Kako bezbedno kampovati

Gdje ste bili, šta ste radili, vidjeli...
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la dr.manijak »

Zbog toga jer je to uzbudljivo, prezivljavanje u prirodi, potraga za hranom i vodom.
Snaci se za prenociste snaci se za hranu i njeno skladistenje.
Nije meni divota uzivati dok sve imam jer sam avanturista i zelim prezivljavati, zar moze biti vece uzbudjenje od toga (za mene), ti i priroda i nista vise, snalazenje, pravljenje zamki, filtriranje vode spajanje i borba sa prirodom.Ali sve zavisi do osobe kako ona voli.
Ako imas sve kod sebe blejis sedis malo prosetas, ovde moras non stop da budes na oprezu da razmisljas 300 na sat.

Kao sto sam rekao sve zavisi do osobe, ali ovo je moj trip i mislim da cu jednom tako i krenuti.

Prva pomoc, noz, upaljac, pribor za pecanje (par udica, olovo, plovak).
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Alkaloid
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 16.09.2010, 14:47
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la Alkaloid »

Bear Grylls uvijek sa sobom ima ekipu kamermana i helikopter na raspolaganju, a vjerojatno i trebice koje ga šminkaju, ručni frižider s pivom i senvdvičima te još štošta. Ukratko lik je kompletni fejker koji s terencem ode jedno popodne u neki šumarak i odglumi kako dva tjedna "preživljava" u divljini. Hoda šumom kao ono - Gle friško crknuti jelen! Kakva sreća, tko bi rekao? - a ja nisam baš rijetko u šumi pa nikad ne nailazim na takve stvari.

Prema nekim procjenama antropologa, za preživljavanje u Europskim šumama umjerenog klimatskog pojasa lovci sakupljači trebali su dnevno obići oko 30 km četvornih. Šume su u to doba bile produktivnije, a oni su bili vrhunski lovci s izvrsnim poznavanjem svih vrsta hrane koje nudi šuma. I ne zaboravimo da to nisu radili sami nego su imali hijerarhijske zajednice do 30 ljudi s jasnom podjelom rada.

Bez hrane i vode u šumi nećeš uživati. Možeš preživjeti određeni broj dana ako je prikladno godišnje doba. Po zimi se tvoje šanse za preživljavanje, bez obzira na broj pogledanih epizoda Gryllsovog pre(življ/ser)avanja, mjere u satima. Pogledaj link - http://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_McCandless
Ako se probaš u šumi igrati Gryllsa nećeš preživjeti. Točka. U najboljem slučaju ćeš naići na cestu i pothlađen sa suzom u oku zaustaviti neki auto.

Da ne govorimo da su brojne životinjske vrste zaštićene i ne smije ih se loviti. Lovci svaku ulovljenu životinju moraju evidentirati i platiti za nju. I pridržavaju se lovostaja (ako nisu kreteni). To je bitno jer pruža životinjama priliku za razmnožavanje. Svaka životinja u šumi ima svoju svrhu i nije ok otići tamo i ubiti je da bi se netko igrao Gryllsa.

Nadam se da nisam grub, ali osjetljiv sam na te stvari. Šume treba poštovati, a Grylls (i nažalost mnogi drugi) to ne radi.

:mushroom: m :mushroom: i :mushroom: r :mushroom:
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la dr.manijak »

1.Beаr Grills i posаde dobijаju podršku kаdа su u potencijаlnoj životnoj opаsnosti, u sklаdu sа zdrаvstvenim i sigurnosnim propisimа.
U nekim slučаjevimа, situаcije su predstаvljeni Grillsa tаko dа on može dа pokаže tehnike opstаnаk.
Profesionаlne sаvete uvek trebа trаžiti pre ulаskа u bilo koje opаsno okruženje.

Sto znace da ocigledno nisi procitao sta pise na pocetku svake epizode.
Tacnije kao sto pise, on pokazuje tehnike prezivljavanja.
Sto znaci da je i iscenirano sta moze da vam se dogodi u sumi, recimo da naletis na tog mrtvog jelena da znas sta da radis sa njim i kako da znas koliko je dugo mrtav.
Kako da filtriras vodu, kako da napravis skloniste, kako da napravis zamke, gde skladistiti hranu, kako postupati u prirodi.
To je sto se tice njega.

A da, ne znam odakle ti ideja da pricas za njega da je seronja. :))
S tim da se sa 23 godine popeo na monteverest, bio u specijalnim jedinicama itd itd.
Mozes vise ovde procitati.
http://dsc.discovery.com/fansites/manvs ... o/bio.html

Mada mislim da za njega mozes samo trolujes i nista drugo.

A u moje tehnike prezivljavanja nema potrebe da sumnjas, jer nikada nisam odustao niodcega pre nego sto sam probao.
A vidim da bi ti uveliko odustao pre nego sto bi i pomislio.
Gledas losu stranu svega, od cele njegove emisije najvise sto si zapazio je ekipa koja ide sa njim.


Naravno uz sve to bi isao mamac za pecanje i puska. :thumbsup:
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la Shanti »

@ MUP_RH

Istina da Bear Grylls ima sa sobom ekipu i hranu, i nužnu zdravstvenu pomoć. Sve tehnike preživljavanja koje je on pokazao izuzetno su vrijedne, što je svakome jasno. Ne znam zašto mnogi kakaju po njemu i bacaju hejt, kad je čovjek očigledno vrlo sposoban u onome što radi, možda ljubomora?
Mnoge vrste jesu zaštićene, ali čemu to vrijedi, da se nađeš sam u šumi i izgladnio nakon što nisi jeo 3 dana i da vidiš neku zaštićenu vrstu recimo srndaća, sigurno bi ga pustio da ode ? A i da ga ubiješ, tko bi saznao (govorim figurativno) ?
Na koji način Bear Grylls ne poštuje šumu ?
Avatar
Alkaloid
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 16.09.2010, 14:47
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la Alkaloid »

Manijače, ako se šećeš s puškom po šumi, nadam se da imaš dozvolu i položen lovački ispit, inače si i predobro odabrao nick.

Što se ostalog tiče - odustajem, mora da ste u pravu.

:mushroom: m :mushroom: i :mushroom: r :mushroom:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la Red »

Moram se ubaciti :) Meni tip ide na jetra, hahah, ali o serijalu necu nista komentirati jer ... opet kazem nervira me tip za poludit pa nisam ni gledala previse te njegove emisije. Vise volim druge vrste dokumentaraca, koje sam znala pohvatat na tvu, te tematike. osobno misljenje :ymsmug:

Hvala Mupu na linku jer sam sada skuzila da ima i dokumentarac The Call of the Wild iz 2007 by Ron Lamothe.

slika

Download
http://www.filesonic.com/file/1643123421
http://www.filesonic.com/file/1643123401

ima i torrent ali ne mrda, pa je mozda ovo bolja varijanta :thumbsup:


Takoder fenomenalan dokumentarac Alone in the Wilderness (TV 2004) koji prati Dick Proenneke koji je sam zivio u divljini, izgradio si kolibu itd. pratimo njegove aktivnosti iz dana u dan, kako se snalazi i sto radi da bi prezivio sam u totalnoj divljini. Preporuka!

slika

http://www.youtube.com/watch?v=iYJKd0rkKss

download torrent


postoji i forum koji se detaljno bavi ovom tematikom, koristit ce vam sigurno http://survival.aforumfree.com/

(imam jednu knjigu koja mi je ostala od dede pokojnog, ne sjecam se naslova (a sada nisam doma da provjerim, javim naknadno), vojni prirucnik za prezivljavanje u divljini iz neke 60-te godine. prepuna je svih korisnih informacija, upravo ovih o kojima Vi sada raspravljate. razmisljala sam da skeniram cijelu knjigu jer je nema nigdje za naci ni skinuti a knjiga je pravo blago. Koristit ce kao nadopuna)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la dr.manijak »

Uf ja sam gledao film, koji je meni predobar mislim da se o istom liku radi.

http://www.youtube.com/watch?v=2LAuzT_x8Ek


A link ovaj za prezivljavanje verovala ili ne pre jedno nedelju dana sam naleteo na taj forum, odusevio sam se, skinuo knjige za prepoznavanje bilja, jna kuvar, knjige za pravljenje zamki, samo da se odstampa i super, citao sam ima dosta jako dosta korisnih stvari.

Inace sada na diskaveriju ima neki novi lik, koga puste da zivi u sumi 3 meseca, daju mu vodu, prenosivu elektricnu ogradu, pusku, upaljac, lezaljku, i jedan toki-voki da ako nesto krene po zlu moze da se javi da dodju po njega.
Vidi se da je sam u sumi po nekoliko dana, nema sta da radi vidi se u dubini njegove psihe znaci ne PRENAGLASENO ili scenirano da je odlepio, vec po ponasanju govoru sa kamerom itd. itd. I koliko izdrzi.
Mene jedino takve emisije drze pored tv-a. :ymdevil:
Ono budzenje motora i kola me ne zanima nikad i nije.
Bera obozavam jos od ranije zbog jedenja zivih zaba onih dzinovskih gusenica, i muda koja ima.
Ne kazem ja da on popije svoju pisacku niko ne zna sta je u onoj cuturi i jeli su zamenili sa vodom, ali ako je to uradio onda znaci da je bezbedno.
Opet kazem sigurno da je sve iscenirano, ali daje korisne informacije.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
wolf
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 14.05.2010, 09:55
 pohvaljen: 3 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la wolf »

O BEAR GRYLLSU:

Svako ko sledi njegova uputstva je u velikoj opasnosti da izgubi zhivot!
Pored toga shto je kompletan prevarant, on je i veoma nemoralna osoba, jer samo chovek bez savesti mozhe svesno da tera ljude u smrt svojim savetima.

Razloga je stvarno mnogo i ne zhelim sve da ih iznosim jer bi mi trebalo nedelju dana kucanja. Ono shto mogu da spomenem su nekoliko izrazito opasnih saveta od preko 100tinu.

U mnogom epizodama Bear savetuje pijenje sopstvenog urina kao poslednji metod hidriranja tela. Ovo ne samo da je opasno, nego u situaciji dehidriranosti jednostavno zapechacuje sudbinu osobe. Urin pored toga shto ima ok 2% soli za vreme dehidracije i vishe. Ukljuchite logiku, urin u sebi sadrzhi i otrove i sve ostale materije koje organizmu NISU VISHE POTREBNE, i samo pijenje urina je kontraproduktivno.
Josh jedan sluchaj je kada Bear prolazi pored bare sa vodom i slonovom balegom, i bira da pije technost iz balege pre nego iz bare, tvrdeci da se u bari nalaze "harmful substances" - PA NE MOZHE NIKAKO DA PIJENJE BALEGE KOJA JE PUNA PATOGENA BUDE MANJE SHTETNO OD BILO KOJE STAJACE VODE.
CHISTI SENZACIONALIZAM!

Pored ovih gluposti postoji stotina drugih, podjednako opasnih situacija, npr. pogreshno davanje koordinata, skakanje u vodu bez prethodno proverene dubine, itd.


O PREZHIVLJAVANJU I NJENIM CHARIMA:

Kao shto je manijak rekao, u ovo visoko tehnoloshko vreme prepuno dokonisti, takve stvari vam luche adrenalin, i osecate se za promenu, zhivo, te vam je taj osecaj fenomenalan. Moja iskustva govore malo drugachije, iako sam i ja bio zapanjen kao klinac, i pomno pratio Bearove i mnoge druge savete za prezhivljavanje u divljini.
Dva dana bez vode u pustinji na granici Saudi Arabije i Jordana, gde jedina zhiva bica predstavljaju sitne bube, a temperatura +50 u hladu, te spavanje u sred mecave na otvorenom na -20 c moju zhelju za avanturizmom su potpuno ubili, osecaj nije lep, jedva chekash da se zavrshi, ni malo ne uzhivash u charima prirode, priroda postaje tvoj najveci neprijatelj.
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la Shanti »

Ajde skeniraj Red ako ti se da, to bi bilo odlično... :ymapplause: :thumbsup:
Avatar
Alkaloid
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 16.09.2010, 14:47
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la Alkaloid »

@ dr. Manijak, ti mi buraz majke mi nisi jasan. U jednom postu si super nabrijan na preživljavanje u prirodi, a u drugome se žališ da imaš nikakvu kondiciju. Prije nego što odeš streljati vjeverice i "preživljavati" u prirodi daj nabaci malo kondicije jer je jedna osnova bez koje apsolutno nema stvarnog preživljavanja u divljini vrhunska tjelesna sprema. To znači muskulatura i kondicija dovedeni do maksimuma. U divljini se preživljava samo neprestanim kretanjem po najsurovijim terenima i vremenskim uvjetima - bilo da pokušavaš negdje doći ili se samo krećeš u potrazi za hranom. Ako stvarno hoćeš naučiti kako preživjeti u divljini probaj se prvo baviti orijentacijskim trčanjem, zatim dobro nauči osnove prve pomoći, a onda, kad dovedeš tijelo u vrhunsku formu i naučiš kako sam sebi previti ranu, uzmi knjigu pok. Ljubiše Grlića "Jestivo samoniklo bilje". Kad i nju naučiš napamet onda možeš pokušati primijeniti Gryllsove fore, ako te u trenutku kad budeš imao neke stvarne vještine i znanje Grylls još uopće bude zanimao. Inače orijentacijsko trčanje glasi za jedan od sportova s najvećim brojem smrtnih slučajeva pa izvoli, pokaži koliko ti je stalo do stvarnog preživljavanja.
U divljini bez umijeća orijentacije i vrhunske kondicije tvoje šanse vrlo brzo padaju na nulu, to ti garantiram.

:mushroom: m :mushroom: i :mushroom: r :mushroom:
Odgovori