Fajita

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Fajita

Post Postao/la Red »

slikaJel znate što je Fajita?

Na Fajitu sam se napalila prije par godina kada sam je prvi put probala u našem meksičkom restoranu. Ovo originalno meksičko nacionalno jelo dobilo je naziv od Chicano kauboja u XIX vijeku. Naziv "Fajita" je nastalo od španjolske riječi "Falditas" što znači mali komadi. Služi se marinirano meso uz tortilju sa 5 različitih meksičkih soseva.

Od mesa mozete koristiti sto volite
1. Piletina
2. Junetina
3. Svinjetina
4. Ili mix


Osim što spremate Fajitu, isto tako morate pripremiti Tortilje koje idu uz ovo jelo. Naravno Tortilje možete i kupiti ali su skupe ko sam vrag i možda je bolje da sami svoje Tortilje napravite, jer zbilja nije teško ako znate malo mijesiti tijesto.

Ovo je recept kako ja pravim:

- neko meso po izboru (ja kupim piletinu)
- žlica maslaca
- 1 crvena paprika
- 1 zelena paprika
- luk
- mala konzerva kukuruza
- mala konzerva crvenog graha
- vrećica Fajita mixa

slikaTortilje 1 (za 6 osoba)

- 100 g brašna
- 100 g kukuruznog brašna
- 5 ml (1 čajna žlica) soli
- oko 150 ml kukuruznog ulja
- 300 ml vode

Tortilje od pšeničnog brašna (za 6 osoba)

- 250 gr brašna
- žličica soli
- 40 g svinjske ili biljne masti
- 200- 250 ml vruće vode

Prvo pripremite Tortilje, kasnije kada zgotovite fajitu, tortilje ćete samo završiti sa pečenjem.

Pomiješajte sve sastojke za tortilje. Ja sam radila po drugom receptu, ali svejedno je koji recept izaberete. Umijestite meko tijesto i napravite dugački debeli crv od tijesta, podjelite na 6 jednakih dijelova i oblikujte od svakog komada kuglice. Svaku kuglicu razvaljajte na 2 mm debljine, tako da dobijete nešto nalik palačinki.
Pobrašnte svaku stranu i slažite jednu na drugu. neka čekaju dok fajitu ne napravite.

slikaZa fajitu, izrežite piletinu na trakice.
Izrežite luk i paprike na šire komade, trake.

Meso popržite na maslacu. Izvadite sa strane. U istu zdjelu, dodajte malo ulja, stavite luk i papriku da se izdinstaju. Kada se luku i paprici krenu crnit rubovi, ubacite jos kukuruz i grah, izmiksjate fajita mix u 1 dcl vode i dodajte u lonac. Neka se sve otvoreno kuha jos 5 min.
Gotovo.

Zagrijte tavu, bez ulja, nad velikim plamenom, i svaku tortilju pecite 10-20 sec sa svake strane. stavite na tanjur i pokrite sa nečim da tortilje ostanu na toplom, da se ne hlade i da ostanu savitljive.

Sa strane na tanjur narežite malo luka, paprike, naribajte sir, narežite zelenu salatu izvadite umake po volji i krenite na klopu.

slika

Kako se jede? Uzmite jednu tortilju, napunite sa 2 žlice fajite, posipajte priloge po volji (zelena, luk, paprika, chilli umak sto god). Preklopite kao palačinku, sa time da donji dio palačinke zavrnete za unutra, tako da dobijete palačinku koja ne curi dole na guzici, da se ne izkapate.

Uzivajte i buon apetit. :x

Ovo sam radila prije neka dan... mmmmm

njaaaaaam!!!!
slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Fajita

Post Postao/la Kadulja »

Jel to isto što i tortilja? O.o

Cijelo vrijeme hoću to napraviti, ali nikak da se skompletiram. :D

Hvala za recept. Meni su indijska i meksička kuhinja zakon jer koriste puno začina, pogotovo ljutih, a ljuto volim (osim sljedeći dan kada moram na wc :)) ).
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Fajita

Post Postao/la Red »

Fajita je glavno jelo a Tortilje su one "palačinke" od brašna uz koje se servira jelo. Tortilje koriste u raznim varijantama za razna jela, no one su kao umjesto kruha, ajmo to tako reći.

napisala sam dva recepta za tortilje, oba su dobra, mada kažu da su ove sa kukuruzom malo teže/ tvrđe za raditi, iako ispadnu dobro, bez obzira

Što se tiče ljutine, to si naravno po vlastitom guštu složiš. nisam previše pisala o začinima pošto se tu može svatko izraziti kako želi

skompletiraj se pa da vidimo što si skuvala :meatballs:

Imam mexičku kuharicu, dobila je za neki rođendan, mogla bi još koji zanimljiv recep baciti u ovu temu, pa da je preimenujem u mexikan food :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Fajita

Post Postao/la Ninti »

Jao to izgleda jako finoo =p~
A usput sam i gladna za popizdit.
Moram to isprobati!!
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Avatar
Pipler
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 24.04.2012, 10:15

Re: Fajita

Post Postao/la Pipler »

Ja redovito radim punjeno sa tunom (tuna, crven grah, kurkuma, crvena paprika, limun, majonez, papar), i sam dugo koristio tortilje kupljeno u trgovini.

No, kad sam jednom probao da ih sam spremim, više nikad nisam kupio :D

A pored toga još neku dobro salsu i je stvarno top. Ja sam imao domaču jalapeno salsu, al sam pojeo...
foculusater
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 01.10.2012, 12:24
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Fajita

Post Postao/la foculusater »

To mi je najdraze jelo!!
Ali ne volim grah u njemu,to nikad ne stavljam-upropasti mi sve..
I s tim mi ide jos pamidora,tj neka salsa od pamidora i cilija..
(slicno onim kupovnim umacima za fajitu)
Otkad sam prestala jesti meso,jedem bez ikakva mesa i mogu reci da mi nema nikakve razlike..odlicno je i ovako!!
mljacc..
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Fajita

Post Postao/la Psychonaut »

Upravo sam se vratio iz Amerike, i tamo sam skoro svaki dan jeo meksicku hranu, nekih 10 dana u komadu :)) Cak je i u fast foodovima(npr. Chipotle) bolja nego u vecini evropskih meksickih restorana...
Prvi obrok - shrimp fajitas, je bio najveci rucak koji je neko u zivotu iznio pred mene. Tanjir graha sa suhum mesom je bio predjelo u okviru cijene :)) Takve su ozloglasene americke porcije...
Pozivam te da budes moj ucitelj
Odgovori