Ideje za vege recepte

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
Now
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 14.05.2014, 16:56
 pohvaljen: 3 puta

Ideje za vege recepte

Post Postao/la Now »

Pozz ljudi,ima li ovdje vegetarijanaca?.Zanima me kakve recepte pripremate,sto jedete za rucak,imate li ideje za neke jeftine i fine recepte?Ja sam vegetarijanac vec odprilike pet godina,odlucio sam se za takvu prehranu zbog toga sto mi je zao zivotinja i ne svida mi se ta ideja da ljudi ubijaju zivotinje,osijecam se ugodno ovako i nikada necu oped jesti meso ili ribu.Samo da napomenem da ne volim osuđivati pa stoga ne osudujen ni ljude koji jedu meso.Ovu temu sam prvenstveno otvorio kako bi razmijenili recepte ali takoder bi bilo zanimljivo cuti vase razloge zasto ste postali vegetarijanac ili vegan i koliko dugo ste vec u takvom nacinu prehrane.Ako vas zanima tema i imate neke recepte za razmijenit samo naprijed :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Ideje za vege recepte

Post Postao/la HypnoToad »

Zar je životna energija jedne biljke manje važna od one životinjske, samo zato što je 'svjesnost' životinja sličnija našoj? :D
Postoji već negdje tema o vegetarijanstvu (psihodelici i vegetarijanstvo) u kojoj ne nedostaje sukoba stavova, pa neka ova bude isključivo za recepte i vrste hrane kako se ne bi pretvorila u prepucavanje na 10 stranica.
x
x
x
Zadnja izmjena: HypnoToad, dana/u 19.05.2014, 20:31, ukupno mijenjano 2 puta.
Razlog: x
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Ideje za vege recepte

Post Postao/la Mi_Moon »

ja sebi kuham po osjecaju, a nisam vege al sam u kucanstvu sa vegeima tak da umijesto mesa sejton ili tofu i klopa zna bit predobra :) . što se principa tiće bez mesojeda(predatora) bi planet postao ubrzo pustinja :). A po pitanjju ljudske ishrane ja sam ZA meso ukoliko je iz divljine ili uzgoja gdje je zivotinja bila u ok uvjetima dakle vani i na paši te uz ljubav vlasnika :). Konzumatori odlucuju kakve ce proizvode konzumirat i tako kakvi ce se proizvodi podrzavat(danas nazalost industriju[antieticnu i bolesnu]). Think about what you eat ;)
Now
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 14.05.2014, 16:56
 pohvaljen: 3 puta

Re: Ideje za vege recepte

Post Postao/la Now »

Ja sam pronasao indijski recept sa slanutkom koji je jako fin i obozavam ga,ima jako poseban i ljep okus...evo vam recept pa isprobajte ako vam se cini zanimljiv.U receptu pise konzerva slanutka ali naravno zna se da moze ici i svijezi samo ga se mora prije skuhat

http://www.coolinarika.com/recept/channa-masala/

Inace obozavam jest peceno povrce iz pecnice ili musaku.Kad radim musaku koristim sojine ljuskice koje prije skuham,zacinim sa zacinima po zelji i pustim da se tako marinira,kad imam onda stavim i maslinovo ulje,ponekad znam tako pusti i pola sata.Nakon sto ce soja dovoljno izmarinirala sa zacinima onda slazem red krumpira,red soje i red tikvica i tako ispocetka,ispadne jako fino.
Ako imate mozda neke linkove sa receptima koje ste isprobali,bilo bi korisno da ih stavite :)
Avatar
PicASSo
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 11.12.2013, 08:43
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Ideje za vege recepte

Post Postao/la PicASSo »

Ja nejedemo meso oko godinu dana,a u zadnje vrijeme ja si vecinom kuham soju danas za rucak sam si skuho spagete bolonjez sa sojom ima recept na pakiranju od soje ;)
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
Now
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 14.05.2014, 16:56
 pohvaljen: 3 puta

Re: Ideje za vege recepte

Post Postao/la Now »

Spagete sa sojom su mi ok,to sam probao samo sto puno bolje to moja mama napravi,ja sam poceo kuhati od 17 godine jer sam tada prosao od roditeljske kuce tako da znam vec kuhat da mi ispadne dobro ali mi neke stvari ipak jos ne ispadnu kako zelim,treba jos malo iskustva :) ali ok,doci ce sa vremenom.
Avatar
s4ha
rank5
Postovi: 161
Pridružen/a: 04.06.2014, 18:34
Ima zahvala: 54 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Ideje za vege recepte

Post Postao/la s4ha »

Ni tjestenina ni soja nisu bas najsretnije namirnice pogotovo ne soja za muskarce.

Evo za pocetak jedno jelo koje mogu jesti i vegani, pokusat cu sto cesce napisati neko jednostavno, a hranjivo jelo i navest cu ako je pogodno i za vegane ili necu navoditi ako je samo za vegetarijance, no dobro sastojci ce biti tu pa ce citateljima i ovako i onako biti sve jasno :D

Varivo od leće i slanutka

Sastojci:
- slanutak
- leća
- mrkva
- krumpir
- crveni luk
- lovor
- sol
- papar
- maslinovo ulje
- peršin

Slanutak preko noci natopite u slanoj vodi (5% soli - 5 dag na litru vode). Nasjecite luk i dinstajte ga na maslinovom ulju, tu dodajte i list lovora (ako zelite jos neke zacine sada je vrijeme za dodati ih jer kad se poprze na ulju ce pustiti vise okusa) te lagano nastavite mjesati. Potom dodajete mrkvu (nasjecenu na sitne kockice) i jos malo dinstate. Paralelno dok ovo radite prokuhajte slanutak da bude skoro pa kuhan, malo ranije ugasite izvor topline i odlozit sa strane. Na mrkvu dodajete krumpir nasjecen na kocke cca 2x2x2 cm, te nedugo nakon toga leću koju ste prethodno isprali.
Podlijete s vodom i neka lagano kuha, kad je sve pri kraju doadjemo i slanutak te zacinimo sa soli i paprom po zelji jos malo to kuhate da se sve sjedini, možete cak i zgnjeciti koju kocku krumpira da se sve jos bolje poveze...

Kad dobijete malo bolji osjecaj za tajming mozete slanutak puno ranije dodati u samo varivo (samo da kratko prokuha) i kuhati sve to zajedno.

Valjda je dovoljno detaljno i nije prekomplicirano.
The men is now the victim of it's own technology,
the victim of it's own life; instead of being in control of it.
Now
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 14.05.2014, 16:56
 pohvaljen: 3 puta

Re: Ideje za vege recepte

Post Postao/la Now »

Ja znam napraviti nesto slicno ovome sto si napisala ili napisao u receptu samo sto ne stavljam slanutak,vjerujem da je ova varijanta koju si napisao/la puno bolja.Ako imas jos koji recept,bio bi zahvalan da ga podjelis :)
Avatar
s4ha
rank5
Postovi: 161
Pridružen/a: 04.06.2014, 18:34
Ima zahvala: 54 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Ideje za vege recepte

Post Postao/la s4ha »

Sada imate hrpu sezonskih namirnica koje su jeftine i super lako ih je kombinirati. Tikvice, blancana, kapula, paprike, pomidori, stvarno se da poigrati je skoro na svaki nacin su ukusne, grill, zapecene, kuhane... nemojte samo po soji.
The men is now the victim of it's own technology,
the victim of it's own life; instead of being in control of it.
Avatar
s4ha
rank5
Postovi: 161
Pridružen/a: 04.06.2014, 18:34
Ima zahvala: 54 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Ideje za vege recepte

Post Postao/la s4ha »

ajmo ovako, malo se poigrati s dva jela koja su u biti priprema koja moze u feizideru izdrzati 5-7 dana bez problema samo neka bude u plastici s poklopcem i neka se vadi iz te plastike cistim priborom.

Pa krenimo.

Povrtni temeljac

Mrkva
Kapula
Celer (korijen)
Koromac
Koraba
Poriluk
Kelj

- sve ocistiti, oprati i nasjeci na kocke, cca 2x2 cm ili oblik sl. dimenzija,

Moze se dodati jos po zelji.

Papar u zrnu - 10-ak
Dva lista lovora
Peršin -3/4 grancice
Celer list -3/4 grancice
Šampinjoni

Sve to staviti u lonac s hladnom vodom i na srednjoj vatri ostavimo da zakuha, potom smanjimo i na laganoj kuhamo jos 45min do 1 sat. 10 min prije kraja kuhanja dodat sampinjone, potom ohladimo na sobnoj temp ili malo nizoj ako je moguce i procjedimo. Moze se i smrzavati, a u biti uz dodatak soli imate povrtnu juhu, no baza je za sva druga kuhana jela jer ce ovako biti puno ukusnija.


Šalša

Ovakva se moze iskoristiti za brojne umake, juhe i variva.
Trebat cete stapni mikser ili blender.

Pelati 1kg (ili svjeze rajcice bez koze)
Kapula 250g
Mrkva 100g
Celer 100g
-sve usitniti na kockice prvo dodat kapulu na biljno ulje pa dodat mrkvu i celer kad kapula malo pozuti, takodjer dodjemo i lovor
Cesnjak 2-3 cesnja
1 list lovora (na kraju ga izvadite)
prstohvat soli
malo papra
- zdrobimo cesnjak nozem i dodajemo njega, sol i papar te sve jos kratko mjesamo, potom dodamo pelate/rajcice i pustime do zakuha, dolijemo malo vode i kuhamo jos 30-45 min, potom odstranimo lovor i sve sameljemo.
Ako koristite blender ne punite ga vise od pola i uvijek na vrh stavite krpu i rukom ga pridrzite, ako ga prepunite ili ne pridrzite zna se malo razletiti na sve strane.

Oba jela su prakticki nezacinjena i daju vam osnovu za igrati se i ubrzati kuhanje jer procjenite koliko vam treba za vise dana i nakuhate pa ste mirni.


Sljedecih dana cu se potruditi staviti par ideja za poigrati se s gore navedenim.
i na kraju malo vinskog octa jednu cajnu zlicicu.
The men is now the victim of it's own technology,
the victim of it's own life; instead of being in control of it.
Odgovori