Ljubitelji Bučinog ulja

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
Odgovori
Avatar
Guybrush Threepwood
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 01.11.2011, 12:34
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 6 puta

Ljubitelji Bučinog ulja

Post Postao/la Guybrush Threepwood »

Obožavam bučino ulje i puno jela mi poboljsa duplo ako ne i vise :thumbsup:
evo nekih jela kod kojih sam skuzio da bucino ulje jako podize sveukupnu euforiju okusa :D :

-umjesto majoneze pri radenju sendvica koristite bucino ulje,naravno preporucam neki fini alpski kurh i onu delikates sunku iz konzuma (cesto je na akciji)
-kada pijete jogurt dodajte zlicu bucinog ulja i promjesajte da bude jednoliko pomijesano (zvuci odvratno ali je preeeefino!)
- VEGE :) skuhajte batat krumpire mrkvu brokulu zelje, bilo koje povrce koje je fino kad se skuha, cvjetaca (bude finije ak se doda neki dimljeni suhomesnati proizvod u vodu dok se kuha pa ima finu aromu) i kao prilog skuhajte ricet ili jecam i kad servirate na tanjur polijte sa bucinim uljem! isto preeefino!!
-bucino ulje pase jako uz bilo koji tvrdi sir!
-i uz sami kruh je jako fino!

Imate u draskovicevoj u onom novom sparu jeftino bucino odlicne kvalitete (oko 40-50 kn pola litre, u konzumu je pol litre 70 kn)


ne mogu se vise sjetit recepata ali dodavacu nove koje nadem i smislim :ymsmug:
napisite i vi neke ak radite s bucinim :D!

bucino ulje je pun kurac zdravo brijem da je zdravije od maslinovog!

media/images/1364234474.jpg[b]Bučine koštice tj. sjemenke iz bučinog ploda[/b] (Cucurbita pepo) su izdašna i zdrava hrana. Osim kalorijske vrijednosti (zbog značajnog prisustva ulja) te su sjemenke poznate po sadržaju nekih minerala i zaštitnih tvari (antioksidansa). Osušeno bučino sjeme (koštice) sadrži prosječno od 18-20% tamnosmeđeg ulja specifičnog mirisa i okusa koje se dobiva hladnim prešanjem.
Novija istraživanja potvrdila su da koštice uz ostalo sadrže čimbenike koji blokiraju DHEA tj. hormone koji potenciraju stvaranje raka prostate i jajnika.

Koštice osim toga sadrže 30-40% proteina. Ono što nas nutricionistički zanima je odnos zasićenih i nezasićenih masnoća, a osobito mononezasićene oleinske kiseline čije nam je blagotvorno djelovanje na zdravlje dobro poznato iz maslinova ulja. Nezasićenih masnoća ima 35-40% u odnosu na ukupne masnoće, a u tome oleinska kiselina predstavlja prosječno 30%. U bučinim sjemenkama ima samo 5-9% ugljikohidrata i oko 20% vlaknaste strukture. Bučino ulje je bogato manganom, selenom, željezom te vitaminima E i D. Obzirom na visok sadržaj masnoće, jasno je da treba očekivati visoku energijsku vrijednost koja iznosi 560 kcal/100 g. Osim toga proteinski dio je bogat aminokiselinama triptofanom i glutaminskom kiselinom. Ne treba spominjati kako se triptofan u tijelu konvertira u neurotransmiter serotonin koji je važan regulator dobrog raspoloženja. Bučino ulje se najčešće koristi za pripremu salata.

media/images/1364149584.jpgPrisutna oleinska kiselina pomaže u snižavanju "lošeg" LDL kolesterola, a glutaminska kiselina služi u tijelu za sintezu gama-amino-maslačne kiseline (GABA) koja je važna u prevenciji stresnog stanja. Osim toga oleinska kiselina važan je dio mediteranske prehrane koja služi u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.

Bučine koštice odnosno bučino ulje sadrži obilje E vitamina, osobito gama tokoferola (oko 30 mg/100 g) što je izuzetno važno u antioksidacijskom obrambenom mehanizmu, ali i skupinu karotenoida koji su također zaštitni čimbenici organizma.

Mnogi stručnjaci bučine koštice po sadržaju mikrominerala uspoređuju s orasima što nije daleko od istine. To se prije svega odnosi na bakar i mangan koji sudjeluju u brojnim kofaktorima tjelesnog enzimskog sustava važnog u borbi protiv stresa (superoksid dismutaza).
U bučinom ulju nema nikakvih dodataka niti naknadne industrijske obrade.

media/images/1364172944.jpgPopečene koštice buče pripremaju se zagrijavanjem na temperaturi od 75 °C u trajanju od 15-20 minuta. Nakon toga koštice dobivaju posebnu aromu. Zanimljiva stvar se događa i s karotenoidima kada se bučine koštice popeku. Ne samo da se aroma značajno poboljša, već se sadržaj karotenoida poveća, a među njima osobito zeaksantin. Ako se tako popečene bučine koštice mljevenjem pretvore u brašno, dobiva se zapravo zdravi dodatak prehrani koji se može staviti u različite namirnice, a posebno u pecivo i kruh. Takvim dodatkom njihova hranjiva vrijednost (indeks esencijalnih aminokiselina) se značajno povećava. Novija istraživanja potvrdila su da koštice uz ostalo sadrže čimbenike koji blokiraju DHEA tj. hormone koji potenciraju stvaranje raka prostate i jajnika. Nadalje je utvrđeno da bučino ulje djeluje preventivno u odnosu na bubrežnu bolest poznatu kao dijabetička nefropatija.

Svakako nije novo saznanje da bučine koštice sadrže neke tvari kojima se mogu istjerati crijevni paraziti kao što je primjerice trakavica, zatim da su korisne za liječenje zatvora (konstipacije) i upale debelog crijeva (kolitisa).
U svojoj popularnoj knjizi "The World Healthiest Foods", naš zemljak Georg Mateljan daje vrlo visoku ocjenu bučinom ulju, navodeći tu namirnicu kao vrlo dobar izvor mangana i magnezija te kao solidno preventivno sredstvo kod najčešće bolesti prostate - adenoma prostate kao i kod kardiovaskularnih bolesti u smislu snižavanja LDL kolesterola. On navodi najnovija istraživanja koja su pokazala da bučine koštice pomažu kod zacjeljivanja dubljih povreda na kostima i zglobovima.
Najzdravije je bučino ulje u prirodnom obliku tj. kad se njime začini salata. A kada se kuha na bučinom ulju, mnogi zaštitni čimbenici mogu izgubiti na vrijednosti, ali dragocjena oleinska kiselina i njeno blagotvorno djelovanje na organizam ostaje.
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: LJUBITELJI BUČINOG ULJA

Post Postao/la muscaria »

Obožavam i često koristim. U blizini imam malu privatnu uljaru :)
Peace, Love, Sharing & Understanding
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: LJUBITELJI BUČINOG ULJA

Post Postao/la 314 »

jooj, ja sam ga nedavno otkrio i odma sam se zaljubil, za sad u početku obavezno u salatu, a znam ga polijati po krumpiru, riži.....

moram probati i sa sirom i sve budem probal kaj tu napišete :D

klub bučinog ulja. KBU.
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: LJUBITELJI BUČINOG ULJA

Post Postao/la Devil'sChase »

Meni je bučino ulje toliko bilo fino, svugdje sam ga jeo, na razne načine, sve dok si jednom nisam od pohlepe u juhu od buče stavio valjda skoro čašu ulja, pojeo to, ali pretjerao sam previše, i od tad ga nisam jeo još uvijek :(, pohlepa, ali zato se nadam da je to prolazno samo, da ću se opet vratiti na normalno korištenje bučinog ulja :) Jer je prezakon stvar
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Ljubitelji Bučinog ulja

Post Postao/la Red »

Obožavam na saltu, pa ti žute usne :D Ljubneš salvetu da se obrišeš i puštaš puse naokolo :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Guybrush Threepwood
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 01.11.2011, 12:34
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Ljubitelji Bučinog ulja

Post Postao/la Guybrush Threepwood »

o hvala kaj ste premjestili u prikladnu temu :D i uredili mi lijepo post :)
KBU!!! :thumbsup:
Avatar
M & R
rank6
Postovi: 209
Pridružen/a: 14.09.2013, 05:32
Ima zahvala: 157 puta
 pohvaljen: 56 puta

Re: Ljubitelji Bučinog ulja

Post Postao/la M & R »

Odlicno je, al što je kod mene, meni sva ova kupovna nisu dobra, jedino mi dobro pravo domace [-(

Mortik jesm izbirljiva al ne mogu si pomoc, probala sam masu ovih kupovnih i bas niti jedno od njih mi nije ok vec samo domace, a ono je pak skupo da ti se odma u glavi sve preokrene :-o
Domace je domace ... :x
Sat - ćit - ananda - Vigrahi.
Odgovori