Koju biste životinju za ljubimca

Kućni ljubimci i ostale živine

kojeg biste kućnog ljubimca

psa
21
34%
mačku
13
21%
nekog gmaza
6
10%
zeca ili nešto drugo sitnog zuba
1
2%
majmuna ili nešto tako egzotično
6
10%
divlju životinu (tigar, vuk...)
6
10%
ostalo
8
13%
 
Ukupno glasova: 61
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Koju biste životinju za ljubimca

Post Postao/la Kadulja »

Danas sam dobila odgovor od dzzp-a, pa cu ga nalijepiti kao odgovor na pitanje Elfu:

"Hvala Vam na Vašem upitu i interesu u svezi s problematikom potencijalne invazivnosti vijetnamskog paličnjaka. Pregledom stručne literature o biologiji i zoogeografskom rasprostranjenju vijetnamskog paličnjaka te web baza podataka o invazivnosti (DAISIE,NOBANIS, GLOBAL INVASIVE SPECIES DATABASE) utvrđeno je da vrsta vijetnamski paličnjak lat. Baculum extradentatum nije invazivna za područje Republike Hrvatske, ali obzirom na to da su zabilježene pojave invazije od strane drugih srodnih vrsta (indijski paličnjak u Engleskoj i Kaliforniji) te uz činjenicu da se vijetnamski paličnjak razmnožava partenogenetski (spolno razmnožavanje iz neoplođenih ženkinih jaja čime nastaju nove ženke) i može se u pogodnim uvjetima vrlo brzo rasprostraniti, Državni zavod za zaštitu prirode je mišljenja da morate napraviti sve da zadovoljite strogo kontrolirane uvjete čuvanja pridržavajući se slijedećih koraka:

1) Nikako ne smijete pustiti odraslog vijetnamskog paličnjaka u prirodu (osigurajte da nastamba bude dobro zatvorena, te da je čistite u zatvorenom prostoru)
2) U doba kad se paličnjak razmnožava odnosno kad ženka leže jaja, osigurajte da ona ni u kojem slučaju ne dospiju u prirodu, pogotovo u toplije i vlažno doba godine. Jajašca se nikako ne smiju bacati u prirodu, već se moraju uništavati spaljivanjem.

Zakon o zaštiti prirode, Članak 91. Stavak 1. propisuje gore navedene tvrdnje, tj. da je strogo zabranjeno uvođenje stranih svojti u prirodu, a ispod Vam kopiram cijeli Članak 116. iz istoimenog zakona koji propisuje nadoknadu štete u slučaju bijega i širenja strane vrste u prirodi.

12. Nadoknada štete


Članak 116.

(1) Pravna ili fizička osoba kojoj se radi ograničenja i zabrana iz ovog Zakona ili na temelju njega izdanih akata o zaštiti, bitno pogoršaju postojeći uvjeti za stjecanje prihoda, a to nije moguće nadoknaditi dopuštenom djelatnošću u okviru propisanog režima zaštite u zaštićenom području, ima pravo na nadoknadu za ograničenja kojima je podvrgnuta.

(2) Nadoknada iz stavka 1. ovoga članka može se isplatiti ako ured državne uprave prethodno utvrdi da pravna ili fizička osoba koja je podvrgnuta ograničenjima provodi propisane uvjete zaštite prirode.

(3) Iznos nadoknade utvrđuje se sporazumno, a u slučaju spora o visini nadoknade odlučuje sud.

(4) Nadoknada iz stavka 1. ovoga članka isplaćuje se na teret sredstava državnog proračuna, odnosno proračuna županije ili Grada Zagreba.

(5) Pravna osoba koja je u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske nema pravo na nadoknadu za ograničenja kojima je podvrgnuta u upravljanju nekretninom.

Nadam se da smo dovoljno precizno odgovorili na Vaš upit,

Srdačan pozdrav"
Elf
rank2
Postovi: 43
Pridružen/a: 28.08.2010, 12:50
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Koju biste životinju za ljubimca

Post Postao/la Elf »

:ohnoo:
Zadnja izmjena: Elf, dana/u 17.03.2013, 19:29, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Koju biste životinju za ljubimca

Post Postao/la Kadulja »

Ajde, idem ih i to pitati. :)
Elf
rank2
Postovi: 43
Pridružen/a: 28.08.2010, 12:50
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Koju biste životinju za ljubimca

Post Postao/la Elf »

:ohnoo:
Zadnja izmjena: Elf, dana/u 17.03.2013, 19:29, ukupno mijenjano 1 put.
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Koju biste životinju za ljubimca

Post Postao/la Perun »

Elf je napisao/la:Necemo lako nego necemo nikako, ljudi mjenjaju sami sebi-ako i kada žele, ne mjenjaju ih drugi. Svidja mi se taj mladenacki gard, pitam se kad sam ga ja izgubio... :-?
Sjetio sam se, kad sam shvatio ovu recenicu gore, i poceo brinut o svom aktivnom odnosu i mjenjanju sebe-i sebe prema okolini. Shvativsi da su globalno, stvari takve kakve jesu, i ljudi kakvi jesu.
Ovo ti paše i uz gornji post. Ljudi se mjenjaju i to vrlo lako. Kaznama. Npr, pred par godina u St niko živ nije nosio kacigu na motoru; "Šta'š vozit motorčinu kad niko nezna da si to ti" Danas na Visu, gdje su valjda max 3 pandura ljudi nose kacige i kad iz najzabačenijeg sela idu motorom u najzabačenije polje.
Tako ti je i ovo. Kazniu budalu (preuzimam punu odgovornost za ovu riječ) što je ubacio invazivnu vrstu u prirodu sa 30 000 kn i objavi u svim novinama. Vidit češ da neće bit puštanja i sl.
Uostalom kad si toliki lola i stručnjak, ajde zavri tečaj ronjenja, pa nam dođi u svibnju pomoč čupat Taxifoliu sa Hvarskog i korčulanskog tla...
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Koju biste životinju za ljubimca

Post Postao/la HypnoToad »

Ova tema je odlutala jako daleko od početne niti, molim vas nemojte da je moram zaključat zbog offtopica.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Elf
rank2
Postovi: 43
Pridružen/a: 28.08.2010, 12:50
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Koju biste životinju za ljubimca

Post Postao/la Elf »

Meni je žao što sam morao pribjec najglupljem rješenju koje postoji, ali cisto radi mira u kuci vaseg, meni se j*** osobno, maknuo sam postove na ovu temu koja je zbilja otisla u krivu ulicu, tako da se ne kace usijane glave poput moje i dalje, bolje ovako. Sori na neozbiljnosti oko toga.
Ponuda i dalje stoji, tko ima zivotinju, volio bih da se javi ako ga sto muci ili zanima vezano za spomenutu temu, ili negdje uputiti.
Hvala lijepo na komentiranju, kadulja, sometimes, sori na prepirkama.

Za gospodina iznad, nažalost ne bavim se cupanjem trava žao mi je, vjerujem da tebi odlicno ide, i ne vjerujem da trebate strucnjake bas za to.
Hvala lijepo, i
Lijepi pozdrav :ymhug:
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Koju biste životinju za ljubimca

Post Postao/la Morgan Le Fay »

Marijo je napisao/la:ja bi volio imati vjejvericu i lamu :D za kućne ljubimce
Ljama mi se čini vrlo čudan izbor, i treba ti i prostor za nju... no dobro, ukusi se razlikuju. :bigsmilee:
A vjeverica... ajoj one su mi ful slatke. Samo isto ju ne mogu baš sam tak nabavit ako nemam dovoljan prostor da ona može skakutati okolo... :lovee:
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Avatar
Marijo
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 03.10.2012, 22:14
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Koju biste životinju za ljubimca

Post Postao/la Marijo »

^^ lame me oduvijek fasciniraju ono njihovo nekakavo otkačeno ponašanje obožavam ih jednoga dana ću si nabaviti jednu :D , vjeverice su mi prelude :D
Osvrni se oko sebe jer priroda zove te,
Njemi glas iz daleka kao vapaj djeteta...
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Koju biste životinju za ljubimca

Post Postao/la Perun »

Morgan Le Fay je napisao/la:
Marijo je napisao/la:ja bi volio imati vjejvericu i lamu :D za kućne ljubimce
Ljama mi se čini vrlo čudan izbor, i treba ti i prostor za nju... no dobro, ukusi se razlikuju. :bigsmilee:
A vjeverica... ajoj one su mi ful slatke. Samo isto ju ne mogu baš sam tak nabavit ako nemam dovoljan prostor da ona može skakutati okolo... :lovee:
Moglo bitise desit da ti zavjevericu treba više prostora nego za lamu. Vjeverica je križnac miša i spidermena.A i sve ti po kući mora bit bezžično.
Ko prije umre duže je vječan
Odgovori