Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje

Gdje ste bili, šta ste radili, vidjeli...
Odgovori
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje

Post Postao/la Ninti »

Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje

slika

Park prirode nalazi se u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske u kojem se miješaju obilježja Dinarida, Alpa i Panonske nizine. Dinarski tip se očituje u krškom reljefu, alpski krajolik je vidljiv u strmim i oštrim planinskim grebenima, a blaga, valovita pobrđa ukazuju na Panoniju.
U ovom dijelu Hrvatske nalazi se najveći broj naselja smještenih na nadmorskim visinama od 400-700 m.n.v. što je jedno od vrijednih obilježja ovog Parka. Uz sjevernu granicu Parka nalazi se najviši planinski greben koji je uvijek bio pod najmanjim ljudskim utjecajem i tako ostao najbliži svom izvornom obliku. U njemu dominiraju šume i planinski pašnjaci/livade. U tom dijelu nema naselja, ima vrlo malo putova, a na njegovim rubovima se pojavljuju brojni izvori.

Obuhvaća brdsko-planinsko područje južne strane Žumberačke gore i Samoborskog gorja
Površine 333 km²
Najviši vrhovi Sveta Gera 1178 m n.v., Japetić 880 m n.v.
Županije - Zagrebačka županija i Karlovačka županija
Gradovi Samobor, Jastrebarsko i Ozalj
Općine - Žumberak, Krašić i Klinča Sela

slika

Područja posebne zaštite:

- Slapnica kod Krašića
Jedna od najljepših potočnih dolina. Potok je dobio svoje ime po brojnim slapištima i kaskadama niz koje se voda spušta uskom i duboko usječenom dolinom dužine 10 km. U dolini se ljepotom izdvaja Vranjački slap koji je optočen sedrom - "živom" stijenom koja i danas nastaje. Nešto uzvodnije se nalazi slap Brisalo - jedan od najviših slapova našeg Parka niz kojeg se voda obrušava u malo bistro jezerce.
Na kraju doline nalazi se jedina stalno naseljena kuća u dolini - Draganov mlin. Stotinjak metara uzvodno nalazi se i izvor Slapnice u čijem se zaleđu skriva pravi krški svijet.
Južno, na ušću Slapnice i Kupčine, može se razgledati kurija, staro seosko gopodarstvo plemenite obitelji Medven, sagrađeno 1868.

slika

- Posebni rezervat šumske vegetacije – Japetić
Japetić je najviši vrh Samoborskog gorja. Nalazi se na 879 m n.v. Omiljeno je odredište izletnika i planinara. Nedaleko vrha nalazi se Planinarski dom Žitnica. Na vrhu je postavljena 12 metara visoka piramida koja je do 1960.bila na Sljemenu. S nje se pruža lijepi pogled na gorsku i sjeverozapadnu Hrvatsku te Sloveniju sve do Alpa.
Sam vrh obrasta šuma, a na grebenima i osunčanim padinama nalazimo livade sa brojnim zaštićenim i ugroženim biljnim vrstama. Japetić je omiljeno okupljalište paraglajdera. Na livadi ispod Planinarskog doma održavaju svoja natjecanja.

slika

- Park - šuma – stari grad Okić
Pitomi okićki kraj smjestio se u krajnjem jugoistočnom dijelu Samoborskog gorja, dvadesetak kilometara jugozapadno od Zagreba, na pola puta između Samobora i Jasrebarskog. Najmarkantnija točka ovog kraja je sam Okić na čijim stijenama je sagrađen Stari Grad. To je jedan od najstarijih srednjevjekovni plemičkih gradova na osebujnom položaju vrlo vrijedne očuvane romaničke arhitekture jedinstven u kontinentalnoj Hrvatskoj. Ovim imenom obilježena su obližnja naselja; Novo selo Okičko, Sv. Martin pod Okićem, a poznate su i okičke trešnje.
Zapadno nalazimo šume a na istočnim i južnim obroncima one su pretvorene u vinograde I voćnjake. U nižim dijelovima kako gorje prelazi u nizinu ima sve više livada i oranica. Biljni i životinjski svijet promatra se kao dio cjeline Samoborskog gorja.
Za posjetiti je vrijedna i Etno-kuća pod Okićem, a šetnja i alpinističko penjanje po stijenama oko staroga grada započinje kod Planinarskog doma Maks Plotnikov.

slika

- Sveta Gera
Najviši vrh Žumberačke gore, ali i cijele sjeverozapadne Hrvatske , s visinom od 1178 m izdaleka je uočljiv po visokom tornju.

slika

U blizini vrha je i sporni vojni objekt kojeg je 1991. napustila bivša JNA nakon čega ga je zauzela Slovenska vojska. Slovenci vrh od 1923. nazivaju Trdinov vrh prema Janezu Trdini, književniku iz Mengeša. Stari naziv je puno stariji, a potječe od crkve Svete Jere iz 15. stoljeća, koja se nalazi sto metara od vrha na slovenskoj strani. U njezinoj blizini dvadesetak metara su natkriveni ostaci crkve svetog Ilije. Slovenska radiotelevizija je do 1986. godine sagradila blizu vrha 94 metara visok radiotelevizijski toranj.

FLORA

O bogatstvu biljnoga svijeta Parka govori podatak o preko 1000 biljnih vrsta koje su zabilježene na ovome području, od kojih su mnoge strogo zaštićene Zakonom o zaštiti prirode, a neke se nalaze i na međunarodnim popisima ugroženih vrsta te uživaju poseban status prema europskoj legislativi i međunarodnim konvencijama. Osim travnjačkih svojti, tu je i šumska flora te flora vlažnih i zamočvarenih staništa, flora šikara, sječina, vriština, stijena i sipina te korovna i ruderalna flora. Na području Parka prirode ukupno je zabilježeno 90 vrsta iz Crvene knjige vaskularne flore Hrvatske. Među njima se nalaze 3 na globalnoj razini kritično ugrožene vrste te 11 globalno ugroženih i 28 globalno osjetljivih vrsta.

FAUNA

Područje Parka obiluje i životinjskim vrstama.
Iako ne često, ovdje se može susresti i velike grabežljivce kao što su medvjed (Ursus arctos) i vuk (Canis lupus). Brojni su mali sisavci, vodozemci, gmazovi te vrlo raznolik svijet beskralješnjaka.

slika

GLJIVE

Na području Parka do sada je ukupno zabilježeno 377 vrsta gljiva. No, s obzirom na raznolikost staništa i veličinu površine Parka prirode kao i na činjenicu da istraživanje gljiva uvjetuje pronalazak njihovih plodišta koja su kratkotrajna, pojavljuju se u određeno doba godine ili njihova pojava može u pojedinim sezonama potpuno izostati, može se zaključiti da je to tek manji dio ukupnog broja vrsta gljiva na ovom području . U okviru istraživanja provedenog 2007. godine pronađeno je 7 vrsta gljiva novih za Park prirode "Žumberak – Samoborsko gorje", od kojih se vrsta sivosmeđa puževica (Hygrophorus camarophyllus) nalazi na Crvenom popisu gljiva Hrvatske sa kategorijom ugoženosti EN (globalno ugrožena vrsta).

POVIJESNE ZNAČAJKE

Iz razdoblja 8.-5.st prije K. pronadjeno je groblje sa 140 tumula (tumul = zemljani humak u kome se nalaze grobovi, uobičajen oblik grobne arhitekture u vrijeme starijega željeznoga doba na velikom dijelu europskoga prostora) koji se nalaze u polju podno naselja u Budinjaku, u središnjem dijelu Žumberka. Velik broj tumula svrstava ovo nalazište među najveća takvoga tipa na prostoru jugoistočnih Alpi. U njima su pronađeni raznovrsni predmeti, metalno oružje i nakit, te brojne keramičke posude u kojima su pokojnicima u grobove prilagani hrana i piće kao poputbina.
Nalazi se čuvaju u Muzeju grada Zagreba i Samoborskome muzeju.

Žumberački kraj bio je do pocetka 17. stoljeća slabo napučen, zato su na te prostore u 16 i 17 st. prisilno naseljeni senjski Uskoci (te zbog dogovora Habsburgovaca i Mlečana). Ti Uskoci su podrijetlom bili Vlasi što objašnjava zašto je dan danas dominantna Grkokatolička vjera na tim prostorima.

http://www.park-zumberak.hr/
http://www.mojzumberak.com/
http://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%BDumbe ... 4%87ina%29
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Odgovori