Makrame - umjetnost vezivanja čvorova

Pokaži što znaš, što si napravio, izgradio, kreirao, osmislio...nebo je granica!
Odgovori
Avatar
Punana
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:22
 pohvaljen: 8 puta

Makrame - umjetnost vezivanja čvorova

Post Postao/la Punana »

Makrame (Macramé) je drevna vještina vezivanja čvorova u određene uzorke, koji se mogu iskoristiti za cijeli niz kreativnih uporaba; od nakita (micro macrame) i kućnih dekoracija, do držače za vaze i odjeće. Pojam ''macramé'' je arapskog porijekla i u svom orginalnom značenju znači- resa, nit. Umjetnost makramea datira još iz 13. stoljeća, kada su arapski tkalci počeli vezivati dodatnu tkaninu na rubove njihovih nošnji. Počelo je, dakle, kao zanat, a razvilo se u zbilja pravu umjetničku kreativnost.

slika slika slika

U 14. i 15. stoljeću taj se zanat trenira i u Italiji i Francuskoj, no ti radovi ostaju ''zatočeni'' u crkvama kao ruho oltara. U Velikoj Britaniji postaje popularan tek u 19. stoljeću.
Legenda kaže da su sjevernoamerički mornari proveli duge sate na brodovima učeći tehniku makramea. Time su radili pokrivače za zvona, kotače, razno- razne mreže, privezivali brodove...
Tijekom godina ova je umjetnost i zanat pala u ne- korištenje, da bi se ponovno oživila 60ih godina s hippie pokretom i od onda se ponovno budi taj interes za drevnim zanatom.

Da ne duljim s poviješću, navesti ću par osnovnih čvorova, kojima se prava čuda mogu osmisliti i napraviti, a da ne bude zabune tijekom prijevoda koristiti ću engleske nazive pojedinih čvorova :)

Overhand Knot
slika
To je čvor kojeg svi znamo, a naučili smo ga kada smo učili vezivati vezice na patikama.

Larks Head Knot
slika slika
Ovaj se čvor koristi za povezivanje špage za neki objekt. Omotajte petlju oko objekta (u ovom slučaju- štapić) i povucite repove kroz petlju.

Square Knot
slika slika slika slika
Ovaj je čvor osnovni čvor mnogih dizajna i ako želite naučiti barem jedan čvor, ovaj je čvor za vas! Redom ide ovako: Lijeva špaga ide preko centra pa ispod desne špage. Desna špaga ide ispod centra pa ide kroz rupu (i prelazi preko lijeve špage). Lijeva špaga zatim ide ispod centra i preko desne špage. Desna ide preko centra i dole kroz rupu (i prolazi ispod lijeve špage).

A single tightened Square Knot
slika
Dakle- dobijete ovo ako prethodno opisani čvor dobro izvedete.

Three completed Square Knots
slika
I ako nastavite vezivati, dobivate to, a red čvorova se naziva ''sennit''.

Half Knot
slika
Ako koristite samo 1. i 2. korak (1. i 2. slika) pri izradi Square Knot, dobivate Half KNot. Vezivanje takovog čvora jedan za drugim stvoriti će spiralu.

Alternating Half Hitch
slika
Half Hitch se veže tako da radnu špagu vežemo oko ''noseće'' špage i kroz petlju.

Horizontal Double Half Hitch
slika slika slika
Vezite 2 prije opisana Half Hitch oko noseće špage (špaga koja nosi čvorove). Pomognite si pribadačom ili nečim sličnim, koju ćete staviti između špage #1 i špage #2, tako da bolje pričvrstite špage pri vezenju. Zatim, lagano povucite dok noseću špagu držite izravnanu horizontalno (slika 2). 3. slika prikazuje kompletiran red čvorova.

Diagonal Double Half Hitch

slika
Veže se na potpuno isti način kao prije navedeni čvor, s time da noseću špagu držite dijagonalno prilikom vezivanja.

To bi bilo to što se tiče najosnovnijih čvorova. Naravno da postoji masu različitih čvorova, načina, kompliciranijih i jednostavnijih... No, kada vidimo za što nam ta umjetnost sve može poslužiti, mislim da nam nikakav komplicirani čvor neće stvarati barijeru pri okušaju s vezivanjem :)

Evo još par zanimljivih uradaka:
slika slika slika
slika slika

ma, zbilja ima svašta! Eto za kraj još jedna (u nedostatku pravog :))
slika
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Makrame - umjetnost vezivanja čvorova

Post Postao/la Red »

one ala japanke su zbilja fenomenalne!

a puca za kraj...pffff :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
laske

Re: Makrame - umjetnost vezivanja čvorova

Post Postao/la laske »

savrseno :) ja sam negdje imao nesto slicno ovom
slika

ali ovo je za ribolov, mada moze i ovo da posluzi npr za susenje biljke :)
Avatar
Punana
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:22
 pohvaljen: 8 puta

Re: Makrame - umjetnost vezivanja čvorova

Post Postao/la Punana »

Odlično! Upravo sam te za ribolov tražila :D došlo u pravi čas!
...a ovaj... što znače postoci sa strane? :|
laske

Re: Makrame - umjetnost vezivanja čvorova

Post Postao/la laske »

da ja znam to je valjda izdrsljivost ili ti sigurnost tog cvora.. mada nisam siguran sto posto jer na mom plakatu sa ovim cvorovima nisam imao te postotke :)
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Makrame - umjetnost vezivanja čvorova

Post Postao/la Wolfshade »

Ja u ribolovu koristim ovaj drugi sa desne strane i pokazao mi se praktički nepoderiv. Prije puca najlon nego čvor.
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Makrame - umjetnost vezivanja čvorova

Post Postao/la Čiča »

Danas idem pokušati :)
Avatar
Sophia
rank8
Postovi: 306
Pridružen/a: 23.03.2010, 23:13
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 106 puta

Re: Makrame - umjetnost vezivanja čvorova

Post Postao/la Sophia »

nezaboravimo i da je youtube KRCAT detaljnim tutorialima kako raditi makrame tehnikom nakit i slično ;)
vjeruj i dalje u čvrste zakone materijalne stvarnosti.ti su zakoni potrebni da bi mogao živjeti.ali nemoj ograničiti svoje vjerovanje samo na njih.prihvati činjenicu da postoje i druge stvarnosti u koima vrijede drugačija pravila i zakoni...pan
Odgovori