N.P. Plitvicka jezera

Gdje ste bili, šta ste radili, vidjeli...
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

N.P. Plitvicka jezera

Post Postao/la Beyond Le Fov »

~Nacionalni park Plitvička jezera~

Nacionalni park Plitvička jezera osobita je geološka i hidrogeološka krška pojava. Kompleks Plitvičkih jezera proglašen je nacionalnim parkom 8. travnja 1949. godine, šumovit je planinski kraj u kojem je nanizano 16 manjih i većih jezera kristalne modrozelene boje. Vodu dobivaju od brojnih rječica i potoka, a međusobno su spojena kaskadama i slapovima.

Odvojena sedrenim barijerama, za koje je bilo odlučno razdoblje od posljednjih desetak tisuća godina, temeljna je osobitost Parka.
Prostrani šumski kompleksi, iznimne prirodne ljepote jezera i slapova, bogatstvo flore i faune, planinski zrak, kontrasti jesenjih boja, šumske staze i drveni mostići i još mnogo toga dio su neponovljive cjeline koju je i UNESCO proglasio svjetskom prirodnom baštinom, 1979. godine, među prvima u svijetu.

Ukupna površina je 29 685 hektara, od čega jezera čine 200 ha, šume 13 320 ha, a ostalo su travnjaci i ostale površine.
Nacionalni park se sastoji od 16 jezera, koja se stepenasto prelijevaju i silaze jedno u drugo u nizu od 5460 m zračne linije. Jezera se dijele na Gornja i Donja jezera. Gornja jezera su: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget i Kozjak. Donja jezera su: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod.

Linkovi:
http://www.np-plitvicka-jezera.hr/hrv/
http://hr.wikipedia.org/wiki/Nacionalni ... Dka_jezera


slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika

Mi smo bili, a sada je na vama da otkrijete ljepote ovog mjesta, javite nam! :geek:
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: N.P. Plitvicka jezera

Post Postao/la Beyond Le Fov »

slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika
Avatar
Sophia
rank8
Postovi: 306
Pridružen/a: 23.03.2010, 23:13
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 106 puta

Re: N.P. Plitvicka jezera

Post Postao/la Sophia »

baš bi bilo prelijepo kad bi me netko odwezao tamo, i kad bi npr, ostali 2 dana u bungalovima (ak ih ima tamo) hi hi hi ,, malo šetat po cijele dane,, baš bi bilo lijepo :)
vjeruj i dalje u čvrste zakone materijalne stvarnosti.ti su zakoni potrebni da bi mogao živjeti.ali nemoj ograničiti svoje vjerovanje samo na njih.prihvati činjenicu da postoje i druge stvarnosti u koima vrijede drugačija pravila i zakoni...pan
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: N.P. Plitvicka jezera

Post Postao/la Echoes »

predivno mjesto. moram ga uskoro opet posjetiti!
imam čak i rodbine u blizini.
ako netko ide tamo, neka obavezno posjeti Rastoke - prekrasno idilično mjesto

Po svom nastanku Rastoke su zapravo prvi uvod u Plitvička jezera. Za razliku od tih jezera Rastoke su posebne po tome što se u to bogatstvo zelenila po otočićima i hridima pred tristo godina ispreplelo ljudsko naselje s mlinicama žličarama. Ono što je priroda tisucama godina stvarala a čovjek kasnije, prilagođavajući se prirodnim uvjetima, izgradio, s okolnim vapnenačkim stjenama, starim gradinama i gradićem Slunjem skladno se uklapa u jedinstvenu cjelinu.

slika
slika
slika
slika
tišina je najbolji jezik
Avatar
Shaman Shandor
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:07

Re: N.P. Plitvicka jezera

Post Postao/la Shaman Shandor »

Bio sam jednom tamo kao mali skroz pa se ne sjećam skoro ničega.
Siguran sam da bi bilo predobro otić s par prijatelja, kesicom tratine i ak se još ponešta veselo nađe.
Izgleda predobro sve to, jedino ja se visine dosta jako bojim pa bi bio malo horor za mene
Sat.
Umjesto da kuca on neprestano vibrira.
Ni kazaljke nema.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: N.P. Plitvicka jezera

Post Postao/la extranoize »

ovog ljeta planiram ostvariti svoj dugogodišnji san - okupati se na Plitvicama :D
lijepo nać neko skrovito mjesto i zaronit u plavetnilo...
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
shroomneed
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 20.09.2010, 23:02

Re: N.P. Plitvicka jezera

Post Postao/la shroomneed »

Zaista je fenomenalan osećaj šetati se po tom prostranstvu. :)

Voleo bih da mogu opet otići tamo, al' na par dana.

Možda sledeće godine sa devojkom... pre mora.
We are the imagination of ourselves...
Avatar
Spaz
rank2
Postovi: 11
Pridružen/a: 09.02.2011, 09:26
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: N.P. Plitvicka jezera

Post Postao/la Spaz »

headonist je napisao/la:predivno mjesto. moram ga uskoro opet posjetiti!
imam čak i rodbine u blizini.
ako netko ide tamo, neka obavezno posjeti Rastoke - prekrasno idilično mjesto
Slazem se s tobom, tko namjerava posjetiti Plitvicka jezera trebao bi odvojiti malo vremena za Rastoke. I ja imam rodbine tamo, u blizini :ymhug:

Sto se tice samih Plitvickih jezera, posjetio sam ih kao mali tako da ih se gotovo i ne sjecam... trebalo bi to sjecanje obnovit...
Avatar
bokte
rank2
Postovi: 36
Pridružen/a: 27.04.2012, 23:21
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: N.P. Plitvicka jezera

Post Postao/la bokte »

Bio sam ljetos i teško sam se razočaro. Zato što sam očekivo opuštanje u divljini, ali zapravo mi je sve djelovalo nekako umjetno. Ono hodaš rutom za razgledavanje i po defaultu se diviš svemu i trudiš se ne past u vodu dok zaobilaziš HRPETINU ljudi po uskim stazicama i mostićima koji se isto tako dive i slikaju sve redom. Kako bi reko... nisam osjetio bliskost s prirodom. Ponašaš se po propisima, šećeš, slikaš i okej si. Osjećo sam psihičku iscrpljenost na kraju. Eto, to je moj doživljaj Plitvica. Ali ono, bilo je puno stranaca koji možda žive u nekim velikim gradovima i možda nikad nešto slično nisu vidjeli i možda im je bilo nezaboravno.

S druge strane, bio sam par puta u jednom sličnom ali puno manjem mjestu u Hercegovini, zadnji put prije desetak godina. Pravi raj na zemlji, brda, gusta šuma, kristalni potoci, slapovi itd. Okolo je par sela u kojima živi šačica ljudi, većinom staraca. Nije zakonom zaštićeno područje i zato je doživljaj potpuno drugačiji. Jednostavno, slobodan si usred divljine, nema žive duše u blizini i spontano zapadaš u neko "prirodno" stanje svijesti, neopisivo uživaš u kretanju, disanju, gledanju. I kupanju u jezercu ispod slapa, naravno. Ali... Kad se malo pročulo za mjesto, počelo je vikendom dolazit sve više turista, koji često rade sljedeće: kampiraju, roštiljaju, gaze se u alkoholu, a na odlasku ostave smeće za sobom ili ga čak (i to nikako, ali nikako ne mogu shvatit) bacaju u vodu. Tipa limenke, flaše, opušci, vrećice. Zadnji put kad sam bio već je netko napravio i vikend-biznis: grill kamp prikolica sa stolovima ispred, doslovno uz potok. Ljudi žderu mesinu, piju, pjevaju, razbijaju, ne daju spavat mještanima i tako. Ne znam kakvo je danas stanje, vjerujem da su mještani malo uveli reda, ali očito nije dobro da se zna za neko takvo mjesto ili treba ko u Plitvicama zakonom zaštitit, uvest rutu za razgledavanje, pravila ponašanja, čuvare koji budno paze i to je to.

Hoću reć, bilo mi je bez veze u NP Plitvička jezera, ali razumijem da mora bit tako kako je jer bi inače ljudi napravili kaos.
Opširnom djelu (mnogo opširnijem, na pretpostavljiv užas nakladnika!, negoli se, tijekom rada na ovom skupnom projektu, moglo i zamisliti) ne priliči dugačak predgovor.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: N.P. Plitvicka jezera

Post Postao/la Red »

moram ih ove godine posjetiti kada budem u susjedstvu. nadam se da cu izbjeci previse stranaca :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori