Otisci prstiju mogu se uzeti sa fotografije do 3m udaljenosti

Novosti i obavijesti
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Otisci prstiju mogu se uzeti sa fotografije do 3m udaljenosti

Post Postao/la shroomko »

Ovo je clanak iz 2017:

Scientists Extract Fingerprints from Photos Taken From up to Three Meters Away
https://www.bleepingcomputer.com/news/s ... ters-away/

Zanimljivo kako su hakeri krali otiske prstiju politicara vec u 2014:

https://www.theguardian.com/technology/ ... -her-hands
http://www.bbc.com/news/technology-30623611

Pazite se ako slikate skakljive slike. Moguce da cak ne bi fotografija sa otisima prstiju prosla kao jedini dokaz na sudu, ali bi vjerojatno bila dovoljna za nekakav nalog za prisluskivanje ili pretragu stana.

Takodjer nije sigurno samo prekriti / ne pokazati jagodice prstiju jer se vene u prstima koriste kao identifikacija na bankomatima u Japanu i Poljskoj (BBC clanak u ovom postu).

A sto se tice koristenja biometrijskih podataka za logiranje - to je jako nesigurno. Kad je iphone uveo glupost sa otiskom prsta za logiranje? Prije samoe nekoliko godina, a vec sad se to moze ukrasti preko fotografije. Moje je misljenje da je to Apple uveo kao paravan za tajne sluzbe. Sjecam se da sam citao kako su otisci prstiju nesigurni cim su ih uveli.

Tajne sluzbe su jedino zainteresirane za biometriju tako da mogu prepoznati svakoga po hodu, otsicima prstiju, venama u prstu - bilo cemu samo da te mogu pratiti 24/7. I ovo sa bankomatima koji traze vene u prstima - to je kretenizam. Sto sprecava kriminalca da ti odreze prste? Mozda to cak sada i radi ako algoritam moze prepoznati razliku izmedju zivog i mrtvog prsta, ali sigurno ce se i to moci probiti za par godina.

Tipkovnica i lozinka ce biti mila majka bar jos 20 godina.
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Otisci prstiju mogu se uzeti sa fotografije do 3m udaljenosti

Post Postao/la sharplaninac »

unistila nas modernizacija i internet,umesto da idemo ka napred mi laganim koracima idemo u nazad...zalosno.....
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Otisci prstiju mogu se uzeti sa fotografije do 3m udaljenosti

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

I ja sam čuo za to i zbilja sam ostao totalno iznenađen ! :O To je već zabrinjavajuće totalno postalo. A to sto je Apple uveo, da se mobitel otključava uz pomoć otiska prsta, i da je to super kul, mi je odmah na prvu pomisao bilo veoma sumnjivo !? Ono wtf ? Nisam siguran gdje sve to vodi i koliko će se uspjeti realizirati to da se svaki čovjek prati 24/7 ali svakako da treba biti veoma veom oprezan po pitanju takvih stvari.
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Otisci prstiju mogu se uzeti sa fotografije do 3m udaljenosti

Post Postao/la sharplaninac »

bez brige nece oni nas obicne smrtnike sa 1e u dzepu
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Otisci prstiju mogu se uzeti sa fotografije do 3m udaljenosti

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Hah a to se slazem, ali ima tu veći plan. Vidiš da na sve moguće načine pokušavaju sviju da uprate, od uzimanja otisaka pomocu mobitela do pametnih plazmi za koje te na prelijep način "upozore" da mogu snimati sav razgovor u kuci i da treba biti na oprezu. U svakom slučaju, veoma čudno. :)
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Otisci prstiju mogu se uzeti sa fotografije do 3m udaljenosti

Post Postao/la sharplaninac »

bio je neki lik na discovery pre par godina neka emisija kako pobeci od svega tj kako da te nikad ne nadju i bas je neke zanimljive stvari pokazao tj pricao sta sve NASA ima,od prisluskivanja dok vozis auto da na osnovu vibracija preko stakla na vratima moze da provali sta pricas(nznm tako nesto sam video a bilo je svasta nesto)nego to je samo mali dijelic stvari koji znamo a sta sve ima da nznm-o...npr london kao grad je najpokriveniji sa kamerama,cak je bilo takmicenje da ko uspije da se sakrije negde u gradu i tako da zivi inkognito mesec dana dobija nznm koju sumu,da znam samo je jedan uspeo da pobedi,uglavnom mogu da nas prate kad zele i kako zele...ako zele :)))
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Otisci prstiju mogu se uzeti sa fotografije do 3m udaljenosti

Post Postao/la Green Rat »

sharplaninac je napisao/la: bas je neke zanimljive stvari pokazao tj pricao sta sve NASA ima,od prisluskivanja dok vozis auto da na osnovu vibracija preko stakla na vratima moze da provali sta pricas(nznm tako nesto sam video a bilo je svasta nesto)nego to je samo mali dijelic stvari koji znamo a sta sve ima da nznm-o...
Pretpostavljam da mislis na NSA, ne na NASA. Danas skoro svatko nosi uređaj za prisluškivanje u đepu, na smartphoneu imaš zvučnik, kameru i gps, šta im više treba, mogu prisluškivat kad god žele. Ista stvar je sa kompjuterima i smart tvima. Dobar dokumentarac na tu temu je Snowden, ima i igrani film, neznam kako se koji zove al oba vrijedi pogledat. To se naravno radi o SADu, mislim da kod nas još uvijek nema takvog prisluškivanja i pračenja u tolikoj mjeri al opet nikad neznaš.
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Otisci prstiju mogu se uzeti sa fotografije do 3m udaljenosti

Post Postao/la sharplaninac »

Green Rat je napisao/la:
sharplaninac je napisao/la: bas je neke zanimljive stvari pokazao tj pricao sta sve NASA ima,od prisluskivanja dok vozis auto da na osnovu vibracija preko stakla na vratima moze da provali sta pricas(nznm tako nesto sam video a bilo je svasta nesto)nego to je samo mali dijelic stvari koji znamo a sta sve ima da nznm-o...
Pretpostavljam da mislis na NSA, ne na NASA. Danas skoro svatko nosi uređaj za prisluškivanje u đepu, na smartphoneu imaš zvučnik, kameru i gps, šta im više treba, mogu prisluškivat kad god žele. Ista stvar je sa kompjuterima i smart tvima. Dobar dokumentarac na tu temu je Snowden, ima i igrani film, neznam kako se koji zove al oba vrijedi pogledat. To se naravno radi o SADu, mislim da kod nas još uvijek nema takvog prisluškivanja i pračenja u tolikoj mjeri al opet nikad neznaš.
tek sad sam video da sam napisao NASA a ne NSA......ma da prisluskivanje je uzelo maha ima ga na svakom koraku a i hvala bogu imamo internet da nam jos demonstrira kako i sta....
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Otisci prstiju mogu se uzeti sa fotografije do 3m udaljenosti

Post Postao/la Green Rat »

Znas li mozda kako se zvao taj dokumentarac na discoveryu? Volio bi pogledat ako ima za skinut negdje.
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Otisci prstiju mogu se uzeti sa fotografije do 3m udaljenosti

Post Postao/la sharplaninac »

Green Rat je napisao/la:Znas li mozda kako se zvao taj dokumentarac na discoveryu? Volio bi pogledat ako ima za skinut negdje.
vec godinama razmisljam o njemu i trika nema da se setim i ja bih voleo da pogledam opet....how to escape,disappear tako nekako nznm ni sam jbg probaj sa tim da trazis,ako nadjem cu da ti javim :D :D :D
tu sam prvi put video kako mozes sa najobicnijim led lampama zakacenim na kacketu(normalno sam ih zaljepis)i da nijedna kamera sa nocnim snimanjem te nemoze snimit kad je nosis,tacnje ima kontra efekat na led lampe,glava svetli na ekranu da nemozes nista da provalis(kako izgleda lik sa kacketom) bukvalo nista kolko svetlosti sa kacketa se reflektuje iako nisu upaljene(led lampe) :ymdevil:
Odgovori