Čajevac (Camellia sinensis)

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la Psychonaut »

Meni je longjing odlican, ali mora covjek biti pazljiv sa pripremanjem posto je caj vrlo "nijezan". Ja stavljam 4g caja, zalijem ga sa 1.5dl vode na oko 60c, i drzim oko 20sec.

Ovaj drugi je jednostavam za pripremu - stavis 5g caja i zalijes sa 3dl hladne vode, prvi put 7-10min, a onda se vrijeme malo povecava.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la Devil'sChase »

Nisam probao ni Longjing ni Lue xue ya nažalost, a vjerujem da su odlični. Ja sam stvarno probao tolke varijacije čajeva od zelenih pa ono kineski/japanski još kolko ih ima...Pa i bijelih, žutih, indijskih crnih... itd. I od svega toga, ja kao seljak obožavam piti najobičniji jeftini kineski gunpowder (nekad i temple of heaven). Kolko god ostali čajevi bili daleko boljeg okusa nekima, skuplji itd. Gunpowder mi baš daje neki osjećaj ljekovitosti i budnosti koji nije isti kao onaj od kave. I pročisti me na svim razinama. A i veliki gušt mi ga je piti, složim si litru i pol i pijuckam dok ne popijem sve.
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la Homunculus »

Otkad sam probao kvalitetnije čajeve u listićima ne odvajam se od njih, svaki dan popijem bar dve-tri šolje. I meni Long Djing nije bio nešto posebno (naročito pošto je skoro duplo skuplji od ostalih), najviše su mi se, za sada, dopali od japanskih Sencha i od kineskih Mao Feng...potpuno su drugačiji ali svaki je na svoj način poseban :x .
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la oseloth »

Ima finih oolong čajeva u lidlu. Fermentirani i polufermentirani. Very nice
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la Echoes »

čaj pijem godinama, u prosjeku 4-5 puta dnevno. volim pripremu čaja, okus čaja, sve vezano uz čaj :D probao sam razne a najdraži su mi crni ceylon i darjeeling, zeleni gunpowder (i drugi kineski :D), oolong mi je ok ali još nisam iskusan u pripremi.. bijeli volim ali također nisam iskusan s njim.
volim jači okus pa crne pripremam 5 - 5 i pol min na 100°C, a zelene 2 - 2 i pol min na 80°C.
crni koristim jednom, zeleni 2 a oolong 3 puta. nakon prvog kuhanja je manje bitna temperatura i duljina kuhanja

po meni najbolji omjer cijene i kvalitete ima Ahmad Tea, ti čajevi se mogu kupiti u skoro svim većim dućanima u Hrvatskoj. dobru ponudu imaju i Müller, Lidl...
u 99% slučajeva je bolje kupiti čaj u rinfuzi nego u vrećicama. više je posla ali definitivno se isplati

nešto što bih napomenuo jer mislim da je važno znati, a nije jako poznata činjenica - zbog tvari koje vežu na sebe minerale, čaj smanjuje apsorpciju željeza (možda utječe i na druge mikroelemente?), pa to treba uzeti u obzir ako spadate u "rizične" skupine - vegeterijanci, trudnice, djeca i starije osobe. puno je informacija na netu pa koga zanima može proučiti.
isti učinak imaju i kava, vino..

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11029010
http://healthyeating.sfgate.com/can-dri ... -2831.html
tišina je najbolji jezik
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la Devil'sChase »

Jako jako odličan čaj mi je Earlgrey od ovih "jednostavnijih" i to sa medom, onaj miris bergamonta mi je neodoljiv, il što god još sve činilo takav miris čaju :)
violeta
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 24.01.2014, 23:37
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Čajevac (Camellia sinensis)

Post Postao/la violeta »

Ja pijem bancha caj koji je od starih grana i nema, nazovi, te atribute kao oni skuplji cajevi od mladih listica i grancica. Ta vrsta caja je izvrsna za one (poput mene) koji pate od acidne krvi zbog nepravilnog rada bubrega pa prema tome i za one koji imaju tu vrst artritisa. Od duze upotrebe tog caja, vraca se alkidnost u organizam , al naravno i dijeta bez puno mesa i jaja ide uz to.
Odgovori