Matičnjak (Melissa officinalis L.)

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Matičnjak (Melissa officinalis L.)

Post Postao/la Red »

MATIČNJAK (Melissa officinalis L.)

slika

Matičnjak (Melissa Officinalis L.) iz obitelji usnatica, naziva se još limunka, melisa, pčelinja ljubica, pčelinja metvica i rojevica. Engleski je naziv Balm, Lemon balm ili Sweet balm, a talijanski Citronella ili Melissa vera.

Matičnjak je poznat od najstarijih vremena te ga opisuju i hvale mnogi prirodoslovci starih kultura. Najbolji poznavalac matičnjaka, Mattioli, za njega kaže da matičnjak ima izvanredno dobro svojstvo jer jača i oživljava srce, naročito onome tko ima noćne strahove i kome srce ubrzano lupa i smeta miru. Matičnjak čisti krv, otklanja neraspoloženje i tugu, te pomaže gotovo svim unutarnjim organima. Plinije preporučuje smjesu soka matičnjaka za oči, a Hildegarda za matičnjak kaže da će se rado smijati tko je jede, jer njezina toplina zahvaća slezenu i srce koje tako postaje radosno.

Cijela biljka miriše po limunu, a okus joj je aromatičan. Raste u blizini naselja, uz ograde, živice, u grmlju i šumama, a uzgaja se i u vrtovima.

Porodica: Usnjače - Labiatae

Matičnjak je zeljasta, jako razgranata trajnica koja seže do 50 cm u visinu. Nazubljeni, ovalni, svijetlozeleni listovi imaju jak miris po limunu, a stoje nasuprotno u parovima uzduž četvrtaste, razgranate stabljike.
Cvate ljeti, a cvjetovi su bijeli ili blijedožuti, privlače pčele pa je biljka u nas po tome i dobila ime (matica – matičnjak).

slika

Nalazimo je širom Europe, sve do centralne Azije, na svim nadmorskim visinama. I kod nas samoniklo raste na krčevinama i starim zidovima.

Uzgoj

Raste u bilo kojoj dobro dreniranoj vrtnoj zemlji, na mjestu izloženom direktnoj sunčevoj svjetlosti i zaštićenom od prevelike vlage zimi.
Osim M. officinalis koja ima svijetlozelene listove, postoje i varijeteti sa šarenim listovima. „All Gold“ ima zlatno-žute listove i bijele cvjetove koji su lagano obojeni u ljubičasto. „Aurea“ ima tamnozelene listove bogato prošarane zlatno-žutom bojom.
Razmnožava se sjemenom u rano proljeće ili dijeljenjem odrasle biljke u proljeće ili jesen.

Što i kada prikupljamo?

U ljekovite svrhe koristimo listove. Krajem svibnja, prije ili na početku cvatnje, odrežu se stabljike malo iznad zemlje te se skinu listovi. Suše se na toplom, sjenovitom mjestu (tavan). Mogu se sušiti i cijele grančice te poslije skinuti listovi. Druga berba je u rujnu. Beremo ga po lijepom i sunčanom vremenu, kada više nema rose.

Kako i zašto je koristimo?

Matičnjak umiruje, poboljšava opće psihičko stanje organizma, dočarava lijepe misli i tijelu daje novu snagu. Zbog toga se i preporučuje kod histerije, hipohondrije i drugih tjeskobnih stanja. Također je koristan kod stišavanja želučane boli, živčanih napada, liječenja nervozne glavobolje i osjećaja vrtoglavice kod trudnica.

Posebno područje korisnosti matičnjaka vezano je uz srce. To je znao još i Paracelsus smatrajući matičnjak najboljom biljkom za srce, a za njegovo blagotvorno djelovanje znalo se još u antičko doba.

Matičnjak je i poznata medonosna biljka, jer nijedna druga biljka ne privlači toliko pčele svojim mirisom. Za tu divnu, mirisnu biljku kažu da dočarava lijepe misli. ;))
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Teezee
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 03.06.2010, 03:42
 pohvaljen: 2 puta

Re: Matičnjak (Melissa officinalis L.)

Post Postao/la Teezee »

Divno. E sad bih ja nešto da priupitam. Jel ima neko ograničenje u smislu količine koja sme da se popije dnevno? Jel postoji npr. vremenski period posle kog bi trebalo napraviti pauzu i koliko je to? I da li sme, recimo, da se kombinuje sa zelenim? Tipa, tokom dana popijem dve šoljice zelenog a predveče jednu ili dve šoljice matičnjaka. Možda su bezveze pitanja al' poznato je da zeleni "diže" a gosn. matičnjak "spušta" pa eto čisto da iz neznanja ne napravim pičvajz u organizmu. :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Matičnjak (Melissa officinalis L.)

Post Postao/la Red »

paaa... znas i sam da se sa nicime ne smije pretjerivat pa ni sa biljnim pripravcima.

NO ako pricamo o caju i nekoj dnevnoj kolicini, mislim da nema nekih velikuh ogranicenja posto je to ipak blaga i njezna biljka, i takovog djelovanja. medutim uvijek se spominju 2-3 salice caja dnevno u slucaju nekog oboljenja itd, sto u biti mislim da je sasvim dobra doza i kod cisto rekreativnog konzumiranja, da ne pretjerujemo :D

mozes mjesati, ne vidim razlog zasto ne... skodit ne moze.

evo malo vise o melissi :)

Melisa je biljka sa cijelim nizom blagotvornih djelovanja na organizam. Važan je njen miris koji pomaže kod psihičkih problema. Pravu vrijednost osjetiti će osobe koje su napete, izmučene patnjom ili bolešću, jer ova biljka krijepi duh. Svakako je preporučujem kod stresnog poremećaja, depresije i anksioznih stanja gdje se može primjenjivati uz valerijanu, kamilicu, lavandu i druge ljekovite biljke. Slično djelovanje imaju i eterična ulja ovih biljaka. Nezaobilazna je kod liječenja strahova posebno straha od bolesti (hipohondrije).

Kod uzimanja preparata svježe biljke matičnjaka, što je ujedno i najkvalitetniji preparati, djelovanje će se najprije odraziti u probavnom sustavu. Pomaže kod poremećene i neregulirane probave, spazama i nadutosti te kod želučanih bolova poput gastritisa ili žgaravice.

Eterično ulje matičnjaka vrlo je rijetko i skupo, te se često patvori stoga je potreban oprez. Indikacije su mu slične kao i kod biljke matičnjaka. Dobro djeluje kod ubrzanog rada ili osjećaja pojačanos lupanja srca, nesanice, tjeskobe i reguliranja probave. I esencijalno ulje, kao i biljka djeluju na fizičkoj i psihičkoj razini, radi čega je ova biljka vrlo cijenjena.

Primjena u kulinarstvu

Časne sestre Karmelićanke su u Francuskoj proizvodile tinkturu od matičnjaka pod nazivom Eue de melisse des Carmes. Ta tinktura je bila, a i danas je, ljekovito sredstvo za liječenje depresije, lupanja srca, migrene, napetosti, nadraženosti, nesvjestice, noćnog gušenja, straha i treme, slabog pamćenja i zamora. Pripisivana su joj i čudotvorna svojstva tako da postoje zapisi iz 17 st. o ljudima koji su doživjeli stotinu i više zbog redovite konzumacije Karmelićanske vode tijekom doručka. *pogledaj dole recept*

Matičnjak ima začinska svojstva pa se često koristi u kulinarstvu. Koristi se za začinjavanje raznih vrsta salata, svježeg povrća, biljnih umaka, gljiva, te kao dodatak jelima od divljači te za pripremu biljnih juha, polpeta, salata i biljnog čaja. Specijalitet je pripremiti palačinke sa svježim listovima matičnjaka. Svježe isjeckani listovi matičnjaka mogu se dodavati i raznim slatkim i slanim namazima.

par recepata:

Kozmetika

matičnjak je izvrstan za parenje lica, za njegu osjetljive i suhe kože, te zrele i umorne kože, za ispiranje masne kose i kao sojvezavajuća i umirujuća kupka.

Losion od matičnjaka

3-4 listova matičnjaka
1 dl 70%-tnog alkohola
2 dl destiliranje vode

Usitnjene suhe listove matičnjaka, ili dvosturko više svježih, preliti kipućom destiliranom vodom te pokriveno ostaviti da odstoji 20-30 min. Tekućinu procijediti, dodati alkohol i dobro protresti.

Kućna apoteka

Vino od matičnjaka

1 šaka svježih listova matičnjaka
1 lit bijelog vina

Svježe listove matičnjaka preliti vinom, zatvoriti i ostaviti da odstoji 3-5 dana. Vino procijediti i uzimati po 1-1,5 dl vina tijekom dana u gutljajima.

slika

Čaj od Matičnjaka

1 žličica suhih listova matičnjaka
2,5 dl kipuće vode
1 žlica meda

Usitnjene suhe listove matičnjaka ili dvosturuko vise svjezih, preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 20-30 min i procijediti. Čaj zasladiti medom te uzimati 3-4 puta na dan tijekom 4-6 tjedana

Karmelićanska Vodica (Eau de melissa des Carmes)

3 šake svježih listova matičnjaka
kora od 2 limuna
1 žličica muškatnog oraščića
1 štapić cimeta
1 l votke ili konjaka

Usitnjene svježe listove matičnjaka, koru od limuna, muškatni oraščić u prahu i cimet preliti votkom ili konjakom, te dobro zatvoriti. Nakon što odstoji 10-15 dana na suhom, hladnom i tamnom mjestu, tekućinu procijediti u tamnu bocu. Uzimati 1-2 puta na dan po 1 čajnu žličicu karmelićanske vodice.

Tinktura od matičnjaka

4 žlice suhih listova matičnjaka
2 dl 70%-tnog alkohola
1 dl destiliranje vode

Usitnjene suhe listove matičnjaka ili dvosturko više svježih, preliti alkoholom i destiliranom vodom, zatvoriti i dobro protresti. Nakon što odstoji 2 tjedna na toplom i tamnom mjestu, tekućinu procijediti u tamnu bocu. Uzimati 1-2 puta na dan po 1 čajnu žličicu tinkture, umješano u malo vode.

Upotreba u Kućanstvu

- matičnjak posaditi u vrt ili u voćnjak kako bi privukao pčele
- listove matičnjaka tjeraju muhe sa mesa i ostale hrane
- osušene listove matičnjaka dodati potpurijima i biljnim jastucima, ili staviti među rublje kako bi otjerali moljce i druge kukce
- sok od svježih listova dodati laštilu za drveni namještaj
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
melkior

Re: Matičnjak (Melissa officinalis L.)

Post Postao/la melkior »

Što se doziranja tiče, matičnjak soada u ono jestivo bilje koje nema negativnih posljedica i kada ga obilnije konzumiramo.
Osušena biljka koristi se za čajeve i tu nije dobro pretjerivati, jer kada bismo stavili jednu šaku matičnjaka u pola litre kipuće vode, umjesto da nas pripremi za san, on će nas skroz razbuditi. Takva reakcija je ikod ostalog ljekovitog bilja koje se uzima za smirenje.
Mlade listove matičnjaka možemo koristiti za razne savijače, pa i pizze. Dobro se slaže sa sirom i jabukom.
Ono što mnogi griješe kada žele napraviti dobru travaricu ili liker, onda bilje moče u rakiju. Puno je bolje suho ili sviježe bilje staviti u kotao dok se kuha rakija. Takva će rakija imati izvrstan, prije svega, miris po biljci koju smo stavili u kotao, a onda i okus, koji je, istina, blaži, ali jako ''sljubljen'' sa rakijom, tako da imaš osjećaj kako je ta rakija prirodno takva, a ne da si nešto unutra stavio. Jedino treba pripaziti kada se stavlja paprena metvica, jer ona ima jaki miris i okus. Rakija hladi u ustima. Ako želiš imati zanimljiv napitak, posebno za ljeto, onda se u kotao stavi više paprene metvice i u takvu rakiju razmutiš med od bagrema ( prema želji), i malo limunovog soka. To se pije sa ledom kroz slamčicu.
Avatar
Ka3p
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 02.06.2011, 13:28
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Matičnjak (Melissa officinalis L.)

Post Postao/la Ka3p »

ja sam na maticnjaku vec duze vrijeme i pase mi, lijep osjecaj mi donosi, ah ta ljubav :D a dobro susjed mi ugaja svakakve vrste biljaka i radi od njih ulja cajeve... poslikat cu biljke i postat vam da vidite.
Herb is the healing of a nation, alcohol is the destruction
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Matičnjak (Melissa officinalis L.)

Post Postao/la dr.manijak »

Ja sam juce kupio 100gr maticnjaka, cirka 65 dinara. Juce sam popio prvo caj 2dl i u njega ubacio oko 4-5 prepunih kasika maticnjaka, nakon sat vremena ista doza kad sam stigao na posao, moram reci da daje neki lepi osecaj, manje napetosti, skoncetrisanost, ne oseca se dejstvo onako jako kao kod nekih psihoaktivnih supstanci, vec negde u pozadini mozte da prepoznate da ste pod dejstvom neceg prijatnog.

Super stvar, evo sad dok ovo kuckam, pored mene je maticnjak u solji cekam jos desetak minuta dea popijem, ovo je prvi za danas, nisam imao kod kuce jer sam ostavio na poslu da imam da pijem.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori