✂ Napravite vrećastu fotelju ~Bean Bag~

Pokaži što znaš, što si napravio, izgradio, kreirao, osmislio...nebo je granica!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

✂ Napravite vrećastu fotelju ~Bean Bag~

Post Postao/la Red »

slikaEvo fotelje koja je istovremeno i jastuk i obrnuto: jastuk koji je istovremeno i fotelja, udobna poput najudobnijeg naslonjača. Kao golema vreća za grah, napunjena je kuglicama od plastike ili narezanom pjenastom gumom. Plastika u vreći lako se pokreće i istog trenutka prilagođava odliku tijela i položaju onog tko u nju sjedne. Poput naslonjača, omogućuje vam da se naslonite, pa se sigurno možete uvaliti u nju i uživati.

Što vam treba?

Tkanina- 4,40 m tkanine široke 120 cm. To može biti bilo koji čvrsti materijal po izboru. Samt ili čvrst pamuk/lan, umjetna koža itd. najbolje da pogledate izbor tkanina u specijaliziranim trgovinama. Bilo što da odaberete jedno imajte na umu: materijal mora biti veoma jak i veoma gusto tkan.

Podstava- 3,70 m čvrstog platna širokog 140 cm ili 4,20 m ako je široko samo 120 cm.

Zatvarač, patent- dugačak 30 cm, metalni

Rezana pjenasta guma- bilo pravilno rezana u kocke, bilo nepravilno rezana (tkz. otpatci), ili pak sitne kuglice od plastičnog materijala; za primjer koristimo 4 kg kuglica od polistirena, ali vi ćete sami morat odrediti količinu jer to ovisi o strukturi i težini plastičnog materijala koji budete nabavili.

Milimetarski papir- za pravljenje kroja



Povećajte dijelove kroja prikazanog na crtežu. (Svaki kvadrat na crtežu odgovara kvadratu od 5 cm na vešem milimetarskim papiru (četiri kvadrata od 2,5 cm). Prenesite dijelove kroja na milimetarski papir odbrojavajući isti broj kvadrata od 5 cm u svim pravcima. Naravno, veličinu možete izabrat po izboru, ako radite za djecu napravite manju fotelju)

slika

Ukoliko vam je teško iscrtati pravilno zakrivljenu liniju od jednog do drugog kvadrata, podijelite postojeće kvadrate na crtežu na četiri iscrtavanjem još jedne linije između postojećih (okomito i vodoravno). Ovi manji četverokuti predstavljat će kvadrate od 2,5 cm na vašem milimetarskom papiru. U tom razmjeru će vam biti lakše raditi.

slika slika

Izrežite sedam klinastih umetaka od vašeg materijala i sedam identičnih umetaka postave. Skrojite gornji krug- i na materijalu i na podstavi, i dva polukruga- također i na materijalu i na podstavi.
Napomena: ako vaša tkanina ima jednosmjerne dlačice ili uzorak, kod krojenja klinastih umetaka pazite na to da sve krojeve postavite u istom smjeru.

slika
Pričvrstite pribadačama podstavu svakog klinastog umetka za naličje klinastog umetka tkanine.
Prošijte ih strojem jedan na drugi. Rastvorite šavove i izglačajte ih.

Pričvrstite pribadačama podstavu malog kruga za naličje malog kruga tkanine. Prošijte strojem ova dva komada jedan za drugi, ostavljajući 12 mm za dodatak za šav. Zarežite dodatak za šav na udaljenost od 3 mm od prošiva u razmacima od 1 cm

slika
Pričvrstite pribadačama krug za kornji kraj spojenih klinastih umetaka. Prijemčite i prozrnčajte točno po već postojećem prošivu. Zarežite dodatak za šav na vrhu klinastih umetaka.

slika
Pričvrstite pribadačama i prošijte strojem podstavu polukruga uz naličje polukruga od materijala.

Prošijte strojem dva podstavljena polukruga jedan na drugi, lice na lice, upotrebljavajuci sitni bod, na prvih i posljednjih 3 cm, a između toga samo zajemčite zajedno. Zatim prozrnčajte strojem nekoliko puta naprijed-natrag na svakom kraju zajemčenih šavova. Rastvorite šavove i izglačajte ih.

slika
Postavite zatvarač na naličje stavljajući ga na zajemčeni šav i pričvrstite ga pribadačama a zatim ga prijemčite. Prošijte strojem osnovu uokrug zatvarača. Izvucite jemčilo.

Podvinite rub donjeg kruga duž linije prošiva, pa ponovo prošijte po licu tkanine uz sam rub.

Pričvrstite pribadačama i projemčite donji dio kruga za donji otvor jastuka preko dodataka za šav koji je širok 12 mm, a ako je potrebno olabavite materijal. Upotrebljavajući dvostruki jaki konac, opšijte rub kruga. Bodovi neka budu gotovo sasvim jedan do drugog kako biste spriječili ispadanje suhih komada pjenaste gume.

slika
Otvorite zupčani zatvarač i stavite komadiće pjenaste gume u fotelju. (Možete staviti i neki drugi materijal ako mislite da je pogodan za punjenje jastuka)
Nemojte prepuniti jastuk, jer će biti odviše čvrst i neprilagodljiv.

Savjet: Možda bi bilo dobro skorjiti presvlaku za tu vašu fotelju, ako se zaprlja s vremenom da ju možete skinut i oprat. Sve što trebate je ponoviti postupak sa materijalom kojeg sami izaberete.

Također možete sašiti fotelju po nekom drugom kroju, na netu ćete naći tutorijale i varijacije.

slika

slika

Aaaa sada na šivanje! :ymparty:

Izvor: Suvremena žena: Naučite šiti! Lako i jednostavno! (1974)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Frenzy
rank6
Postovi: 224
Pridružen/a: 21.03.2010, 16:57
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: ✂ Napravite vrećastu fotelju ~Bean Bag~

Post Postao/la Frenzy »

Ovo je odličnom, već si par godina planiram nabavit jednu ali u kojem god salonu namještaja da pogledam bezobrazno su skupe. Tko zna možda se uhvatim u koštac s ovim :D
Misli se čiste dok je svijet u magli, koraci su lagani...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ✂ Napravite vrećastu fotelju ~Bean Bag~

Post Postao/la Red »

znam, skupe su ko sam vrag. i ja uvijek gledam te fotelje pa me cijena uvijek sokira.

ako imas pristup masini za sivanje, onda si na konju! to je sve sto trebas, osim materijala. tako da ne vidim problem a niti nije kompliciran kroj tako da te izazivam da se uhvatis u kostac sa ovom foteljom :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Frenzy
rank6
Postovi: 224
Pridružen/a: 21.03.2010, 16:57
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: ✂ Napravite vrećastu fotelju ~Bean Bag~

Post Postao/la Frenzy »

Nemam šivaču, ima baka pa ću se kod nje probat zbuksat. Doduše nemam pojma o šivanju pa se nadam da će prsti ostat čitavi. I da challenge accepted :P
Misli se čiste dok je svijet u magli, koraci su lagani...
Avatar
Astrid
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 17.05.2010, 15:23
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: ✂ Napravite vrećastu fotelju ~Bean Bag~

Post Postao/la Astrid »

Jel zna netko gdje se moze nabaviti punjenje za ove fotelje :x
Trip
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 30.11.2011, 16:19

Re: ✂ Napravite vrećastu fotelju ~Bean Bag~

Post Postao/la Trip »

da.. to i mene zanima.. di se mogu naci komadici spuzve ili stiropor ili kaj vec ima? :)
...I don't care if I lose my mind I'm already cursed...
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: ✂ Napravite vrećastu fotelju ~Bean Bag~

Post Postao/la dr.manijak »

Trip je napisao/la:da.. to i mene zanima.. di se mogu naci komadici spuzve ili stiropor ili kaj vec ima? :)
Astrid je napisao/la:Jel zna netko gdje se moze nabaviti punjenje za ove fotelje :x
Bas zbog toga dodjoh i ja na temu.
Pa zna li neko?
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ✂ Napravite vrećastu fotelju ~Bean Bag~

Post Postao/la Red »

kažu da ima kupiti u Bauhausu.

Bacite oko na ovu temu, tamo imate par linkova i ducana koji prodaju kuglice.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: ✂ Napravite vrećastu fotelju ~Bean Bag~

Post Postao/la dr.manijak »

Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
FalloutBoy
rank2
Postovi: 11
Pridružen/a: 06.08.2011, 01:18
Ima zahvala: 3 puta

Re: ✂ Napravite vrećastu fotelju ~Bean Bag~

Post Postao/la FalloutBoy »

Pozz ekipa! Red odlicna tema :ymapplause: ja si bas sređujem novu sobu,par fotelja mi jos sam fali,mozda se i bacim na posao da na hrelji nađem kakvu masinu.. :-? ugl evo gdje se moze nabavit u hrvatskoj stiropor u granulama http://www.kemenovic.com/ pa ak se netko odvazi slobodno se pohvali nekim slikicama! :)
“I wanted to change the world. But I have found that the only thing one can be sure of changing is oneself.” A.Huxley
Odgovori