Žitarice, alge i ostala superhrana

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
Odgovori
Avatar
Be Love
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 06.12.2014, 00:10
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Žitarice, alge i ostala superhrana

Post Postao/la Be Love »

Prije 6 mjeseci počela sam sa dohranom svoje bebe i željela sam da se nakon majčinog mlijeka nastavi hraniti sa zdravim namirnicama. Počela sam čitati i istraživati. Tada sam prvi puta čula za proso, amaranth, bulgur, spirulinu, chia sjemenke i ostalo.

Do tada su se u mojoj kuhinji koristile bijela riža , bijela tjestenina, bijeli kruh i brdo bijelog brašna. S obzirom na to da želim da moje dijete jede zdravo, prvo se trebam pobrinuti da i ja jedem zdravo, kako bi mu bila uzor. Od tada se u mojoj kuhinji koriste ove namirnice:


ŽITARICE



Amaranth
1492-30361.jpg
1492-30361.jpg (22.51 KiB) Pogledano 4166 puta.
Zapravo nije žitarica ali ha svi svrstavaju pod žitarice. Po izgledu amaranth je nalik na proso. Postoji oko 60 različitih vrsta amarantha. Neke vrste imaju jestivo lišće i kada su mlade, mogu se konzumirati i kao povrće.
Samo ime amaranth znači besmrtan.
U Americi je tisućama godinama bio jedna od glavnih namirnica te predstavljao bitan dio obreda američkih domorodaca.
Prije dvadesetak godina ova drevna žitarica doživjela je preporod nakon što ju je američka Nacionalna Akademija Znanosti preporučila kao dio svakodnevne prehrane.Razlog tomu je jedinstven nutritivni sastav amarantha.

Sastav i ljekovitost amarantha
Amaranth je odličan izvor proteina, sadrži dvostruko više iskoristivog kalcija od mlijeka, triput više vlakana od pšenice, a njegovo je lišće iznimno dobar izvor željeza.
Obiluje i mineralima kao što su kalij, bakar, magnezij, fosfor i posebice manganom, te vitaminima A, B6, K i C, folnom kiselinom i riboflavinom.
Sadrži vrijedne aminokiseline, među njima i lizin koji djeluje protiv virusa herpesa. Ne sadrži gluten što ga čini pogodnim za osobe preosjetljive na gluten.
Dokazano je da redovita konzumacija amarantha smanjuje loš kolesterol, hipertenziju i rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Amaranth je zbog svoje hranjivosti odličan za uzraste svih dobi, od kolijevke pa do starosti. Čini dojenčad i djecu u razvoju otpornima na infekcije.
Zbog obilja kalcija i željeza preporučljiv je ženama jer jača kosti i sprječava slabokrvnost.
Ako planirate trudnoću, svakako uvrstite u prehranu ovu žitaricu koja zbog obilja folne kiseline potiče zdravlje reproduktivnog sustava, štiti od pobačaja te snižava rizik od oštećenja mozga i neuralne cijevi kod novorođenčadi za čak 75 posto.

Redovita ishrana amaranthom pomlađuje organizam jer štiti tkiva od molekularnih poremećaja koji uzrokuju starenje.


Ljekovita svojstva amarantha

- normalizira visoki tlak i kolesterol
- pomaže kod anemije i pothranjenosti
- jača koštani sustav
- poboljšava probavu
- štiti zdravlje fetusa
- jača imunitet
- pomlađuje organizam

Priprema

Amaranth je jedinstven po tome što se većina hranjivih tvari sačuva tijekom kuhanja jer se nalaze u jezgri, a ne u ovojnici kao što je slučaj kod većine žitarica.

-Amaranth ili njegovo brašno možete koristiti kao mješavinu s brašnom pšenice za izradu kruha i kolača.
-Odlično se kombinira s drugim žitaricama, povrćem i mahunarkama, te ga možete pripremati kao kašu ili pilaf.
-Zrna amarantha možete peći na vrućoj tavi poput kokica, te ga dodati u pahuljice za doručak, juhe, salate i deserte.
-Amaranth se kuha u vodi u omjeru jedan prema tri, oko 45 minuta.
-Najprije ga prepržite na maslacu ili ulju, dodajte vodu i sol, poklopite i pustite da se kuha poklopljeno dvadesetak minuta na laganoj vatri.



Proso
pr.jpg
pr.jpg (308.83 KiB) Pogledano 4166 puta.
Proso je drevno sjeme, koje se izvorno uzgajalo u suhim klimama Afrike i sjeverne Kine još od neolita. Arheolozi su otkrili 4000 godina staru zdjelu rezanaca od prosa u sjeverozapadnoj Kini.
Naime, za razliku od nekih žitarica, proso ne sadrži gluten.

Nutritivna svojstva prosa

Proso je blago slatkastog okusa i orašaste teksture.
Ova žitarica preporučuje se svima jer tijelo opskrbljuje s mnoštvom korisnih hranjivih tvari.
Sadrži čak 15 posto bjelančevina, što ga čini vrhunskom namirnicom za vegetarijance, a uz to je bogato vlaknima, vitaminima B-kompleksa, uključujući niacin, tiamin i riboflavin.
Proso je i odličan izvor minerala, jer u njemu ima željeza, magnezija, mangana, fosfora i kalija.
Fosfor obavlja važnu ulogu u našem organizmu.
Osim što je odgovoran za izgradnju kostiju i zubi, fosfor je potreban za rast i obnovu stanica te proizvodnju DNA i RNA.

Proso je namirnica koja čuva zdravlje srca, jer je bogata magnezijem.
Ovaj mineral ublažava i tegobe s astmom te učestale napade migrene. Osim toga, magnezij pomaže pri snižavanju krvnog tlaka i smanjuje rizik od srčanog udara.
Proso sadrži i fitokemikalije, uključujući fitinsku kiselinu, za koju se vjeruje da snizuje kolesterol, te fitat, koji je povezan sa smanjenim rizikom od raka.
Ova žitarica pripada alkalnoj skupini namirnica, što ga čini lako probavljivim i djeluje umirujuće na želudac.
Proso je pametan ugljikohidrat s puno vlakana i niskim postotkom šećera. Zbog toga ima i relativno nizak glikemijski indeks.
Smatra se da proso čisti organizam, uspostavlja ravnotežu, regulira probavu i jača imunitet.
Preporučuje se u slučajevima povećanog fizičkog i psihičkog napora, trudnicama i dojiljama.

Priprema prosa
Proso je svestrana namirnica. Može se koristiti u slanim jelima i desertima.
Ima delikatan orašasti okus i, ovisno o tome kako ga kuhate, može biti hrskavo ili mekano.

Osnovni recept
Počnite pripremati jelo od prosa tako da ga isperete i ocijedite.
U srednji lonac ulijte dvije i pol šalice vode i kad zakipi dodajte šalicu prosa. Poklopite, smanjite temperaturu i kuhajte 15 minuta.
Zatim maknite s vatre i pustite da stoji još 20 minuta. Dodajte maslinovo ulje i začinite po želji.
Za nešto mekšu kašu od prosa, povećajte količinu vode na tri i pol šalice i kuhajte pokriveno dok se voda potpuno ne apsorbira 45 minuta do sat vremena.
Ako želite da bude hrskavije, tostirajte proso prije kuhanja. Pržite ga u suhoj tavi na srednjoj vatri uz stalno miješanje oko tri minute, a zatim dodajte vodu i poklopite.
Ako vam nakon ručka ostane prosa, ne trebate razmišljati što ćete s njim. Ostatke prosa možete:

-ubaciti u salate
-prepržiti s tofuom i povrćem
-pripremiti s mlijekom, medom i cimetom za doručak


Qunoa
140121092743-large.jpg

Kao i amaranth, koristi se kao žitarica iako to zapravo nije. Ona je usjev.
Quinoa je drevna južnoamerička biljka koje se nazivala ''zlato Inka'', jedna je od najstarijih žitarica na svijetu koja je kultivirana u Andama na području Perua, Čilea i Bolivije prije 5 000 godina. Stara civilizacija Inka prepoznala je ovu namirnicu kao izvor snage i izdržljivosti za ratnike. Legende kažu kako je kralj tog drevnog naroda svake godine posijao prvo sjeme quinoe, budući da je upravo ta žitarica bila osnovna namirnica kojom se njegov narod prehranjivao. Nazivali su je "majka žitarica".

Osobitost quinoe leži u visokom udjelu i kvaliteti proteina, koji obuhvaćaju sve esencijalne aminokiseline, a osobito je bogata lizinom koji sudjeluje u procesima rasta i zacjeljivanja tkiva.

Konzumiranje quinoe se preporuča osobama sklonim migrenama, jer sadrži mineral magnezij koji pomaže u opuštanju krvnih žila i riboflavin koji poboljšava energetski metabolizam u mozgu i mišićima.

Kao cjelovita žitarica doprinosi očuvanju kardiovaskularnog sustava. Utvrđeno je da se svakodnevnim konzumiranjem cjelovitih žitarica smanjuje rizik od srčanog udara za 29%. Često konzumiranje cjelovitih žitarica preporuča se i ženama u menopauzi koje imaju visoki kolesterol, visoki tlak ili neki drugi simptom kardiovaskularnih bolesti. Najmanje 6 obroka tjedno usporava pojavu stenoze i ateroskleroze.

Zahvaljujući znatnom udjelu antioksidativnih spojeva quinoa štiti od oksidativnog oštećenja stanica, pri tome je važno naglasiti da je antioksidativna sposobnost podjednaka voću i povrću, ali samo u cjelovitom obliku.

Priprema

Tek u posljednje vrijeme quinoa u kulinarstvu zauzima mjesto koje zaslužuje.
Sjemenke quinoe su prirodno presvučene saponinom koji ih štiti od vanjskih utjecaja prilikom rasta. Saponin se uklanja prije pakiranja no neznatna količina ga ostane, pa je neizostavno potrebno isprati sjemenke hladnom vodom u cjediljki sa sitnim porama ili gazi prije kuhanja kako ne bi prisutnost saponina pokvarila okus jelu.

Sjemenke nakon ispiranja zalijte vodom (na 1 šalicu quinoe dodajte 2 do 2,5 šalice vode), pa lagano kuhajte uz povremeno miješanje dok vam voda ne nestane, a to je oko 15 minuta. Od šalice sirovog zrna dobit ćete kuhanjem tri šalice kuhane quinoe. Kuhanu quinou možete čuvati u hladnjaku na +4°C dva do tri dana.

Kuhana quinoa je zanimljiv dodatak salatama, juhama, prilozima, povrtnim i mesnim jelima, a upotrebljava se i u pripremi kolača i kruha. Proklijale sjemenke quinoe mogu se koristiti kao dodaci salatama i ostalim hladnim jelima.


Bulgur
bul.jpg
bul.jpg (260.69 KiB) Pogledano 4166 puta.
Bulgur je žitarica koja se dobije iz nekoliko različitih vrsta pšenice, najčešće iz durum pšenice. Dobiva se procesom natapanja pšenice koja se zatim suši ili peče (sunce ili pećnica) i onda se mrvi, lomi čime se dobiju male smeđe granule nepravilnog oblika; napola skuhana, osušena i zdrobljena pšenica.

Dobivanje bulgura je proces star 4000 godina koji potječe iz zemalja Mediterana i sastavni je dio kuhinje Srednjeg istoka već tisuću godina. Povijesno gledano može se reći da je bulgur prva procesirana hrana. Negdje oko 2800 godina prije Krista kineski car Shen Nung proglasio je bulgur svetom žitaricom zajedno s rižom, prosom, ječmom i sojom. Po biblijskoj literaturi sušenje skuhane pšenice tj. njeno korištenje u svakodnevnoj prehrani datira od prije 4000 godina kod naroda Babilona, Hetita i Židova, a 1000 godina prije Krista kod arapske, izraelske, egipatske i rimske civilizacije.

Energetska i nutritivna vrijednost

Energetska vrijednost 100 g bulgura iznosi 342 kcal/1431 kJ. Od toga sadrži 76% ugljikohidrata, 12,3% proteina i 1,3% masti.

Od minerala bulgur sadrži značajnije količine kalcija , željezo, magnezij, fosfor,cink, bakar i mangan.

Od vitamina bulgur u značajnijim količinama sadrži tiamin , riboflavin, niacin, pantotensku kiselinu i vitamin B6 .
Od ostalih nutrijenata bulgur na 100 g sadrži visoki udio vlakana 18,3 g i fitokemikalije lutein+zeaksantin 220 mcg.

Priprema

Bulgur pšenica ima predivan orašast okus i vrlo se lako kuha. Zrna jednostavno trebate namočiti u vodu 20 minuta. Na nekim pakiranjima u uputama je navedeno da treba namočiti u hladnoj vodi, no kipuća voda daje mnogo mekše i sočnije zrno. Bulgur možete i kuhati u kipućoj slanoj vodi dok ne omekša te koristiti u recepturama umjesto riže kao i u pripremi pilava, a može vam zamijeniti i cous-cous. Bulgur se puno upotrebljava u pripremi salata, a pristaje uz povrće, meso, plodove mora pa i voće. Bulgur je glavni sastojak Tabbouleh salate u koju još dodajte narezani peršin, metvicu, rajčicu i krastavac s limunovim sokom i maslinovim uljem. Bulgur možete koristiti u juhama, kao dodatak dizanim tijestima, kao nadjev pa tako možete napraviti ukusne povrtne sarmice u kojima će ta lomljena zrnca učiniti nadjev kompaktnijim.


Ječam
ječam.jpg
ječam.jpg (173.77 KiB) Pogledano 4166 puta.
Ječam je odličan izvor dijetetskih vlakana i sadrži i topiva i netopiva vlakna. Topiva vlakna su djelotvorna u smanjivanju holesterola u krvi i mogu umanjiti rizik od srčanih oboljenja.
Kada su u pitanju netopiva vlakna u ječmu, ona pomažu uspostavljanju redovnog pražnjenja crijeva i mogu pomoći u smanjivanju rizika od određenih oblika raka poput raka debelog crijeva. Osim toga, konzumiranje hrane bogate vlaknima može povećati i produžiti osjećaj sitosti, što je važno za održavanje odgovarajuće tjelesne težine i prevencije gojaznosti.

Kolesterol i masti
Poput svih biljaka, ječam je prirodno bez kolesterola i ima mali udio masti. Pola čaše ječmene prekrupe sadrži manje od ½ grama masti i samo 100 kalorija.

Vitamini i minerali
Ječam sadrži nekoliko vitamina i minerala uključujući niacin (vitamin B3), tiamin (vitamin B1), selen, željezo, magnezij, cink, fosfor i bakar.

Antioksidanti
Ječam sadrži antioksidante koji su također veoma važni za održavanje dobrog zdravlja. Antioksidanti djeluju tako što smanjuju stopu oksidacijskog oštećenja prikupljanjem slobodnih radikala koji nastaju kada tjelesne ćelije koriste kisik.

Priprema
Obavezno namočiti noć prije kuhanja. Na jednu šalicu ječma dodajte 3 šalice vode i kuhajte dok ne omekša. Dodaje se varivima, juhama i salatama.


Pir
pir.jpg
pir.jpg (16.53 KiB) Pogledano 4166 puta.
Njegova hranjiva vrijednost slična je hranjivoj vrijednosti mekanih žitarica: sadrži proteine, nezasićene masti, vitamine (A, C, skupine B), biljnu kiselinu, mineralne soli (kalcij, kobalt, željezo fosfor, magnezij, mangan, kalij, bakar, selen, natrij) i vlakna.
S obzirom na svoj sastav, pir pomaže u borbi protiv anemije, djeluje laksativno, okrepljujuće i osvježavajuće. Odlikuje se izraženim antioksidansnim djelovanjem (selen i biljna kiselina sprječavaju stvaranje slobodnih radikala) i zato je posebno po
godan za osobe izložene stresu, za žene u menopauzi i za starije. Budući da je bogat vlaknima, od velike je koristi u dijetama za mršavljenje (brzo prenosi osjećaj sitosti i olakšava rad crijeva), a zbog bogatstva ugljikohidratima, željezom i kalcijem preporučuje se rekonvalescentima, sportašima, anemičnim osobama i onima koji boluju od osteoporoze.
Iako sadrži gluten, katkad ga podnose osobe alergične na proizvode od obične pšenice. Da bi se pojačalo njegovo korisno djelovanje, preporučuje se dag a se rabi u proklijalom stanju. Oljušten se može upotrebljavati u obliku zrna i pogodan je za pripremanje vrlo dobrih variva a ako se pomiješa sa pšeničnim i raženim brašnom možemo imat odličan kruh a u prodaji postoji i tjestenina od pira.

Priprema

Kuhanje pira u zrnu ne razlikuje se od kuhanja ostalih žitarica. Kao i obično nužno je dobro oprati žitarice u hladnoj vodi, ispirajući je više puta, sve dok se ne izgubi prljavština koja teži isplivati na površinu. Zrna zatim treba potopiti da stoje u vodi najmanje šest sati, pri čemu treba biti otprilike dvostruko više vode nego zrna (ja obično ostavim preko noći). Kada se to završi, može započeti kuhanje: pir s vodom u kojoj je stajao treba staviti na jaku vatru da zakipi, posoliti (za bebe ne), poklopiti i kuhati na laganoj temperaturi. Kuhanje bi trebalo završiti poslije 50 – 60 minuta, ali je ipak bolje malo pričekati prije nego što se pomiješa s prilogom, kako bi zrna mogla upiti višak vode i sasvim nabubriti.

Omjer vode i žitarice: 2:1

Cjelovito zrno-pir - kuhati juhe,variva,napraviti ko salatu

-Postoje i pahuljice od pira: koriste se tako da se malo prokuhaju na vodi ili u biljnom mlijeku i jedno 5 min.puste da odstoje(nabubru),mješaju se sa suhim ili svježim voćem ili nude same

-Postoje i mekinje-to su sitne,sitne pahuljice koje se samo preliju vrućom vodom ili biljnim mlijekom i puste da upiju tekućinu 5min.

I moj najdraži: Griz od pira: 1 žlica na 2dl vode ili biljnog mlijeka. Mješajte bez prekida da se nebi zgrudao jedno 10-15 min


Tef
tef.jpg
tef.jpg (33.06 KiB) Pogledano 4166 puta.
Tef je minijaturna žitarica, koja raste u Etiopiji.
Sadrži više kalcija i željeza, nego ostale žitarice. Tef je dobar izvor fosfora, magnezija, cinka i tiamina.

Ova žitarica sadrži 8 esencijalnih aminokiselina i odličan je izvor proteina.

Od brašna tefa sa pravi poznata injera - kruh, koji etiopčani jedu svaki dan.
Tef je bezglutenska žitarica i zbog toga je pogodna za osobe alergične na gluten.
Od tefa možete napraviti kašu, a njegovo brašno dodavati u kruh i peciva.

Kukuruz, heljdu, rižu, zob i pšenicu neću pisati jer su dosta poznate.
Od ostalih žitarica postoje još sirak, kamut, raž itd, ali njih ne koristim. (Još :) )



ALGE


Spirulina

Spirulina-and-its-benefits.jpg
Spirulina je plavo-zelena slatkovodna alga koja raste u bogatim mineralima lužnatim jezerima i ribnjacima diljem svijeta.
Ova malena, spiralna alga stara je 3,6 milijardi godina što je čini jednim od najstarijih stanovnika Zemlje.
Spirulina je svoje ime dobila je zbog oblika koji liči na spiralu.

Narodi Afrike, Sjeverne Amerike i Azije spirulinu koriste već tisućama godina.
Stari Azteci konzumirali su je u obliku sušenih kolačića.

Puna je proteina, minerala i drugih hranjivih tvari pa neki znanstvenici tvrde da bi mogla riješiti svjetski problem gladi opskrbljujući ljude svim potrebnim sastojcima.
Dvije najpopularnije vrste spiruline za prehranu su spirulina maxima i spirulina platensis.

Ljekovita svojstva spiruline


Poznato je da je spirulina najbogatiji izvor beta karotena (sadrži ga deset puta više nego mrkva).
Istraživanja pokazuju da je beta karoten najučinkovitiji nutrijent u borbi protiv slobodnih radikala koji oštećuju stanice, ubrzavaju starenje i povećavaju rizik od raka.
Osim beta karotena spirulina sadrži zeaksantin - snažan antioksidans koji ima 8 puta jače djelovanje od beta karotena. Zeaksantin djeluje zaštitno na nervni sistem, mozak i oči.

Spirulina je vrlo učinkovita i protiv trovanja teškim metalima, jer djeluje poput prirodnog kelata. Spirulina veže na sebe teške metale, a zatim ih izbacuje iz organizma.
Korisna je i kod prekomjerne težine jer obuzdava glad i smanjuje razinu kolesterola.

Štiti gušteraču i stanice koje proizvode inzulin, čime stabilizira šećer u krvi te pomaže u prevenciji dijabetesa.
Blokira proizvodnju interleukina 4, koji sudjeluje u nastanku alergijskih reakcija.
Studije su pokazale njenu nevjerojatnu moć u suzbijanju upala u tijelu, što je važno za prevenciju i liječenje artritisa i mnogih drugih upalnih bolesti.
Otkriveno je da spirulina pruža zaštitu od štetnog zračenja.

Zbog svojih detoksikacijskih svojstava korištena je u Sovjetskom Savezu nakon katastrofe u Černobilu.

Također je poznato da povećava energiju, ublažava stres, nesanicu, anksioznost i depresiju.

Spirulina smanjuje apetit i ubrzava metabolizam, zbog čega je idealna namirnica za mršavljenje.

Ova alga bogata je bjelančevinama - sadrži više proteina nego meso! Zbog toga je odlična nadopuna prehrani za vegetarijance i vegane.


Ljekovita svojstva spiruline:

-suzbija alergije i upale
-hrani organizam neophodnim nutrijentima
-smanjuje rizik od raka i prijevremenog starenja
-povećava razinu energije
-snizuje visoki tlak
-pomaže kod dijabetesa
-štiti od artritisa i reume
-ubrzava metabolizam
-poboljšava krvnu sliku
-uklanja celulit i potpomaže mršavljenju
-štiti od radijacije
-pomaže kod PMS-a
-poboljšava koncentraciju i pamćenje
-čisti organizam od toksina i teških metala



Kombu alga
alga-kombu.jpg
alga-kombu.jpg (26.61 KiB) Pogledano 4166 puta.
Ljekovita svojstva:

Kombu alge su bogate vitaminima A, i B, B1, B2 i njacin (koji poboljšavaju funkcije mozga i živčanog sustava). Sadrže veliku količinu minerala kao što su: kalcij, kalij, natrij, željezo, fosfor, jod. Kada su osušene na komadima se mogu vidjeti bijele točkice.

Ove bijele točkice nikako ne treba strugati jer to su mineralne soli i složeni šećeri koji se pojavljuju kada alge izgube vlagu, a doprinose njihovoj slasti i energiji.

Kombu (Laminaria japonica) alge su bogate: vitaminima B1, B2 (koji poboljšavaju funkcije mozga i živčanog sustava), nijacin (koji ojačava zidove krvnih žila i sprječava nastajanje ateroskleroze), kalcijem (710mg u 100gr sušenih algi) , kalij (6100mg u 100gr) i natrij (2800 mg u 100gr) (kalij i natrij reguliraju količinu tekućine u organizmu i snižavaju krvni tlak), željezo (3,9 mg u 100gr) (koje služi za stvaranje hemoglobina koji veže kisik i povećava broj crvenih krvni zrnaca), fosfor (200mg u 100gr) (koji je neophodan za pravilan rad srca i bubrega), jod (300mg u 100gr) (koji regulira rad tiroidne žlijezde).

Kombu alge su odlične za jačanje krvi i cijelog organizma. Najvažnije terapeutsko svojstvo kombu algi je zaštita od degenerativnih bolesti. One također snižavaju razinu kolesterola i krvni tlak, a poboljšavaju probavu.


Kombu alga nose i naziv alge dugovječnosti.

Mogu se predhodno namočiti u vodi da omekane, ali ja otrgnem sa rukom tih 2cm i ubacim u vodu da se kuha sa žitaricama. Ubacujem ih u i u variva jer smanjuju napuhavanje.

Klorela
klorela.jpg
klorela.jpg (60.71 KiB) Pogledano 4166 puta.
Klorela je jednostanična, okruglasta alga zelene boje.
Raste u slatkim vodama, a nastala je prije oko dvije i pol milijarde godina te je među najstarijim oblicima života na Zemlji.

Danas je ova biljka poznata kao superhrana, odnosno prehrambeni dodatak izvanredne nutritivne vrijednosti.

Jedna je od rijetkih jestivih vrsta vodenih algi.
Izniman je izvor proteina jer se u osušenom obliku sastoji od čak 45 % bjelančevina pa je izvrsna za vegetarijance, sportaše i osobe sklone debljanju.

Kvalitetan je izvor aminokiselina, magnezija, željeza i minerala u tragovima. Sadrži sve B-vitamine, C-vitamin, E-vitamin i beta-karoten. Bogata je i vlaknima.

Ova alga jedna je od najbrže rastućih biljaka na Zemlji i najmoćniji izvor čistog klorofila koji nam je na raspolaganju.

Klorofil je istovjetan ljudskoj krvi, osim središnjeg elementa - u krvi je to željezo, a u klorofilu magnezij.
Stoga je klorela jednostavno savršena za naše zdravlje.

Glavni razlog popularnosti klorele leži u njezinoj moći detoksikacije organizma.
Ruska istraživanja utvrdila su da ova alga učinkovito uklanja teške metale iz tijela. Isto tako, uzimanje klorele smanjuje oštećenja tkiva nastalih zbog takvih trovanja.

Teški metali se obično teško oslobađaju iz tjelesnog sustava.
Imaju ih sve osobe s amalgamskim zubnim ispunama, one koje rade u pojedinim industrijama, koje su primile cjepiva ili su bile izložene radioaktivnom zračenju.

Djeluje kao prirodni dezodorans - uklanja neugodne mirise tijela poput zadaha iz usta i mirisa znoja.

Uravnotežuje rad hormona i pomaže kod simptoma PMS-a, predmenopauze i menopauze.

Odlična je namirnica za mršavljenje - opskrbljuje tijelo visokokvalitetnim proteinima i vlaknima, daje osjećaj sitosti te ubrzava metabolizam.


Superhrana

Chia sjemenke
chia_sjemenke.jpg
chia_sjemenke.jpg (34.39 KiB) Pogledano 4166 puta.
Chia sjemenke (lat. Salvia hispanica) plod su biljke iz porodice metvice, koja raste u Meksiku i Gvatemali.

Sićušne sjemenke, koje su bijele ili tamnosmeđe do crne boje, imaju visoku prehrambenu vrijednost.

Tijelo opskrbljuju proteinima, vitaminima A, B, E i D i mineralima kalcijem, kalijem, bakrom, željezom, manganom i cinkom.

Osim toga, odličan su izvor vlakana – balastnih tvari koje pospješuju probavu.

Chia sjemenke imaju:

-osam puta više omege-3 od lososa
-šest puta više kalcija od mlijeka
-triput više željeza od špinata
-petnaest puta više magnezija od brokule
-šest puta više bjelančevina od graha
-četiri puta više fosfora od neobranog mlijeka

Kako koristiti chia sjemenke u prehrani

Budući da su bez okusa, sjemenke neće utjecati na okus vaše hrane, što ih čini pogodnima za dodavanje nebrojenim jelima.
Možete ih cijele posipati po salatama, tostu, desertu, jogurtu ili ih samljevene dodavati frapeima.

Možete ih dodati u tijesto tijekom pripreme kruha, kolača ili peciva.
Od ovih sjemenki pravi se i bezglutensko brašno koje možete koristiti samostalno ili u kombinaciji s drugim vrstama brašna.
Chia se koristi i kao zamjena za jaja i za zgušnjavanje juha.


Prije korištenja chia sjemenke se preporučuje natopiti u vodi ili nekoj drugoj tekućini najmanje 10 minuta (možete i preko noći).
Po mogućnosti, chia sjemenke uvijek dodajte na kraju kuhanja jer termičkom obradom gube dio svojih hranjivih tvari.


Goji bobice

goji.jpg
goji.jpg (50.9 KiB) Pogledano 4166 puta.
U zadnjih nekoliko godina goji bobice su munjevito osvojile europsko i američko tržište. Stižu s Himalaje gdje za njih već znaju stoljećima te ih koriste i kao sastojak ne samo u mnogim receptima, već i u medicini zbog njihovih izvrsnih svojstava. U Aziji ih čak nazivaju „crvenim dijamantima“.



Goji ili vučje bobice (Lycium barbarum) je grmolika biljka koja naraste od 1 do 3 metara u visinu. Postoji vrsta L. chinense koja se najviše uzgaja na jugu Kine i nešto je niža, a Lycium barbarum se više uzgaja na sjeveru, ponajviše u pokrajini Ningxia Hui i nešto je viša. Plod je narančasto crvene boje duljine od 1 do 2 cm, duguljastog oblika. U svakoj je bobici od 10 do 60 sjemenki. Bobice zriju od srpnja do listopada. Zbog brze oksidacije one se ne ubiru, već se tresu s grana i zatim suše. Mogu se jesti sirove, ali brzo oksidiraju pa se najčešće u trgovinama kupuju sušene čiji slatki okus podsjeća na grožđice, ili se mogu nabaviti u obliku čaja i soka. Njihov najveći izvoznik i uzgajivač je upravo Kina.



Zanimljivo je da su u Engleskoj prisutne od kraja 18. stoljeća kada ih je u svoju domovinu donio Archibald Campbell, vojvoda of Argylla kada su dobile još jedan naziv Duke of Argyll's Tea Tree (čajevac) te su bile prihvaćene i kao ukrasna i jestiva biljka. No, tek početkom 21. stoljeća započela je njihova nagla popularnost kao supernamirnice, odnosno namirnice koja je toliko nutritivno bogata da rezultati medicinskih istraživanja navode njezine potencijalne pozitivne zdravstvene učinke.



Koja su svojstva goji bobica?

Zbog svojih izuzetnih nutritivnih i antioksidacijskih svojstava koriste se u tradicionalnoj kineskoj medicini od pamtivijeka. „Zapadni“ svijet ih je „otkrio“ zadnjih desetak godina i svrstao ih u supernamirnice. Zašto?



One se nalaze na prvom mjestu američke ljestvice ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity). To je ljestvica koja mjeri antioksidacijska svojstva hrane. Što je položaj na ljestvici viši, hrana ima veću sposobnost uništavati slobodne radikale koji, ako su slobodni i ako dolazi do njihovog gomilanja, narušavaju zdravlje, ubrzavaju proces starenja, a time postajemo podložniji nizu degenerativnih promjena.

Goji bobice u 100 grama imaju fantastičnih 25.300 jedinica , u usporedbi sa šljivama koje su na drugom mjestu i u 100 grama imaju „samo“ 5.770 jedinica. Zbog toga se smatraju najboljom hranom za revitalizaciju organizma i usporavanje procesa starenja.

Sadrže 68% ugljikohidrata, 12% proteina, 10% vlakana i 10% masti tako da u 100 grama ima 370 (kilo) kalorija.

Što sve sadrže goji bobice?

Ne samo što imaju izuzetno veliku razinu vitamina C i željeza (U 100 grama bobica ima 11 mg željeza, što je najveći izvor željeza u nekoj biljci), sadrže mnoštvo nutrijenata i fitokemikalija, tj. fitonutrijenata (koji hrani daju boju, okus, miris i druge osjetilne karakteristike i nemaju prehrambenu, već pozitivnu funkcionalnu vrijednost za ljudski organizam u smislu zaštite od bolesti i preventive), kao što su:

- 18 amino kiselina (od kojih je 8 esencijalnih koje su nužne za život)

- 6 esencijalnih vitamina (kao što su: riboflavin /vitamin B2/, vitamin B1, C vitamin)

- 21 mineral (kao što su željezo, cink, selen, kalcij, kalij)

- 8 polisaharida i 6 monosaharida

- 5 nezasićenih masnih kiselina od koji je važno spomenuti linolnu i alfa-linolensku kiselinu koje su neophodne za pravilno funkcioniranje mozga i živčanog sustava

- beta-sitosterol (koji reducira razinu kolesterola) i ostale fitosterole

- 5 karotenoida (beta-karoten, zeaksantin, lutein, likopen, kriptoksantin, ksantofil)

- mnoštvo fenolnih pigmenata koji imaju antioksidacijska svojstva.



Neki podaci o tvarima koje sadrži:

Lutein ima izuzetna antioksidacijska svojstva. Usporava odumiranje makule, što je najčešći uzrok sljepila kod starijih od 65 godina.

Beta-karoten se u tijelu pretvara u vitamin A, važan za zdrav vid.

Zeaksantin štiti oči od odumiranja žute pjege izazvane djelovanjem slobodnih radikala. Pomaže u zaštiti od različitih oblika raka jer veže stanice slobodnih radikala, čime se smanjuje broj stanica tumora.

Betain pomoću kojeg jetra proizvodi kolin koji smiruje nervozu, prevencija je nastajanju masne jetre, a pospješuje i pamćenje.

Ciperon koji je dobar za srce i kod povišenog krvnog tlaka, a koristi se i u borbi s rakom grlića maternice.

Fizalin koji se koristi za liječenje hepatitisa B i koristi se u borbi protiv leukemije.

Beta-sitoserol koji ima protuupalna svojstva.

Jedan od važnijih aktivnih sastojaka goji bobica su polisaharidi koji poboljšavaju imunološke funkcije organizma i pomažu u borbi protiv bolesti.



Goji bobice imaju važnu ulogu u tradicionalnoj kineskoj, korejskoj, tibetanskoj i japanskoj medicini već dugi niz godina. Danas se koriste jer se smatra da

- jačaju imunološki sustav
- poboljšavaju vid
- poboljšavaju cirkulaciju, opuštaju krvne žile i dobro djeluju na povišen krvni tlak
- štite jetru i bubrege
- pozitivno utječu na ten
- i na mokraćni sustav i proizvodnju spermija
- mogu ublažiti nuspojave kemoterapije i radioterapije
- kod bolova u leđima
- dijabetesa.

Čak ih nazivaju „sretne bobice“ zato što kažu da se čovjek dobro osjeća kada ih redovito konzumira, poboljšavaju energiju i izdržljivost organizma.

Goji bobice nisu lijek, ali predstavljaju jedan od najkvalitetnijih prirodnih dodataka prehrani za dobrobit cijelog organizma.
10410940_861429907200912_1066848401230223879_n.jpg
10410940_861429907200912_1066848401230223879_n.jpg (28.68 KiB) Pogledano 4164 puta.





Možda sam nešto zaboravila, no nema veze.
Spomenula sam hranu koju sam počela koristiti prije 6 mjeseci. Od tada ni jednom nisam bila prehlađena. Ni beba također, a zna se da je normalno da se dijete do prve godine dosta puta razboli, pa barem prehladi, ali ništa :sunn:

Iako nije hrana, voljela bi vam spomenuti još nekoliko novih stvari u svom životu koje čuvaju moje zdravlje.
To su japanski kristali ili vodeni kefir, ionsko srebro, citrofit i ulje crnog kima.
Life is simple. Breathe in - breathe out. Repeat.
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Žitarice, alge i ostala superhrana

Post Postao/la sinnerman »

Još osim žitarica smo našem sinu davali kad je počeo sa hranom kuhanu bundevu i kuhanu mrkvu, pa mu je boja kože došla narančasta... od prosa mu je sa nedostatka željeza došlo u maksimum željeza u krvi.

Nisi spomenula još Zob, koji je isto žitarica za snagu i imunitet.

post19698.html?hilit=avena#p19698
a za pir sam ovdje nešto pisao : pir-lat-triticum-spelta-t1250.html



Uređeno vezano uz post niže: Sorry nisam vidio... #-o
Zadnja izmjena: sinnerman, dana/u 12.12.2014, 19:31, ukupno mijenjano 1 put.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Be Love
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 06.12.2014, 00:10
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Žitarice, alge i ostala superhrana

Post Postao/la Be Love »

Spomenula sam zob: "Kukuruz, heljdu, rižu, zob i pšenicu neću pisati jer su dosta poznate."

Čitaj, nije mi se dalo više :D

A proso, i moj mali ima željezo super. A i ja, napokon.
Life is simple. Breathe in - breathe out. Repeat.
Odgovori