Psihodelici i vegeterijanstvo

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
hypokeimenon
rank3
Postovi: 50
Pridružen/a: 19.06.2010, 02:49
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la hypokeimenon »

Pa Isus nije bio vegeterijanac :ymsmug:
zato napravimo vatromet i slavlje najveće
ispratimo zadnje trenutke osamdeset i treće
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

Daj e ovo fakat nema kraja , nemrem vjerovat...
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la mr. gljiva »

Kak se veli, bolje da umre selo nego običaji... jednog dana kada će se slobodno (bez proklete administracije) moći uzgajati hemp i cannabis pored njih složit si imanje sa obiljem jezgričavih i koštičavih voćaka, kupiti opaki dehidrator i smoothie mašinu i rokat se sirovom hranom.
Ako ništa drugo naša tradicija mesojedenja je ipak proizašla iz nužde preživljavanja, dovoljno se vratiti ni 30-40 godina na selo (slavonsko). Jedno od najvećih zla koje je moglo pogoditi seljaka je bila smrt krave, čijeg bi telića ili odgojio ili prodao (nikad ga okusio, prvenstveno hrana za bogate). Svinje su osim izdašnog mesa bile glavna sirovina za mast na kojoj se spremala hrana cijele zime, ma i cijele godine. Zaklana životinja se u potpunosti iskoristila, ništa se nije bacalo. I vrlo bitna stavka prehrane je bila ogromna količina fizičkog rada, djed i pradjed su se ustajali prije 4h ujutro na košnju do 6, onda djed na posao u pilani od 7, a pradjed kreće u obilazak i namirivanje blaga.
Oskudica je bila u neku ruku blagostanje, ljudi su imali manje (uvijek dovoljno),ali je i činjenica da su bili puno sretniji i zajednica je bila puno snažnija nego što to jest danas. :)

Prihvaćam sve informacije, osobno ću procjeniti što meni odgovara ili ne i to je to :ymhug:
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Psychonaut »

Ovaj clanak prezentira "sirovu hranu" kao prirodnu, a zivotinjske proizvode kao neprirodne. To naravno nema veze sa istinom, obzirom da su gotovo sve prvobine ljudske populacije bili lovci i sakljupljaci.

Za mene je puno uvjerljivija ovakva argumentacija za vegetarijanstvo:
http://www.messagefrommasters.com/veg/V ... ality.html
Osho je napisao/la: Try vegetarianism and you will be surprised: meditation becomes far easier. Love becomes more subtle, loses its grossness -- becomes more sensitive but less sensuous, becomes more prayerful and less sexual. And your body also starts taking on a different vibe. You become more graceful, softer, more feminine, less aggressive, more receptive.
Vegetarianism is an alchemical change in you. It creates the space in which the baser metal can be transformed into gold.
Osho se fokusira na subjektivne efekte, a ne na upitni doprinost zdravlju, ili demagogiju koristenjem izraza kao sto su "prirodno"(koji nista ne znaci obzirom da postoje prirodni otrovi, i sinteticki lijekovi). Do je diskurs koji fali na ovoj temi.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Ninti »

Pitagoru (oko 582. pr. Kr – 496. pr. Kr) ćemo uvijek povezivati sa poznatim matematičkim poučkom, tek će ga manji dio nas asocirati sa prehranom, posebno vegetarijanstvom. Pitagorejci i Pitagorina dijeta su zapravo sinonimi za vegetarijansku prehranu koji su se koristili do 19.-tog stoljeća. On je prvi koji je rekao da se životinje ne smiju jesti. Pitagora vjeruje da se sve mijenja, ali ništa ne umire. Duhovi dolaze i odlaze, borave gdje žele, u čovjeku i životinjama, ali uvijek nastavljaju živjeti, stoga je bio čvrsto uvjeren u srodstvo svih živih bića i transmigraciju duša, i zbog toga je osuđivao mesožderstvo.
slika
U svojim učenjima spominje konzumiranje žitarica, jabuke, grožđa, mirodija i zelenih biljaka koje se omekšavaju kuhanjem. Koristi također mlijeko i med, a prema njemu Zemlja daje izobilje hrane i nije potrebno ubijati i prolijevati krv. Meso je prema Pitagori samo za zvijeri. Pita se: "Da li trebaš uništiti drugog da zadovoljiš svoju žudnju za hranom? Sve dok ljudi budu ubijali životinje, ubijat će i jedni druge. Uistinu, onaj koji sije sjeme smrti i boli ne može požnjeti sreću i ljubav. Ako tvrdite da ste po prirodi stvari određeni za mesnu vrstu ishrane, onda prvo osobno ubijte ono što želite jesti. Međutim, učinite to vlastitim rukama, bez pomoći mesarske sjekire, noža ili bilo kakvog oružja. Zar da čovjek mojega uma jede leševe?"

Pitagora je zahtijevao ne konzumiranje mesa čak i za političare, jer ukoliko žele djelovati na najvišoj razini, oni svakako ne smiju ozlijediti životinje sa kojima smo u srodstvu. Atletičarima je također zabranjivao konzumaciju životinja. Njihova je hrana trebala biti lako dobavljiva, da se jede bez kuhanja, a uz to su trebali piti puno tekućine. Prema Pitagori, ovakav način prehrane omogućit će sportašima zdravo funkcioniranje tijela u fizičkom naporu i bistrinu uma.
izvor
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la pecurko »

To za sportiste starog sveta je i meni bilo zanimljivo kad su iskopali kosti nekih gladijatora stare Grčke, i skontali da su jeli isključivo zeleno povrće...čini mi se po količini stroncijuma koji se u kostima taložio, naravno predpostavke su u početku bile da su se gotovo sigurno hranili mesom kako bi održali mišićnu masu...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

Ja ću se također složiti sa pitagorom, da ako vec jedes meso, ubi sam tu životinju i pogledaj je u oči prije neg to napraviš. Naravno da smo daleko od toga, pa tako i ja, no ako se jede meso, to bi trebalo tako raditi, da onda osjetis barem sto znaci ubiti zivotinju, vlastitim rukama i onda je spremiti za jelo. Nitko o tom ne razmislja al vise od polovice danasnje populacije bi prek noci postali vegetarijanci da moraju sami kak i treba si nabavljat meso ubijanjem životinje. Osjecaji pri tome bi ih srusili u depresiju. Kad vide meso na stolu, vele eventualno, ah jadan mali zeko, jadna mala gica, i pozderu to, ali da se zivi realno i prirodno, pa da ga oni trebaju ubiti, nema sanse da bi meso jeli...
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la shroomko »

Ninti je napisao/la:Uistinu, onaj koji sije sjeme smrti i boli ne može požnjeti sreću i ljubav.
E stvarno svašta. Znači nijedan čovjek koji jede meso ne može nikada biti sretan ni voljen.
Jel ti stvarno vjeruješ u to? :winkk:
pecurko je napisao/la:To za sportiste starog sveta je i meni bilo zanimljivo kad su iskopali kosti nekih gladijatora stare Grčke, i skontali da su jeli isključivo zeleno povrće...čini mi se po količini stroncijuma koji se u kostima taložio, naravno predpostavke su u početku bile da su se gotovo sigurno hranili mesom kako bi održali mišićnu masu...
Ono što sam ja čuo je da su jeli mahunarke, jako puno mahunarki. Cilj toga je da dobiju gomilu sala zato što salo smanjuje štetu od uboda mačem. Gladijatori nisu izgledali kao u holivudskim filmovima već su imali zaštitni sloj sala.
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Ninti »

shroomko je napisao/la:
Ninti je napisao/la:Uistinu, onaj koji sije sjeme smrti i boli ne može požnjeti sreću i ljubav.
E stvarno svašta. Znači nijedan čovjek koji jede meso ne može nikada biti sretan ni voljen.
Jel ti stvarno vjeruješ u to? :winkk:
vjerujem u to u nekoj mjeri da.. čim si svjesniji da činiš zlo drugom živom biću, male su šanse da ćeš biti sretna sa takvom spoznajom :-?
a mnogi nisu svjesni svojih postupaka i inplikacija istih pa tako žive i sretni su i voljeni, ali vjerujem da se malo duže zadržavaju tu (što po meni nije neka sreća).
možda sam skroz u krivu, al to je samo moje viđenje.. ;)
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Odgovori