povoljno utječe na metabolizam organizma.

KONTRAINDIKACIJE
: Velike količine mogu uzrokovati glavobolju, a dugotrajna uporaba alergijski osip i osjetljivost kože na sunce.

Stolisnik - nije za trudnice i dojilje

Izvor:cvijet.info
Dodajem: Biološko-dinamička poljoprivreda se između ostaloga zasniva na primjeni biološko dinamičkih preparata; njih 9, označenih brojevima od 500 do 508.
Biološko dinamički pripravak 502 izrađen je od Stolisnika(Achillea millefolium L.) a višestruke primjene- pogledati detaljnije: Biološko dinamički pripravci
Upotreba u ekološkoj poljoprivredi: Stolisnik - pomaže okolnom bilju da stekne otpornost prema bolestima i pojačava njihov miris i okus. Također, obogaćuje zemlju bakrom, a lišće stolisnika ubrzava razgradnju komposta. .
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Odgovori