Premantura i Park Prirode Rt Kamenjak

Gdje ste bili, šta ste radili, vidjeli...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Premantura i Park Prirode Rt Kamenjak

Post Postao/la Red »

Premantura i Rt Kamenjak

slika

Premantura je oko 10 km udaljena od Pule i danas je sastavni dio Opcine Medulin. Mjesto je poznato po Prirodnom Parku Rta Kamenjaka, sto je najjuzniji dio Istre, zasticeno podrucje izrazito cistog mora, bogatog podmorja i prirode.

Poluokok je dugacak nekih desetak kilometara, dok je njegova izrazito razvedena obala, bogata uvalama, uvalicama, plazama ali i strmovitim stjenama i rtovima duga oko 30 km.

slika

Park ima bogati ecosistem i dom je mnogobrojih endemickih biljaka i zivotinja kao i gnjezdiliste rijetkih ptica.

Flora

Floristički je taj kraj među najzanimljivijim područjima u Hrvatskoj. Naime, na razmjerno malom području zailježeno je oko 550 biljnih vrsta. Čak 35 biljnih vrsta nalazi se na Crvenome popisu ugroženih biljnih vrsta Republike Hrvatske.
Na tom se lokalitetu nalazi brojna populacija orhideja, oko tridesetak svojti (vrsta, podvrsta i hibrida). Sve su izravno zaštićene zakonom, a čak ih je 13 strogo zaštićeno. Ugroženo je, pak, osjetljivo ili gotovo ugroženo čak 55,5% flore orhideja na Kamenjaku, a osnovni je uzrok ugroženosti zaraštavanje otvorenih staništa (travnjaka i kamenjara ) kao posljedica prirodne sukcesije .

U flori orhideja Rta Kamenjak nalazimo dva istarska endema, zabilježena jedino na prostoru južne Istre: svojte Serapias istriaca Perko i Serapias x pulae Perko .

slika slika

Tu se nalazi i najveća populacija naše najmanje orhideje: Ophrys bombyliflora Link.

slika

Sve orhideje cvatu tijekom proljetnih mjeseci, a samo jedna vrsta tijekom jeseni.

Fauna

Na području Velikih Kršina na Kamenjaku postoji i locus typicus (stanište na kojem je prvi put sabran primjerak; Mršić, 1991.) endemske vrste gujavica južne Istre: Octodrilus istrianus.

Na otocima Ceji i Feneri zabilježena je zelena krastača (Bufo viridis), vrsta ugrožena u međunarodnim razmjerima, a u Republici Hrvatskoj zakonom je zaštićena.

slika

Zabilježeno je 29 ptičjih vrsta, od kojih 25 u našoj zemlji uživaju zakonsku zaštitu, a Apus pallidus illyricus endemska je podvrsta smeđe čiope.

Podmorje

Proučavanje životnih zajednica morskoga dna značajno je radi bilježenja cjelokupnog sastava ekosustava. Tu je čitavo bogatstvo biljnih i životinjskih vrsta, među kojima niz ugroženih i zakonom zaštićenih - primjerice: konjić dugokljunić (Hippocampus guttulatus), plemenita periska (Pinna nobilis), prstac (Lithophaga litophaga) i dr.

slika
slika
slika

Izlov prstaca lomljenjem stijena čekićima izaziva razaranje čitavog staništa, nestanak autohtonih zajednica i pretvaranje dna u podvodnu pustinju. Za ponovno obnavljanje biocenoza i naseljavanje autohtonih biljnih i životinjskih vrsta ponekad su potrebna desetljeća, a velike površine kamenite obale, koje se na taj način uništavaju, uopće se ne mogu obnoviti. I na ukratko iznijetom primjeru može se razumjeti zašto je ta vrsta zakonom zaštićena.

Na Kamenjaku nema cvrstih objekata, osim par vojnih instalacija koje su tu uglavnom jos iz doba Austro-Ugarske. Jedina gradevina i mjesto za okrijep je “Safari bar”, koji je kompletno izgraden prirodnim materialima, drvom, bambusom i sl. Sa terase toga neobicajnog restorana i kafica moguce je vidjeti svjetionik Porer.

Porer je sagraden 1846. i visok je preko 30 m. On je prekrasan primjer kamene gradnje jadranskih svetionika jos iz razdoblja vladavine Austro-Ugarske.

slika

U blizini Porera nalazi se i otocic Fenoliga (ponekad ga nazivaju i Tanjur) na kojem mozete vidjeti otisak stope dinosaura, a sami je otok specificnog oblika jer neodoljivo nalikuje na prevrnuti tanjur.

slika slika

Sve plaze parka prirode su slobodne! Medutim, ulaz u park je na naplatu ako u njega ulazite autom ili drugim motornim vozilom. Mnogi ljubitelji Premanture i Rta ulaze u njega pjeske ili biciclom (besplatno). Mnoge su biciklistcke staze a ceste i putevi su bijeli i neasfaltirani sa jednostavnom signalizacija za lakse snalazanje na poluotoku.

Premantura i Rt Kamenjak su dakle omiljena destinacija ljubitelja mora, prirode i sporta.
Na proljece i jesen se tu odrzavaju biciklijade mounatijn bikeom ili natjecanja u surfanju.
Zivot u samom mjestu Premanutura bogat je ali veoma jednostavan.
Nakon dana provedenog na plazama parka prirode, možete provesti vecer u "Safari bar"-u.

Safari bar nije Restaurant. To je bar. Zapravo, mislim da je to nekakav Snack Bar. Odnosno - snek bar. Ima nesto da se prezalogaji. Osnovno i dovoljno kada se pravi pauza u jakog sunca sred dana ili pred odlazak sa plaze kucici.

Safari bar se nalazi na Premanturi, u okviru nacionalnog parka, rt Kamenjak. Znacete kada ste ga pronasli jer cete iz daleka ugledati ovu skalameriju. A onda, kada udjete medju trsku i siprazje... kao neka komuna samo bez onog kljucno odbojnog strokavog hipi prizvuka. Jamb, karte, novine... Uzivancija.

slika

SERVICE:
Self Service. Neki punkt koji nije ali deluje kao prikolica parkirana u zbunju. Genijalno. Kao ono u Grckoj, mali bazicni usluzni objekat blizu plaze van naseobina...

slika

FOOD:
Na meniju mozete naci razna jela, brzog tipa, od čevapa do tosteva i toplih obroka, plodovi mora i slicna brza jela za pregristi.

slika

DESIGN:
sve je od drveta, trstike i prirodnih materijala. sam bar je smješten u zbunju i niskom raslinju. Orginalno i maštovito. Imate mjesto za stolni tenis, razne igračke za djecu, mjesto za vaše kućne ljubimce i još mnogo mnogo toga...

slikaslika
slika
slika

Vidimo se tamo ljudi :ymparty:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Punana
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:22
 pohvaljen: 8 puta

Re: Premantura i Park Prirode Rt Kamenjak

Post Postao/la Punana »

Trebali bi staviti u pogon stare bičiklete i krenuti put Kamenjaka, podhitno! :) Ove orhideje su mi preopakeeee :D a konjic tako sladak :)

Ili ''nabaviti'' barku (i kapetana barke) pa napraviti đir do samog Porera pa malo do tog dinosaura pa na okrepu u Safari :) Čula sam da na Poreru postoji mogućnost unajmljivanja cijelog svjetionika na neko određeno vrijeme; vjerujem da je masno za platiti, ali iskustvo mora da je neprocjenjivo :D

Ma, toliko toga lijepog, a da ni sami ne znamo koje nas divote sve okružuju...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Premantura i Park Prirode Rt Kamenjak

Post Postao/la Red »

istina, treba upregnut bičiklete, ali nemam korpu za psa, a ja bez njega ne idem nigdje :P a nije niti da bi se mirne duše vozio na njoj =))

Treba se organizirat jedan dan i svakako obići ovo ludilo, baš ono cijeli dan tumarat okolo, malo kupanje, malo ispijanje, malo duvkanje, malo branje cvijecam malo roštilj i tako... razne aktivnosti se mogu izredati 8-}

mozda i neko nago kupanje :-? :))

@-) svjetionik na jedan dan? uuuhahahaha, ovo mili maštu!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
igi

Re: Premantura i Park Prirode Rt Kamenjak

Post Postao/la igi »

ovo sve mnogo lepo izgleda,voleo bi posetiti mesto :(( i svidja mi se ovaj predlog za nago kupanje :ymapplause:
Avatar
Sophia
rank8
Postovi: 306
Pridružen/a: 23.03.2010, 23:13
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 106 puta

Re: Premantura i Park Prirode Rt Kamenjak

Post Postao/la Sophia »

ahh sad su mi navrle uspomene,, na rt, kamenjak,, srednju,, ah tamladost ludost hehe,,, super je taj kamenjak, ali za mene malo prreeeewiše kamenja hehe
vjeruj i dalje u čvrste zakone materijalne stvarnosti.ti su zakoni potrebni da bi mogao živjeti.ali nemoj ograničiti svoje vjerovanje samo na njih.prihvati činjenicu da postoje i druge stvarnosti u koima vrijede drugačija pravila i zakoni...pan
Avatar
Spaz
rank2
Postovi: 11
Pridružen/a: 09.02.2011, 09:26
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Premantura i Park Prirode Rt Kamenjak

Post Postao/la Spaz »

Rt Kamenjak je prelijepo mjesto. Imao sam prilike provesti tamo tri tjedna u jesen prije nekoliko godina... nazalost u vojnickoj odori. Sto znaci propjesaciti dobar dio rta :D
Ako ce biti prilike, a vjerovatno ce biti ovog ljeta definitivno cu posjetiti park te uzivati u prirodnim ljepotama...
Svizac

Re: Premantura i Park Prirode Rt Kamenjak

Post Postao/la Svizac »

Moram spomenuti nebeske labirinte na samom ulazu u Premanturu. Kod table Premantura se skrene desno po bijelom putu i prati glavna staza do prvog šumskog proširenja. Tamo se u hladu spod borova nalaze 2 labirinta, labirint energije i labirint osjećaja, a na dva brda nedaleko od njih se još nalaze labirint ljubavi i mudrosti (ako se ne varam). Predivno za pogledati, prošetati njima i skupiti energiju za nastavak puta prema kamenjaku :) Jučer prvi put išao biciklom i nije nemoguća misija doći do tamo... Cca 30ak kilometara do tamo i nazad od Pulske zaobilaznice.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Premantura i Park Prirode Rt Kamenjak

Post Postao/la Red »

Hvala na dojavi!!!! nisam znala... :ymhug: bacam se na avanturu sljedecom prilikom, taman znam osobu sa kojom bi mogla to istraziti :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Svizac

Re: Premantura i Park Prirode Rt Kamenjak

Post Postao/la Svizac »

Meni se toliko svidjelo da sam odlučio na parceli napraviti labirint energije pa je prošlu subotu počelo skupljanje materijala/kamena, a ovim labirintima na ulazu u Premanturu bi šetao svaki dan, pogotovo ona dva na brdu. Pogled od gore je predivan, samo mi smo bez auta pa ne mogu nikoga zvati sa sobom i ići kada mi se ide nego ovisimo o drugima, a sve neki trolovi :D Nikome se na da dalje od kafane :cheesy: Pa dok se to nagovori...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Premantura i Park Prirode Rt Kamenjak

Post Postao/la Red »

razumijem te, i ja sam on fut pa se stekam :ymdevil: prvom prilikom idem definitivno, sad sam znatizeljan jakooo :YMPEACE:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori