°°Piiiva°°

Sve ono što nam može skrenuti misli od sumorne svakodnevnice...

Koje Pivo volite piti?

Volim više svijetla piva
10
30%
Nista bolje od Pšeničnih
3
9%
Crno, jako, punog okusa
5
15%
Sve volim okusiti, Nisam izbirljiv
12
36%
Pivo? iju...
3
9%
 
Ukupno glasova: 33
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: °°Piiiva°°

Post Postao/la Devil'sChase »

Prvo... Nije istina da je domace pivo jednostavno za izraditi. Ima jako puno početničkih pogrešaka koje nailaze, pa tako do toga da ti grune bacva u podrumu i sve oslo u k. Najvazniji sastojak za izradu piva: Voda. Drugo, nisam siguran koliko se stočni ječam može koristiti u izradi piva. Tek onda dolazi hmelj. Hmelj ubiti uopce nije kljucan za pivu, ali je toliko vec u tradiciji izrade pive da je skoro pa neophodan. Tako da kad vele piva se radi od hmelja, to ubiti je relativno. Vise - piva se radi od žitarica, a hmelj je jako bitan "začin-sastojak" da kažem u izradi piva. Inace nisam znao da u dolini Raše raste hmelj :) Super. Svaka cast svima koji zele raditi domace pivo. Mozda neuspije iz prve, mozda uspije, ali isplatit ce se sigurno, ak ne odmah, bude sigurno kasnije.
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: °°Piiiva°°

Post Postao/la Zeleni Palac »

Meni se cini jako jednostavno. Pogotovo kad pogledas proces izrade vina, iz vlastitog vinograda i odrzavanju istog da ne govorim.
Ne kazem da ces odmah iz prve napraviti vrhunsku pivu po vlastitom ukusu, ali s vremenom i malo prakse brzo postane rutina...
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: °°Piiiva°°

Post Postao/la Devil'sChase »

Palac, ja neznam koji recept za pivo ti imas da je tak jednostavno jer napraviti dobro pivo je ipak vještina, ali naravno sve se to da dobro nauciti i izvjezbati.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: °°Piiiva°°

Post Postao/la HypnoToad »

Radio sam svoje i pivo i vino, vino je tako jednostavno i dobro mi dođe, s pivom sam se najebao i završio s nekakvom toksičnom kaljugom. A da ne pričamo o tome koliko su sastojci za pivo skuplji i teže dobavljivi, barem u mojem kraju.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: °°Piiiva°°

Post Postao/la sometimes »

da, vino je sigurno jednostavnije za napravit ali mislim da ne moze svatko napraviti dobro vino, mogu svi nesto pokusavat ali do pravog majstorstva i ukusnih vina - nece lako doci.....

ja cesto prolazim kroz sloveniju, a tamo ima brdo tih "obiteljskih pivovara" i mogu vam reci da je to piiiiva, moram se pohvalit da sam i radio kao kooperant u buzetskoj pivovari - favorit i jednom nam je covjek tamo donio, dok smo radili, kantu piva (ustvari cesto su nam nosili :D ) to je bila nefiltrirana piva - direktno iz silosa gdje se cuva na temp od 5-6 stupnjeva, onako guuuusta, hladna, a ti umoran, zedan, ajajajajajajajajajajajaaaaaaaaaaaj

volio sam tamo ic radit.... :))
....it didn't make any sense.....
dejzi
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 05.09.2012, 22:22
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: °°Piiiva°°

Post Postao/la dejzi »

Volim svetla piva, ali kada pijem popijem samo jedno...i nikada više od toga !
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: °°Piiiva°°

Post Postao/la Red »

volim pivu više od svega, pijem je stalno, što nije pohvalno niti malo. :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: °°Piiiva°°

Post Postao/la Devil'sChase »

Više od seksa? I hmelju srodnog vulgarisa? :))
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: °°Piiiva°°

Post Postao/la Zeleni Palac »

Mislim, nemojte mene uzet preozbiljno. Nit sam radio svoje vino nit pivo.
Ali!
Sjecam se koliko je posla bilo sa vinogradom. Kad sam ko klinac isao s starim svaki vikend, on bi radio konkretnije stvari, ja sve ostalo. Meni ko klincu je bilo super, em volim prirodu, em je lijepo radit u njoj, ali kao odrasloj osobi kuzim koliko je to posla. Onda imamo grozdje koje je mozemo zapravo i kupit ako nemamo vinograd. Tad pocinje drugi dio posla kojeg se dost slabo sjecam. U svakom slucaju neopisivo skup sport.
Dok, s druge strane, piva treba 4-5 sastojka, koje nakon sto ih nabavis mozes pocet kuhat. Mjesec dana kasnje imas pivu.
Nisam ni ja znao kuhat i mislio sam da je to komplicirano i tesko, pojelo se dosta podkuhane, prekuhane, prezacinjene hrane, a sad kuzim da je samo stavljanje prave kolicine i pravih sastojaka. Treba malo prakse i naravno volje.
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: °°Piiiva°°

Post Postao/la Devil'sChase »

To da. Za vino trebaš vinograd, za pivo trebaš samo sastojke. To se slažem. No ne mora to biti tih osnovnih par sastojaka za pivo samo. Bas sam gledao američke sajmove tj. festivale piva di svi domaći proizvođači dođu sa svojim pivama. I jedan od proizvođača je pokazivao izradu te vrste piva za tu godinu sto je izlagao. Islo je puno sastojaka i to svakakvih egzotičnih čak, od nekog starog krutog meda pa do nekih ludih biljaka... Jer inace mos slozit osnovnu pivu, tipa obicno svijetlo pivo neko i to je super :) ali ima toliko vrsta piva, a mi navikli na vise manje isto. Pivo mozes radit valjda od svega sta raste iz zemlje. Pitanje kakvo ce to biti. Ali evo zadnje sto sam čitao je bila izrada pive od mošta crnog grožđa. Pivarstvo je zakon :D
Odgovori