Kratki vodič kroz Indiju, Mumbai

Gdje ste bili, šta ste radili, vidjeli...
Odgovori
KingsDead
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 06.02.2018, 17:38
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 1 put

Kratki vodič kroz Indiju, Mumbai

Post Postao/la KingsDead »

2015. godine u siječnju sam imala priliku posjetiti Indiju po prvi put.
Prvi grad koji sam vidjela je bio New Delhi.
Po pitanju Delhija imam pomiješane doživljaje, ali sad nije tema Delhi već Mumbai pa ćemo to ostaviti za neki drugi post. Većina je iz mog vlastitog iskustva a dio sam prevela sa jedne engleske stranice jer se nisam mogla sjetiti svih stvari koje trebate izbjegavati u Indiji pa time i Mumbaiju.

U Mumbaiju sam provela 6 mj. Mumbai je veoma interesantan grad. Spoj raznoraznih religija i svakakvog naroda. Siromašni i bogati žive jedni pored drugi a grad je pun turista kroz cijelu godinu. Mumbai je definitivno najpopularniji grad Indije, i mnogi Indijci na njega gledaju kao simbol Indije.
Može se reći da je Mumbai New York Indije pa ga ljudi često nazivaju "gradom snova" jer je svašta moguće u Mumbaiju, u to sam se i sama uvjerila.

Postoji Stari i Novi Dio Mumbaija, stari odražava bogatu i staru kulturu ovoga grada a Novi predstavlja urbanistički razvoj. Definitivno posjetite Prolaz Indije (Gateway of India) i Kraljičinu Ogrlicu (Queen's Necklace), ja sam posjetila oba i prekrasno je. :lovee:
Naravno, nisam zaboravila na hranu, street food u Mumbaiju je na drugom levelu. Ako vam je prvi put u Indiji uvijek postoji veća mogućnost trovanja hranom kad jedete street food, što se meni i desilo prvi put. Toliko sam se razbolila da sam u dva tjedna skinula 4 kg i završila na infuziji dan za danom, na teškim tabletama.

Nakon vrućice i infuzije , prebolila sam to. No jednom kad se razbolite, šanse da se opet razbolite su znatno znatno manje! No ako zanemarite to, njihova hrana je fenomenalna! Indijci su ipak Azijati, pa bi čovjek mislio da me nemože više iznenaditi koliko znaju biti kreativni s hranom, ali ne! Uvijek bih se iznova iznenadila! Od natopljenih mekanih slastica sa bademima, indijskim oraščićima i orasima do prženih povrtnih delicija, umaka, juhi i veganskog raja na skoro svakom kutku ! Indija je raj za vegetarijance. Jako puno Hindusa su vegetarijanci.

Ako vas pak zanima shopping, na dvije destinacije u Mumbaiju možete kupiti sve od najnovijih trendi dizajnerskih komada do najjeftinijih kopija poznatih brendova; Colaba Causeway i Bandra, Linking Road

Izbjegavajte raditi ove stvari dok ste u Indiji, bilo Mumbai ili nek i drugi grad:

1. Ne podižite noge i ne upirite nogama u nikoga te ne koristite noge i stopala za ništa drugo osim hodanje i udaranje lopte. Hindusi smatraju otvoreno pokazivanje tabana iznimno uvredljivim, jer se to smatra najprljavijim dijelom tijela. Ista stvar je uvredljiva i budistima koliko sam primjetila na Tajlandu.

2. Ne izlažite se previše!
Indija nije liberalna poput nekih europskih zemalja, dapače, veoma je konzervativna u dosta toga i otvoreno "izlaganje" i pokazivanje tijela će privući krivu vrstu pažnje i od muškaraca a i žena. Puno te pažnje. Jakooo puno. Kad bi pogledi mogli ubiti...Ako se već želite oblačiti tako, najbolje je da niste sami na ulicama, uvijek idite s nekim kraj sebe. Bolje spriječiti nego liječiti jel tako?

3. Ako znate bilo što o političkoj situaciji u Indiji bravo za vas, ali nemojte o tome raspravljati sa Indijcima, čak i ako podržavate njihove stavove. Takav razgovor se brzo može pretvoriti u neugodnu situaciju i ako Indijci zaista dosta raspravljaju o tome, vi se držite po strani jer je to najpametnije. Također nije baš preporučljivo komentirati veliki broj beskućnika i ljudi koji žive u nehumanim uvjetima i općenito stanje u Indiji. Kao i mnogi Azijati, Indijci vam neće direktno reći da ste ih uvrijedili nego će se praviti da je sve u redu i kimati glavom ali u principu vam neće pokazati da se ne slažu s vama i da im smeta to što govorite. Najčešće će promijeniti temu a vi bi ste tad trebali shvatiti da je dosta.

4. Ako ne volite kriket, izbjegavajte tu temu. Indijci su ludi za kriketom isto kao što smo mi za nogometom i uvrijediti kriket ili kriket igrače je hodanje po tankom ledu. Imaju i oni zaluđene fanove koji ne opraštaju lako. Sreća vaša ako treshate kriket na našem pa vas nemogu razumijeti.

5.Ni ne pomišljajte na govedinu. Dok ste u Indiji, zaboravite na jedenje govedine. U Mumbaiju postoje navodno mjesta gdje se poslužuje govedina ali to je veliki tabo u Indiji i ta mjesta su dobro skrivena i rezervirana samo za najbogatije. Ne raspitujte se o tome jer nećete naići na dobre reakcije. Najbolje je odustati od govedine dok ste u Indiji jer rizici nabavljanja jednog odreska stvarno nisu vrijedni svih problema koji mogu proizać iz toga. Krava je sveta životinja Hindusima i velika je uvreda ubiti kravu.

6. Ne dajte novac prosjacima! Prosjaci u Indiji mogu biti iznimno uvjerljivi, još je teže odbiti kad vam priđu s malom djecom, ili samo mala djeca, ali imajte na umu da su oni svi vjerojatno dio nekakvog organiziranog lanca prosjaka po gradu i taj novac vjerojatno ne ostaje njima. Zato ako hoćete pomoći, bolje je da im kupite hranu ili vodu.

7. Ne pijte vodu iz slavine! Voda iz slavine nije za piće, kao i u svakom velikom gradu. Morat ćete kupovati vodu u boci (Aquafina, Kinley, Bisleri, Himalayan i Oxyrich) i s obzirom na vrijeme tamo vjerojatno ćete ju uvijek imati uz sebe.

8. Ako namjeravate kupovati poklon za nekoga u Indiji, ne kupujte alkohol osim ako znate sa sigurnošću da ta osoba konzumira alkohol. Također, ne darujte bijelo cvijeće jer se u Indiji bijelo cvijeće koristi u ceremonijama pogreba. Najsigurnije je kupiti kutiju slastica, čokoladica ili nešto slično tome.

9. Ne odbijajte hranu od domaćina kad ste u njegovoj kući! Ako dobijete priliku posjetiti kuću nekog Indijca, ne odbijate hranu koju vam ponude! Možda ste se taman prejeli prije i nemožete više jesti pa pristojno odbijete ali zapamtite da je u indijskoj kulturi domaćin obvezan ponuditi vas hranom, štoviše oni tretiraju gosta kao boga i čak i najsiromašnija obitelj će iznijeti hrane za gosta. Gledajte na to ovako: imate priliku probati autentičnu indijsku hranu i vjerujte mi na riječ, nećete požaliti!

10. Samo zato što se dvojica muškaraca drže za ruke ne znači da su gay. U Indiji se prijatelji drže za ruke i često grle, pa i ljube u obraz u javnosti, tj mnogo su prisniji nego naši dečki, ali ne znači da su gay i pretpostaviti tako nešto naglas je velika uvreda za njih jer su još uvijek uglavnom homofobični kao društvo.

11. Ovo je vrlo bitno. Ne uzimajte niti dajte ništa sa lijevom rukom. Lijeva ruka se smatra prljavom jer Indijci koriste lijevu ruku za čišćenje nakon "obavljanja posla". Bude extra oprezni s ovim kad ste na nekom religioznom mjestu.

Ako se sjetim još nečeg, nadodat ću ovome....
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Kratki vodič kroz Indiju, Mumbai

Post Postao/la Bamakhepa »

Zasto samo prvi put, moze se covjek uredno razbolit i 5-6. :D

Doduse prvi put je bilo najgore, ali zato sto nisam pazio dovoljno. Zadnji put nikakvih zdravstvenih proglema. Recept: boraviti van gradova i prljavstine, po mogucnosti u brdima, sam kuhaj, kupi filter za vodu.
KingsDead
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 06.02.2018, 17:38
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Kratki vodič kroz Indiju, Mumbai

Post Postao/la KingsDead »

Bamakhepa je napisao/la:Zasto samo prvi put, moze se covjek uredno razbolit i 5-6. :D

Doduse prvi put je bilo najgore, ali zato sto nisam pazio dovoljno. Zadnji put nikakvih zdravstvenih proglema. Recept: boraviti van gradova i prljavstine, po mogucnosti u brdima, sam kuhaj, kupi filter za vodu.
Dapače, može se čovjek razboliti više puta, ali uglavnom jednom kad turisti prebole otrovanje više se ne truju ako paze malo više.

Ti si bio negdje izvan gradova? Uuu to mora da je bila poslastica za oči i nepce :lovee:

Mi smo planirali ići u Kašmir ali zbog situacije tamo smo odustali.
KingsDead
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 06.02.2018, 17:38
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Kratki vodič kroz Indiju, Mumbai

Post Postao/la KingsDead »

Zaboravila sam napomenuti da je indijsko mlijeko najfinije mlijeko koje sam ikad probala!
Neznam kolko to ima veze sa time što poštuju i ne ubijaju krave, ali mlijeko njihovih krava je definitivno potpuno prirodno.
Mlijeko ne prodaju u tetrapacima u dućanima kao mi, već u plastičnim vrećicama u škrinjama na ulici. Mlijeko je uvijek svježe i pjenasto.
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Kratki vodič kroz Indiju, Mumbai

Post Postao/la Bamakhepa »

Ako jedes po uokolo i provedes dovoljno vremena, a nisam nikad isao na krace od kojeg mjeseca, prije ili kasnije nesto fasujes skoro pa sigurno.

Najbolje mi je bilo po brdima. Mozda su cak najljepse planinske postaje na jugu, Kodaikanal je zakon. Zatim himalaja. Zatim obala. Zatim gradovi na jugu (Chennai, Bangalor), zatim Bombaj (ali kroz njega sam samo prosao, dan dva, nis nisam vidio pa vise dojam iz druge ruke). Najgori Delhi :D
KingsDead
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 06.02.2018, 17:38
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Kratki vodič kroz Indiju, Mumbai

Post Postao/la KingsDead »

Bamakhepa je napisao/la:Ako jedes po uokolo i provedes dovoljno vremena, a nisam nikad isao na krace od kojeg mjeseca, prije ili kasnije nesto fasujes skoro pa sigurno.

Najbolje mi je bilo po brdima. Mozda su cak najljepse planinske postaje na jugu, Kodaikanal je zakon. Zatim himalaja. Zatim obala. Zatim gradovi na jugu (Chennai, Bangalor), zatim Bombaj (ali kroz njega sam samo prosao, dan dva, nis nisam vidio pa vise dojam iz druge ruke). Najgori Delhi :D
Ja sam bila u Delhiju 2 mj, užas živi...prljavo i opasno.
Mumbai je super grad a bila sam i u Bangaloru dva tjedna, Bangalore je super samo je hladno! :rolleyes:
Slick
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 02.01.2019, 01:28
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 5 puta

Re: Kratki vodič kroz Indiju, Mumbai

Post Postao/la Slick »

San mi je otici i najvise se bojim tih bolesti da dobijem nesto jer nisam bas jakog imuniteta . Tako da kad odem znam da cu se razboliti jednostavno ali me toliko zove ta Indija :) Cak me najvise cudi da si bila u Bombaju toliko dugo, njega bi zaobisao u velikom luku, prevelik i moderan grad. Vise bi ciljao na Varanasi, Rishikesh i tako . Ali hvala na info-u nisam znao te stvari uvijek valja upoznati kulturu prije odlaska
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Kratki vodič kroz Indiju, Mumbai

Post Postao/la Bamakhepa »

Kupi si neki lagani prirucni filter i svu vodu za svaki slucaj dodatno filtriraj prije upotrebe. Npr https://www.cniobmall.com/index.php?mai ... _id=286391

Ako se duze zadrzavas na jednom mjestu i ako transport nije problem mozes i neki veci sustav.

AKo uzmes apartman sa kuhinjom i sam kuhas jako ce se smanjiti rizik, ali naravno i dozivljaj indije posto je gastronomija dio price. Ja sam poceo to raditi tek nakon nekoliko duzih boravaka, kad sam zadovoljio gastro znatizelju.
Ali ako si financijski mozes dozvoliti izbjegavaj jeftine ulicne restorane, a nekuhanu/przenu hranu i u boljima.
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Kratki vodič kroz Indiju, Mumbai

Post Postao/la Vid Svante »

Koje su to gluposti filteri i bolesti. Indija je odlična zemlja, nemoj samo imati predrasude i bit će sve ok. Bio sam tamo nekoliko puta, i to na duže vrijeme i mislim da ti ništa od toga ne treba. Sveta je to zemlja koja je čuvala puno znanja da bi mi mogli sada uživati i koristiti te plodove. Koncept bakterija je u glavi. Kupuj vodu i jedi di jedu stranci. Točka. Nadam se da češ uživati
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Kratki vodič kroz Indiju, Mumbai

Post Postao/la Bamakhepa »

Zemlje su bile "svete i duhovne" (citaj: praznovjerne i neuke) usred najvecih pomora od epidemija i gladi, dok su razvijene sekularne i neduhovne zemlje redovno statisticki u puno boljem stanju. Bakterije nisu zainteresirane za necije umisljene vibracije.

A ta "duhovnost" ima uglavnom pretezno negativan utjecaj - npr jedan od glavnih izvora tolke kolicine zagadnja i probavnih smetnji je iracionalni osjecaj ritualne necistoce vezan uz fekalije koji ih sprjecava koristiti kompostne poljske WC-e isl. po ruralnim krajevima, pa imaju vise problema cak i od nekih siromasnijih krajeva uslijed pola milijarde (ruralnih) ljudi koji sere uokolo i sire zaraze.

Jednu od najgorih zaraza sam pokupio u jednom od "najsvetijih" mjesta, kad sam ko lokalni indijci iz nekog "svetog jezera" u Vrindavanu poskropio i popio samo par kapljica, iz postovanja.

Tjekom svih ovih godina imao sam na zalost prilike svjedociti i smtrnim slucajevima. Iznimno "duhovnih" ljudi koji su se zarazili po iznimno "duhovnim" asramima (ili neposrednoj okolini) sa mahom zapadnom publikom i time cak nesto visim higijenskim standardima.

Naravno vecina ljudi prodje samo sa "Delhi belly" proljevom od nekoliko dana, ali to nekada moze i gore zavrsiti, dok je uz svu uobicajenu punu predustroznost ipal manjina onih koji se nikada nicime nisu zarazili.

Bakterije se mogu vidjeti mikroskopom, neke iznimno velike i golim okom. Ako je nekome to "koncept" u glavi onda tamo ima poprilicnu prazninu.
Osim toga nisu samo bakterije potencijalni problem vec i prazivotinje/paraziti, a kod duze izlozenost (ugkavnom indijaca) u nekim krajevima i kemijska oneciscenost usljed nedovoljnih eko standarada u industriji, prekomjerne upotrebe pesticida i drugih zagadjivaca.

Obozavam indiju, proveo sam najbolje godine tamo i uvijek osjecam debelu dozu romanticne nostalgije, ali to je jedno od higijenski najgorih mjesta na planetu usljed kombinacije hiperprenapucenosti, potpune ekoloske neosvjestenosti, losih higijenskih standarda i tropskih uvjeta na velikom djelu podkontinenta.
Odgovori