Izradi Dreamcatcher (hvatač snova)

Pokaži što znaš, što si napravio, izgradio, kreirao, osmislio...nebo je granica!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Izradi Dreamcatcher (hvatač snova)

Post Postao/la Red »

Hvatači snova ili Dreamcatcher

slika

U mnogim plemenskim društvima širom svijeta vjerovalo se da je nocni zrak ispunjen lošim i dobrim snovima koji lete. Postojali su brojni nacini na koje su ljudi pokušavali da one lijepe dozovu u svoje snove.

Indijanci su u te svrhe pravili hvatace snova. Obicaj je bio da se njima daruju novorodjena djeca i tek vjencani parovi. Indijanci imaju svoju legendu o hvatacima snova.

slika

Prije mnogo vremena, stari vrac iz plemena Lakota bio je na visokoj planini kada je dobio viziju. U toj viziji se Iktomi, veliki ucitelj mudrosti, pojavio u obliku pauka. Iktomi mu se obratio na svetom jeziku, a dok je govorio, uzeo je obruc od vrbe koji je imao na sebi konjsku dlaku i perle i bebe, prelazimo kroz djetinjstvo i odrastanje, do starosti kada se poceo da plete mrežu. Pricao je o ciklusima u životu - kako pocinjemo život kao ciklus završava.

U svakom životnom dobu postoje mnoge sile, neke dobre, a neke loše. Ako slušate dobre sile, one ce vas usmjeravati u pravom smjeru. Kada je Iktomi završio pricu, dao je vracu mrežu i rekao da je mreža savršen krug sa rupom u sredini, te da treba da je iskoristi da njegovi ljudi pronadju svoje ciljeve, da na pravi nacin iskoriste svoje ideje, snove i vizije.

slika

Ako vjerujete, mreža ce uhvatiti vaše dobre ideje, a loše ce otici kroz rupu. Vrac je ovo prenio svom narodu i zato sada mnogi Indijanci kace hvatace snova iznad svojih kreveta. Dobro se hvata u mrežu života, a zlo propada kroz rupu u centru mreže i više nije dio njihovih života.

slika

Hvatac se postavlja pored prozora u spavacoj sobi; prema vjerovanju, u njegovu mrežu hvataju se snovi, od kojih samo oni dobri bivaju zapamceni.
Dobri snovi, znajuci put, lebde kroz mrežu, cuvaju u sebi znanje i uspomene, zatim prolaze kroz centar i klize niz perca pravo do osobe koja sanja.
Loši snovi se beznadežno upetljavaju u mrežu hvataca snova i izgore na prvoj svjetlosti dana. Hvataci snova ne moraju se koristiti samo u spavacim sobama, vec mogu biti amajlija u kolima, ili na ulazu u kucu.

Kako napraviti svoj Dreamcatcher

Prave se od alkica, manjih ili vecih perli; može se staviti i poneko perce, a mrežica je neophodna.
Mozete i sami napraviti jedan. baza je uvijek ista, ali masta je vasa, tako da mozete zbilja uzivati dok radite svoj vlastiti hvatač snova.

Za pocetak, ajmo napraviti jedan jednostavan, cisto za demonstraciju. kasnije budite umjetnici kakvi god zelite :D

slika

Treba vam obrč (metalni, plasticni) ili komad savitljive grane, šibe, koju cete oblikovati u krug. Trebat ce vam koja perlica, pero, koznate trakice, trakice, spaga ili deblji najlon...
slika

Povezimo cvrsto i fiksirajmo konac/ špagu.
slika

Pocinjemo sa vezivanjem mreze. Mozete koristiti konac ili najlon (kao za pecanje).
slika

Zategni...
slika

Idemo dalje, cijeli krug
slika

slika

Idemo sada napraviti sljedeci red mreze
slika

slika

EEe sada mozemo u procesu ubacivati perlice- po zelji i volji.
slika

Kada dodemo do centra, cvrsto zavezemo.
slika

I eto ga, krasan je i gotov!
slika

Prosetajte livadom, parkom ili sumom i sakupite koje pero. naci cete sigurno bar nesto, ako vec nemate koje kod kuce. Privezite ga za rub.
slika

Konac za objesiti i na zid.
slika

Nasla sam jos par shema, pa kako tko hoce, baza je uvijek ista, ostalo finese i detalji. zavisi koliko tko hoce biti kreativan. koristite svakakve materijale, dopustite sebi da budete slobodni u stvaranju i vasi snovi ce od sada biti liseni nocnih mora :D

slika

slika

slika slika

slika slika

mislim da je sada jasno na koji sve nacin mozete izraditi svoj Dreamcatcher
Izguglajte malo po slikama ako vam fali inspiracije, zbilja ima svakakvih!

slika

Zato, ako vas muce ružni snovi, samo okacite hvatač snova iznad kreveta i lijepi snovi će sami doći. Laku noć! :x
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Jos
rank4
Postovi: 116
Pridružen/a: 21.03.2010, 18:53
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 7 puta

Re: Izradi Dreamcatcher (hvatač snova)

Post Postao/la Jos »

Great! :D (lol nice automated text editor :D)
Anyway :) I made something like this many years ago, I used the explained knots :)
Plan was back then to make some kind of decoration to fill a whole wall with conected dreamcatchers....who knows I might start the project one day.... :cheesy:

slika
(not the most clear picture but its best my camera does these days...)
So if you ever make one, be sure to donate it to someone else...its said to only work if its given to you :x :psy
Its easy as hell anyway and the result is nice :) so don't hold back an try! :thumbsup:
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Izradi Dreamcatcher (hvatač snova)

Post Postao/la dr.manijak »

Super i ja sam svoj izradio sad. Evo slike. :thumbsup:

nije bas izvanredan ali uvezbacu


slika



:sunn:
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Izradi Dreamcatcher (hvatač snova)

Post Postao/la Red »

Ma odlicno, drago mi je da je netko pokusao i bio kreativan :YMPEACE:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Otto Grunf
rank3
Postovi: 82
Pridružen/a: 26.09.2010, 16:04
Ima zahvala: 25 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Izradi Dreamcatcher (hvatač snova)

Post Postao/la Otto Grunf »

Evo Mojih Ruku Djelo:
1. Pokusaj I Nije Nesto
slika
2. Pokusaj Sa Kojim Sam Zadovoljan :thumbsup:
slika
Eto, Za Sada Je I Ovo Dobro.Postat Cu Jos Neke Kad Ocerupam Neko Perce Ili Nesto Drugo Umetnem Sto Mi Padne Na Pamet...
Haug!!!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Izradi Dreamcatcher (hvatač snova)

Post Postao/la Red »

:ymapplause: ma odlicno! ovaj drugi izgleda bas opako. samo daj sliku kada napravis jos koji, bas me zanima :ymsmug:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Izradi Dreamcatcher (hvatač snova)

Post Postao/la kontaminacija »

probat ću i ja jedan napravit za poklon.

:thumbsup: :thumbsup:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Izradi Dreamcatcher (hvatač snova)

Post Postao/la Red »

Nema nista bolje od orginalnog poklona :ymapplause: nemoj zaboraviti okaciti sliku da ga vidimo :ymsmug:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
In The Clouds
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 08.08.2011, 13:23
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Izradi Dreamcatcher (hvatač snova)

Post Postao/la In The Clouds »

Super stvar!
Bas cu ga pokusati napraviti kad uhvatim vremena.

Hvala na podijeli :x
Life is good...
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Izradi Dreamcatcher (hvatač snova)

Post Postao/la dr.manijak »

Meni kad god je dosadno ili sam neraspolozen ili iznerviran.
izletim kroz prozor uberem drvo od jorgovana nadjem kanap u kuci i pletem non stop.
jako dobra zanimacija za ruke.
Mislio sam da ih napravim jedno 100 i stavim tezgu negde. =))
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori