Zaplena pošiljke!

Novosti i obavijesti
Fitomedicinar
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 08.09.2013, 21:57

Zaplena pošiljke!

Post Postao/la Fitomedicinar »

http://www.carina.rs/cyr/Stranice/Vest. ... ItemID=651

Verujem da ste procitali vest da se desila zaplena posiljke sa pelcerom Salvie i semenima Harmale. O ovome nisam obavešten lično već sam ovu stvar saznao prilikom mog odlaska Niškoj carini. Šef carine je dao odgovor sledeći: ,,Svaka biljka za koju se sumnja da poseduje psihoaktivna svojstva, bilo da je seme ili pelcer se šalje policiji na utvrđivanje. Pritom zabranjeno je pošiljkom slati živi sadni materijal." Od tada je prošlo evo već 9 dana, pošiljka je zadržana a oni odbijaju da daju bilo kakve informacije povodom toga, kako usmene tako i pismene. U zakonu jasno stoji da su dotične biljke legalne i ko će sada biti odgovoran zbog uvenuća biljke, ko će biti odgovoran zbog povređivanja privatnosti pošiljke i ko će tvrditi da to oni neće raditi svakoj sledećoj pošiljci jer možda imaju pravo na to?
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Zaplena pošiljke!

Post Postao/la pecurko »

zabranjeno je pošiljkom slati živi sadni materijal
Ovo im je sasvim dovoljno da ne odgovaraju za eventualno uvenuće. Zakon je takav i sa jedne strane jesam pristalica ovoga( uvoza životinja i biljaka bez predhodne dozvole od strane min. ekologije) jer je ne mali broj primera gde se čitav ekosistem poremetio zbog nesavesnog uvoza ne adekvatnih zivih bića koja vrlo lako izbace iz balansa datu eko nišu.

S druge strane žao mi je što ti navedene biljke neće stići, ali sledeći put sa prodavcima napravi bolji dil, kako carinici ne bi provalili o čemu se radi...

Aj sa srećom i nadam se da nećeš lično biti odgovoran za eventualnu obnovu popisa ilegalnih biljaka.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Fitomedicinar
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 08.09.2013, 21:57

Re: Zaplena pošiljke!

Post Postao/la Fitomedicinar »

Ma naravno da nece niko odgovarati jer je zakon takav da dozvoljava drzavi da radi sta hoce. Ne bi Salvia i Harmala poremetile ekosistem jer nemaju uslova za spontano razmnozavanje u nasem klimatu i sirenje.

Druga stvar je da su mi rekli da svaku posilju iz Holandije detaljno proveravaju, a Salvia samo putem reznica se moze naruciti tako da ne postoji diskretan nacin slanja u diskretnom pakovanju. Cuveni Azarius je jedan od retkih koji salje Salviu za Srbiju u adekvatnom vremenskom roku da bi prezivela biljka pa otud se tesko nalazi alternativa.

"Aj sa srećom i nadam se da nećeš lično biti odgovoran za eventualnu obnovu popisa ilegalnih biljaka." - da, ovo je najbitnije i nadam se da nece doci do toga. Hvala puno na podrsci
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Zaplena pošiljke!

Post Postao/la dr.manijak »

Fino ovo izgleda i sve, ali koliki je ovo paket bio kad je zaplenjen.. Pogledaj covek kolika je samo ova kutija za bong, onda tamo na onoj kesi pise "Seed of the gods" realno paket govori za sebe. Onda tu ta reznica jos dolazi iz holandije. Realno mislim da je jako male sanse imalo svakako da prodje, maltene si narucio ti ili neko drugi pribor za drogiranje, to njima tako izgleda i jbg uzeli su. Moze im se.

Jel su te kontaktirali, dosli panduri na vrata kad su zaplenili, bas me zanima kakav je proces kad ti nadju sumnjivu posiljku?
Jer ti realno mozes da kazes, to nije moje i kraj.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Fitomedicinar
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 08.09.2013, 21:57

Re: Zaplena pošiljke!

Post Postao/la Fitomedicinar »

Ova je lulica mala, a sva semena tako pakuju (10 g harmale ili bilo kog drugog semena je vidljivo kroz pismonosnu posiljku) i paket je bio mali, vode racuna o tome kad salju. Jednostavno nesto kad dolazi iz Holandije bilo to makar i pismo otvara se i gleda detaljno. Bar sam probao i puko 30 evra koje ne znam da li cu moci da nadoknadim, iskreno cisto sumnjam.

Policija nije dolazila, niti je poslala materijal na analizu vec paket kao sumnjiv i dalje stoji u carinarci i ko zna jos koliko ce stajati. Nema razloga da kazem da to nisam ja narucio jer ja to ne mogu da primim a samim tim i posedujem pa tako ne postoji osnov po kom bi me teretili cak i da je to ilegalno. Narucivanje bilo cega i prijava na carini ne snosi krivicnu odgovornost. I dalje cekam sta ce se desiti i ko ce me prvi kontaktirati.
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Zaplena pošiljke!

Post Postao/la dr.manijak »

Znaci to je bilo kao paket?
Jer ja znam da pisma iz holandije ne otvaraju, tj nisam cuo da je neko imao problema kada mu je pismo dolazili, vece ili manje. Ali paket je sumnjiv svakako.
Jer cim neko cuje holandija pomisli na drogu, marihuanu itd.
Samim tim jako je rizicno narucivati pakete odande.
Nisam cuo da je neko imao problema sa pismima..
Nema veze, vise srece drugi put. :thumbsup:
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Fitomedicinar
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 08.09.2013, 21:57

Re: Zaplena pošiljke!

Post Postao/la Fitomedicinar »

Pa ne mogu reznicu da stave u pismo jer je u epruveti, tako da da, morao je paket da bude :) Sutra idem opet do carine i insistiracu da to preuzmem. Hajde neka se javi neko kome je uspela da prodje biljka i ako jeste odakle je narucio? Zivo me zanima sada koja je alternativa Holandiji i da li je uopste ima za zive biljke legalnim putem.
Fitomedicinar
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 08.09.2013, 21:57

Re: Zaplena pošiljke!

Post Postao/la Fitomedicinar »

Evo novih obaveštenja. Biljke je preuzela policija i sad je u njihovoj nadležnosti šta će se raditi sa njima, tužilaštvu se predaje materijal da se vidi da li postoji neka osnova krivičnog ili prekršajnog dela.
U pravilniku koji mi je pokazao carinik (koji je inače ispao maximalno korektan i fin čovek u celoj situaciji, a da nije bilo insistiranja beogradske uprave carina ne bi se nista desilo) piše da nije dozvoljeno slanje poštom živih biljaka bez prethodno izvršene fitosanitarne kontrole (u prevodu dok se kontrola obavi, biljka uvene). Što je zanimljivo protivno ovom je da je dozvoljeno par biljaka preneti preko granice bez ikakve kontrole, što je samo još jedan apsurd u našem zakonu.
Psihoaktivist
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 05.11.2013, 20:02
 pohvaljen: 1 put

Re: Zaplena pošiljke!

Post Postao/la Psihoaktivist »

Dakle:

1. Paket stiže u poštu u Nišu.

2. Pošto paket stiže iz Holandije, carinici u niškoj pošti procenjuju da postoji rizik od "nastajanja događaja u vezi sa uvozom robe koji može da ima posledice..." (Carinski zakon, član 5, stav 29) i preduzimaju meru carinske kontrole pregledom pošiljke (član 22).

3. Prilikom pregleda pošiljke pronalaze živu reznicu salvije i seme harmale. Po Zakonu o zdravlju bilja, to je pošiljka bilja (član 4. stav 2, "biljem se smatraju žive biljke i živi delovi biljaka, uključujući seme").

4. Bilje, biljni proizvodi i propisani objekti podležu fitosanitarnom pregledu na graničnom prelazu prilikom uvoza u zemlju (član 66, stav 1).

5. I bilje, biljne proizvode i propisane objekte je moguće uvesti samo na onim graničnim prelazima gde postoji fitosanitarna inspekcija (Zakon o zdravlju bilja, član 66, stav 2 i Carinski zakon, član 58, stav 3). Znači uvoz bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata nije moguć poštom jer podleže fitosanitarnom pregledu.

7. Izuzetak je uvoz male količine bilja, biljnih materijala i propisanih objekata koje se koristi u neindustrijske ili nekomercijalne svrhe ili za konzumaciju prilikom putovanja, pod uslovom da ne postoji opasnost od širenja štetnih organizama (Zakon o zdravlju bilja, član 70, stav 1) a pravila za uvoz takvih malih količina propisuje ministar (član 70, stav 2).

8. U tu svrhu, ministarstvo poljoprivrede je donelo Pravilnik o načinu i uslovima za uvoz malih količina bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata i o određivanju malih količina za pojedine vrste bilja i biljnih proizvoda, koji ti je šef carine pokazao. Taj pravilnik dozvoljava uvoz "do 100 g ili do pet pakovanja semena cveća i povrća u originalnom pakovanju; do tri sobne biljke i lončanice (isključujući bonsai); do deset balkonskih biljaka i neodrvenjenih ukrasnih grmova" itd, ALI pod uslovom da ih "uvoze fizička lica prilikom ulaska u Republiku Srbiju".

9. Znači, uvoz malih količina bilja koji ne podleže fitosanitarnom pregledu dozoljen je samo lično a ne poštom. Da je samo to, carina bi samo unišila biljke i ćao. Međutim:

10. Uprava carine u Beogradu insistira da se obavesti policija, kako su ti rekli i to zbog sumnje da tvoje biljke sadrže psihoaktivne kontrolisane supstance (po Zakonu o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama) odnosno opojne droge (po Krivičnom zakonu - član 112, stav 15, "Opojnim drogama smatraju se supstance i preparati koji su zakonom i drugim propisom zasnovanim na zakonu proglašeni za opojne droge i ostale psihoaktivne kontrolisane supstance"), čiji uvoz je zabranjen Zakonom o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama i predstavlja prekršaj kažnjiv sa do 50.000 din (član 113, stav 1).

11. Policija će obavestiti tužilaštvo, koje će, ako proceni da ima osnova za sumnju, uputiti biljke na na veštačenje, da se utvrdi da li sadrže psihoaktivne kontrolisane supstance/opojne droge.

11a. (Ovo ne mora da se desi, policija i tužilaštvo bi mogli da zaključe da nema osnova za sumnju o izvršenju krivičnog dela ili prekršaja, ali ni onda ti ne bi vratili biljke, već bi ih vratili carini na uništavanje.)

Ako tužilaštvo pošalje biljke na veštačenje, što je IMO verovatno, mislim da nisu u obavezi da ti uruče rešenje o privremenom oduzimanju jer ti biljke nisi ni u jednom trenutku preuzeo pa ih i ne oduzimaju od tebe, niti su u obavezi da te obaveste o eventualnim drugim predistražnim radnjama koje bi mogli preduzeti protiv tebe (nadzor elektronskih komunikacija i sl.), niti da te obaveste o rezultatima veštačenja, ako budu negativni.

Hipotetički, kad bi rezultati veštačenja bili pozitivni, tj, kada bi tvoje biljke sadržale neku od supstanci stavljenih na Spisak psihoaktivnih kontrolisanih supstanci tužilaštvo bi pored podnošenja prekršajne prijave, moglo da razmišlja i o eventualnom pokretanju krivičnog postupka i to:

po članu 246. (1) "Ko neovlašćeno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju ili ko radi prodaje kupuje, drži ili prenosi ili ko posreduje u prodaji ili kupovini ili na drugi način neovlašćeno stavlja u promet supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge, kazniće se zatvorom od tri do dvanaest godina.", s tim što bi bilo neophodno dokazati tvoju nameru za dalju prodaju, a i tehnički gledano, u pitanju su biljke a ne supstance.

po članu 246. (2) "Ko neovlašćeno uzgaja mak ili psihoaktivnu konoplju ili druge biljke iz kojih se dobija opojna droga ili koje same sadrže opojnu drogu, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.", s tim što bi ovde delo bilo u pokušaju.

Lično mislim da je zakon jasan i da ni salvia ni harmala nisu zabranjene jer njihove aktivne supstance nisu na spisku, ali imaj u vidu da tužilaštvo, ako hoće, ume i te kako da igra grubo i da koristi propise u svoju korist a na tvoju štetu. Mislim da ne bi bilo loše da se konsultuje sa advokatom, za svaki slučaj. Ja ti od sveg srca želim da sve bude u redu.
Fitomedicinar
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 08.09.2013, 21:57

Re: Zaplena pošiljke!

Post Postao/la Fitomedicinar »

Pre svega, hvala ti puno druze na zalaganju oko svega ovoga.
Sto se tice konsultacija sa advokatom vec sam ih imao naravno, i njegova tacka gledista je sledeca.

Biljke ne smeju unistiti po pravilniku(jer postom se smeju slati biljke uz obavezan fitosanitarni pregled, koji nije obavezan ako licno nosis te biljke preko granice) jer su duzni posle fitosanitarnog pregleda da ih dostave uz prethodno ispunjen uslov da ne sadrze psihoaktivne kontrolisane supstance.

A te biljke mogu sadrzati kontrolisane supstance samo ako se laziraju rezultati laboratorijske analize(jer su radjena brojna naucna istrazivanja koja nepobitno dokazuju sta date bijke sadrze).

U situaciji da laziraju te rezultate, ja sam pak narucio biljke koje po naucnim osnovama ne sadrze zabranjene supstance(pa otud nema ni namere za vrsenje krivicnog dela).

Biljka prijavljena carini koja hipoteticki sadrzi kontrolisane supstance se ne moze uruciti a samim tim automatski se iskljucuje mogucnost posedovanja, stavljanja u promet i bilo cega drugog, jer pravno gledano posiljka sa nedozvoljenim supstancama ne moze legalno da udje u Srbiju a samim tim ja ne mogu da napravim krivicno delo na teritoriji Srbije u vezi sa tim.

Ovo isto vazi i za one koji svesno kupuju preko neta supstance koje su zabranjene kod nas. Dokle god se posiljka ne primi, ne postoji mogucnost krivicnog gonjenja, sem eventualne policijske represije.

Vrlo jedna bitna razlika, u zakonu za kontrolisane psihotropne supstance izmedju ostalog pise:

"Ko neovlašćeno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju ili ko radi prodaje kupuje, drži ili prenosi ili ko posreduje u prodaji ili kupovini ili na drugi način neovlašćeno stavlja u promet supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge, kazniće se zatvorom od tri do dvanaest godina.".

Ovo je bitno znati jer je ogromna razlika izmedju kupovine i narudzbine. Kupovina ukljucuje i prijem date robe, predmeta ili cega vec. Narudzbina ne spada u element vršenja krivičnog dela, zato policija nekad namerno dopusti prijem zabranjene robe da bi imala osnov za hapsenje i procesuiranje.

Ovo gore navedeno je zakon, a svesni smo da drzava ako zeli moze da te unisti na bilo koji nacin gazeci i preko zakona, jer je ovo srbija (veliko slovo ne zasluzuje).
Zadnja izmjena: Fitomedicinar, dana/u 15.11.2013, 02:57, ukupno mijenjano 1 put.
Odgovori