Terra magica: Dvigrad- Zarečki krov- Hum

Gdje ste bili, šta ste radili, vidjeli...
Odgovori
Avatar
Punana
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:22
 pohvaljen: 8 puta

Terra magica: Dvigrad- Zarečki krov- Hum

Post Postao/la Punana »

Oduvijek sam o Istri voljela govoriti kao o terri magici; pogotovo ljeti kada je priroda u svom bujnom vrhuncu, kada vrelo sunce nemilosrdno zagrijava istarski kamik, kada se i najmanji zrikavac čuje poput najvećeg orkestra. I upravo ljeti volim malo pobjeći u unutrašnjost, na kopno, daleko od mora (i turista), a upravo je ruta Dvigrad- Zarečki krov- Hum idealna za dobar cjelodnevni provod: najprije se dobro ispržiti na uzavrelim dvigradskim ruševinama, zatim do pazinskog Zarečkog krova brčkati se u Pazinčici te najzad skoknuti do Huma napojiti nepce dobrom rakijom :-)

Na nekih 3km od Kanfanara nalaze se ostaci srednjovjekovnog grada Dvigrada. Kamene ruševine odjevene otrovnim bršljanom; tišina koja te ponekad čak i zaplaši te sunce i grota (kamen).

slika slika slika

http://izletipoistri.bloger.hr/post/dvi ... 85842.aspx

Sljedeća destinacija- Zarečki krov, koji se nalazi na 3km od Pazina prema Cerovlju. Zarečki krov je zapravo jedan od većih istarskih slapova na rijeci Pazinčici. Idealno za kupanje u potoku, skakanje, pecanje...

slika slika slika

http://izletipoistri.bloger.hr/post/zar ... 02109.aspx


I stižemo u Hum- najmanji grad na svijetu, u blizini Buzeta. Što o Humu ukratko reći? 17 stanovnika, cvijeće, lijepe kamene kućice, biska (rakija od imele), humska konoba, aleja glagoljaša, još malo cvijeća, još malo biske :-)

slika slika

http://www.hum.hr/

Kad smo već blizu Huma, nije na odmet otići i do Kotla- nalaze se kraj Aleje glagoljaša. Kotli su zaštićena ruralna sredina sa sačuvanim kortama, baladurima, voltama i slikovitim dimnjacima. Kroz selo protječe rijeka Mirna, padajući u slapovima preko stijena, dubeći u kamenu kotlaste udubine po kojima je selo dobilo ime. Ma predivno!

slika slika slika

http://www.tz-buzet.hr/index.php?option ... 49&lang=hr
Zagber

Re: Terra magica: Dvigrad- Zarečki krov- Hum

Post Postao/la Zagber »

Ah, Kotli, mjesto koje se pronalazi ukoliko se namjerno izgubis po istarskim cestama.

Čarobno mjesto na rijeci mirni. Koliko se ja sjecam, kuce su bile napustene i samo je jedna oštarija radila. Mirna je na bijelom kamenu isklesala bazene nalik na kotlave a stare vodenice izgrizene zubom vremena su kao spomenik nekim davnim, jednostavnijim vremenima cekale objektive da ih uslikaju...

Topla preporuka svim zaljubljenicima u istru.
E, da, ima odlicnog vina, sira i prsuta... :D
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Terra magica: Dvigrad- Zarečki krov- Hum

Post Postao/la Red »

Uh ovaj krov mi izgleda divno, tu bi se voljela hiti pod slap =p~ neki roštilj napraviti, zapaliti i tako...uzivat na suncu...

Ima istra takvih divota, kojima se zbilja treba hvaliti ;)

slika

:YMDAYDREAM: ke milinaaaaaaa.....
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Punana
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:22
 pohvaljen: 8 puta

Re: Terra magica: Dvigrad- Zarečki krov- Hum

Post Postao/la Punana »

Zagber je napisao/la: Koliko se ja sjecam, kuce su bile napustene i samo je jedna oštarija radila.
Hmmm, da, Kotle je kao i većinu istarskih sela i zaselaka zadesila ista sudbina napuštanja domova i potraga za nekim boljim životom; tako da je selo prazno, osim te oštarije kojoj treba potrefiti radno vrijeme- mislim da se otvara upravo sada u ovo proljetno vrijeme kada namjernici i oni izgubljeni prolaze ovuda :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Terra magica: Dvigrad- Zarečki krov- Hum

Post Postao/la Red »

Prekrasno Punana, taman da se na tebe nadovezem.

Ovaj vikend sam bila na maloj turneji. Pazin- gdje se odrzavao Festival Meda, pa sam malo degustirala razna cuda i medne proizvode a kada smo vec bili u blizini Zarečkog krova, koji se nalazi na 3km od Pazina prema Cerovlju, navratili smo da se uslikamo :D

trenutno je hladno pa bas nije ugodno sjediti pored slapa ali za zapaliti i popiti pivo, savrsenooo :x Planiram navratiti ljeti da se bacim unutra :ymdevil:

slika

slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Terra magica: Dvigrad- Zarečki krov- Hum

Post Postao/la Shanti »

Odlično.
Ako nekoga još zanima, skinite si epizodu Na rubu znanosti-Istra terra magica.
Odlično je to prikazao onaj novinar Glasa Istre, odličan govornik, sa brdo zanimljivih detalja
o Istri o kojim nisam imao pojma.
:thumbsup:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Terra magica: Dvigrad- Zarečki krov- Hum

Post Postao/la Red »

Prosli vikend sam posjetila Dvigrad. Zasjeli, pojeli sendvice, prosetali okolo, uslikavali se i divili pogledu... evo par fotki, izgleda krasno! :x

Pogled od gore na divnu prirodu
slika

slika

slika

slika

sa druge strane pogled baca na ovu ludu stjenu usred zelenila, prekrasno...
slika

ako ste u blizini navratite svakako!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori