Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis)

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis)

Post Postao/la Devil'sChase »

Lošeg okusa??? Jao meni s ljudima :) Pa ja ne znam kaj je tak dobro ko taj caj. Ak se predugo ostavi, onda naravno da je gorak ( i abnormalno zdrav), ali e pa taj okus mi je jedan od najboljih :D To kad pijem, koda pijem s izvora zdravlja i ljekovitosti, nes nevjerojatno, upravo ga pijem :)
Avatar
zicko
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 29.03.2012, 15:44
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis)

Post Postao/la zicko »

Može pitanje. Zanima me koliko ga mogu dugo piti ? Recimo da pijem dvije šalice na dan.
Pročitao sam da treba onda napraviti pauzu s njim, ali ne znam točno kolku'?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis)

Post Postao/la Red »

media/images/1359733028.jpgNačin pripreme ovisi za što je čaj namijenjen. Npr. čaj za reguliranje znojenja (prema Lesingeru) priprema se tako da se kadulja prelije kipućom vodom, poklopi i nakon jednog sata procijedi.

Vrlo blagi čaj, koji se može piti svaki dan (prema Breussu) se priprema točno 3 minute, a za ispiranje grla kadulja treba odstajati 10-ak minuta u kipućoj vodi.

Protiv gripe i jake prehlade (prema Ostojiću) piju se 2 šalice toplog kaduljina čaja na dan. Čaj se priprema tako da se kadulja prelije kipućom vodom, drži poklopljena 15 minuta i procijedi.

Čaj od kadulje ne smije se koristiti tijekom trudnoće, kod povišene tjelesne temperature i epilepsije.

Prema Breussu kadulja je definitivno jedna od onih vrsta čajeva, koju bi trebalo u razumnim količinama piti cijeli život i to prvenstveno u preventivne svrhe. Jer kako kaže gospodin Breuss: onaj tko pije čaj od kadulje teško da će se ikada razboljeti.


Čaj ljekovite kadulje jako povoljno djeluje i kod ljudi koji boluju od bolesti leđne moždine, oboljenja žlijezda, oduzetosti i drhtanja udova. Zbog svog protuupalnog, detoksicirajućeg i hormonalno regulirajućeg djelovanja povoljno utječe i na ljepotu vaše kože. Stoga preporučujemo ljudima s problematičnom kožom da uz mazanje hidrolatom kadulje piju i čaj od kadulje.


PRIPREMA BLAGOG ČAJA ZA PREVENCIJU I SVAKODNEVNU UPORABU
- u lonac kipuće vode stavite 3 velika listića suhe kadulje na svaka 3 dcl vode, tako kuhajte 1-2 minute a zatim poklopite i pustite da odstoji 5 minuta, nakon toga uklonite listiće i čaj je spreman za piće, po želji možete dodati žlicu meda. ( preporuka : med od kadulje ) – ovako pripremljen čaj možete svakodnevno piti do 2 šalice dnevno.

PRIPREMA ČAJA KADULJE ZA TRETIRANJE BOLESTI I POREMEĆAJA
- u lonac kipuće vode stavite 5 velikih listića suhe kadulje na svaka 3 dcl vode, tako kuhajte 1-2 minute a zatim poklopite i pustite da odstoji 10 minuta, nakon toga uklonite listiće i pijte nezaslađen. – ovako pripremljen čaj možete piti do 3 puta na dan, maksimalno 30 dana, nakon toga treba napraviti stanku od 10-20 dana.

PRIPREMA ČAJA ZA GRGLJANJE
- u pola litre kipuće vode stavite 20 suhih listića kadulje, kuhajte 1-2 minute a zatim poklopite i pustite da odstoji 20 minuta, nakon toga procijedite. – ovako pripremljen čaj grgljamo dok je još topao a koristimo ga kod upale grla i sinusa te kod ispiranja usta. Važno je naglasiti da ovako pripremljen čaj NE PIJEMO! – kod upale grla i sinusa grgljamo 1-2 minute svakih 2 sata.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
abraxas
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 28.03.2013, 09:13
 pohvaljen: 1 put

Re: Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis)

Post Postao/la abraxas »

http://img834.imageshack.us/img834/4250/img480rz.jpg stigla ljepotica....neurekla se....
tko leti,leti!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis)

Post Postao/la Red »

Krasna :)

Da bi bila divna i bujna kadulja voli dosta propusno tlo, mix pijeska, zemlje, zato i jeste savršea za kamenjare. U nekom presađivanju joj ubaci malo :D puno sunca! Bit će krasna :sunn:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
abraxas
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 28.03.2013, 09:13
 pohvaljen: 1 put

Re: Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis)

Post Postao/la abraxas »

tnx za savijet red!
tko leti,leti!
Avatar
Ruskinja
rank3
Postovi: 88
Pridružen/a: 12.12.2012, 13:37
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 24 puta

Re: Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis)

Post Postao/la Ruskinja »

Kadulja koju sam presadila prije koja 2 tjedna u tlo mi je žučkastog lišća. Što mi pokušava reći??
Neki ljudi su tako siromašni, sve što imaju je novac.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis)

Post Postao/la Red »

nešto joj ne odgovara... hm.. može biti sto čuda. Nemoj je prezalijevati, ona voli suho tlo i dosta propusno. Puno sunca. Može biti šok od presađivanja, pa obrati pažnju kako joj se ponaša novo lišće koje izbacuje. ako su oni zdravi bit će dobro :)

Kako je paziš? tj gdje se nalazi itd..

I moja jedna je bila jadna i sva nikakva, pa sam je pošišala pa se oporavila. :P
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Ruskinja
rank3
Postovi: 88
Pridružen/a: 12.12.2012, 13:37
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 24 puta

Re: Kadulja ili žalfija (lat. Salvia officinalis)

Post Postao/la Ruskinja »

a mislim da će biti šok od presadnje... Ne zalijevam je...
Neki ljudi su tako siromašni, sve što imaju je novac.
Odgovori