Zoološki vrt Zagreb - Dendrobates auratus

Novosti i obavijesti
Odgovori
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Zoološki vrt Zagreb - Dendrobates auratus

Post Postao/la Mary Jane. »

U zagrebački Zoo došla NAJOTROVNIJA ŽABA na svijetu. MILIGRAM njezina otrova može ubiti desetak ljudi ili 22.000 miševa

Zagrebački Zoološki vrt tijekom prošle godine postao je dom za čak 93 životinje i četiri nove vrste, od kojih je najatraktivnija zlatna otrovna žaba koja je ujedno i najotrovnija žaba na svijetu. Dolazi iz porodice Dendrobatidae koja je skupni naziv za grupu žaba koje su iznimno opasne i otrovne te žive na području Središnje i Južne Amerike.

Osim zlatne žabe, u Zoološkom se može naći još jedna vrsta otrovnica, plava otrovna žaba. Osim što su otrovne te su žabe neobično lijepe. Krase ih intenzivne jarke boje i šare, a iako otrovne žabe mogu biti žute, zlatne, bakrene, crvene, plave, zelene ili crne boje, u Zagrebu će se moći vidjeti tek one žute i plave. Njihove šare i boje su namjerno tako žarke i napadne kako bi upozorile potencijalnog neprijatelja ili predatora na njihovu otrovnost.

Otrov ovih žaba nalazi se u njihovoj koži te ih je vrlo opasno dodirivati iako u zatočeništvu gube jačinu otrovnosti. Naime, otrov im se u koži skuplja od raznih kukaca kojima se prehranjuju u divljini, a kako ih u zoološkim vrtovima ne mogu hraniti isto kao i u prirodi, otrovne žabe nisu toliko opasne.

Otrovne žabe nazivaju se i streličarkama zato što su Indijanci koristili njihov otrov za borbu. Oni su strelice premazivali otrovom ovih žaba i ispucavali ih puhanjem u neprijatelje.Miligram njezinog otrova dovoljanje da ubije oko 20.000 miševa odnosno deset ljudi, što je čini jednom od najotrovnijih životinja na zemlji. Zabilježeni su i slučajevi uginuća životinja koje su samo dodirnule nešto, primjerice papirni ubrus, preko kojeg je ranije prošla zlatna otrovna žaba.

Sam tekst i nije neka velika novost vjerojatno večina vas zna za ovakvu vrstu žabe ali vjerojatno su je rjetki vidjeli u živo pa evo tko voli nek izvoli. :ymhug:

RADNO VRIJEME
Zoološki vrt: 9:00 - 17:00 sati
Blagajna: 9:00 - 16:00 sati
Uredi: 8:00 - 16:00 sati (ponedjeljak - petak)
CIJENE ULAZNICA
ODRASLI - 30,00 kuna
DJECA (od 7 do 14 godina) - 20,00 kuna
DJECA (do 7 godina) - bez plaćanja
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Zoološki vrt Zagreb - Dendrobates auratus

Post Postao/la Proximus »

hmm, interesantno. dal znas mozda jesu li dovrsili i otvorili novu nastambu za lavove? bio sam u zoo-u pred par mjeseci nakon nekoliko godina i bas mi je drago bilo vidjet da ce napokon lavove stavit u nesto sto bar pokusava licit na prirodu (penjao sam se preko ograde dok je jos bila work in progress i vidio unutra :D ) a ne u onu betonsku samnicu u kojoj su bili do sad.

fora je maksimir zoo, vidi se da se uzasno trude jer danas to izgleda potpuno drugacije nego kad sam prvi put bio u devedesetima kad je bilo tragicno zapusteno sve.
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Zoološki vrt Zagreb - Dendrobates auratus

Post Postao/la HypnoToad »

Meni su sve žabe iz porodice Dendrobatidae tako prekrasne, baš sam fasciniran njima, njihovim izgledom i bojama, načinom života i sustavom samoobrane. Nisam fan držanja životinja u zarobljeništvu, ali kad bih imao nekog 'egzotičnog' kućnog ljubimca, onda bi to sigurno bila jedna od ovih žabica! Naravno, sve one postanu potpuno neotrovne u zatočeništvu zbog promjene u prehrani, iako se još nezna točno koji to beskralješnjak uzrokuje njihovu toksičnost.
Tako mi je žao što nisam u blizini Zagreba, baš bi ih otišao pogledati iz bliza!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Zoološki vrt Zagreb - Dendrobates auratus

Post Postao/la Mary Jane. »

Imam dosta njihovih slika na kompu i stvarno neznam koja je fanscinantnija, boje su da ti pogled stane :eeek:
Stvarno je dobro i pomalo čudno što je takva vrsta žabe upravo u Zagrebu i da se može vidjet.
Pre lijepo i pre dobro, moram ih vidjet u živo :x
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Zoološki vrt Zagreb - Dendrobates auratus

Post Postao/la Mary Jane. »

U zagrebačkom Zoološkom vrtu u obilježit će se Žablji dan u sklopu programa kojim se promiče zaštita vodozemaca, a posjetitelji vrta, moći će sudjelovati u nizu tematskih radionica i igraonica.Žabljim se danom želi upozoriti na ugroženost vodozemaca te važnost njihove zaštite, a Međunarodna organizacija za zaštitu prirode (IUCN) procjenjuje da najmanje trećini poznatih vrsta vodozemaca prijeti izumiranje, a glavni razlozi njihovog nestajanja su zagađenje, uništavanje staništa, klimatske promjene te smrtonosna infektivna oboljenja.

slika
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Odgovori