Psihodelici i vegeterijanstvo

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

Tako će tema i nastaviti dalje i to u beskonačnost budući da nitko neće niti ne može doći i reći ja sam taj koji ima pravo...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Red »

meni je vrlo drago što ova tema tako buja. :ymhug:
Ono što je bitno jest da nitko nikog ne vrijeđa i nitko nikom ne pokušava nametnuti njegove stavove i pri tome gaziti tuđe. Naravno, ova tema će se razvijati u nedogled, ali to nije ništa loše, dapače, nama koji ne sudjelujemo je vrlo zanimljivo pročitati vaša mišljenja koja su više nego zanimljiva. Ovo je tema koja ne bi trebala imati zaključak nikakav, jer u biti svatko može vjerovati u što god želi!

osobno se ne ukljućujem u ovu temu jer zbilja ne znam što bi dodala nakon svih vas. jedem meso, iako vrlo malo ipak jedem, ali me poprilično zaboli dupe šta tko misli o meni jer jedem meso. naravno, ima onih koji vole silovati sa svojim uvjerenjima ali sa takvim ljudima ne komuniciram. Puno mi je važnije da mogu sjediti sa vegetarijancem koji moje prehrambene navike neće napadati. a ako i nastane razgovor na tu temu, mi tu temu nećemo graditi na osuđivanju već razmjeni stavova i prihvačanju istih.

Ma jedi što hoćeš. jedi gliste ako želiš, samo voće/jabuku koja je sama pala sa stabla, sir, ribu, meso, ma jedi što želiš. isto tako pusti mene da se hranim kako želim.
Jel jesmo mesojedi ili nismo od davnina isto me tako zaboli, jer to neće utjecati na moj odabir prehrane. na moj odabir prehrane neće utjecati ama baš ništa, pa ni tuđi stavovi i uvjerenja niti povijest ljudske ishrane itd. već ću sam stvorit stav zašto ću jesti/ne jesti meso i da me ništa drugo ne zanima.

najviše mi se gade oni što plačaju masno da bi jeli rijetke vrste ili nekakve perverzije od životinja. e to mi je već preseravanje... To bi tukla preko koljena :ymdevil:

...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
foculusater
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 01.10.2012, 12:24
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la foculusater »

Devil'sChase je napisao/la:E, ovak, imam pitanje sad, mene zainteresirao onaj Roninov post,ne, di je napisao da je kao vegetarijanac bio totalno smiren, totalni buda, čist i tak...Svaka čast, no nije mogao napraviti niti zgib... Vegetarijanci vi tu, dali vam je isto tako u takovj prehrani ili, je to samo od osobe do osobe?
Ja se osobno osjecam jednako kad ne jedem meso kao kad sam jela meso...nikakvu razliku ne osjecam (osim veceg zadovoljstva sama sobom).
Mislim da to uvelike ovisi jeli se unosi sve sto ti treba..meni osobno fali zeljeza,pa sad vise nego prije pazim na da ga dovoljno unosim..

Da navedem svoje razloge vegetarijanstva:
Prestala sam jesti meso jer me jako zamaralo i cinilo nesretnom da kozumiram bica sto me tako uveseljavaju i stvaraju mi topao osjecaj kad ih vidim zive..
jednostavno sam se zeljela iskljuciti iz svijeta mesa,da to tako nazovem..(PRITOM ONE KOJE JEDU MESO NE NAZIVAM NITI UBOJICAMA NITI IH IKAKO OSUDJUJEM-NJIHOV IZBOR)..
Na to me najvise navelo prolazenje kraj mesnica kad bi vidila one prizore na izlozima (znate na sto mislim,na to se grozim)..svaki put kad bi to vidila stvorio bi mi se nevjerojatan grc u cijelom tijelu.
Ugl,otkad ne jedem meso ne osjecam griznju savjesti koju sam prije osjecala te sam mnogo mirnija i zadovoljnija zbog svoje prehrane jer znam da se sada hranim kako meni osobno odgovara.jedini problem je sto se jos nisam upustila u neke kulinarske eksperimente sa sojom i sl pa imam nekako suzen izbor hrane zimi..
Mene osobno to ispunjava kao osobu :)
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Fig »

pa po znanosti su gljive jednostavno plodovi kako nemaju nikakvih nadzemnih funkcija do raspršenja spora. objektivno ako se misli na stapčarke, vegetativni dio je podzemni micelij, a pod onim što smatramo gljivama i što jedemo bi bili sporonoseći nadzemni plodovi za daljnje razmnožavanje, kao analog sjemenosnim plodovima biljaka, koji ne ubrani ili pojedeni jednostavno istrule. zamislite si predivnu ogromnu obrnutu podzemnu micelijsku krošnju sa svakakvim nadzemnim plodovima :mushh:
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

Pa po znanosti jesu...
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Fig »

pa ne baš, jedenje životinjskog fetusa mi je donekle jednako jedenju spora kod gljiva, jer si time direktno spriječio neki potencijalni život. zato se beru otvorene i tapšaju po klobuku prije branja da otpuste spore. fetusno gledano, gljive su mi kao da ženka porodi ogromnu čahuru iz koje počne izlijetat na tisuće nasmiješenih fetusa u okoliš, i ti onda pojedeš tu čahuru koja je svoj dio ciklusa odradila, i spremna da se razgradi u makro/mikroelemente, ili bude pojedena i iskenjana od neke živine pa onda razgrađena.

jedini polubed ovog stajališta bi bio što se onda gljivari ne iskenjavaju u prirodi i vraćaju joj direktnijim, umjesto septičko-kanalizacijskim zaobilaznijim putem :p
hypokeimenon
rank3
Postovi: 50
Pridružen/a: 19.06.2010, 02:49
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la hypokeimenon »

Devil'sChase je napisao/la:E, ovak, imam pitanje sad, mene zainteresirao onaj Roninov post,ne, di je napisao da je kao vegetarijanac bio totalno smiren, totalni buda, čist i tak...Svaka čast, no nije mogao napraviti niti zgib... Vegetarijanci vi tu, dali vam je isto tako u takovj prehrani ili, je to samo od osobe do osobe?
Problem sa vegeterijanstvom (ako ne jedes mlijecne proizvode i/ili jaja) je što ne unosiš dovoljno proteina, pa mišići ne samo da ne rastu nego i atrofiraju ako to potraje. Moguće je ako jako paziš na prehranu (mahunarke, tjestenina, sjemenke, seitan i sl. imaju dosta proteina) to izbjeć, i imat dobre rezultate u kojoj god fizičkoj aktivnosti, doduše nešto teže nego da jedeš životinjske proteine.

@fig: svakoga zna potjerat u šumi :dreknasibici:
zato napravimo vatromet i slavlje najveće
ispratimo zadnje trenutke osamdeset i treće
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Fig »

hypokeimenon je napisao/la:@fig: svakoga zna potjerat u šumi :dreknasibici:
:) ma znam, to je više bio kao neki šaljivi zaključak
Avatar
recycler
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 29.07.2011, 03:14
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la recycler »

Mislim da postoje 2 razlicita nacina na koje se moze biti
vegetarijanac (ili dominantno vegetarijanac), prvi je onaj gde
neko shvati da mu taj nacin ishrane donosi veci stepen telesne i
duhovne harmonije, bistrine i smirenosti, sto vrlo cesto jeste
slucaj, mogu potvrditi i iz licnog iskustva.
Drugi je onaj "ne zelim da ubijem - nanesem patnju - ukradem jaje
- ...... - da bih se hranio, jedem samo biljnu hranu".
Tada vec mozemo pricati o ideologiji, cak mislim da to ne bi ni
trebalo da se zove vegetarijanstvo, vec vegetarijanizam.
U vezi ovih drugih, ne znam kako je promaklo da su "biljke" i
"zivotinje" samo ljudski misaoni koncepti, odnosno opisi, odnosno
nasi nacini na koji (NE)vidimo Zivot koji uzima beskrajni broj
oblika. Mi onda posmatramo sve te oblike na nas omiljeni
antropocentrican nacin (koji je samo jos jedan od oblika
kolektivnog egoizma) i zakljucimo kako se jedan organizam sme
koristiti kao hrana jer se njegov opis slaze sa nekom nasom
definicijom i obrnuto. Nameru Zivota mozete videti svuda oko vas -
materija se njegovom dirigentskom palicom neprestano preliva
preseljavajuci se iz jedne zivotne forme u drugu i to cesto upravo
hranjenjem, ali ljudi ne bi bili ljudi kad ne bi pokusali svuda i
svakome, pa cak i Prirodi da "uteraju" neku svoju ideju morala - u
ovom slucaju - ako organizam nije pokretan,ima hlorofil, izgradjen je od
celuloze, itd. - onda mu se moze prekinuti zivot i iskoristiti
njegovo telo kao hrana, a npr. ako se sa njim mozemo
identifikovati (cuveno "zamisli da neko tebe pojede"), a po
prirodi stvari se lakse identifikujemo za zivotinjama - tada je to
"lose", takoreci zlocin.

Zelim u sustini da kazem da recenice:

- Ja jedem samo hranu biljnog porekla
i
- Ja sam vegetarijanac

Najcesce nemaju niceg zajednickog osim vrste hrane koja se koristi.
As Above So Below
As Below So Above
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Kadulja »

Bila bih vegetarijanac (ili vegan) bez problema da znam što sve jesti, a da ostanem zdrava. Čitala sam, informirala se i zaključila da postoje dvije struje:
a) oni koji tvrde da se vitamin B12 može dobiti iz npr. gljiva, kvasca ili nekih sjemenki,
b) oni koji tvrde da se ne može dobiti ni iz čega osim mesa, itd.

Usto, ima onih koji tvrde da je soja zdrava i onih koji tvrde da šteti.

I zašto su dovraga sve eko-eko namirnice tako skupe?
Odgovori