Izradite drvenu vagu

Pokaži što znaš, što si napravio, izgradio, kreirao, osmislio...nebo je granica!
Odgovori
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Izradite drvenu vagu

Post Postao/la Malbasha »

Malbasha je napisao/la:evo jedne (barem meni :D) zanimljive stvari

radi se naravno o home made vagi

ukoliko nemate 70kn za digitalnu vagu iz getroa:
slika
slika

nakon 3 sata busenja brusenja pilanja i svega zivog gotovo je B-)
mozda je smijesno sta sam ovo 3 sata radio al stvarno oduzme vremana ovaj trokut izrezat iz panja pa sve to izšmirglat itd..neznam ni sam kako sam zamislio da ispadne al tijekom izrade shema se stalno prilagođavala prema dostupnom materijalu :D i nakraju ispalo ok
košarice su od onog sa cim se soli i biberi
princip je stari, da se izravnaju obadvije strane sa utezima..posto nemam lagane utege sjetio sam se kuna :)

1 lipa = 0,7g 2 lipe = 0,92g 5 lipa = 2,5g 10lipa = 3,25g 20 lipa = 2,9g 50lipa = 3,65g 1 kuna = 5g 2 kune = 6,2g 5 kuna = 7,45g

malo cu se namucit za nac ove lipe al nije problem iskombinirat sa lijevom i desnom stranom kad se budu "one" vagale :)
iako je bilo poteskoca u balansiranju moram se pohvalit da joj je zasad ispitana preciznost ~0.2 grama, al mislim da moze ona to i bolje :D
jos kad je ukrasim obojam i sve nece joj bit kraja :p
to je prijasnji post i evo sad napokon tutorial

ja sam imao ideju da ispadne skroz drugacije al kad sam iskopao 2 drveta iz šupe i pilu ispalo je kako je :)
ovo se moze stvarno improvizirat do mile volje, tako da je moja vaga od prije 2 dana dobila novi oblik.
evo slika
slika baš je opako ispala na ovoj slici B-)
slika
prijasnje postolje sad opce nije postolje nego vise za ukras i cijela vaga je naopako :)


__________________________________________________________________________________

sve sta vam treba je:

- 2 komada letve duzine 10ak cm, sirine i debljine oko 5cm
- 2 tanke letvica duzine 20ak cm sirine i duzine 0.5 do 1 cm
- košarice u kojima ce se vagat
- tanka sta cvrsca zica
- busilica sa tankim svrdlom (malo deblje od zice)
- ubodna pila ili ručna pila ako imate viska volje
- metar/ravnalo
- turpije za drvo i brusni papir za malo to uredit


prvo uzmite taj komad letve od 10ak cm i izrezite pilom šiljasti trokut kao na slici
slika nisu bas vazne dimenzije puno, tako da nek bude velicine da pase velicini buduce vage.

obradite brusnim papirom ili turpijom rubove trokuta pa pocnite rezat mjesto di ce doc letvica, nazovimo ga "kanalić"
slika
recimo da je to na slici trokut a velicina koju morate izrezat je naravno sirina i velicina letvice + jedno pola cm da letvica moze ici gore dolje kad se važe i da ne udara.
izrezat ce te prve 2 crte sa pilom, a ovu treću unutarnju koju ne mozete pilom uzmite dlijeto ili kacavidu (odvijač, screwdriver :D) ili bilo sta slicno tome, stavite na crtu i par puta cekicem da izbijete taj dio iznutra.

ovako bi trebao izgledat gotovi kanalić za letvicu
slika moze jos dublji jer letvica se na ovom nemoze dovoljno spustit


probusite sa tankim svrdlom kanalić kao na gornjoj slici, budite točni sa rupama na obadvije strane.

kada ste to izbušili odma usput probusite i letvicu
ovo je najtezi dio jer morate bit precizni i o tome ovisi oce li vaga valjat ili ne, rupa mora bit tocno na mjestu da letvica ne pada ni lijevo ni desno, mozete izmjerit al neznaci da ce to bit tocno, moze letvicva na jednoj strani bit teza, tako da najbolje je da uzmete nesto tanko, nađete balans i zabiljezite di je bio olovkom. probusite rupicu na tom mjestu di je ravnoteza.

nakon te rupice probusite rupice i za košarice.
slika
ovde je isto vrlo vazna preciznost a mislim da netrebam objasnjavat sta se dogodi ako je jedna kosarica dalje ili blize sredini od druge :)
tako da odmjerite npr 1cm od kraja i 0.5 cm od gore i tu probusite rupu, isto i na drugom kraju.

otkinite tanku zicu sa klijestima (oko 5cm za u kanalić), provucite kroz rupice kanalića i kroz letvicu, letvica se mora šta lakše kretat na zici i ne udarat u rubove. također letvica vec sad nebi smjela padat ni na jednu stranu ako je dobro balansirana.

otkinite jos jedno 7 cm za košarice i zakacite kao na slici (ovo mozda i nije najbolje radit sa zicom, vec sa koncem ili špagom jer zica ako ne hoda slobodno u rupicama i ako košarice ne stoje ravno pod kutom od 90° kvarit ce ravnotežu i krivo vagat.

to bi sad moglo bit gotovo ako ste zadovoljni sa vagom iz prvog posta :), al za ovu noviju naopaku vagu trebate naopravit jos jedno postolje i drzac.

uzmite dlijeto debljine drzaca (u mom slucaju je drzac takodjer ona letvica) i izbusite rupu u postolju.
ja sam prezadovoljan sa svojom rupom :D duboka je oko 1cm
nemojte pokusavat odma nekako iskopat rupu, nego izudarajte prvo sve 4 strane i onda ce ono unutra izceprkat se lako, i tako pomalo
slika
slika

u rupu uvalite drzac koji bi trebao bit stabilan (ako nije nagurajte neceg pokraj da to bude cvrsto) kroz drzac probusite rupu prije (da nebi puklo) i zavidajte kroz njega vidu (vidu za drvo) u onaj trokut.


to je to, lagan projekt da skoro netreba ni citat ovo nego samo vidit sliku :)
uzivajte
Odgovori