Origami

Sve ono što nam može skrenuti misli od sumorne svakodnevnice...
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Origami

Post Postao/la Red »

Origami (jap. 折り紙; oru = savijanje + kami = papir) je japanska umjetnost savijanja papira, upotrebljavana za različite svrhe, od dekorativnih pa sve do religijskih namjena. Papirnati modeli su većinom napravljeni od serija kvadratnih komada papira zvanih tradicionalnim imenom squash i bez korištenja škara i ljepila.

Akira Yoshizawa, pionir modernog origamija, za života je smislio i napravio 50000 različitih modela.

slika

Papir za origami

U većini literature može se naći sljedeće: papir za origami bi morao biti tanak, a opet dovoljno žilav da se može više puta presavinuti bez da puca i gubi čvrstoću... Nakon toga slijedi rečenica: Danas se origami papir može naći praktički svugdje... Možda je malo karikirano, ali kod nas ga jednostavno nema! (Ako netko zna gdje ga ima u Hrvatskoj, nek javi!)

slika

Pošto nema onog pravog, treba naći neku zamjenu koja može poslužiti - sad postaje interesantno, jer se potraga bazira na temelju pokušaja. Uzmeš neku vrstu papira, probaš dal stvar funkcionira, najčešće ne, i tražiš neki drugi papir. I postupak se ponavlja...

Ustvari, nije da običan print papir od nekih 80-90 g/m2 nije dobar - funkcionira odlično, ali kod složenijih modela, gdje ima puno savijanja jako lako puca. I obično pukne pri kraju rada, tako da ti upropasti onih sat-dva ili više rada.

Ali, papir koji je jako, jako dobar, dovoljno tanak, super se savija i odlično drži formu nakon savijanja je najobičniji papir za pečenje! ali mozete se prvo okusati i sa najobicnijim papirom naravno :D

Tradicija

slika

Ždral - ždral je ptica koja nalazi jednog partnera i s njim ostaje cijeli život pa je zato origami - ždral simbol odanosti, časti, dugog života i radosti. Vjeruje se da se osobi koja posjeduje 1000 ždralova može ispuniti sve što poželi. Za to je, naravno, potrebno jako puno vremena i strpljenja, ali je baš zbog toga tradicija pod nazivom Tsuru wa sennen značajnija.

Kako napraviti Ždrala?

slika

slika

Tsuru wa sennen je tradicija u kojoj mladenci slažu 1001 ždralova za ukrašavanje svojeg vjenčanja. Taj zadatak dokazuje da par može zajedno raditi dugi niz sati bez teškoća te da će zajedno savladati i druge prepreke u životu.

slika

Sjecam se da je u nekom trenutku na nasoj televiziji bila 5minutna emisija gdje neka djevojka/lik u svakoj epizodi nesto napravi i nakon toga sam se totalno napalila na Origami. Bilo je to jako davno. Iznajmila sam knjigu u knjiznici i malo se igrala. nije to tek tako moram vam priznat. preciznos i papir su zbilja najbitniji. ali nije nemoguce. zbilja mozete lude figure izraditi i uzivati u izradi :D pogotovo ako imate knjigu po kojoj cete raditi, puno je lakse nego sa neta skupljat modele.

evo par zanimljivih

slika

slika

slika

slika

slika

a naletila sam i na "knjigu" sa Collection near 300 models from Internet pa pokusajte i sami nesto :) ako se bacite na posao, ja se nadam da cete baciti i koju sliku :ymparty:

slika

DivShare File - EBook_-_Origami_-_THE_Collection.pdf

Ajmo na posao! :ymcowboy: ocemo neki čempijonšip napraviti? =))

Mushroom origami
http://www.youtube.com/watch?v=W9NNZIXBA9k
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Origami

Post Postao/la Jos »

I don't seem to have to patient or visualisation power to even get these plans :D
So instead some pictures I stumbled upon today :p enjoy ;)

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Origami

Post Postao/la 314 »

origami je zakon i svako ga treba probati, jedan stvar je što jako smiruje, a uostalom mogu biti izvsna sitnica nekom za poklon. ja sam obradovao više ljudi s origami poklonom jer se daju napravit lijepe kutijice za poklon ili iskombinirat više njih i dobit unikatni i trajni poklon :)

jednom kad uđeš u grif nije komplicirano i trebate vidjeti izraze na facama ka im uživo složiš neki cvijet, samo izlazi iz tebe.

svakako preporučam.....
evo nekih koje sam uspio poslikat...

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Origami

Post Postao/la Red »

Odlicno, odusevljena sam :sunn:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Origami

Post Postao/la 314 »

THX RED :ymhug:
evo onda još koja...

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
sepavi puz
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 01.12.2012, 02:37

Re: Origami

Post Postao/la sepavi puz »

evo jedan meni od drazih...dobar je za uvaljat nekom komadu :winkk:

[media]link[/media]

314......preporuka kamiya satoshi radovi...ja sam jedno vrijeme radil Wizarda od njega, no zapel sam pred kraj i nikako da skuzim dalje,a malo me i papir zezal jer je bil predebel...treba uzet papir za zamatanje i da je stooooooo tanji i barem 50x50cm...trenutno skupljam energiju za posljedni obracun s njim pa uskoro u jos jedan pokusaj ;)
Avatar
L.A. Woman
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 27.02.2013, 19:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Origami

Post Postao/la L.A. Woman »

^:)^
svaka cast ljudi.
ja sam bila sretna kao malo djete kad sam ovo naucila slika
ono...kao klinka...a znanje o ovoj umjetnosti mi je i stalo u tim godinama
-al definitivno cu se pozabavit ovim u narednih par dana.

bravo,bravo :ymapplause:
divno izgleda
"This is the strangest life I've ever known" -J.D.M.
Avatar
L.A. Woman
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 27.02.2013, 19:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Origami

Post Postao/la L.A. Woman »

HA!! Nisam imala mira dok nisam napravila,ne 1 nego 3 :ymparty:
P1020555.JPG
P1020555.JPG (40.82 KiB) Pogledano 3478 puta.
naravno da sam odma vrebala po sobi i trazila prigodnu poziciju za moje nove dekoracije...
i nasla ih odma do letecih cd-ova :x
P1020556.JPG
P1020556.JPG (45.3 KiB) Pogledano 3478 puta.
"This is the strangest life I've ever known" -J.D.M.
Odgovori