Čajevac (Camellia sinensis)

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la Devil'sChase »

slika Čajevac je višegodišnje drvo iz porodice theaceae od čijih se izdanka priprema popularni napitak čaj. Raste u kineskoj pokrajini Yunnan, Indokini, Burmi i u indijskoj pokrajini Assam. Listovi su nazubljeni i kožasti, sjajno zeleni na gornjoj i svijetlozeleni na donjoj strani. Cvijet kod čajevca je bijeli do svijetlo ružičasti i sličan je cvijetu jabuke, a okrugli plodovi u tvrdim ljuskama su kao kod lješnjaka. U pokrajini Assam može izrasti i do 20m.

slika
Povijest: Poznata kineska legenda govori o caru Shen Nungu koji je učio ljude poljodjelstvu i otkrio im pet najvažnijih žitarskih kultura te ustanovio medicinu. Iz opreza je naredio da se pije isključivo prokuhana voda. Jednog popodneva kada mu se posudica s prokuhanom vodom hladila u vrtu, s obližnjeg grma povjetarac je otkinuo par zelenih listića koji su pali u njegovu posudu. Shen nung je izvadio listiće iz vode, kušao je, te sav oduševljen otkrio čaj. Ima još nekih raznih legendi o otkriću čaja, ali ova je najpoznatija. Shen Nung je po mitologiji imao tijelo čovjeka, a glavu bika.


Oko 206..pr.n.e. do 221. Za vrijeme dinastije Han počinje organizacija prikupljanja čaja, i tada se Dvor počeo zanimati za čaj, a tek 221. – 277. Čaj zamjenjuje vino na carskim banketima.

Berba i Prerada: za preradu čaja beru se pupoljci tj. mladi izdanci s nekoliko listića. Učestalost berbe tijekom godine ovisi o brzini izbijanja mladica, a ona je veoma različita s obzirom na različite klimatske uvjete uzgoja. U razdoblju pune vegetacije berba je svakih 5 do najviše 14 dana.
U izrazito tropskim uvjetima čaj se bere cijele godine, a u monsunskim predjelima berba se vrši u jednom, dva ili tri vala. Kada se otkida vršni pupoljak i najviše dva listića ispod njega to se naziva fina berba i takav čaj je rezerviran samo za skupu proizvodnju, a pri gruboj berbi se bere više od dva listića ispod pupoljka i takav čaj se koristi za normalne čajeve koji nisu skupi, ali su ipak kvalitetni.

slika
„Listići se u slojevima od pet do šest inča rašire u bambusovim pliticama na mjestu gdje se mogu zračiti. Jedan radnik, nazvan ching fu, mora na njih paziti. Listići tako ostaju od podneva do šest sati, kada počinju davati ugodan miris. Tada se stavljaju u široke posude od bambusa, gdje se rukama prebacuju oko tristo do četiristo puta, Ta se postupak zove ching. Ovom operacijom listići dobivaju crvenkaste rubove i mrlje. Nakon toga se listići prže u tzv. Kuo i poslije prebacuju u plitke posude za valjanje. Valjanje se vrši objema rukama, kružnim pokretnima, oko tristo puta. Ako je valjanje obavio dobar radnik, listići će biti zatvoreni i dobro zavrnuti, ako je bio loš, onda će biti otvoreni, opušteni, ravni i jadnog izgleda. Listići se tada prebacuju k tvz. Poey longu, gdje se na prekide izlažu blizini jakog plamena sve dok ne postanu suhi na osam desetina. Tada se rasprostiru u plitkim košarama i suše do pet sati te se odstranjuju staru žuti listići i peteljke. Postupak poey long zatim se ponavlja na laganom plamenu, U podne se jedanput prevrću i ostave sušiti do tri sata, a tada se pakiraju u košare.“

Vrste: Sve vrste čajeva dobivaju se iz iste biljke Camellia sinensis samo što se dobivaju različitim preradama. Osnovna podjela vrsta čajeva:

Bijeli- ime su dobili po listićima koji su kod nekih čajevaca obrasli bijelim dlačicama. Listići se u preradi jedino suše, a dopušta se da ih fermentacija zahvati tek u tragovima. Na kraju ispadnu blijede boje, a na dijelovima gdje ih je zahvatila fermentacija su svijetlosmeđi. Najpoznatije vrste su Yin Chin te Pai Mu Tan. Ne sadrži Tein.

Žuti- Po sastavu sličan zelenome, prži se u woku neko vrijeme. No sve ovisi o proizvođaču i pokrajini koja ga prerađuje. Predstavnik tih čajeva je Chun Shan Yin Chin.
Ne sadrži tein.

Zeleni- Najpoznatiji čajevi u svijetu, samostalani imaju dugu povijest, vrsta zelenog čaja ima u nedogled,
a najosnovnije razlike ih čine dali su kineski ili japanski. Najpoznatiji kineski zeleni čaj jest Gunpowder koji se valja u kuglice, koje se u vodi kasnije rastvaraju pri pripremi čaja. Kada se priča o zelenom čaju najčešće se misli na njega. Najpoznatiji japanski čajevi su najčešće Bancha, Sencha i Gyokuro . Zeleni čajevi sadrže tein, ali ne u prevelikim količinama.

Crni- Najviše fermentirani čajevi u preradi, sadrže tanin koji je jako ljekovit, pogotovo za srce. Najpoznatiji je vjerojatno Assam koji je jak po okusu, mirisan i veoma taman. Indija je najveći proizvođač crnih čajeva. Neki od poznatih Twinings-ovih su orange pekoe, english breakfast, earl gray…. Sadrži Tein.

slika
Ovo je samo osnovna poznata podjela čajeva, jer svaka civilizacija ima svoju podjelu „po bojama“, a što se tiče vrsta, ima ih stvarno u nedogled. Ovisno od pokrajina od dakle su, ovisno o postupku prerade, ovisno o načinu, vremenu, i vrsti branja, pripreme…..


Uzgoj: Čajevac se može uzgojiti iz sjemena ili izdanka. Kvalitetno sjeme se odabire stavljanjem u vodu tako da se odstrani ono koje pliva. Tlo u koje ćemo zasaditi sjeme mora biti vlažno i rahlo. Sjeme će isklijati u razdoblju od 6 do 8 tjedana. Čajevac traži puno vode, voli kišovita područja,ali ne i previše direktnog sunca. U tropskim se krajevima na plantažama često sade drva velikih krošanja da služe kao suncobrani. Čajevac ne uspijeva na tlu koje zadržava vlagu nego samo na rahlom tlu, dovoljne dubine da slobodno širi korijen koji zna doprijeti 4 do 6m duboko. Kada mladi grm čajevca navrši godinu dana grm se podrezuje tj. odstranjuju se sve grane do visine cca 15cm iznad tla, i obrezuje kako bi dobio svoj konačni oblik lijevka koji se naziva stol za branje. Čajevac postaje produktivan nakon 3 do 5 godina, a eksplotacija traje 20 godina, nakon čega se nasadi obnavljaju. Na svijetu postoji oko 1500 i više hibrida biljke čajevac.

Ljekovitost:
-pospješuje cirkulaciju krvi u cijelom organizmu
-potiče lucidnost i mentalnu dispoziciju
-olakšava eliminaciju alkohola, nikotina i drugih štetnih tvari iz organizma
-povećava obrambenu sposobnost organizma na brojne bolesti
-ubrzava metabolizam i apsorpciju kisika u raznim procesima koji se odvijaju u tijelu
-prevenira ispadanje zubi
-ima antitoksični i regenerativni utjecaj na kožu te pomaže da ona izgleda mlađe i lijepše
-uspijeva prevenirati pojavu anemije
-pročišćava urin i olakšava mokrenje
-bistri vid i čini oči sjajnima
-sprečava negativne učinke ljetne žege
-pomaže pri probavi
-utažuje žeđ
-umanjuje pretjerano izlučivanje sluzi
-otklanja umor i depresivno raspoloženje
-podiže duh jstvara osjećaj dobre volje
-produljuje život

Neki savjeti učitelja Lam Kam Chuena
Ne pijte:
-prevrući čaj
-hladni čaj, jer kvari probavu
-čaj na prazan želudac
-čaj poslije janjetine jer če je učiniti teško probavljivom
-čaj sat prije ili poslije uzimanja lijeka

Izvori:Živko Rakovac-poziv na čaj, i majself
Biljka
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 18.10.2011, 21:33

Re: Čajevac (Camellia Sinensis)

Post Postao/la Biljka »

Hvala na postu, no tu nije riječ o čajevcu već o čaju.
Naime, čajevac (Melaluca alternifolia) je grm koji raste u Australiji a iz čijih se listova dobiva eterično ulje - ulje čajevca.
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Čajevac (Camellia Sinensis)

Post Postao/la Fig »

Pa Camellia sinensis se isto naziva čajevcem, odnosno kineskim čajevcem... dok je M. alternifolia isto čajevac, odnosno australski čajevac ili čaj drvo. Dosta biljaka zna imati sličnih pa i istih naziva na određenom jeziku, zato su tu prvo opisana latinska imena.
hypokeimenon
rank3
Postovi: 50
Pridružen/a: 19.06.2010, 02:49
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Čajevac (Camellia Sinensis)

Post Postao/la hypokeimenon »

Slažem se, bolje reći čajevac nego čaj. Čaj je po meni bilo koja infuzija bilja u vodi :P
Al zanimljivo, dosad sam radio čajeve isključivo od domaćeg bilja, možda da probam i cameliu :winkk:
zato napravimo vatromet i slavlje najveće
ispratimo zadnje trenutke osamdeset i treće
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Čajevac (Camellia Sinensis)

Post Postao/la Devil'sChase »

@Biljka, od Fig imaš odgovoreno.

@Hypokeimenon, vidiš, zapravo riječ čaj dolazi iz riječi chai, a to se zapravo odnosilo samo na azijske. I možda si čuo nekad da indijci u filmovima,dokumentarcima kažu "this is not tea, it is our traditional chai" ili da razlikuju tea plants od chai plants. Pa mi se više čini da smo mi preuzeli riječ čaj za sve napitke što radimo na takav način, a zapravo je to trebao biti čaj iz camellie sinensis i tamošnjih eventualno biljnih začina dodatnih, al koda je bitno.

No Chai je samo trad. naziv za napitak, a naziv za biljku "čajevac" je Cháhuā (kin.)
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la dr.manijak »

Upravo ispijam soljicu najkvalitetnijeg ulong caja NAI XIANG.
Takodje sam tesko naprzen na genmaichu(zeleni caj sa kokicama i pirincem)
Ima ih jos par ali ova dva su vrh. :x

Probao sam preko 20 vrsti cajeva. Ali ova dva su najbolja. :thumbsup:
Sve preporuke ako imate u svom gradu gde da kupite.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la Devil'sChase »

Genmaichu sam koliko se sjećam probao jednom, dobil sam je gratis u kući zelenog čaja, to mi je onak, "egzotično" no naravno , japanci, imaju nedogled varijacija čajeva, pa zašto nebi imali i s prženom rižom tkzv. kokicama :) Smijesno, nekad bio to caj za siromasne i trpan rizom da ga bude vise, a danas moze se rec specijalitet :)
Biljka
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 18.10.2011, 21:33

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la Biljka »

Nema kineskog čajevca. To je čaj.
Čaj je napitak koji se priprema od istoimene biljke - znači čaj može biti samo crni, zeleni, žuti ili bijeli. Dakako, pripremljen od bilke čaja.
Sve ostalo su uvarci.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la Psychonaut »

Koje vrsta caja najvise volite?

Ja sam ljubitelj zelenih cajeva. Trenutno su mi favoriti Longjing (zmajev bunar) i Lu Xue Ya(zeleni snijeg). Ovaj drugi je idealan za pripremu u hladnoj vodi, ljepota....
Pozivam te da budes moj ucitelj
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la dr.manijak »

Long djing mi nije nista posebno a ovaj drugi nisam ni probao.
Inace je neverovatno kako ljudi imaju razlicite ukuse za cajeve..
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori