Pir (lat. Triticum spelta)

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Odgovori
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Pir (lat. Triticum spelta)

Post Postao/la sinnerman »

slikaPir-dinkel ili prapšenica, bliski je rođak Triticum aestivum, ali sa malim sadržajem glutena koji predstavlja veliki problem za osobe koje pate od celijačne bolesti -netolerancije na gluten.
njem. Dinkel, tal. Farro a stari hrvatski naziv je Krupnik. Pir je jedna od najstarijih poznatih vrsta žitarica, spominje se čak i u Starom zavjetu (Izlazak 9, 32 i Ezehiel 4,9). Potječe iz Azije a budući da uspijeva na većim visinama, početkom ovog stoljeća počeo se uzgajati I na Alpama ( u Njemačkoj, Austriji I Švicarskoj).

S botaničke točke gledišta pripada rodu Triticum, kao i pšenica. Njegov znanstveni naziv je zapravo T. monococcum, T. dicoccum i T. spelta. Razlikuje se od tvrdog i mekog žita po tome što je njegov vanjski ovoj, prianja uz zrno kao kod ječma i zobi. Meke i tvrde žitarice su dobivene križanjem u kojem su sudjelovale i neke sorte pira: prve vrste kultivirane pšenice sadržale su sitni pir (T. monococcum), svojevremeno uzgajan u Turskoj i Europi, i krupni pir (T. dicoccum) nekad uzgajan na Bliskom istoku, u Africi i Europi.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Pir_(biljka)

Korisno djelovanje i svojstva

Njegova hranjiva vrijednost slična je hranjivoj vrijednosti mekanih žitarica: sadrži proteine, nezasićene masti, vitamine (A, C, skupine B), biljnu kiselinu, mineralne soli (kalcij, kobalt, željezo fosfor, magnezij, mangan, kalij, bakar, selen, natrij) i vlakna. S obzirom na svoj sastav, pir pomaže u borbi protiv anemije, djeluje laksativno, okrepljujuće i osvježavajuće. Odlikuje se izraženim antioksidansnim djelovanjem (selen i biljna kiselina sprječavaju stvaranje slobodnih radikala) i zato je posebno pogodan za osobe izložene stresu, za žene u menopauzi i za starije. Budući da je bogat vlaknima, od velike je koristi u dijetama za mršavljenje (brzo prenosi osjećaj sitosti i olakšava rad crijeva), a zbog bogatstva ugljikohidratima, željezom i kalcijem preporučuje se rekonvalescentima, sportašima, anemičnim osobama i onima koji boluju od osteoporoze. Iako sadrži gluten, katkad ga podnose osobe alergične na proizvode od obične pšenice. Da bi se pojačalo njegovo korisno djelovanje, preporučuje se dag a se rabi u proklijalom stanju. Oljušten se može upotrebljavati u obliku zrna i pogodan je za pripremanje vrlo dobrih variva a ako se pomiješa sa pšeničnim i raženim brašnom možemo imat odličan kruh a u prodaji postoji i tjestenina od pira.

Kuhanje pira

Kuhanje pira u zrnu ne razlikuje se od kuhanja ostalih žitarica. Kao i obično nužno je dobro oprati žitarice u hladnoj vodi, ispirajući je više puta, sve dok se ne izgubi prljavština koja teži isplivati na površinu. Zrna zatim treba potopiti da stoje u vodi najmanje šest sati, pri čemu treba biti otprilike dvostruko više vode nego zrna. Kada se to završi, može započeti kuhanje: pir s vodom u kojoj je stajao treba staviti na jaku vatru da provre, posoliti, poklopiti i kuhati na umjerenoj temperaturi. Kuhanje bi trebalo završiti poslije 50 – 60 minuta, ali je ipak bolje malo pričekati prije nego što se pomiješa s prilogom, kako bi zrna mogla upiti višak vode i sasvim nabubriti.

JUHA OD PIRA
100 g pira u zrnu
2 mrkve
2 glavice crvenog luka
1 češanj češnjaka
1 struk celera
2 poriluka
1 vezica peršina
2 lovorova lista
maslinovo ulje, sol
Operite, namočite i skuhajte pir prema uputama. Poslije oko pola sata kuhanja u onoliko vode koliko želite da vam jelo bude gusto, dodajte očišćeno i narezano povrće, zajedno s lovorovim listovima. Zatim dovršite kuhanje na umjerenoj vatri i prije nego što poslužite, začinite juhu nasjeckanim peršinom.

KRUŠČIĆI OD PIRA S LJEŠNJACIMA I BADEMIMA

slika300 g glatkog brašna
100 g pirovog brašna
1 žličica soli
200 ml tople vode
1 žlica maslinovog ulja
20 g lješnjaka
20 g badema
prstohvat ružmarina

Za kvasac:
15 g kvasca
1 žlica brašna
1 žlica šećera
malo tople vode
Priprema:
Kvasac namrvite pa ga pomiješajte s brašnom, šećerom i vodom. Pokrijte ga kuhinjskom krpom i ostavite na toplom da se aktivira.
Izmiješajte pirovo i glatko brašno, dodajte im žličicu soli, dobro promiješajte pa u sredini napravite krater.
U krater dodajte aktivirani kvasac, toplu vodu i žlicu maslinovog ulja pa zamijesite tijesto. Prvo mijesite drvenom kuhačom pa nastavite rukama.
Tijesto ostavite na toplom mjestu dok ne udvostruči volumen.

Dok se kruh diže vi pripremite lješnjake i bademe.
Lješnjake i bademe stavite u vrećicu za zamrzavanje pa ih dobro namlatite čekićem za meso da dobijete manje komade različitih veličina.
Kad se tijesto udvostruči dodajte mu ružmarin i namrvljene bademe i lješnjake pa ga opet izmijesite. Ostavite tijesto na toplom da ponovno udvostruči volumen.

Naraslo tijesto podijelite u desetak jednakih dijelova pa svaki oblikujte u kuglicu. Kuglice slažite na pleh obložen papirom za pečenje, pokrijte ih kuhinjskom krpom i ostavite ih da još malo narastu.

Pećnicu zagrijte na 200 stupnjeva. Kruščiće pecite u zagrijanoj pećnici dvadesetak minuta ili dok nisu pečeni.

PRHKA PITA OD ČOKOLADE I PIRA

slikaZa tijesto:

150 g glatkog brašna
150 g oštrog brašna
150 g maslaca
100 g šećera
2 žumanjka
1 vanilin šećer
1 žlica kiselog vrhnja
1 žličica praška za pecivo
prstohvat soli
Za nadjev:

200 g pirove krupice
700 ml mlijeka
100 g čokolade (po izboru)
50 g kakao
100 g šećera
2 bjelanjaka
1 jaje
1 velika žlica ruma
1 velika žlica maslaca
3 velike žlice džema od brusnica
Za posipanje:

70 g maslaca
70 g šećera
70 g brašna
40 g mljevenih lješnjaka
Priprema:

Pomiješajte obje vrste brašna sa šećerom, praškom za pecivo, vanilin šećerom i prstohvatom soli.
Dodajte maslac narezan na listiće, žumanjke i vrhnje te miješajte spiralnim nastavcima na mikseru dok se sastojci ne sjedine.
Prebacite tijesto na pobrašnjenu radnu površinu i umijesite meko tijesto.
Oblikujte ga u kuglu, umotajte ga prozirnom folijom i odložite u hladnjaku.

Dok se tijesto hladi pripremite nadjev na sljedeći način:
mlijeko i šećer zagrijte do vrenja pa mu dodajte pirovu krupicu
kuhajte na laganoj vatri dok ne postane gusto
smjesi dodajte čokoladu nasjeckanu na manje komade, kakao, rum, jaje i maslac
sjedinite sve sastojke energičnim miješanjem i maknite s vatre
od bjelanjaka izradite čvrst snijeg i na kraju ga umiješajte u čokoladni nadjev.

za posipanje:
u zdjelu za miksanje stavite šećer, maslac, brašno i lješnjake te miješajte mikserom spiralnim nastavcima dok ne dobijete mrvičastu smjesu
po potrebi dodajte još malo brašna i lješnjaka

slaganje:
obložite pekač papirom za pečenje i na njega razvucite pripremljeno tijesto
tijesto premažite džemom od brusnica ili nekim po vlastitom izboru
na džem rasporedite nadjev od čokolade i poravnajte
posipajte pripremljenim mrvicama i pecite u zagrijanoj pećnici na 180° oko sat vremena ili prema procjeni.

Izvor:zdravestvari.hr
Dodajem: pirova polja izgledaju predivno, crvenozlatne boje, duge, čvrste i vitke stabljike visine od 100-150 cm, ako ste je vidjeli začudili ste se izgledu te biljke/žitarice.
Poznata časna sestra Hildegarda http://hr.wikipedia.org/wiki/Hildegard_iz_Bingena koja se bavila lječenjem cijelu ili dobar dio svojeg liječenja pripisivala je upravo piru.
Ova vrsta žitarice nije hibrid, to je stvarno prapšenica ili njezin izvornik, iznimno je otporna u uzgoju, otporna na bolesti nametnike i sušu
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Odgovori