Psihodelici i vegeterijanstvo

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
Proximus
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 06.02.2011, 16:11
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Proximus »

Aquanux je napisao/la: nije mi jasno kako neko moze osecati empatiju prema tim biljkama i pitati se oko njihovog ubijanja a ne osecati isto prema zivotinjama i pritom ih jesti?
Ne osjecam vecu empatiju prema biljkama nego prema zivotinjama, al ne osjecam ni obrnuto. U tome je bas i stvar, meni je zivo bice zivo bice, i stoga se ne osjecam "bolje" kad pojedem nesto bez mesa za rucak isto kao ni obrnuto. Fakt je stvarnosti i potpuno normalna i prirodna stvar da kako bi zivio, nesto mora umrijeti. To je nacin an koji priroda i zivot funkcioniraju, nacin na koji se zivotna energija krece naokolo. Stoga najbolje sto mozes je pokusati minimizirat patnju onoga sto jedes, a opet, nije stvar u tome sto jedes nego kolko je to bice moralo patnje proci da bi ti se pojavilo na tanjuru. A sto se mesa tice, kao sto rekoh, to se minimalizira upravo nabavljanjem od small scale domacih uzgajivaca, ljudi i rodbine sa sela itd nego od masovnih proizvođaca.
Ohmu, go back to the Forest. This is not your world.

After silence, that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.
~Aldous Huxley
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Wolfshade »

Ljudi, crvi koji će jedan dan jesti vas neće se pitati koliko ste vi patnje prošli da bi je našli na jelovniku. Dakle ulovi->ubij->pojedi->uživaj u onom što jesi i onom dijelu hranidbenog lanca u kojem te priroda namjenila da budeš.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Ravnopravnost, ako ubijaš očekuj da budeš ubijen, ako prouzročuješ patnju očekuj da ćeš patit. Ne očekuj od svemira da se drugačije odnosi prema tebi nego se ti odnosiš prema njemu.
Avatar
Aquanux
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 26.02.2011, 20:55
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Aquanux »

@Proximus: U tom slucaju verujem da treba izabrati manje od dva zla.
Cesto pitaju vegane do koje granice idu, gde im je granica? To zaista nije bitno.
Bitno je da svako gura koliko moze i tada nije bitno gde granica pada.
Tada znate da ste dali koliko ste mogli za svoje male prijatelje.

@Wolfsade: Problem je sto vecina ljudi ne bi mogla da ubije to sto jede.
Kad bi klanice imale staklene zidove imali bi mnogo vise vegetarijanaca.
Dakle uberi > operi > pojedi > uzivaj.

Od ubistva zivotinje do coveka samo je jedan korak :D
I may not have gone where I intended to go, but I think I have ended up where I needed to be.
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Wolfshade »

Aquanux je napisao/la: @Wolfsade: Problem je sto vecina ljudi ne bi mogla da ubije to sto jede.
Normalno da nebi kad su navikli da postoje mesari koji obavljaju prljavi posao. Da su naši preci imali takvih problema ljudska rasa bi odavno izumrla.
Od ubistva zivotinje do coveka samo je jedan korak :D
Isto ko po nekima od trave do dopa.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Psychonaut »

Od ubistva zivotinje do coveka samo je jedan korak

...
Isto ko po nekima od trave do dopa.
Welcome to The Majka :))

Na svakom "(ne)normalnom" forumu bi ova analogija bila u drugom smjeru, ali kod nas je "common knowledge" nesto drugo :delicious:
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Aquanux
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 26.02.2011, 20:55
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Aquanux »

Da su naši preci imali takvih problema ljudska rasa bi odavno izumrla.
Tesko da bi izumrli bez mesa. Ono nije bitno za razvoj tela niti sadrzi nesto neophodno.
Da ne budem kratkovid i ipak pomislim da mislis na surivival:
bilo je vegetarijanaca od kad postoje ljudi,
cesce oni malo vise produhovljeni ali to sad nije bitno.
Isto ko po nekima od trave do dopa.
Ubistvo je nesto sto radis drugome, droga je nesto sto radis sebi :p
I may not have gone where I intended to go, but I think I have ended up where I needed to be.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Psychonaut »

Od ubistva zivotinje do coveka samo je jedan korak
Zar ne mislis da je ova izjava malo uvrjedljiva za ljude koji jedu meso? Ogromnoj vecini takvih ne pada na pamet da nekoga ubijaju. A pored toga, nije covjek jedina zivotinja koja jede druge zivotinje. To rade npr. i nasi najblizi srodnici simpanze, koji su kao i ljudi svezderi. Mogucnost izbora hrane je prednost u borbi prezivljavanja, i tu nema nista neprirodno.
Ubistvo je nesto sto radis drugome, droga je nesto sto radis sebi
To nema veze sa poentom posta o dopu. Poenta je konzumacija trave ne vodi ka konzumaciji teskih droga. Isto kao sto ubijanje zivotinja ne vodi ka ubijanju ljudi. Pogledaj ljude oko sebe koji jedu meso, vjerovatno takve imas i u porodici, i razmisli jesu li ikoga ubili i da li bi to uradili.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Aquanux
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 26.02.2011, 20:55
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Aquanux »

Psychonaut je napisao/la:
Od ubistva zivotinje do coveka samo je jedan korak
Zar ne mislis da je ova izjava malo uvrjedljiva za ljude koji jedu meso? Ogromnoj vecini takvih ne pada na pamet da nekoga ubijaju. A pored toga, nije covjek jedina zivotinja koja jede druge zivotinje. To rade npr. i nasi najblizi srodnici simpanze, koji su kao i ljudi svezderi. Mogucnost izbora hrane je prednost u borbi prezivljavanja, i tu nema nista neprirodno.
Ne ne mislim da je uvredljiva nimalo. Potpuno se slazem sa Tolstojem. Zao mi ako se neko nadje prozvanim.
Mislim da malo gresis, oni koji jedu meso - oni ubijaju. Bilo direktno ili indirektno.
Oni su to porucili i dolazi zbog njih. Varas se ako mislis da nisi odgovoran za smrt zivotinje cije meso jedes.
To bi bilo apsurdno.

Mogucnost izbora hrane jeste prednost, ali kad se moze naciniti humaniji izbor ne vidim zasto ne - ukoliko je vec moguce.
Ubistvo je nesto sto radis drugome, droga je nesto sto radis sebi
To nema veze sa poentom posta o dopu. Poenta je konzumacija trave ne vodi ka konzumaciji teskih droga. Isto kao sto ubijanje zivotinja ne vodi ka ubijanju ljudi. Pogledaj ljude oko sebe koji jedu meso, vjerovatno takve imas i u porodici, i razmisli jesu li ikoga ubili i da li bi to uradili.
Prospete pogesnu analogiju pa je potom branite. Dop nema veze niti sa vegetarijanstvom niti psihodelicima, sto je da napomenem TEMA ove rasprave. Znam sta je Wolfsade mislio sa travom i dopom, odgovorio sam da su relacije delovanja drugacije.

Previse bukvalno shvatas recenicu. Jedenje mesa povecava agresivnost ili moze i: ne jedenje mesa smanjuje agresivnost (naucno dokazano) - odatle pacifizam, empatija, humanost, samilost, postovanje zivota...

Evo jos par zgodnih izjava o vegetarijanstvu, oni su to lepse rekli B-)

Mi smo ono što jedemo - Bhagavad-gita

Čovjek je zaista kralj životinja, jer njegova svirepost nadmašuje njihovu. Mi živimo od smrti drugih. Mi smo hodajuće grobnice! Ja sam se još u najmlađoj dobi odrekao jedenja mesa. Doći će vrijeme kada će ljudi ubijanje životinja promatrati istim očima kao i ubojstvo čovjeka.
Onaj tko ne cijeni život, nije ga ni zaslužio. - Leonardo da Vinči

Moje gledište je da bi vegetarijanski način života, svojim pročišćavajućim dejstvom na ljudski temperament, najpovoljnije uticao na većinu čovečanstva. - Albert Ajnštajn

Prema opštim principima, gajenje stoke u cilju obezbeđivanja hrane je pod unakom pitanja, jer to mora nesumnjivo da vodi ka dodavanju mase “manje brzine”. Sigurno da je mnogo poželjnije gajenje povrća i zato mislim da je vegetarijanstvo pohvalan način za napuštanje utvrđenih navika. Nije samo teorija da možemo da opstanemo na biljnoj hrani i da obavljamo svoj posao čak i bolje. Mnoge rase koje žive isključivo od povrća imaju bolju fizičku kondiciju i snagu. Nema sumnje da je neka biljna hrana, kao što su ovsene pahuljice, ekonomičnija od mesa i bolja u pogledu i mehaničkih i mentalnih dejstava. Takva hrana, štaviše, sigurno manje opterećuje naše organe za varenje i time što doprinosi osećanju zadovoljstva i druželjubivosti čini toliko dobra da je to teško i oceniti. S obzirom na te činjenice treba uložiti sve mogue napore da se zaustavi nemilosrdno i okrutno klanje stoke, što mora destruktivno da utiče na naš moral. Da bismo se oslobodili životinjskih instikata i apetita koji nas drže na nižem nivou treba da počnemo iz samog korena iz koga potiču: treba da sprovedemo radikalnu reformu karaktera ishrane. - Nikola Tesla

Dok god ljudi masakriraju životinje, međusobno će se ubijati. Zaista, onaj ko seje seme ubistva i boli, ne može žnjeti radost i ljubav. - Pitagora

Jedenje mesa je ubistvo bez povoda. - Bendžamin Frenklin

to name a few :)
evo jos za one koji se nisu uvredili:
http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=283
I may not have gone where I intended to go, but I think I have ended up where I needed to be.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la extranoize »

ovo mi je najbolje :)

Možete li se zapitati koji je razlog naveo Pythagoru da odbaci meso? Što se mene tiče, ja bih radije volio znati pod kojim je neočekivanim okolnostima i u kojem stanju uma prvi čovjek stavio svoje usne na meso i krv mrtvog stvorenja, iznio na stol mrtva, ustajala tijela i usudio se nazvati hranom dijelove tijela koji su do maloprije puštali glasove i krikove, kretali se i živjeli...?
Plutarh
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Odgovori