☀ Tie Dye - tehnika farbanja ☀

Pokaži što znaš, što si napravio, izgradio, kreirao, osmislio...nebo je granica!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

☀ Tie Dye - tehnika farbanja ☀

Post Postao/la Red »

slikaSigurno ste svi upoznati sa Tie Dye tehnikom farbanja a da toga niste ni svjesni, mozda neki znaju mozda neki ne, ali svi sigurno znaju sarene majice i hlace hippy faze :D sve neke spirale, boje i cuda, koja su sada prerasla u pravu malu umjetnost ako pocnete eksperimentirati sa bojama i nacinom vezanja, kao i odabir boja.

Ne treba vam puno osim boje za tkaninu i tekstil koji zelite ofarbati. nemojte se samo zaustaviti na majicama, mozete farbati sto god pozelite, ako je pamuk. Ako koristite standardne farbe za tkaninu one se dugo kuhaju na visokim temperaturama pa to pamuk podnosi. ako zelite farbati svilu ili vunu onda cete morati potraziti i takve boje.

O nacinu farbanja cete procitati na kutiji od farbe i detaljno pogledati uputstva pa cu to sada preskociti. Tu nema puno mudrosti. ili farbajte u starom loncu ili mozete u masini na 90 °C, svejedno. ja uvijek u masini farbam jer nemam tako velik lonac niti me volja kuhat sat vremena :D

Za pocetak, igre i testa radi, uzmite neku jednobojnu majicu koja vam mozda vise ne sluzi svrsi ili je iz nekog razloga ne koristite. najbolje da nadete neku bijelu za pocetak, da vidite rezultat sto bolje, ili neku majicu svijetlije boje pa je ofarbajte u neku tamniju, pa cete odmah imati dvije boje. mada to mozete i sa vise boja, ako kombinirate vezanje majice i drugu boju.

slika

Evo kako ofarbati majicu, na najjednostavniji nacin i to vezanjem cvorova. Samo ime Tie dye znaci veži-ofarbaj, pa je to i baza ove tehnike. gdje zavezete majicu, cvorom ili špagom/ lastikom tu boja nece prodrijeti i ofarbat ce sve ostalo.

Najjednostavnije je vezat cvorove ako nemate drugu ideju ili inspiraciju.

Vezanje cvorovima (knot tying) i efekt

Tamo gdje zavezete cvor boja nece prodrijeti i time cete dobiti fenomenalan efekt. mozete vezati koliko god cvorova zelite, mozete i posebno samo rukave ili dno majice, masti na volju, kombinaciju su razne. obavezno jako jako stegnite cvorove da vam se tokom farbanja ne opuste jer se onda sare nece vidjeti.
slika slika

Vezanje sa špagom/ koncem ili lastikom
Ovakvo vezanje ce vam dati jednostavne krugove, ako majicu sakupite iz sredine i tako je vezete. (Sunburst)

slika slika

slika slikaslika


mozete majicu jednostavno skupiti, uzduz ili poprijeko i dobiti linije slicnog tipa, malo detaljnije od vezanja sa špagom. pravilno je preklopite i dobro vezite, to mozete i sa cvorovima takoder. koliko god da zelite da su linije jasne.

slika
slika

Kruzni sitni oblici

Takve sitne krugove i oblike cete dobiti ako u majicu stavite neki kliker ili kamen i dobro vezete da kamen ne ispadne tokom kuhanja. pazite da ovako nesto ne farbate u masini da vam kamen ne slupa masinu ili staklo. koristite bilo sto sto moze izdrzati visoke temperature, razni oblik- drugacija sara ;)

slika slika

slika

To su oni najjaenostavniji oblici koje zbilja mozete napraviti bez problema. Za one malo kompliciranije kao Spirale, ee za to malo treba strpljenja i dobro cvrsto vezanje. mada niti to nije problem.

slika slika
slika


Bitno da vam ostane tako plosno i da ne poremetite sve kada vezete, jer vam inace nista od spirale nece ispasti.

slika
slika

rezultat :thumbsup:
slika
slika A ovako cete dobiti duplu spiralu, samo koristite drugu boju. nakon prvog farbanja, majicu isperite dobro i ponovite vezanje kao i prije, ofarbajte majicu ponovo u neku drugu boju. Preporucljivo je prvo farbati svijetlu boju pa neku tamniju, naravno.

Kada zavrsite igru vezanja bacite tkaninu na farbanje. Dali farbate u loncu (neka bude neki stari jer ce se sav ofarbat) ili masini svejedno. Dobro procitatje uputstva na farbi, da znate kako farbati vasu tkaninu. meni najbolje ispada u masini jer se ravnomjerno ofarba, mada postoji rizik da vam cvorovi i vezanje popusti od okretanja u bubnju, ali ako dobro vezete nece se nista desiti. u loncu ponekad ispadne malo traljavo ako se ne kuha u puno vode i ne mijesa redovito. Imajte to na umu!

slika

Ovdje mozete pogledati druge nacine vezanja, ali ovo je baza sa kojom se mozete igrati i eksperimentirati.

Još neke ideje i peterni
slika

Ne mora sve ostati samo na majicama i hlacama, na taj nacin mozete farbati bokserice, gace, carape, krpe, jastucnice, plahte, zavjese, tepihe- bilo sto cemu zelite dati novi look. Masti na volju!

slika

slika

slika

slika

I sada, trk u ormar po neku jadnu majicu koja nema zivota iiiii kupiti farbu i baciti se na eksperimentiranje. ja sam sebi bila neke stare jastucnice i plahte ofarbala i zbilja krevet odmah izgleda drugacije. zasto bi sve trebalo biti sterilno i bijelo, nema zivota. Ovako uz malo truda mozete imati orginalnu stvar koju ste samo stvorili, gdje ces bolje.

Ako netko pokusa nesto, bacite koju sliku da vidimo rezltate. Sto je najbolje ne mozete pogrijesiti jer je ishod uvijek totalno neocekivan i orginalan :x
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: ☀ Tie Dye - tehnika farbanja ☀

Post Postao/la dr.manijak »

Uuuu svaka cast, pa sa ovim bih mogu da postanem konkurencija Beyond-u
E uvek me je zanimalo kako prave te hipi majice i uvek sam zeleo da imam koju ali bile su preko neta samo da se kupe ali naravno lopovi previse uzimaju.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ☀ Tie Dye - tehnika farbanja ☀

Post Postao/la Red »

:thumbsup: odlicno. bas sam sa Figom o tome pricala i obecala ovakvu temu, drago mi je da ce i drugima biti korisna. Zbilja nema puno mudrosti pa ocekujem neku majicu uskoro da nam se pohvalis manijace :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: ☀ Tie Dye - tehnika farbanja ☀

Post Postao/la Beyond Le Fov »

ima tko ideju kak nešt ovako izvest?

slika

slika

slika

slika
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ☀ Tie Dye - tehnika farbanja ☀

Post Postao/la Red »

eh da, zato i nisam o tome pisala previse posto oni imaju neke boje koje ocito ne zahtjevaju kuhanje, kao sto je to sa bojama koje ovdje mozemo kupiti. u biti nemam pojma kakve su to boje, mada ih svi oni koriste. (ako netko zna?)

baci oko na ovaj blog, mislim da ces skuziti na koji princip to rade.

slika

Tehnika je u biti istia, ali se farba ovdje nanosi direktno na majicu i to na mjesta koja ti zelis i ne kuha se pa se time i boje ne pomijesaju, cime normalno imas vise prostora da radis sarenije i dobijes puno zanimljiviji ishod.

slika slika

lijepo je to zenska objasnila, ostalo je sve tehnika preklapanja, na koji nacin i naravno gdje nanjeti koju boju

:YMPEACE:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Sophia
rank8
Postovi: 306
Pridružen/a: 23.03.2010, 23:13
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 106 puta

Re: ☀ Tie Dye - tehnika farbanja ☀

Post Postao/la Sophia »

jooj, ja bi to trebala znat kao struka mi je, ali nisam položila još taj ispit pa ajd,može ,mi se još progledat kroz prste, postoje naravno boje za hladno bojanje, npr, tehnika batik se tako radi,, a baš bi mogla i otvorit tu temu,, ili ovdje nadopisat, to je tehnika,, slikanja s voskom, uzme se vosak po mogučnosti pčelinji, i rastopi se i ondase sa kističem slika po matrialu i kad se vosak ohladi, uzme se matrial i stavi u lonac sa bojom, koja je prethodno otzopljena, ohladjena, i tako matrial stoji 2-3dana u kupki tj,hladjoj boji, i potom se ispirea vosak sa novinama i peglom i u mašini opere, i kad bi se ta tehnika konbinirala sa ovom, mislim da bi se mogla svakakva čudesa izvoditi :) ali mislim da se može i s obbičnim bojama od 6kn, to radit hladna bojanja, moram počet učit za ispit pa vam sve javim hehe
vjeruj i dalje u čvrste zakone materijalne stvarnosti.ti su zakoni potrebni da bi mogao živjeti.ali nemoj ograničiti svoje vjerovanje samo na njih.prihvati činjenicu da postoje i druge stvarnosti u koima vrijede drugačija pravila i zakoni...pan
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ☀ Tie Dye - tehnika farbanja ☀

Post Postao/la Red »

batik znadem i zbilja je fenomenalan, za to ako moze posebna tema ;)

ali mene bas zanimaju ove boje, svi kazu da drze 24 h samo ako zele jake boje, dakle kakve su to postojane boje?
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
pacov
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 28.03.2010, 16:11
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: ☀ Tie Dye - tehnika farbanja ☀

Post Postao/la pacov »

ja sam prošle god. napravio dvije takve majice, mislim da su boje bile za hladni batik al nisam siguran, uglavnom stave se u kantu u običnu mlaku vodu, i onda se dio po dio majice umače u različite boje i ostavi se da stoji oko 1h. Radio sam po ovoj metodi: http://www.youtube.com/watch?v=O5oUjr0UibY
a ova žuto plava se zaveže na isti način i onda je se pola umoči u jednu a pola u drugu boju.

slika

slika
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: ☀ Tie Dye - tehnika farbanja ☀

Post Postao/la dr.manijak »

Red je napisao/la::thumbsup: odlicno. bas sam sa Figom o tome pricala i obecala ovakvu temu, drago mi je da ce i drugima biti korisna. Zbilja nema puno mudrosti pa ocekujem neku majicu uskoro da nam se pohvalis manijace :D
Gosn Dr.manijak je napravio jastucnicu.
Cim se napune baterije na aparatu ocekujte slike.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ☀ Tie Dye - tehnika farbanja ☀

Post Postao/la Red »

Po meni je posteljina idealna za experimentiranje. pogotovo ako imate one neke bijele, prazne, bezivotne na vasem krevetu. :ymdevil: i ja sam uredno sve sto se dalo ofarbat ofarbala, a jastucnice pogotovo. jedva cekam da vidim rezultat :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori